Образование на Македонците во Бугарија на свој мајчин јазик

  • Креатор на темата Anonymous
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
Re: Образование на Македонците во Бугарија на свој мајчин ја

Lord hard гледам дека си нов на форумот па ајде едно добре дојде да ти посакам. Имаш интересни размислувања и ми е мило што има луѓе од Бугарија на форумов што се реални и не се преокупирани до држење лекции од национална историја. Али ова што те читам за некои работиме не се согласувам
[KNELL напиша:
Lord_Hard]
Нашата д'ржава е модел за етническа т'рпимост на Балканскија полуостров. Не случајно изл'чваме новини на турски език веднага след новините на б'лгарски и то в нај-гледаното време. Не случајно Б'лгарија п'рва призна д'ржавата Македонија. Не мога да разбера, за какво точно имате претенции. Аз работја в'в фирма којато има офис в'в Скопие. Само в'в форумите из интернет виждам такова отношение.
Вашата држава модел за етничка трпеливост? Можеби, но како тогаш се вклопуваат во таа држава забраните за организарање собири на омовци? Не дека сте некои тирани али имате бааги работи да си средете пред да се рекламирате како етнички трпеливи.
[KNELL напиша:
Lord_Hard]
Вчера се в'рнах от С'рбија, бјах в командировка, ми там по ресторантите в менјутата пише: "Шопска салата - Serbian salat"
Трјабва ли сега от това да се прави световен проблем.
Не треба да се прави од ова проблем, таа шопска салата е толку српска, колку што е и македонска колку што е и бугарска. За некој србин многу полесно е да напише дека салатата е српска(локална) одколку да им објаснува на некои странци што е тоа шопска салата. Него у контекст на ова, дали знаеш дека бугарија сакаше да добие ексклузивно право да го користи името „Ракија“ за пијалоци?
[KNELL напиша:
Lord_Hard]
Да се в'рнем на това, за което става в'прост в темата. С'гласен с'м да поема разноските на един от вас и да ми дојде на гости в Б'лгарија ште го заведа к'дето пожелае за да се провикне ама колкото глас има че е македонец. Гарантирам му че никој ама никој нјама да му об'рне внимание, заштото тук всеки може да б'де как'вто си пожелае. Циганин, турчин, б'лгарин или македонец. Това е в'прос на личен избор и на самоопределјане. Лично аз не бих се осмелил да застана на цент'ра на Скопие и да се извикам че с'м б'лгарин. Това при вас е мр'сна дума и не мога да разбера зашто?
Ова ти озбилен си за да некој се дере како идиот дека е македонец? И што ќе се докаже со тоа? Дека ако се дерам како будала на сред центар значи нешто ми фали. Направи нешто за да вашите (етнички толерантни) професори на универзитетите не бутаат македонски студенти на испит ако мислат дека Гоце Делчев не бил бугарин.
[KNELL напиша:
Lord_Hard]
Не мога да разбера какво толкова сме ви направили при положение че се стремим всјачески да ви помагаме. Подарихме ви танкове за да се пазите от с'рбите и албанците и по този начин показахме пред света, че ште застанем зад вас и ште ви заштим.
Фала ви многу на тенковите ни завршија многу работа али многу подраго ќе ми беше да ги добиевме тие тенкови не во момент кога вие моравте да си ја модернизирате армијата за влез во НАТО. Сепак на подарен коњ заби не се гледаат и еве уште еднаш благодарност за тенковите.
[KNELL напиша:
Lord_Hard]
Когато ви натиснаха албанците ви дадохме и хеликоптери. Сега ште кажете че не ние а украинците са ви ги дали, обаче ние платихме за тјах. Просто нјакои нешта е по-добре да останат скрити от света. Когато ви подарихме танковете, не го направихме заради хубавите ви очи, а заштото с'рбите започнаха струпване на армија по границите си с Македонија. Ествствено не посмјаха да направјат каквото и да е заштото штаха да б'дат намачкани за пореден п'т. Кажете поне едно "БЛАГОДАРја" ние не ви мислим злото.
Вие ни ги плативте украинските хеликоптери?
Србите ределе војска на македонската граница?
Ај те молам објасни повеќе, малце не ми е верно тоа што го велиш.
[KNELL напиша:
Lord_Hard]
И не т'рсете под вола теле, таја работа с асимилацијата вече нјама да стане. Просто времената са други и сега имаме прекалено много други проблеми за решаване и по точно проблема не е физическата асимилација на отделнија индивид, а икономическата асимилација на цели д'ржави от по-богатите страни. Погледнете малко по далече от носовете си, заштото ако оште не ви се налага да мислите за това, ште ви се наложи и то по скоро отколкото си мислите.
Ти велиш да си погледнеме малку подалеку од носовите а ја само ќе ти речам да гледаш малку и околу твојот нос. Од една страна ни велиш тоа со асимилацијата ништо а од друга твои сограѓани секојдневно не бомбардираат со историски „вистини“ за тоа кои сме ние. Али како што реков добро е да си видат и такви како тебе кои стварно покажуваат дека ја гледат бугарија ориентирана кон иднината
 
Член од
5 декември 2005
Мислења
54
Поени од реакции
5
Се извинувам затоа што некои букви нема да можам да ги напишам на нашата кирилица ама пишувам од Софиа. Бугарите како карактери ги изучувам веке 6-7 години колку што им живеам во државичката нивна "мр'сна" :icon_roll ... Првата година успеваше да ме испровоцира секој идиот, што ке ми ја негираше милата Македониа, втората година веке заладев малце и се нервирав само на провокации од професорите и некои посериозни луге, а веке од третата година увидов дека најдобриот начин да изнервираш еден Бугар е да го игнорираш... И затоа ме чуди што толку интелегентни и начитани Македонци тука како Мисирков на пример, толку се впушта во расправии со татариве....
Ке ви дадам совет на паталец а не на гаталец : Игнорирајте се што е татарско овде и сами ке се испопукаат мегу себе.
Поздрав до сите Македонци во Бугариа ( А верувајте не се малку), јас секојдневно ги срекавам
П.С. До Катја : Като си чувашка (променето од Сердарот, без навреди кон никого) којато обича дјадо си Аспарух молја те махни това : "Македонско девојче от Пиринска Македонија" заштото Човек'т којто написа тази песен се об'ршта в гроба си сега.
Предварително ти благодарја :baeh:
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Macak напиша:
Поздрав до сите Македонци во Бугариа ( А верувајте не се малку), јас секојдневно ги срекавам
А к'де ги срешташ тија македонци..кажи, да отидем и аз да срештнем некои от тех
 

ink

Член од
19 август 2005
Мислења
144
Поени од реакции
0
А драги замислил ли си се дали онези до Дојран,чиито гробове са заринати с камани,бетон и какво ли оште не не са се преоб'рнали нај-малко 1000000 пати в гроба???И не само тези от Б'лгарија,а и тези от Битола,Охрид,Скопие,Прилеп,Струмица,Велес и оште знајни и незнајни војници.Ако можи един в'прос м'м теб,зашто избра да учиш в "мр'сната " Б'лгарија а не в Македонија???
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
а кој тоа се превртува в гроб?
Можеби Никола Парапунов?
или Асен Каракчиев?
 

ink

Член од
19 август 2005
Мислења
144
Поени од реакции
0
Lav, аз имам прездвид војника,на чијто гр'б пада отбраната в боевете при Дојран и героизма,којто те показват при заштитата на Македонија.Това само да се изправиш на почти сигурна см'рт и да победиш е героиз'м.МИр на праха на всички които лежат крај Дојран.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
A ne moze li da sozdademe edni prijatelski odnosi so Bugarija i da prestaneme koj kakov e i sto bil? Da naucime nesto od Bugarija za evrointegracijata i taka natamu i taka natamu..... preteruvate i dvete strani... vo vrska so jazikot.... gore dolu edniot e da receme dijalekt na drugiot.... samo akcentot t.e. udarenieto e na razlicno mesto ....
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
а кој е чив дијалект?

бугарскиот на Македонскиот, или Бугарскиот на Македонскиот?

а, ВМРо?

шо мислиш ти?


ИНК, КОГА тоа гинеа Бугари да ја заштитат Македонија?

мене ми е познато само дека гинеа бугари кои сакаа да ја окупираат Македонија...

ДО КОГА ќе лажете или ќе ве лажат за првата и втората светска војна?

толку тешко е да се прифати вистината?
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Serdarot напиша:
мене ми е познато само дека гинеа бугари кои сакаа да ја окупираат Македонија...

ДО КОГА ќе лажете или ќе ве лажат за првата и втората светска војна?

толку тешко е да се прифати вистината?

Serdar, prati mi ja adresata vo Germanija kade sto zivees vo privatna poraka i jas na taa adresa ke ti ispratam film t.e. dokumentarec so precekuvanjeto na bugarskite vojski vo Makedonija, da vidis dali e precekan kako okupator ili ne.... rabotata e sto nie samite ne sme si zapoznaeni so istorijata....srbokomunizmot za 60 godini ni gi promi mozocite.... a vo vrska so dijalektot..... kako sakas svati go... ke vidis deka po slicni se bugarskiot so makedonskiot otkolku makedonskiot so srbskiot... za osnova na makedonskata azbuka, Blaze Konevski ja zema bugarskata....
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
VMRO напиша:
Serdar, prati mi ja adresata vo Germanija kade sto zivees vo privatna poraka i jas na taa adresa ke ti ispratam film t.e. dokumentarec so precekuvanjeto na bugarskite vojski vo Makedonija, da vidis dali e precekan kako okupator ili ne.... rabotata e sto nie samite ne sme si zapoznaeni so istorijata....srbokomunizmot za 60 godini ni gi promi mozocite.... a vo vrska so dijalektot..... kako sakas svati go... ke vidis deka po slicni se bugarskiot so makedonskiot otkolku makedonskiot so srbskiot... za osnova na makedonskata azbuka, Blaze Konevski ja zema bugarskata....
ВМРО.....само едно објаснување....сакаш да ти пратам снимка од митингот на власта во унив. сала на незнам кој датум......и што со тоа?
Шо че докажиш дека сите се за СДС....или види шо направија со "прославата" за признавањето на САД...ден пред референдумот...и ?.....
Има од сето тоа снимки и според тебе сите се за СДС?
Ме разбираш што сакам да ти кажам......?
Има снимки од доаѓањето на Кралот Александар во Скопје кај шо народот се радува и тн......морал брат, или не знаел.....имало и такви шо го подржувале сето тоа...ама дедо ми се борел против нив, и не само тој....уште илјадници други....и не само во денешна Македонија...и во Пиринска се бореле против Бугарите....НИКОЛА ПАРАПУНОВ, АСЕН КАРАКЧИЕВ, се` се тоа Македонски дејци кои загинале во борбите со Бугарите.....
ПОЗДРАВ.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
ќе ве замолам да се држите до темата

благодарам
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
:))))

Искаме си б'лгарските паспорти

Илија Стојановски е роден през 1985 г. в Скопие, в квартал "Чаир", известен и днес като Б'лгарската махала. Следва специалност международни отношенија в УНСС-Софија. Член на Македонското студентско дружество "Вардар'", основано в 1925 г., забранено през 1944 г. и в'зстановено в 2004 г.


- Илија, зашто решихте да учите в Б'лгарија?

- Преди всичко - заштото с'м б'лгарин. Но и образованието в Б'лгарија е на много по-високо равниште, отколкото в македонските университети. Моите вр'стници б'рзо разбраха това и идват тук да прод'лжат образованието си. Тук могат да научат и историјата си, заштото в Македонија ни п'лнјат главите с фалшификации.
- Какви са целите на МСД "Вардар'"?

- Целите ни са да работим за издигането на македонската академична обштност и македонската емиграција в културно-просветно отношение; да развием сред членовете си дух на солидарност и взаимопомошт; да работим за ползотворното развитие на културно-просветните и обштествено-политическите вр'зки между Република Македонија и Република Б'лгарија. Македонските студенти в Б'лгарија имат нужда от историческа информација за тјахното минало, информација за преодолјаване на административните затрудненија, с които се сбл'скват тук.
- Имате ли проблеми с полицејските служби в Република Македонија?

- Аз лично не с'м имал проблем, може би заштото имам б'лгарско гражданство. Нјакои мои пријатели от "Вардар'" имат проблеми, т'ј като ги викат на т.нар. информативни разговори, питаха ги за дејността на дружеството и т.н. Но членовете на "Вардар'" нјама от какво да се страхуват. Ние не сме терористична организација и не представлјаваме опасност за д'ржавността на Македонија. Нашите цели са јасни.
- Според вас прави ли Б'лгарија нешто в подкрепа на МСД "Вардар'" и заштитава ли б'лгарската кауза в Македонија?

- Помагат ни отделни хора и организации. Сред тјах е и партијата ВМРО-БНД. Не мога да кажа, че Б'лгарија не прави ништо, т'ј като дава стипендии за студенти от Македонија. Но проблем'т е друг. Много д'лго се чака - вече 3 години - за б'лгарско гражданство. Затова апелирам до б'лгарското правителството този процес да се с'крати. На нас, б'лгарите от Македонија, гражданството ни е отнето през 1945 г. Така че става в'прос не за придобиване, а за в'зстановјаване на б'лгарското гражданство.
- Какво мислите за б'дештето на Македонија?

- Това, което трјабва да се направи, е колкото се може по-скоро отварјане на границите между Македонија и Б'лгарија. Това е единственото спасение за нашата родина. Само така целостта на Македонија може да се запази.

http://www.standartnews.com/archive/2005/12/12/balkans/s4646_2.htm
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Lavot напиша:
...и во Пиринска се бореле против Бугарите....НИКОЛА ПАРАПУНОВ, АСЕН КАРАКЧИЕВ, се` се тоа Македонски дејци кои загинале во борбите со Бугарите.....
ПОЗДРАВ.
по това време и Тодор Живков се е борел против Бугарите..даже е бил нешто като началник на Парапунов и Каракчиев..много силно е било македонското национално освободително движение..:)))

И на Лазар Причкапов, сегашен кмет на Благоевград, башта му е е борел против Бугарите..

И Методи Шаторов е загинал в борбите срешту бугарите в Пиринско
 

ink

Член од
19 август 2005
Мислења
144
Поени од реакции
0
VMRO,аз ште б'да нај-штастливија човек на Земјата ако Македонија и Б'лгарија станат пријателски д'ржави и започнат да се разбират по спорните в'проси,НО нека това напрежение между хората от тази страна на границата и от другата страна,да изчезне.Нека да не се л'жем,че има ненавист от страна на македонците к'м б'лгарите,може да не се изразјава в'ншно,но в'трешно е така.Наистина има снимки и част от филми за посрлештането на б'лгарте в Македонија и това може да ес погледне и да се види истината.За мен в'проса е друг,да се подаде р'ка между двете д'ржави,за да се даде тлас'к на образуванието,културата,религијата,в'ншно политическите и в'птрополитическите стемежи на двете д'ржави.Ние имаме какво да ви пос'ветваме в областта на образованието,евроинтеграцијата и в много по различи области.Ние искаме МИРНИ Балкани,а не Балкани в които всјака ношт умират десетки хора.Аз вече с'м го каза много п'ти.На Балканите има "трусове" от страна на Косово,Албанија,Черна Гора и С'рбија.Дано решаването на статута на Косово и референдума за независимост на Черан Горада не предизвикат нови в'лни на насилие на Балканите.
Аз лично искам МИР и нај-много искам на Балканите да има две д'ржави,които да са в нај добри отношенија и това са Македонија и Б'лгарија.
 
Член од
6 јануари 2006
Мислења
1
Поени од реакции
0
Пораката е избришана од администратор.

Официјалниот јазик на форумот е МАКЕДОНСКИОТ.
(3 дена бан поради непочитување на правилата)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom