Ножеви

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Верувај или не, информацијата е директно од една институција под Кале....
Не е рекла - кажала!
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
После 4 месеци пауза еве нешто ново.....конечно да направам нешто за мене.
Мора2000 сечиво, инокс, вулканфибер, стабилизирана тиркизна бреза:



.
 
Последно уредено:

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
^:aplauz:
Предобар е, одлична работа.
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
dali moze da mi predlozete dobar noz folder za podarok. tatko mi ima nabrgu rodenden i sakame da mu podareme noz posto pred kratko vreme go izgubi negoviot EDC noz koj sto go imase preku 15 godini. mn vazno e da ima dobro secilo pa zatoa sakam da znam koj celik go predlagate. budzetot e 250-300 evra
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
За 250-300 евра имаш огромен избор, само што се тоа се сведува на онлајн купување. Викторинокс имаш во Домнет во Скопје.
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
dali moze da mi predlozete dobar noz folder za podarok. tatko mi ima nabrgu rodenden i sakame da mu podareme noz posto pred kratko vreme go izgubi negoviot EDC noz koj sto go imase preku 15 godini. mn vazno e da ima dobro secilo pa zatoa sakam da znam koj celik go predlagate. budzetot e 250-300 evra
Дај кажи колку години има барем отприлика човекот. Каков нож имал дали воопшто знаеш? Пошто е возрасен и не му го знам вкусот би го препорачал мојот апсолутен фаворит во категорија на џентлеменски фолдери: lionsteel ti spine

Направен во Италија (а кој друг) еден е од најубавите фолдери воопшто. Треба да е некаде околу 300+ Евра. Кај би го купил... Е тоа е друга приказна.
BTW и ја би моиве деца ко тебе да размислуваат еден ден :)
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
На мене ми е интересно да узнаам има ли во Македонија производител на фолдери со сопствен регистриран бренд ? Кога ќе даваш 300 евра барем да се да стимулира родното производство и економија! :D
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
На мене ми е интересно да узнаам има ли во Македонија производител на фолдери со сопствен регистриран бренд ?
Ова е барем лесно - нема таков! Можеби има некој како миланист low volume custom производител ама нема некој со поголем обем.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
На мене ми е интересно да узнаам има ли во Македонија производител на фолдери со сопствен регистриран бренд ? Кога ќе даваш 300 евра барем да се да стимулира родното производство и економија! :D
Нема таков за фолдери, а нема ниту луѓе што даваат....па ај да речеме 100 евра за рачно правен нож, не па 300 евра. Кога би имало интерес можеби би било поинаку.
Јас правам ножеви 10-ина години, и ножевите што се порачани за луѓе од Македонија е помал од 10. Другото е направено за странство и онака, без порачка за да имам нешто на лагер. Приказната би била поинаква кога би имало побарувачка.
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
И јас не бев заинтересиран има ли кај нас таков производител на фолдери и наскоро најдов еве овие Manly со оригинална система за заклучување .... за жал нивниот сајт гледам не работи може да е привремено ... како се гледа може да се нарачаат и индивидуални со напдпис









а овој е автоматски


заборавив да пишувам за нивните цени -почнуваат од некаде 50 евра за обичен, ако е нарачан цените растат

 
Последно уредено:

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Бугарскиве фолдери изгледаат одлично, стварно мајсторски! Проблемот ми е што се малку пре традиционални за денешниов пазар. Мислам дека малку повеќе „тактички“ изглед би продавал повеќе. Frame lock наместо back lock итн. е тоа што се продава сега повеќе. На форумите низ светов главно за тактички ножеви се збори. Традиционалните дизајни на фолдери мислам дека се продаваат добро кај повозрасна популација која полека оди во историја...
 

Re-loop

I play TRANCE, no DANCE!
Член од
21 април 2012
Мислења
118
Поени од реакции
60
Abe kaj mozam da go najdam ovoj noz
Cold Steel 80PGTK GI Tanto 7" ?
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Колд Стил можеш да го најдеш главно вон Македонија.
Некој ја препорача оваа финска продавница https://www.lamnia.com/en/p/2274/knives-and-folding-knives/knives/cold-steel-g-i-tanto
Вика дека ЕМС поштарина е беспари а ножот 45Е.

Само... танто изгледа супер ама, барем мене, ми е нај не употреблив тип на сечиво.
 

Re-loop

I play TRANCE, no DANCE!
Член од
21 април 2012
Мислења
118
Поени од реакции
60
Ми е само за украс не за употреба, фала за линкот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom