Ножеви

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Manix 2 и крај. Ја ич не ги љубам Спајдерко ради формата ама Маникс 2 е стварно добар. Парамилитари ако си помодар ☺
Мора робуст компанион е се што ти треба од Мора.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Мора да земам една Мора :)

Кад-тад на ред ќе дојде и некој G10 фолдер.

Spyderco Manix 2 G-10 plain blade изгледа добро, цената е таа што е. И Spyderco Paramilitay 2 изгледа истотака добро, али е 50% поскапа од Manix 2ката, мислам дека не вреди толкава разлика во цена.

Ваше мислење за двава фолдери и некој друга Spyderco G10 препорака?
Spyderco PM2 е феноменален нож, маникс 2 е многу погломазен кога е затворен, што значи дека зафаќа повеќе место во џеб. Башка ПМ2 има и комрешн лок. Од сите модели на Спајдерко само пм2 ми прави ќејф......додуша и милитари, но тоа е веќе голем фолдер.[DOUBLEPOST=1417313521][/DOUBLEPOST]
Ај љубители на ножеви да ве видам. Кој би бил за вас фолдер од соништата? Она што америте го викаат грал нож! Значи што би било коа пари не би биле пречка?

Јас ќе изберам два. Еден јапонски, еден европски од сосема различни причини.

1. Нај EDC - Rockstead SHIN-DLC : HONZUKURI

Зошто: затоа што го поседува најдоброто сечило money can buy. Конвекс ивица со Роквел HRc65 до 67 (друг челик). Феноменално е исполиран иако е уствари црн на видеа изгледа како огледало. Има и поскапи модели ама овој ми е мене најбољи. Гледајте на youtube како сече и колку држи. Мама мија ☺
Цена: малку над 1000Е.
Rockstead кога ќе се иступи, а ќе се иступи гарант кога-тогаш, единствен начин да биде остар колку што бил е да го пратиш во Јапонија да го наострат во фабриката. Се остри со некој хемиски процес, неможе да се остри во домашни услови тој челик со толку роквели.

Моите ножеви од соништата ми се дома:confused:.
 
Последно уредено:

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Мора да земам една Мора :)

Кад-тад на ред ќе дојде и некој G10 фолдер.

Spyderco Manix 2 G-10 plain blade изгледа добро, цената е таа што е. И Spyderco Paramilitay 2 изгледа истотака добро, али е 50% поскапа од Manix 2ката, мислам дека не вреди толкава разлика во цена.

Ваше мислење за двава фолдери и некој друга Spyderco G10 препорака?
G10 не ми се толку битни рачките од каков натеријал се, подобро гледај на челикот, од Спајдерко VG10, S30V или по мек 8Cr13MoV... Нормално и цената се одразува на видот на челикот, но и рачките ја рипаат... Посебно G10 ококу 10% креваат од цената на ножот со обични пластични рачки. Не дека не вреди да се инвестира 6-7$ за G10, ама што е до мене, не би ми било многу битно тоа, подобро би ми било на пр. да земам нож со S30V челик и со обични пластични рачки отколку да земам со 440c челик и со G10 рачки за истата цена. Барем јас така гледам на работите.
П.С. Исто и Спајдерко нејтив ми е добар... Со G10 имаш Лејдибаг, Менбаг, Драгонфлај,Ендура, Делика... Многу од нивните модели се надградени со G10. Да не речам сите.
[DOUBLEPOST=1417339050][/DOUBLEPOST]
Manix 2 и крај. Ја ич не ги љубам Спајдерко ради формата ама Маникс 2 е стварно добар. Парамилитари ако си помодар ☺
Мора робуст компанион е се што ти треба од Мора.
Ист вкус имаме друже и мене омилен од Спајдерко ми е Маниксот, прашај го смоле ако не веруваш :D. А и првиот фиксен ми е Мора хеви дјути компанион со карбон челик :).[DOUBLEPOST=1417339210][/DOUBLEPOST]
Иначе само футролата на тој нож вреди 1000 денари, кога во фабриката би посветиле малку внимание на деталите ножот би го продавале 4000 денари....
Епа затоа и не посветуваат внимание, бидејќи е фабрика...
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Еве уште еден.
Сечивото е Ензо скинер, 12c27 челик. Бронза (прв пат ја користам за одбојник), месинг, венге дрво, рог од бафало:





.[DOUBLEPOST=1417363641][/DOUBLEPOST]И еве ја конечно Husqvarna forest axe кај мене:):

[DOUBLEPOST=1417372055][/DOUBLEPOST]
Мора да земам една Мора :)

Кад-тад на ред ќе дојде и некој G10 фолдер.

Spyderco Manix 2 G-10 plain blade изгледа добро, цената е таа што е. И Spyderco Paramilitay 2 изгледа истотака добро, али е 50% поскапа од Manix 2ката, мислам дека не вреди толкава разлика во цена.

Ваше мислење за двава фолдери и некој друга Spyderco G10 препорака?
Мојот парамилитари е купен од овде по оваа цена http://www.knifeworks.com/spydercopara-military2.aspx#.VHtfdzHF_2Y

. Маникс 2 на тој сајт е поефтин за 3$:confused:. Поефтино од овие цени јас не успеав да најдам кога барав парамилтари. Парамилитари 2 е многу позгоден за носење, и е идеален за ЕДЦ (по некоја логика едц ножот повеќе се носи одколку што се користи и поради тоа што е полесен и покомпактен во затворена положба е попрактичен за носење). Баш на сликата се гледа колку е широк маниксот кога е затворен (малте-не како мобелен телефон. Ако се решиш за парамилитари 2 ќе треба да почекаш пошто кога ги има се продаваат за 1-2 дена. Во Европа е многу поскап парамилитари 2, во Србија на пример е 235 евра http://www.lukovi.in.rs/Knives.html#spydercoparamil2 .[DOUBLEPOST=1417372134][/DOUBLEPOST]
Еве уште еден.
Сечивото е Ензо скинер, 12c27 челик. Бронза (прв пат ја користам за одбојник), месинг, венге дрво, рог од бафало:





.[DOUBLEPOST=1417363641][/DOUBLEPOST]И еве ја конечно Husqvarna forest axe кај мене:):

[DOUBLEPOST=1417372055][/DOUBLEPOST]

Мојот парамилитари е купен од овде по оваа цена http://www.knifeworks.com/spydercopara-military2.aspx#.VHtfdzHF_2Y

. Маникс 2 на тој сајт е поефтин за 3$:confused:. Поефтино од овие цени јас не успеав да најдам кога барав парамилтари. Парамилитари 2 е многу позгоден за носење, и е идеален за ЕДЦ (по некоја логика едц ножот повеќе се носи одколку што се користи и поради тоа што е полесен и покомпактен во затворена положба е попрактичен за носење, а тука парамилитари 2 е во дебела предност пред маниксот). Баш на сликата се гледа колку е широк маниксот кога е затворен (малте-не како мобелен телефон. Ако се решиш за парамилитари 2 ќе треба да почекаш пошто кога ги има се продаваат за 1-2 дена. Во Европа е многу поскап парамилитари 2, во Србија на пример е 235 евра http://www.lukovi.in.rs/Knives.html#spydercoparamil2 .
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2014
Мислења
29
Поени од реакции
13
Еве и јас да се пофалам што ијам :D

Овој го имам откако знам, поклон е од роднина што работеше во Братство во Охрид. Нарачката била за амерички пазар а вработените си зеле по неколку примероци:
Прегледај го приврзокот 107916 Прегледај го приврзокот 107917

Овој другиот иста приказна само што е чичка нов т.е. некористен за разлика од првиот а ми го поклони истиот роднина пред две години :) \m/
Прегледај го приврзокот 107918 Прегледај го приврзокот 107920
Живела Јигославија и дан републике :LOL:

П.С. Ливчето е од дрвце кое овде не знам зошто побогу го викаат липа кога всушност низ светот го викаат јавор - д флаворинг уан :coffee:[/quote
Bratstvo Ohrid gi proizveduvase ovie nozevi pred otprilika 25 godini mozebi i nesto poveke, edniot e rambo noz, koj velat deka e prilicno dobro izraboten...I dvata se izraboteni od 440c celik, koj vo toa vreme bil popularen celik, a i deneska e vazi za kvaliteten celik....
Vo bratstvo izrabotile uste eden noz kako vtoriot, megjutoa ne namenet za derenje, tuku so istata racka ama so poinakva geometrija koj e vsusnost klasicen lovecki noz, so ista takva futrola...
Ako ima rodninata uste primeroci od vtoriot noz ili mozebi ti sakas da go prodades tvojot jas bi sakal da go kupam. za da ja zbogatam mojata kolekcija so noz od nase proizvodstvo koj mi se dopagja...
[DOUBLEPOST=1417375808][/DOUBLEPOST]
Еве уште еден.
Сечивото е Ензо скинер, 12c27 челик. Бронза (прв пат ја користам за одбојник), месинг, венге дрво, рог од бафало:





.[DOUBLEPOST=1417363641][/DOUBLEPOST]И еве ја конечно Husqvarna forest axe кај мене:):

[DOUBLEPOST=1417372055][/DOUBLEPOST]

Мојот парамилитари е купен од овде по оваа цена http://www.knifeworks.com/spydercopara-military2.aspx#.VHtfdzHF_2Y

. Маникс 2 на тој сајт е поефтин за 3$:confused:. Поефтино од овие цени јас не успеав да најдам кога барав парамилтари. Парамилитари 2 е многу позгоден за носење, и е идеален за ЕДЦ (по некоја логика едц ножот повеќе се носи одколку што се користи и поради тоа што е полесен и покомпактен во затворена положба е попрактичен за носење). Баш на сликата се гледа колку е широк маниксот кога е затворен (малте-не како мобелен телефон. Ако се решиш за парамилитари 2 ќе треба да почекаш пошто кога ги има се продаваат за 1-2 дена. Во Европа е многу поскап парамилитари 2, во Србија на пример е 235 евра http://www.lukovi.in.rs/Knives.html#spydercoparamil2 .[DOUBLEPOST=1417372134][/DOUBLEPOST]
Cestitam na izborot i da se sluzis vnimatelno so nea...:) Sega zemaj smirglite, leneno maslo i na rabota da ja doteras rackata, a za glavata i samiot znaes sto treba da napravis...
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Дечки дали некој што е Охрид знае дали има некаде за продавање од овие ножеви:

.
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Еве и јас да се пофалам што ијам :D

Овој го имам откако знам, поклон е од роднина што работеше во Братство во Охрид. Нарачката била за амерички пазар а вработените си зеле по неколку примероци:
Прегледај го приврзокот 107916 Прегледај го приврзокот 107917

Овој другиот иста приказна само што е чичка нов т.е. некористен за разлика од првиот а ми го поклони истиот роднина пред две години :) \m/
Прегледај го приврзокот 107918 Прегледај го приврзокот 107920
Живела Јигославија и дан републике :LOL:

П.С. Ливчето е од дрвце кое овде не знам зошто побогу го викаат липа кога всушност низ светот го викаат јавор - д флаворинг уан :coffee:
I jas go imam prviot, rambo, skroz ne praktičen nož, a i nekoj mek čelik, ama vo toa vreme beše šema, a drugiot ne mi izgleda lošo a i na kutijata stoi 440C, čest izbor za noževi a solidan čelik
 
Член од
26 април 2013
Мислења
16
Поени од реакции
19
Дечки дали некој што е Охрид знае дали има некаде за продавање од овие ножеви:

.
Od ovaj model ima po luge sto rabotea vo bratstvo,ce pobaram I ce te informiram a za 500 denari mislam deka ne mozi da se najdi mojot go zedov za 800 ,ama ne e bitno ce pobaram I ce TI kazam
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Де некој да ми препорача вака некое мало џебно ношче што сече добро да купам по можност преку интернет...
 
S

StormRage

Гостин
Дечки дали некој што е Охрид знае дали има некаде за продавање од овие ножеви:

.
ај утре ќе вртам некој број :) ако најдам два, ќе ти ги пратам од мене, ама вториот да го средиш како шо си знаеш :D
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Де некој да ми препорача вака некое мало џебно ношче што сече добро да купам по можност преку интернет...
Боље од ова а за малку пари нема.
Sanrenmu 7010 за 6,5Е од тука:
http://www.fasttech.com/products/1901/10005888/1451614-sanrenmu-7010luc-sa-stainless-steel-folding-knife

Има и црн ако ти праи поише ќеиф.
 
Член од
7 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
26
Дечки дали некој што е Охрид знае дали има некаде за продавање од овие ножеви:

.
Дечки дали некој што е Охрид знае дали има некаде за продавање од овие ножеви:

.
Хмм.. многу убаво изгледа, плус мислам дека е доста практичен, може само малку рачката да беше поинаква.
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Миланист ова е твое дело? Поготово вториот добро изгледа!
Него кај се пиновите? Како се сокриени? Или е само лепено? o_O
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Нема пинови, само се лепени страниците со епокси и до ден денешен се е на место, а се користат веќе 4-5 години.[DOUBLEPOST=1417447847][/DOUBLEPOST]
ај утре ќе вртам некој број :) ако најдам два, ќе ти ги пратам од мене, ама вториот да го средиш како шо си знаеш :D
Бива(y).[DOUBLEPOST=1417447902][/DOUBLEPOST]
Боље од ова а за малку пари нема.
Sanrenmu 7010 за 6,5Е од тука:
http://www.fasttech.com/products/1901/10005888/1451614-sanrenmu-7010luc-sa-stainless-steel-folding-knife

Има и црн ако ти праи поише ќеиф.
Апсолутно најдобар нож во рангот до 10 евра. Ова е нешто што буквално секој може да гу купи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom