Ножеви

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.573

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
По изгледот очигчедно е дека не се кинески, турски се. Од Дамаск.
Дамаск е град во Сирија.
Дамаскус е комбинација од минимум 2 челика, тоа е шарено сечиво, од таков челик не се. Од карбонаки челик се.
Немаат врска со Туриција во ниту еден случај.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.573
Сабјата е австријска „кавалерија“ коњаница, офицерска.
Ова ми беше втората предпоставка. Ако не се спахии тогаш унгарски хусари. Сабји во Европа само овие 2 нации користеле (изворно).
Автоматски споено мислење:

Дамаск е град во Сирија.
Дамаскус е комбинација од минимум 2 челика, тоа е шарено сечиво, од таков челик не се. Од карбонаки челик се.
Немаат врска со Туриција во ниту еден случај.
Географија имав 5ка така што одлично знам каде се наоѓа Дамаск.
Хемија имав кец така што појма си немам по металохемиска анализа да распознаам изработка.
Историја истотака 5ка имав така што ќе ти кажам да провериш Дамаск под чива контрола бил за време на златната доба на изработака на сабји дамаскии.
Автоматски споено мислење:

не е дамаскус. ова е дамаскус челик.
Прегледај го приврзокот 389276
Саркастичен бев зошто алудирав на златната доба на изработка на сабјите дамаскии.
Пак ќе кажам хемија 1 имав така што по изглед на металот појма немам да распознам.
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Добро што се сеќаваш на оценките. :)
Не си бил сигурен, ама си пишал од прва многу кратко дека се од дамаск.
Дамаскусот многумина го викаат дамаск, а градот си е град. Ако кажеш дека некое сечиво е Дамаск, не е исто со истото да е направено од дамаскус (дамаск) челик. Во секој случај не е ниту едното ниту другото.
Далечна историја на истокот посебно не ме интересира....и историја општо.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Cold steel 4max scout е веќе продаден.
Qsp penguin imam и Crkt Dextro во овој момент.
Треба да стигнат уште некои, но ајде прво да стигнат.

И овој нож со чуден механизам го продавам, го имам 25 години и веќе не ми треба

Пингвинот:
20230927_221646.jpg
20230927_221756.jpg

4max scout...веќе е продаден:

FB_IMG_1696418831313.jpg

Ножот од мојата колекција:

20230924_105833.jpg
20230924_105851.jpg

Crkt Dextro:

Screenshot_20230927-231209_YouTube.jpg

Еден spyderco arctic storm PM2 ќе биде на продавање, civivi vision fg, cjrb lago, buck 119, benchmade griptilian,kansept bevy slipjoint i uste nekolku.

Kaj mene kopii nema, nozevite se originali.
 
Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
Дамаск е град во Сирија.
Дамаскус е комбинација од минимум 2 челика, тоа е шарено сечиво, од таков челик не се. Од карбонаки челик се.
Немаат врска со Туриција во ниту еден случај.
Netocno , originalniot damaskus e napraven od edna vrsta celik ....odamna zaboravena tehnologija . Denesnive damaskusi se druga prikazna :)
Rusite denes pravat nesto dosta blisku do nego , go vikaat Bulat .

Автоматски споено мислење:

Ete zasto nema izbor na kvalitetni nozevi kaj nas. Jas pisuvam, objasnuvam, ti od prva si kaza direktno.
Dobar noz (osven Opinel i Victorinox) pod 4000 denari nema da najdes.
Kako da baras dobra kola i na kraj ke si kazes.....pa ke si kupam Yugo, ke me vozi od tocka a do tocka b.
A sto e toa * dobar noz * ?
Автоматски споено мислење:

Вака нема да испаднеш смешен и да тврдиш дека ако на нешто пишува "Boker" што и да ти кажале во продавницата....сепак се работи за ЕФТИН Кинески нож.
Искрено, ножот е многу лошо изработен и самото тоа е индикатор дека не е премиум производ, не треба никаква претрага да се направи.
Автоматски споено мислење:


И јас одам во кафани, да не се разбереме погрешно, контекстот требаше да оди накај тоа наместо да се има хоби како на пример мала колекција на ножеви (немојте скапо е ) или мала колекција часовници (не ни почнувајте....мноогу е скапо ако навлезете во материјата). Или ајде планинарење и квалитетна опрема околу тоа да се има обично парите се трошат по кафани.
Ако мислиш на преклопни ножеви, такви не правам. А имам премногу преклопни и неколку би ги продал.
EFTIN kineski noz ? I sto ako e eftin kineski noz ? 7cr17mov e soliden celik ! Ne zaboravi deka nekogas se koristele bronzeni nozevi ...pa eve ne nas denes ziv dokaz deka bile dovolno dobri . Moj pari moj kef , ce gi trosam JAS kade sto sakam i na sto sakam , OK ? Nekomu hobi e kafana , nekomu kurvi , nekomu peperutki ...Ti sakas nozevi , zbiraj gi brate kolku mozes ako toa te ispolnuva .
Da ti kazam nesto okolu *eftinite nozevi ...Tie sto gi imaat gi KORISTAT , ne gi cuvaat vo fioki....
Noz od M390 celik podobro ce go nasecka kolbasot od eftin kineski noz ?
Nemoj da me razberes pogresno .nema nisto loso nekoj ako saka da ima noz od extra kvaliteten celik ..ama brate mili i najeftiniot noz ce napravi salata ........ili ce isece slanina
Vidi gi Amerikancine , ce se ispotepaat okolu toa koj e najdobar celik , koj ce sece najdolgo .Osum godinu sum na toj forum a nemam videno DVA noza so tragi od koristenje ........EBG , zosto togas mu treba takov skap noz , za slikanje po forimi ??? Utre ce ti slikam sto sum nosel godini so mene koga sum po riba , samo nemoj da se smees ;)
 
Последно уредено:
Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Дечки мала помош ако може. Си купив од Camouflage ваква мачета Bush machete with scabard на Mil tec
29390a (1).jpg

Меѓутоа мачетата не е доволно остра. Ја однесов на машинско острење ножеви со воден камен од таму ми рекоа дека неможела да се наостри пошто самото сечило било изработено од неквалитетни матријали(иако од самиот производител стои дека сечилото е изработено од 100% нерѓосувачки челик). Купив whetstone за острење меѓутоа тешко ми оди пошто немам вештина за острење, тешко го погодувам аголот на сечилото.

Да ве замолам за помош вие поискусните да ми кажете како или каде би можел да ја наострам .
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom