ОБИЧАИ - СУНЕТ

Член од
4 април 2011
Мислења
152
Поени од реакции
89
Со пластична операција.:icon_lol::icon_lol::icon_lol: Инаку ти можеш да осудуваш до сто и една и назад, ама нема да ти вреди тоа воопшто.

Запамети добро Омер што ти вика: - Не е далеку времето каде што речиси целата машка популација ќе го применува сунетисувањето (циркумзицијата), и со тоа свесно или несвесно ќе ја потврдува големата насушност на овој исламски верски чин, како што не е далеку времето каде што сите оние кои што се гадат од Исламот и неговиот златен шеријат ќе го заговараат истиот,од проста причина што веќе се дојдени до зидот и немаат каде понатака, немаат цел во животот, скитаат како пци скитници незадоволни од многуте испробани нешта.

Драга моја, Исламот е единствената солуција за твој, мој и сечив спас. ;)
Хаха, ова ме потсетува на вицот со Србите... Кога едно момче отишло во книжара да ја бара книгата "Голема Србија" а продавачката му рекла - "Бајке су на другом спрату" :P:vozbud:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.668
Живееле во пустини, не се бањале со денови, не јаделе свинско дека се расипувало брзо и се тровале, ги отварале доле како превентива ради инфекции од небањање а ми зборуваат за свети чинови како дел од животна цел.

Омер, помина модата кога сите се сечеа доле безразлика на верата.
Еве, за детево поназад шо се лупаше у гради, јас се туширам секој ден, го бришам стално со тоалет/влажни марамчиња после мочање и ми мириса на портокал со чоколадо од млекото за тело. Тврдам дека сум почист од тебе, иако ти сечен. И ќе си ги мериме ако сакаш, у прилогу расчистување уште еден мит поврзан со циркумзацијата и нејзините бенефиции.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Со пластична операција.:icon_lol::icon_lol::icon_lol: Инаку ти можеш да осудуваш до сто и една и назад, ама нема да ти вреди тоа воопшто.

Запамети добро Омер што ти вика: - Не е далеку времето каде што речиси целата машка популација ќе го применува сунетисувањето (циркумзицијата), и со тоа свесно или несвесно ќе ја потврдува големата насушност на овој исламски верски чин, како што не е далеку времето каде што сите оние кои што се гадат од Исламот и неговиот златен шеријат ќе го заговараат истиот,од проста причина што веќе се дојдени до зидот и немаат каде понатака, немаат цел во животот, скитаат како пци скитници незадоволни од многуте испробани нешта.

Драга моја, Исламот е единствената солуција за твој, мој и сечив спас. ;)
Драг мој Омер, мојата најдобра другарка е Албанка муслиманка. Јас не се гадам од исламот. Јас не се согласувам со исламот, исто како што не се согласувам со христијанството. Во моите очи сите вие сте во заблуда.
Та едните, та другите, сте убедени дека од вас мажите санки зависи светот. Ама се лажете, и тоа гадно. Немаат каде мажите повеќе, па ќе одберат ислам? Абе ајде.

Не сакам да навлегувам во шеријатски/канонски закони, не е темата. Ама тоа што ти сметаш дека е исправно, не значи дека е. Има доктори кои те поддржуваат, има доктори кои го отфрлаат тој став. Ти ја гледаш само едната страна на паричката, како и сите верници - неспособни сте за рационално и логичко сфаќање. Но ве разбирам - немате храброст да излезете од тој ваш магичен круг. Не се сите луѓе родени со храброст да бараат свое јас - па се претопуваат со другите.

А кога сме кај пластичната операција, не е ли похумано да му дозволите да одбере сам, сака или не сака?
Јас верувам дека ќе дојде ден кога во земјите кои функционираат по демократски, а не шеријатски правила, ќе се донесе забрана за осакатување на детето по било кој основ - како што е дупчење на уши за Благоец (ако не се лажам) и сечење на пениси кај мали деца. Кој си ти да одлучуваш за телото на некој друг макар е дете? Тоа дете еден ден ќе порасне, како ќе му ја надокнадиш штетата?

Јас можеби мислам дека треба да ја дефлорирам ќерка ми кога ќе се роди, може ќе си најдам некој таков култ и ќе си бидеме религија. Но тоа нема да биде во ред, зошто би се мешала во нејзиното право да одлучува за себе. Па ајде, ако машките деца ги сецкаме, зошто да не и женските?
--- надополнето: Jul 11, 2011 10:27 PM ---
Ок де знам дека за жените е потешко. Никој не спомна жена но ок.
Па и христијаните децата ги носат таму ги вкрстуваат или како и да се вика тоа не знам....тоа го прават родителтие бидејќи сметаат дека нивната религија е вистинската..веруваат во тоа..и затоа што за нивните деца го сакаат најдоброто т.е да го покажат правилниот пат и нормално уште од мали години го учат итн. И нашите родители па и јас кога ќе бидам родител бидејќи сметам дека религијата во која што верувам е вистинската и ќе ги учам моите деца за тоа и ќе правам се што треба за да станат еден муслиман и да знаат за таа религија што повеќе..тоа е нормално..Инаку денешните деца не се плашат воопшто..поминува безболно и плус си собираат доста голема сума на пари :D
А грешка си околу крстувањето, иако сум против него.
При тој чин, на детето не му се отсекуваат ниту додаваат делови на телото. Го бањаат со водичка и попче му пее. Многу лесно се поништува тоа.
Ама исечен пенис не се поправа така лесно.

И во двата случаеви децата никој не ги прашува и не им остава простор да одлучат (ти учи го да биде муслиман де, и како доказ кога ќе има 18 години нека прави сунет) само што со крштевањето како што кажав, не се осакатува детето.
 
G

galaxy

Гостин
Абе ајде, луѓето во светот се занимаваат со квантна физика, а вие овде се расправате дали да се сечи или да не се сечи курот, и ако се сечи дали тоа е победа на исламот.
Оставете го ова прашање на медицината.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Само мала дигресија:

-Не се сече пенисот туку кожичката, затоа и се вика циркумзиција а не кастрација. ;)

П.С. Со оглед на големата лепеза од ставови по ова прашање, јас нема што друго посебно да додадам освен да речам: секој со своето убедување.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Само мала дигресија:

-Не се сече пенисот туку кожичката, затоа и се вика циркумзиција а не кастрација. ;)

П.С. Со оглед на големата лепеза од ставови по ова прашање, јас нема што друго посебно да додадам освен да речам: секој со своето убедување.
Кастрација не е отсекување на пенисот, туку на тестисите.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Знам, само ме интересира како се вика отсекувањето на пенисот како што ти милуваш да го наречеш?
--- надополнето: Jul 12, 2011 7:49 AM ---
Јас верувам дека ќе дојде ден кога во земјите кои функционираат по демократски, а не шеријатски правила, ќе се донесе забрана за осакатување на детето по било кој основ - како што е дупчење на уши за Благоец (ако не се лажам) и сечење на пениси кај мали деца.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Знам, само ме интересира како се вика отсекувањето на пенисот како што ти милуваш да го наречеш?
--- надополнето: Jul 12, 2011 7:49 AM ---
Јас не реков никаде одсекување на пенисот. Најди 1 место каде што го викам тоа.
Сецкање на делови од пенисот, од кој е дел таа кожичка, не е исто што и отсекување.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Само мала дигресија:

-Не се сече пенисот туку кожичката, затоа и се вика циркумзиција а не кастрација. ;)

П.С. Со оглед на големата лепеза од ставови по ова прашање, јас нема што друго посебно да додадам освен да речам: секој со своето убедување.
Омер Беже, значи волиш да се изражаваш китњасто, халал вера! А јеси ли сигуран, јадан не био, да је твој коментар дигресија? Кад неко прича о ку*цу а ти узвраћаш одгвором о ку*цу, то му дође исти ку*ац! Дедер болан, провери шта значи дигресија. Немој опет да се брукаш као са оксимороном...а видим и Пума те зајебала за кастрацију...не иде ти нешто данас, не иде!;)
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Јас не реков никаде одсекување на пенисот. Најди 1 место каде што го викам тоа.
Сецкање на делови од пенисот, од кој е дел таа кожичка, не е исто што и отсекување.
Ти велиш цитирам:

Јас верувам дека ќе дојде ден кога во земјите кои функционираат по демократски, а не шеријатски правила, ќе се донесе забрана за осакатување на детето по било кој основ - како што е дупчење на уши за Благоец (ако не се лажам) и сечење на пениси кај мали деца.
Сецкање на делови и сечење на пениси кај мали деца не ќе да е исто, без оглед што поинаку си мислела. Затоа и напишав кастрација, а ти како добар суфлер за терминолошки изрази кажи ми ако кастрација се употребува само за тестисите, како се нарекува отсекувањето на пенисот стручно?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ти велиш цитирам:

Сецкање на делови и сечење на пениси кај мали деца не ќе да е исто, без оглед што поинаку си мислела. Затоа и напишав кастрација, а ти како добар суфлер за терминолошки изрази кажи ми ако кастрација се употребува само за тестисите, како се нарекува отсекувањето на пенисот стручно?
Во ред е Омер, во ред е... :)
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Омер Беже, значи волиш да се изражаваш китњасто, халал вера! А јеси ли сигуран, јадан не био, да је твој коментар дигресија? Кад неко прича о ку*цу а ти узвраћаш одгвором о ку*цу, то му дође исти ку*ац! Дедер болан, провери шта значи дигресија. Немој опет да се брукаш као са оксимороном...а видим и Пума те зајебала за кастрацију...не иде ти нешто данас, не иде!;)
Тапетаре Петре, лопато прљава. Зашто не читаш мој пост до краја, па тек тада да се јавиш? Искрено, кај тебе забележувам недостаток за разбирање на основни поими (иако сакаш мене да ми ги припишеш истите). Дури ме ставаш на мисла дека се работи за некој закоравен комуњар кој не може поинаку на терминологијата да гледа освен низ наочарите на партијата или едноумието.

Било како било, јас си стојам на ставот дека сите мои терминолошки изрази се на место , каде што треба и како што треба. Фалична е твојата перцепција на истите.;)
--- надополнето: Jul 12, 2011 8:09 AM ---
Во ред е Омер, во ред е... :)
Ај нека биде така.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Тапетаре Петре, лопато прљава. Зашто не читаш мој пост до краја, па тек тада да се јавиш? Искрено, кај тебе забележувам недостаток за разбирање на основни поими (иако сакаш мене да ми ги припишеш истите). Дури ме ставаш на мисла дека се работи за некој закоравен комуњар кој не може поинаку на терминологијата да гледа освен низ наочарите на партијата или едноумието.

Било како било, јас си стојам на ставот дека сите мои терминолошки изрази се на место , каде што треа и како што треба. Фаличната е твојата перцепција на истите.;)
Омере, онанисто опаки! Не бладај за бадијала -- не е дигресија, јок вала!

Него, дај посочи ми каде во Кур`анот пишува дека секое мушко треба да се осунети. Озбилно ме интересира.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
За да видиш колку не знаеш, ќе те насочам неколку страници наназад каде што сум одговорил на ова прашање со дословен цитат. Прочитај па јави се.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
За да видиш колку не знаеш, ќе те насочам неколку страници наназад каде што сум одговорил на ова прашање со дословен цитат. Прочитај па јави се.
Нијесам наш`о цитат, ој Омере окрутни! Нешто бладаш за Арабија, ал не глеам цитат, да јебе оца...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom