Нов Закон за Нотаријат

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Новите законски измени ќе ја зголемат цената за присилна наплата
05.02.2016 | 19:20
Македонија
Прочитано: 669

Граѓаните и фирмите кои се дадени на извршители ќе се соочат со поголеми давачки но сеуште не познато дали цената на извршувањето ќе се золеми до 200 евра. Откако вчера 24 Вести објави дека со новите законски решенија ќе се зголемуваат трошоците за оваа дејност, потврда за поскапувањето стаса и од комората на извршители. Првиот човек на комората посочи дека во тек се пресметките.

повеќе
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Новите законски измени ќе ја зголемат цената за присилна наплата
05.02.2016 | 19:20
Македонија
Прочитано: 669

Граѓаните и фирмите кои се дадени на извршители ќе се соочат со поголеми давачки но сеуште не познато дали цената на извршувањето ќе се золеми до 200 евра. Откако вчера 24 Вести објави дека со новите законски решенија ќе се зголемуваат трошоците за оваа дејност, потврда за поскапувањето стаса и од комората на извршители. Првиот човек на комората посочи дека во тек се пресметките.

повеќе
Premali bea trosocite do sega, kako sto se obiduvaat da ni prikazat. Da gi zalis prosto

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
не вреди што адвокат ќе плаќаш за договорот, вреди само донекаде хипотека на секоја пара што ќе се даде. Но и банките не се секогаш спремни, имавме случај нашата банка ги дала сите пари на изведувачот , а имаше комшии преку друга банка што се до крај му држи пари на изведувачот, т.е. му плаќа сукцесивно, по ситуација...
.. сите криминали ги измислуваат самите луѓе од правната фела... еве, со децении се знаеше за коли е закон сообраќајна дозвола, сега некој тврдат дека и кола можела да биде заложена ?? Ами каде има место на сообраќајна за внесување на залог на кола ? Како ќе заложиш нешто подвижно ?? Се заложуваше на времето накит, ама тој ќе биде кај доверителот, неможе ти да го продаваш ако си го заложил...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
не вреди што адвокат ќе плаќаш за договорот, вреди само донекаде хипотека на секоја пара што ќе се даде. Но и банките не се секогаш спремни, имавме случај нашата банка ги дала сите пари на изведувачот , а имаше комшии преку друга банка што се до крај му држи пари на изведувачот, т.е. му плаќа сукцесивно, по ситуација...
.. сите криминали ги измислуваат самите луѓе од правната фела... еве, со децении се знаеше за коли е закон сообраќајна дозвола, сега некој тврдат дека и кола можела да биде заложена ?? Ами каде има место на сообраќајна за внесување на залог на кола ? Како ќе заложиш нешто подвижно ?? Се заложуваше на времето накит, ама тој ќе биде кај доверителот, неможе ти да го продаваш ако си го заложил...
Затоа кога купуваш кола особено од фирма се проверува во централен регистар.
А ниеден лихвар без пренос на негово име не ти дава да го заложиш автомобилот
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Затоа кога купуваш кола особено од фирма се проверува во централен регистар.
А ниеден лихвар без пренос на негово име не ти дава да го заложиш автомобилот
а кој проверува, нотарот ? а физичко лице не може да заложи кола ? Во сообраќајна ништо не се впишува ?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
а кој проверува, нотарот ? а физичко лице не може да заложи кола ? Во сообраќајна ништо не се впишува ?
По правило нотарот треба да провери но најчесто се базира на зборовите на продавачот и купувачот.
Физичко лице може да заложи кола и тоа се проверува во ЦР,нотарот исто така е должен да провери а мислам дека неможе да се направи купопродажен договор
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Денес помина законот за нотаријат.
http://www.akademik.mk/sobranieto-go-donese-zakonot-za-notarijatot-ispravena-e-istoriskata-nepravda-kon-advokaturata-velat-od-akrm/
Ме интересира од правна гледна точка што значи ова за граѓаните, односно сите ние кои ги користиме овие услуги?
Значи не ме интересира препукувањето меѓу нотарите и адвокатите, чисто ме интересира од граѓанска гледна точка.
Затоа што во темата гледам дебати, ама мене ме интересира поконкретно.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Денес помина законот за нотаријат.
http://www.akademik.mk/sobranieto-go-donese-zakonot-za-notarijatot-ispravena-e-istoriskata-nepravda-kon-advokaturata-velat-od-akrm/
Ме интересира од правна гледна точка што значи ова за граѓаните, односно сите ние кои ги користиме овие услуги?
Значи не ме интересира препукувањето меѓу нотарите и адвокатите, чисто ме интересира од граѓанска гледна точка.
Затоа што во темата гледам дебати, ама мене ме интересира поконкретно.
За исти пари кои ги даваат граѓаните во Нотарските постапки ке имаат далеку посигурна правна заштита со учество на адвокатите во нив.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.347
Поени од реакции
4.993
Законов стапи на сила од 01.01.2017год.

Има овде на форумот нотари или адвокати да прашам до кај се седнавте на маса се испогодивте?
Ја наредивте работата или уште чекате мрсното да ви легне од Божиков....

Чекам да ми одобрат кредит па треба да правам Нотарски Договор за Солемнизација. Ми викаат требало адвокат... Ја ко што гледав по Службен Весник и Измените на Законот за Правни дејствија каде износот е испод 10.000€ нема да има потреба од адвокат. Сега кој е во право незнам.

Новото законско решение предвидува присуство на адвокатите и задолжителен адвокатски печат во постапки кои се од суштинско значење за граѓаните, за идентични трошоци кои се предвидуваат и кои се наплатуваат само за нотарска услуга. Во овој контекст: приватната исправа задолжително треба да биде составена од адвокат и да содржи адвокатски печат и потпис доколку се работи за правна работа со вредност над 10.000 евра во денарска противвредност; договорот за продажба и преддоговорот за продажба со вредност на предметот на продажба над 10.000 евра во денарска противвредност, задолжително треба да го состави адвокат и задолжително да содржи адвокатски печат и потпис; платните налози, освен сметките со помала вредност за комунални услуги, предлозите и жалбите при постапките за платните налози задолжително ги составува адвокат и содржат адвокатски печат; при расправањето на оставината задолжително е присуство на адвокат во својство на полномошник за секој од учесниците.
А рака на срце и досега имаше одредба
при составувањето на нотарскиот акт, кога вредноста на предметот на службеното дејствие го надминува износот од 20.000 евра во денарска противвредност по средниот курс на Народна банка на Република Македонија, задолжително е учество на адвокат во својство на полномошник како и употреба на адвокатски печат и потпис на нотарскиот акт.
па еве јас пред некое време продадов куќа од преку 100.000€ и договорт беше склучен помеѓу Продавачот Купувачот и Нотарот како посредник односно неутрална страна на тој Договор! Зошто тогаш. Правното лице звано Нотар не ја почитуваше таа Законска одредба и не нареди двете страни да си набават Адвокати кој ќе ги застапуваат за време на Купопродажбата....Или зашто да се дели колачот.....

Криминал = Македонија
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
За исти пари кои ги даваат граѓаните во Нотарските постапки ке имаат далеку посигурна правна заштита со учество на адвокатите во нив.
80-а праев договор со СИЗ за домување... немаше ни адвокат ни нотар...некаде во 90-тите катастар ни мереше и испаднаа имотни листови, кај мене и еден комшија најдоа по 2,5м2 помалку . Комшијата отиде во СИЗ, му рекоа може да не тужиш ама застарува се по 2 години од купопродажен договор.
2004 купив мал стан во Охрид, уште кога прашувава по банките за кредит кажуваа за Охрид кредит може само ако има имотен лист, Охрид било мафија, а тогаш никој немаше во Охрид имотен лист, мислам се до 2010. И таму со нотар па многумина купувачи имаа доста проблеми, можно и сега да има проблеми, излегуваат нови и нови дубари, сега може се решени становите ама со гаражи и земјишта околу зграда има пун к*р заебанции....
Па што ако има адвокат КОГА НИКОЈ НЕ ОДГОВАРА кривично за дубари, на прсти се и адвокати и нотари кој се гонети... само ако се на заб на локална или централна власт за нешто друго, тогаш ќе им активираат некоја предходна дубара и ќе ги приапсат... Тоа е проблемот...
Наместо адвокати нека формираат ИНСПЕКЦИЈА , купувачот пред потпишување на купопродажен договор да си плаати соодветна такса и да добие од ИНСПЕКЦИЈАТА заверка на законитоста на составениот договор, после лесно е.
А се сеќавам по аферата Фиком, во општина К.Вода тврдеа дека ќе формираат индивидуални исправи за сите недвижнини, слично како сообраќајна за возила, се ќе мора да биде таму запишано...
Друго, никако не го разбирам заложувањето на возилата, па ако може физичко лице или фирма да заложи возило, тогаш може и автосалон ???
А патем па и поскапите коли се над 10.000 евра, како ќе се купува, со адвокат ???
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Овој закон мора да се уништи ! А со тоа и извршителите ( ЛЕГАЛНИ ЛИХВАРИ)!
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
За исти пари кои ги даваат граѓаните во Нотарските постапки ке имаат далеку посигурна правна заштита со учество на адвокатите во нив.
Дали е навистина така? Денес разговарам со адвокат, сеуште не сочинил договор за купопродажба на стан, па не знаеше со сигурност да каже. Мисли дека со новиот тарифник, наградата за адвокат изнесува околу 7.000 денари. Претпоставувам дека наградата на Нотарот е намалена барем за 7.000 денари...
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Дали е навистина така? Денес разговарам со адвокат, сеуште не сочинил договор за купопродажба на стан, па не знаеше со сигурност да каже. Мисли дека со новиот тарифник, наградата за адвокат изнесува околу 7.000 денари. Претпоставувам дека наградата на Нотарот е намалена барем за 7.000 денари...
имаш нотарска тарифа за заверување на тој договор т.е заверка на потписи е 100 денари, два потписи значи 200 денари, а не како порано што правеа Нотарите со нотарски акт правеа договори и ги дереа граѓанаите, на сметка на Адвокатите, така да во твојот случај треба да те кошта се на се 7.200,00 денари, но уште се навикнуваме на новиот Закон па незнам како Нотарите го толкуваат.

80-а праев договор со СИЗ за домување... немаше ни адвокат ни нотар...некаде во 90-тите катастар ни мереше и испаднаа имотни листови, кај мене и еден комшија најдоа по 2,5м2 помалку . Комшијата отиде во СИЗ, му рекоа може да не тужиш ама застарува се по 2 години од купопродажен договор.
2004 купив мал стан во Охрид, уште кога прашувава по банките за кредит кажуваа за Охрид кредит може само ако има имотен лист, Охрид било мафија, а тогаш никој немаше во Охрид имотен лист, мислам се до 2010. И таму со нотар па многумина купувачи имаа доста проблеми, можно и сега да има проблеми, излегуваат нови и нови дубари, сега може се решени становите ама со гаражи и земјишта околу зграда има пун к*р заебанции....
Па што ако има адвокат КОГА НИКОЈ НЕ ОДГОВАРА кривично за дубари, на прсти се и адвокати и нотари кој се гонети... само ако се на заб на локална или централна власт за нешто друго, тогаш ќе им активираат некоја предходна дубара и ќе ги приапсат... Тоа е проблемот...
Наместо адвокати нека формираат ИНСПЕКЦИЈА , купувачот пред потпишување на купопродажен договор да си плаати соодветна такса и да добие од ИНСПЕКЦИЈАТА заверка на законитоста на составениот договор, после лесно е.
А се сеќавам по аферата Фиком, во општина К.Вода тврдеа дека ќе формираат индивидуални исправи за сите недвижнини, слично како сообраќајна за возила, се ќе мора да биде таму запишано...
Друго, никако не го разбирам заложувањето на возилата, па ако може физичко лице или фирма да заложи возило, тогаш може и автосалон ???
А патем па и поскапите коли се над 10.000 евра, како ќе се купува, со адвокат ???
Прво незнам колку си запознаен Нотарите ебаа мајка, повеќето од нив се милионери, посебно оние што први почнаа и тоа зборувам за Куманово, а во Скопје со далеку поголем правен промет можам да замислам саму, второ Нотарот треба само да завери потписи на страните на договорот за тоа првенствено е измислена институцијата Нотар, на нив им дадоа да прават нотарски акти, да спроведуваат оставина, да донсуваат решенија и што уште не и од кои што излегуваа триста проблеми и глупости првенствено за граѓаните, а да не зборам дека им ја зедоа работата на адвокатите, и единствено само нотарите беа против донесување на овој Закон можеш и сам да претпоставиш зошто.
Друго ми спомнуваш нешто Фиком колку што знам за таа афера одговорните беа ќоркирани и трето за поскапите возила над 10.000 евра, да ке договорите ке ги составува адвокат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Дали е навистина така? Денес разговарам со адвокат, сеуште не сочинил договор за купопродажба на стан, па не знаеше со сигурност да каже. Мисли дека со новиот тарифник, наградата за адвокат изнесува околу 7.000 денари. Претпоставувам дека наградата на Нотарот е намалена барем за 7.000 денари...
син ми праеше солемнизација пред нецела година... мислам се вкупно беше 12000 ( за 58м2) е сега рекоа вкупно да биде иста сумата... ај да видиме..
Ама бадиала и адвокат, главните проблеми се што се всселуваат луѓето пред техничи прием бидејќи многу се доцни... а кога си вселен тешко да раскинеш договор ако нешто не е ок... а и после се пак бидуваат дубари, посебно околу гаражи, подруми, паркинг места...
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
син ми праеше солемнизација пред нецела година... мислам се вкупно беше 12000 ( за 58м2) е сега рекоа вкупно да биде иста сумата... ај да видиме..
Ама бадиала и адвокат, главните проблеми се што се всселуваат луѓето пред техничи прием бидејќи многу се доцни... а кога си вселен тешко да раскинеш договор ако нешто не е ок... а и после се пак бидуваат дубари, посебно околу гаражи, подруми, паркинг места...
Јас бев на нотар пред неколку месеци. Платив за нотарски акт околу 12000 денари. Да беше само Солемнизација, немаше да биде повеќе од 6000 денари. Не гледам зошто нема да има нотарски акти и со посредство на адвокатите. Зборот ми беше дека иако не беше планирано, башка и ветено, сепак народот поише ќе си плаќа. И кај нас се си проаѓа, брзо се навикнуеме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom