ОЧНО ПОМОШ

Член од
20 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
0
дечки ми треба помос бев да вадам лекарско и ми каза на едно око гледам добро дна другото послабо што да правам

ако мидадат наоцари да носадм дали ке ги носам долго време или како.
или пак има тарапија ве молам помагајте итно е ке полудам ве молам помогнете што да правам:uvo::toe::uvo::toe:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
па таму нека ти кажат. на очно ако не ти кажале дали ќе носиш наочари и колку време, овде не се надевај дека некој би ти помогнал:toe: подобро прашај си на очно
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
А каде гори? ..мислам која е трагедијата ако ти дадат наочари... или па да те подложат на терапија? За твое добро е :smir:
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
читам ОЧНО ПОМОШ со големи букви и си викам ова некој апла ќорав... ма не е нито страшно... може ке треба и вежби да праиш... може и леќи за брзо ке ти дадат...уживај ајде...
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
дечки ми треба помос бев да вадам лекарско и ми каза на едно око гледам добро дна другото послабо што да правам

ако мидадат наоцари да носадм дали ке ги носам долго време или како.
или пак има тарапија ве молам помагајте итно е ке полудам ве молам помогнете што да правам:uvo::toe::uvo::toe:
Ooooooo паники кревањеее... па шо ако гледаш послабо и шо ако носиш наочари? Јас носам наочари од 4 години, и еве ме здрава-жива сум уште фала богу :)
Прво смири ја возбудата.. и пишувај точни зборови, второ се зависи од тоа дали си сеуште во пубертет или не. Еве кај мене на пример во пубертетов страбизамов ми се намали за 1 и 1,25 степени.
Ако веќе не си во пубертет, среќната возбудлива вест е дека ќе носиш наочари ако ти се носат..ако не твое си е..:toe:
А,ако си во пубертет(шо и ми изгледа) тогаш има шанси пак да си се корегира видот како шо си беше.
Видот може да си се корегира и со операција[те молам немој да се плашиш..]. Ако имаш страбизам неможе(барем во Македонија колку што знам) да се корегира ласерски,а за цилинде(а)р можи си има клиники колку ти душа сака.
Си имаш и опција леќи ако сакаш,само шо се многу дебилни за одржување.. така да носи си наочари и кулирај.
Јас немам никакви проблеми засеа...
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
дечки ми треба помос бев да вадам лекарско и ми каза на едно око гледам добро дна другото послабо што да правам

ако мидадат наоцари да носадм дали ке ги носам долго време или како.
или пак има тарапија ве молам помагајте итно е ке полудам ве молам помогнете што да правам:uvo::toe::uvo::toe:
брат и јас сум така:XD:
левото око имам диоптер...десното обично стакло.... ништо страшно...
само знаеш што
не се прави глуп и носи ги
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
де бре полека леле па и вие па детето не сака да носи наочари ок и ја да сум на твое место нема да сакам да ги носам...
пробај со леќи со нив се подобрува видот па можда ќе се средиш и после не ќе мора ни леќи да носиш, а ако си во можност па пробај и со операција поздрав и со среќа:smir:
 

брицо

liverpool
Член од
22 мај 2009
Мислења
567
Поени од реакции
2
па носи наочари мислам дека за кратко време ќе ги носиш а за операција мислам дека требе да имаш 18 години
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Брат види, ситница е тоа, моеш да си набавиш добри наоачри па шмекер да бидеш. :) Глеј на светлата страна. И ја имам по малку оштетување на вид, требаше да идам на очно, ама ме шитна татко ми па не отидов, ја па сакав да носам наочари, незнам зашо. Можда за шмекер да бидам. :) Ко демек сеа не сум ама ај. :):денса:
 
Член од
20 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
0
a kakvi se tie leki kako izgledat nisto ne se razbiram samo znam deka neznam so ke paravam :(
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
a kakvi se tie leki kako izgledat nisto ne se razbiram samo znam deka neznam so ke paravam :(
Изгледаат вака

имаш во разни бои ако сакаш,ама не би ти ги препорачала пошо ми изгледа дека имаш од 13 до 16 години максимум..(претпоставка). Леќите се тешки за одржување,бараат многу чистота, несмее прашина во никој случај да ти влези во око, пред да си легниш кога ги ваѓаш треба да ги ставаш во некоја си течност и такви ми ти ствари. Леќите се за многу претпазливи луѓе..
Подобро ти е наочари во секој случај. Некои ги ставаат намерно за мода, ти си кренала паника. Јас секогаш носам наочари,само за излегвење не ги носам пошо ми се розеви и не ми одговараат секогаш на то шо сум облечена :).
Незнајш шо ќе прајш :pos: А,шо треба да прајш? Ни прва,ни последна не си..
опуштено без патники аман
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
де бре полека леле па и вие па детето не сака да носи наочари ок и ја да сум на твое место нема да сакам да ги носам...
пробај со леќи со нив се подобрува видот па можда ќе се средиш и после не ќе мора ни леќи да носиш, а ако си во можност па пробај и со операција поздрав и со среќа:smir:
Зашто не сакаш? Ке изгледак како nerd или што? Најголема глупост е тоа. Јас носам од 5 одделение па голема работа. Боље него леќи. Ова ти е дел од секунда работа со наочариве. Земаш ставаш и одиш. А со леќи 1 саат се замараш. Де очите, де рацете па леќите. Па после страв да не ти паднат при трчање и нагли движења. Ептен внимателно треба а зашто? За глупост. Дечко/дете фурај си со наочари и ич да не те боли тулето за тоа што ти зборат.
 
D

dh00|

Гостин
прво почни да носиш наочари,подобро е, па после кога ќе се навикниш на нив,можиш да размислуваш за леќи. нема тука ништо страшно. имам проблем со видот уште од 9 години и дури сега почнав да носам леќи (поточно,денеска ги зедов:wink:)
уживај си, и плус сеа имаш гооооолем избор на рамки за наочари...баш е интересно да имаш некоја убава и интересна рамка...како моден додаток ќе ти служи:smir:
со среќа:helou:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.720
Поени од реакции
12.145
дечки ми треба помос бев да вадам лекарско и ми каза на едно око гледам добро дна другото послабо што да правам

ако мидадат наоцари да носадм дали ке ги носам долго време или како.
или пак има тарапија ве молам помагајте итно е ке полудам ве молам помогнете што да правам:uvo::toe::uvo::toe:
Има многу луѓе кои не гледаат добро или приближно подеднакво и на двете очи. Обично едното око (ако е малку послабо) е паразит на другото, односно на сметка на другото кое се напрега и гледа, ова првото послабото ослабнува уште повеќе.
Али ништо страшно и очила-а овде што да праиш никој не може да ти помогне освен офталмолог. Ти гледај раководи се според совети на доктор за што побрзо да се подобри диоптријата, а ако одолговлекуваш само полошо ќе направиш за себе.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Абе да си прашам ја.. Пошо ептен не глеам и треба леќи да носам досеа не сум била на преглед ама пошо више е крајно и ептен сум слепец морам - знае некој да ми каже некој доктор, ординација негде кај шо ќе можат да ме проверат што диоптер сум да ми дадат леќи и тие работи. Ама пошо ми е ептен страв за очите ми е језиво нејќам да ме пипаат у очи нешо ауу негде кај што со помалце страв ќе поминам. И добро да не е еден тон пари.. Тенкс однапред :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom