Нов пасош - ми треба ваша помош

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Pozdrav do site,

Se javuvam bidejki mi treba vasata pomos.Vaka: Ziveeme vo stranstvo i imame kerkicka od 3 ipol godini koja ima biometriski pasos koj istekuva vo avgust.
Jas so kerka mi doagjam vo juli (maz mi ne doagja)i bi sakala i da go smenam Pasotot ama veke naidov na problemi: Vistina li e deka i dvaicata roditeli treba da se potpisat?
Vtoro: Dali treba navistina dozvola od vtoriot roditel za izlez od drzavata??

ja sum patuvala sama so kerka mi i do sega ne sum imala problemi..ne bi sakala da otidam vo M akedonija i da naidam na vakvo nesto.

Imate li kakvi bilo informacijii?!!
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Pozdrav do site,

Se javuvam bidejki mi treba vasata pomos.Vaka: Ziveeme vo stranstvo i imame kerkicka od 3 ipol godini koja ima biometriski pasos koj istekuva vo avgust.
Jas so kerka mi doagjam vo juli (maz mi ne doagja)i bi sakala i da go smenam Pasotot ama veke naidov na problemi: Vistina li e deka i dvaicata roditeli treba da se potpisat?
Vtoro: Dali treba navistina dozvola od vtoriot roditel za izlez od drzavata??

ja sum patuvala sama so kerka mi i do sega ne sum imala problemi..ne bi sakala da otidam vo M akedonija i da naidam na vakvo nesto.

Imate li kakvi bilo informacijii?!!
вистина е и за едното и за другото... ќе дојдеш во македонија и ќе ти остане детето тука. во законот вели дека може и со полномошно за вадење пасош, ама тоа само во законот така вели. тиа таму на шалтер во мтв не велат така... мора да се тука и двајцата за да потпишат и да ги види на лик...

за излез од државата ти треба полномошно од вториот родител.

и уште нешто, рече дека сте во странство? имате странско државјанство и пасош? ако имате ќе МОРА на излез од МК да ги покажете И ДВАТА ПАСОШИ... јас вака знам пошто еден братучед од странство сега си дојде дома после 6 години прв пат и овие маки ги претегна за да може со детето да се врати назад...

п.с. ако сте успеале од оваа вукојебина да се исселите што барате назад? на одмор? идете на хаваи на одмор а не во мк....
истото и братучедов на аеродром кога го испраќавме го рече: никад више во мк на одмор... НИКАД!!!

поздрав
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Незнам што и е на државата .. за нашите иселеници да има толку глупи закони..:nesvest: Полесно Косовар ќе добие пасош , него Македонец у дијаспората.. Сепак госпоѓо најдобро е да се обратите до МВР или до амбасадата на РМ во земјата кај живеете :smir:
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Vukojebina ne e,ama ima dosta zaebancija i teska birokratija.
Ne go gledam problemot kaj im e za vadenje pasos,zasto bi trebalo i dvaicata???
Znaci mene ne mi ostanuva nisto drugo osven da ne odam vo Makedonija..ili???? Ovde preku ambasada sigurno bi cekala cela god za da go zema..shit!!!
uste nesto: Pasosot i istekuva na 11 avgust,dali moze da odam vo Mk vo juli i da se vratam do 31 juli,bez da pravam nov pasos ili ima zakon i okulu toa? :)

Tnks

--- надополнето ---

Незнам што и е на државата .. за нашите иселеници да има толку глупи закони..:nesvest: Полесно Косовар ќе добие пасош , него Македонец у дијаспората.. Сепак госпоѓо најдобро е да се обратите до МВР или до амбасадата на РМ во земјата кај живеете :smir:
Ufff pa uste gospodza me kaza....:)))))) ahhahaha

Fala fala mnogu ste uctivi
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Toчно е дека треба потпис и од двајцата родители, но може и со полномошно од другиот родител. Ако е пасошот истечен во моментот на влез во РМ, нема да прават проблем на границата.
Инаку, да, може да излезеш на 31 јули, без проблем. :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Vukojebina ne e,ama ima dosta zaebancija i teska birokratija.
Ne go gledam problemot kaj im e za vadenje pasos,zasto bi trebalo i dvaicata???
Znaci mene ne mi ostanuva nisto drugo osven da ne odam vo Makedonija..ili???? Ovde preku ambasada sigurno bi cekala cela god za da go zema..shit!!!
uste nesto: Pasosot i istekuva na 11 avgust,dali moze da odam vo Mk vo juli i da se vratam do 31 juli,bez da pravam nov pasos ili ima zakon i okulu toa? :)
не да се осеќам дека живеам во вукојебина, плус се сами ГЛАДНИ ВОЛЦИ во власта и гризат кај ќе стигнат... тоа чувство го имам од будење до легнување секој ден...

ај батали тоа, туку за прашањево... ако пасошот ти е до 11-ти август можеш и на 10-ти август да си заминеш од тука... нема закон што може да те спречи, односно СЕГА ЗА СЕГА нема таков закон... а после кога ќе се вратиш таму кај што си, поднеси си за пасош и би требало максимум за 3 месеци да го добиете а и порано... во австралија во амбасадата ги подигаат за некои 5 до 8 недели така да кај и да си не си подалеку од австралија или таму си... едино нов зеланд е подалеку од австралија хахаха.... е само да знаеш дека таа услуга КОШТА.. тука во МК ако не се лажам за пасош трошоците беа нешто над 25 евра или по хитна постапка околу 100 евра... а преку амбасадите во странство тоа е бајаги повеќе... ама па со раат си, и никој не те стега за грло...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom