Оглас за вработување во МВР

Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
razbrav deka ke ima uste eden konkurs, znae li nekoj dali e tocna informacijata i ako ima dali ke go pustat pred izbori ili posle izbori?
Обично последниве години конкурси за во МВР беа за време на лето Јули-Август или во есен во Септември.
Чисто информативно: случајно на 22 Февруари слушнав разговор меѓу двајца луѓе од околу 50 години и двајцата си имаат ќерки едната магистрирала на Правен и и слушнав дека работела во Генерален секретаријат а на другиот човек завршила ќерката во Идризово факултет за Криминалистика и таа работела во Влада на некоја си позиција и човекот велеше ќерка му зимала мала плата само околу 17.000 плата, и зборуваше дека ќе виделе да фатат врски и некој си нивен човек да ја префрли ќерката од Влада да работи во МВР, во муабетот човекот кажа на другиот човек демек во МВР ќе имала плата преку 35.000.
Што значи фаќај врски ако имаш, губење на време е да се аплицира на ваквиот оглас без добар грб.
Во принцип во доста огласи всушност има префрлање од еден дел од администрација кон подобро платено место во министерство какво што е МВР.
Лично ова ме подзамисли да не ни аплицирам за на следен конкурс во МВР штом вака во чаршија луѓето си прават муабети како тие двајцата од 50-тина година.
Моментално ми тече стаж приправнички кај адвокат колку да можам да истерам 1 година па да полагам правосуден испит, иако нема некоја иднина во адвокатурата, мали се можностите за почетници во адвокатура, и таму веќе роднини има адвокати кои соработуваат меѓусебно. И постои тивка блокада за влез на нови адвокати.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
1
Обично последниве години конкурси за во МВР беа за време на лето Јули-Август или во есен во Септември.
Чисто информативно: случајно на 22 Февруари слушнав разговор меѓу двајца луѓе од околу 50 години и двајцата си имаат ќерки едната магистрирала на Правен и и слушнав дека работела во Генерален секретаријат а на другиот човек завршила ќерката во Идризово факултет за Криминалистика и таа работела во Влада на некоја си позиција и човекот велеше ќерка му зимала мала плата само околу 17.000 плата, и зборуваше дека ќе виделе да фатат врски и некој си нивен човек да ја префрли ќерката од Влада да работи во МВР, во муабетот човекот кажа на другиот човек демек во МВР ќе имала плата преку 35.000.
Што значи фаќај врски ако имаш, губење на време е да се аплицира на ваквиот оглас без добар грб.
Во принцип во доста огласи всушност има префрлање од еден дел од администрација кон подобро платено место во министерство какво што е МВР.
Лично ова ме подзамисли да не ни аплицирам за на следен конкурс во МВР штом вака во чаршија луѓето си прават муабети како тие двајцата од 50-тина година.
Моментално ми тече стаж приправнички кај адвокат колку да можам да истерам 1 година па да полагам правосуден испит, иако нема некоја иднина во адвокатурата, мали се можностите за почетници во адвокатура, и таму веќе роднини има адвокати кои соработуваат меѓусебно. И постои тивка блокада за влез на нови адвокати.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
i jas mislam deka ke bide posle izbori bidejki ke nastane epten revolt i problemi pred izborite, ke se misli partiski vrabotuvanja za poveke poeni kaj narodot a i mislam zakon ima doneseno da 3 meseci pred izbori da ne se objavuvat nikakvi konkursi i oglasi za rabota vo administracija.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
i jas mislam deka ke bide posle izbori bidejki ke nastane epten revolt i problemi pred izborite, ke se misli partiski vrabotuvanja za poveke poeni kaj narodot a i mislam zakon ima doneseno da 3 meseci pred izbori da ne se objavuvat nikakvi konkursi i oglasi za rabota vo administracija.
Избори може и да нема во Јуни, сите беа сигурни за во Април ќе има избори и видовме што бидна.
Конкурсите се формалност, се објавуваат во весници и медиуми од формалност, повеќето работни места се однапред пополнети посебно оние места за инспектори со факултети.
А оние работни места за полицајци може и не се сите однапред пополнети бидејќи обично по 300 полицајци се бараат на конкурсите.
Имаше пред некое време средина на Февруари беше мислам конкурс за вработување на 125 војници во АРМ, ете ти тие твои 3 месеци дека пред избори немало да се вработува, АРМ и е сведена на администрација, без врски тешко некој да влезе како војник да се вработи.
Еве ти линк http://plusinfo.mk/vest/56810/objaven-oglas-za-vrabotuvanje-na-125-profesionalni-vojnici-vo-arm-
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Имам намера да се пријавам за овие ноите 600 полицајци што го пуштиа огласот пред некој ден но ме интересире дали тоа што имма тетоважа на едната рака (веднаш над дланката) ќе ми прави некаков проблем при проверката и слично?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Имам намера да се пријавам за овие ноите 600 полицајци што го пуштиа огласот пред некој ден но ме интересире дали тоа што имма тетоважа на едната рака (веднаш над дланката) ќе ми прави некаков проблем при проверката и слично?
Ако имаш книшка не би требало да ти прави проблем.
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Партиските книшки по 5000евра кај кординаторот на ОК што го прави списокот и вработени сте во МВРО-ВМРО
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
83
Поени од реакции
6
Ме интересира дали некој има конкурирано на некој од предходните огласи за полиција и ако има и сака нека сподели искуство?
После колку време од поднесувањето на документите следуваат тестовите за физичка подготвеност? Колку време се седи во Идризово, 3 месеци или повеќе?
И уште нешто да прашам слушнав дека на овој конкурс што веќе е пуштен ги смениле вежбите кои ги бараат за да влезеш т.е. полесно било барале за женски 12 стомачни за 30 секунди, за машки 15 за 30 сек., 6 склекови за 10 секунди за женски а за машки 10 за 10 сек и.т.н. и.т.н. има ли некој информација околу ова дали е вистина?
 
G

Goldie

Гостин
Ме интересира дали некој има конкурирано на некој од предходните огласи за полиција и ако има и сака нека сподели искуство?
После колку време од поднесувањето на документите следуваат тестовите за физичка подготвеност? Колку време се седи во Идризово, 3 месеци или повеќе?
И уште нешто да прашам слушнав дека на овој конкурс што веќе е пуштен ги смениле вежбите кои ги бараат за да влезеш т.е. полесно било барале за женски 12 стомачни за 30 секунди, за машки 15 за 30 сек., 6 склекови за 10 секунди за женски а за машки 10 за 10 сек и.т.н. и.т.н. има ли некој информација околу ова дали е вистина?
Мажи
- Висина минимум 175цм
- Најмалку 9 склекови за 9 секунди
- Најмалку 16 стомачни за 30 секунди
- Скок во далечина од место најмалку 220цм
- Спринт на 20 метри за најмалку 3,35 секунди
- Спринт на 100 метри за најмалку 15 секунди
- Трчање 1500 метри за најмалку 5,25 минути

Жени
- Висина минимум 165цм
- Најмалку 6 склекови за 10 секунди
- Најмалку 12 стомачни за 30 секунди
- Скок во далечина од место најмалку 160цм
- Спринт на 20 метри за најмалку 3,50 секунди
- Спринт на 100 метри за најмалку 18 секунди
- Трчање 800 метри за најмалку 3 минути

Инаку мислам подолго време седат во Идризово. Првите 2-3 месеци си таму па после почнуваш со пракса 1 месец во некоја полициска станица најчесто градот од каде што си па пак се враќаш во Идризово 1 месец па пак пракса и така се додека не ти заврши 12 месечната обука
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Пред некој ден поминав покрај новите полицајчиња, т.е. се разминавме. 3 деца на возраст од 22-24/5 години, двајца машки исушени џгуљави и едно девојче нашминкано и дотерано. Замисли таков џандар треба да ме брани, ако западнам во невоља. Јас со моите 180цм 86кгр мускули и пливачки способности ала маленко ги ставам во заби. Распонот на моите рамења е колку нив тројца. Јас јадам дневно колку што тие јадат цела недела.
Тоа е жално. Не за мене, јас ќе се справам со крадец, лопов, криминалец, тие нема. Се кладам дека не знаат ни стрит фајт, не па боречка вештина. Јебеш пиштолот што го носат, кога немаат видено крв, школа и улица. Во очи им се гледа дека се плашат. Сум прошетал пола свет и секаде полицајците се пример за мажишта, пошто нели он ти обезбедува јавен ред и мир, или не е веќе така?!
Овде се мора да е обратно. Не е да ги ругам, иако така изгледа, ама утре јас ќе треба да го бранам него а не он мене ако се деси шит, или па може нема ни да дојдат. Полицијава ни е од крајност во крајност - дебели никакви со стари униформи до слаби исушени во нови униформи. Старата банда од јна ја нема веќе, останаа клатикуровци кои ако не дај боже треба да се брани државата ќе се скријат во првата дупка.
Ебати полицијата.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Мажи
- Висина минимум 175цм
- Најмалку 9 склекови за 9 секунди
- Најмалку 16 стомачни за 30 секунди
- Скок во далечина од место најмалку 220цм
- Спринт на 20 метри за најмалку 3,35 секунди
- Спринт на 100 метри за најмалку 15 секунди
- Трчање 1500 метри за најмалку 5,25 минути

Жени
- Висина минимум 165цм
- Најмалку 6 склекови за 10 секунди
- Најмалку 12 стомачни за 30 секунди
- Скок во далечина од место најмалку 160цм
- Спринт на 20 метри за најмалку 3,50 секунди
- Спринт на 100 метри за најмалку 18 секунди
- Трчање 800 метри за најмалку 3 минути

Инаку мислам подолго време седат во Идризово. Првите 2-3 месеци си таму па после почнуваш со пракса 1 месец во некоја полициска станица најчесто градот од каде што си па пак се враќаш во Идризово 1 месец па пак пракса и така се додека не ти заврши 12 месечната обука
Aко има некој што ги поминал работиве значи стварно е да го стават и министер а не полицаец.
Јас сметам дека овие партиски вработувања треба да се стопираат бидејќи слушнавме како партијава си ги мести луѓево.
 
E

Epsilon

Гостин
Може некој да ми каже кога ќе биди конкурсот, што треба да се поднесе (документи) и каде?
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Aко има некој што ги поминал работиве значи стварно е да го стават и министер а не полицаец.
Јас сметам дека овие партиски вработувања треба да се стопираат бидејќи слушнавме како партијава си ги мести луѓево.
Како мислиш министер да го стават? Демек тешки се вежбиве сакаш да ми кажеш, 15 стомачни за 30 секунди и 10 склека за 10 секунди? Абе ајде.

Може некој да ми каже кога ќе биди конкурсот, што треба да се поднесе (документи) и каде?
http://www.fakulteti.mk/news/16-07-15/mvr_objavuva_oglas_za_vrabotuvanje_otvoreni_se_600_rabotni_mesta.aspx

Иначе и ја планирам да се пријавам, чисто да видам до кај сум и што сум. И на првиот пат се пријавив ама тогаш тестовите беа позаебани, 10 или 20 згибови имаше и уште нешто не ми текнува, не ни ги поминав тестовите. Сеа се осеќам спремен и мислам дека можам да го издувам тестов.
Само што неам врски и не ни сакам да фаќам за да не јадам уцени после и да се нервирам, ќе си идам сам па што биде нека биде, и така не ме бива за ништо. :D

Исто као и дечкото погоре и мене ме интересира за тетоважа, иам на лакт а мислам дека сеуште ни е затуцана државата за да има тетовирани пандури. Ќе видам што ќе ми кажат у станица коа ќе ги носам документите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom