Новодојдените Романци и Бугари во ЕУ...

Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
И jас се зачудих, заштото Софиjа е наjбогатиот град во Бугариjа и по Витошка нема да видите велосипеди. Даваjте сериозно по темата, без глупости и пропаганда. Каков е вашиот коментар за реакциjата на романското посолство, например?
 
Член од
29 март 2007
Мислења
94
Поени од реакции
0
а дека твоето каско не важи за Македонија, Албанија и Косово...тие муабети на друг да му ги правиш, мене не...
Naistina ne vaji, jas znam dobre, zosto neotdavna pravih avtokasko. Kak i da e, golemite insurance kompanii kako Alianz, ING, AIG, Interamerican, QBE, Generali vo primer operirat vo "riskovata" Bugarija, no ne i vo "spokoinata" Makedonija. Predpolagam te sa najdobre zapoznati s riskovete na pazarite vo MK i BG.

P.S. obache e vistina deka aftomafiata tuk krade makedonski avtomobili. Isto turski i ukrainski. Ova e zosto ne sa chlenove na EU i nemaat vreme i nervi da se razpravjat vo sudilishta. Obiknoveno mafiotite izdirvat sobstvenikot i mu se obajdat po GSM, predlagat da vratjat avtomobila za nekakva suma. Za jal seushte ima takiva...

P.S2: Strumiks, nedei da velish sci-fi glupotevini. Nameri edna statistika kolko novi avtomobili se prodavat tuk i vo MK, beh chel che tuka prodajbite sa 8 pati pogolemi pri 3.5 pati pogolemo naselenie, pravi smetka. Toku na avtopazarot za second hand avtomobili vo Gorubljane e polno s makedonci, ova e fakt, moga nekoi pat da napravja sliki i da ti gi post-na ako sakash...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Лош татар, за коли муабети може да си правиме до сабајле...
QBE велиш...Ами има го и кај нас и бидејќи моментално работам во таква компанија, сливи на друг да му продаваш, а не мене, јасно?
За начинот на кражба на автомобил во бугарија ми е јасно, и не треба да ми опишуваш. Се е така како што си кажа.
А што ме замараш со глупости за нови и половни возила? Од каде кај вас колите? Колку половни се продаваат, кои канти ги има низ бугарските улици? Несомнено дека има и доста нови возилиа, ама...не се прај сега Господ за таквото сте го фанале. И на таа тема на сливар сливи не му продавај...А што купуваат нашиве и тоа е друга тема. Нормално дека од кај вас ќе увезе зашто има многу повеќе плацови и поголем избор, а и поевтини цени, ама од 1999 год. па наваму.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
Па подобре касно, отколку никогаш, Струмиксе. Верно е, дека сме наjбедна држава во ЕУ и во Хрватска, например, стандартот е повисок од нашиот, но сепак сме во ЕУ. Тоа само по себе си ништо не вреди, наша одговорност и долг е да користим оваа членство по наjдобриот вазможен начин. А односно бугарите и романците во Англиjа - вероватно има немалку нелегални емигранти, но веке стана jасно, дека репортажот е постановка на журналистите од Би Би Си.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Па, Димо, ни ти ни јас не сме попаметни од народниот мислител кој оставил една поговорка:
„Кај што има чад, има и оган”
Така да, можеби е и преувеличено, не викам не, ама сигурно има нешто.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
94
Поени од реакции
0
Anglichanite se glupi paranoici - vo UK e polno sos pakistanci i afrikanci, koi kradat i prodavat narkotici. But of course, eastern europeans are a great threat to the society :)

A vo Bugarija kolko debeli glupi rozovi anglichani idvat kako turisti i reshavat deka sa bezsmrtni? Jas pomnja onzi english piece of shit deka pijan prebi so kameni barmanot vo Zlatni Pesoci. Vo sudot go kazniha 15 godini pritvor za opit za ubijstvo. Togava BBC ne praveshe reportaj sled reportaj za loshite Bugari neli? Beha diplomacii, viziti, kampanii, chudo nevideno. Koga go extradirahme vo UK tozi KRIMINALEC, pochnaa da frlat gomna po Bugarija..podli anglichani!!!

Zosto samo v UK stresirat lugjeto so tezi glupotevini? Zosto ne vo Spain ili Francija, a?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Грешка си!
Англичаните не се глупи параноици. Онака само си се глупи, лицемери се, хипокрити...Но не гледај само едната страна, гледај ги двете! Сигурно има бедни луѓе емигранти, а овие нашле нешто и новите членки ќе ги вадат на тапет...Е, тоа ти е.
2001 год. и ние на сопствена кожа ги осетивме нивната лицемерност и двојни аршини.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
94
Поени од реакции
0
Mojno e, vo BG ima i mnogu bedni hora, poveketo cigani vo primer, za koi ukinatite shengenski regulacii se golem shans. Jas ne se somnevam deka ke ima mnogu hora deka ke zaminat vo zapadna Evropa, isto ke ima i chuzhdenci deka ke pridoidat tuk (i sega, imame nemalko ukrainci, moldovci, arabi i t.n. (za makedonci narochno nema da kajuvam nishto, ne sakam konflikti).

Inako, masovata emigracija beshe nekade do kraj na 90s. Togava drzhavata beshe mnogu bedna i mizerna, nevrabotenostta beshe 3 pati po-golema ot sega.

No sos sigurnost mnogu hora ke zaminat zaradi podobrite plati. Sega edin doktor vo primer poluchava okolo 200-300 euro plata (ako e vraboten vo drzhavna bolnica - vo privatnite e poveke). Trebva da e lud da ne zamine tam deka platata ke mu bide 10 pati pogolema.

Dokato vo primer jas rabotja vo IT sektor, i sega platata mi e dobra za BG standart - okolu 700 euro - zatova nema da emigriram. Predpolagam isto deka ova e individualno, mnogo lugje kako otidot da rabotjat vo stranstvo sled nekolko godini se vratjat otnovo - zosto ne haresvat sredata i nesto im lipsva.

Jas ne znam..nikoga ne sum rabotil vo stranstvo, nemam moja idea za nestata.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
Мои познати бева во Шпаниjа и казуваха, дека платата била добра за нашиот стандарт, но се однесували кон другоземците како кон луге втора рака. Според мене точно тоа е, кое им липсва.
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
156
Поени од реакции
0
Zevsus напиша:
Makedonec da spie pod sator u Hyde park?
Mozes toa da go zamislis???...
Nikad nema da se desi...za nikakvi pari..
Da, tocno. Zosto Hyde park koga moze zena park? Za pari sigurno ne, pa pari li se 5 000 denari?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
dobro vi vikav ja, nejku u EU da vlezam, vie me karavte, abe nejku ni vizi ni nishto, dobro mi e tuka, dajte samo malce povisoki plati i poliberalni curi po diskoteki za one night stand malce mi skurchi od vrska :), ete davam titov pionerski zbor deka cela EU kje im ja ostaam na bugarite i rumuncite :)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Moze i da ima malku povisoki plati, no shto i so taa pridobivka ako ti ja kupat zemjata kako shto toa se sluchuva na angro vo Bugarija poslednive godini?

Stranci ja kupija cela Hrvatska i pola Crna Gora, zemji koi se daleku od EU, togash shto ostanuva za najbednive dve vo EU?


FINANCIJSKO TRŽIŠTE Katastrofalno korištenje inozemnog kapitala

Rohatinski: 'Lijepa naša neće biti naša!'

Autor Ljubica Gatarić

Gospodarska kretanja u Hrvatskoj vrlo su neracionalna i vjerojatno teško održiva na dulji rok. Bez obzira na to što se u državu slijeva velika količina stranog kapitala, korištenje novca je loše, a razvojna efikasnost mala, istaknuo je guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski na savjetovanju Trišta novca o financijskom sektoru.

Ostale zemlje srednje i istočne Europe ostvaruju stope gospodarskog rasta slične hrvatskim uz manji vanjski dug, niži deficit platne bilance, manju količinu novca u optjecaju, zbog čega Rohatinski smatra da na dulji rok država mora ubrzati rast BDP-a kako bi povećala efikasnost. Na kraći period monetarna vlast može samo ograničavati potrošnju koja nije u funkciji gospodarskog rasta, što i čini od 2003. godine sve strožim odlukama.

Guverner kaže da postoje naznake usporavanja kreditne aktivnosti u 2007. godini, ali još je prerano za zaključak da će se banke držati unutar zadane mase od 12 posto. Kamate neće rasti budu li se krediti kretali unutar 12 posto, ali uz oštre restriktivne mjere, kalkulacije pokazuju da bi rast plasmana iznad 12 posto donio povećanje kamatnih stopa 1,5 postotnih poena.

Da bi ilustrirao koliko su restrikcije HNB-a oštre, Rohatinski je istaknuo da će u ovoj godini banke ostvariti dva i pol puta manju graničnu stopu dobiti u usporedbi s prošlogodišnjom dobiti, uz uvjet da kamate budu iste, a rast plasmana do propisane gornje granice.

Prijeđu li banke iznad 12 posto u želji da osvoje veći tržišni udio, sustav može računati na granični gubitak od 5 posto, ali i rast kamata veći od naznačenog. Rohatinski očekuje promjenu strategije plasmana kako bi banke maksimizirale dobit unutar zadanih okvira.

Kad je riječ o općim ekonomskim kretanjima, Rohatinski je dodao da Hrvatska može ući u EU i s dosadašnjim načinom rada, ali u tom slučaju svi moraju biti spremni da će Lijepa naša biti sve manje naša, što god to značilo.

– To će biti posljedica globalizacije, ali i svih naših slabosti – kazao je. Dodajmo da se dosad Rohatinski pokazavao poprilično dobrim prognozerom, tako da ove riječi imaju posebnu težinu.
 
N

n/a

Гостин
Jas sum kazal nekulku pati do sega tuka edno isto:
I bidete sigurni deka ke si go odrzam zborot!
Najmnogu od site gi mrazam domasnite predavnici kako onoj Virtual Vlad!Tuka...nema proska...ke go jades dur si ziv (a jas te sakam MRTOV) zatoa sto za takvi gomna kako tebe nema zakon koj ke te zastiti!
Imam malku rabota da zavrsam...ako dade Gospod...namerno polse toa ke zrtvuvam eden kreativen del od zivotot mi i namesto da se zanimavam so biznis,za plata ke se zanimavam so vas!I ke ve resam!
Zasto>???
Sega ke ti kazam picko zasto.
Zatoa sto 5 god ziveev vo Bugarija i nikoj nekazneto ne mi kaza deka sum bugar!Ti i takvite kako tebe smradovi im davate osnova da se odnesuvaat onaka kako sto se odnesuvaat, i da ocekuvaat deka vo Makedonija gi ocekuva narod zhelen za sloboda!(bugarska).Zatoa od mene ne mozes da ocekuvas nisto drugo osven odzemanje na makedonskoto drzavjanstvo i privilegiite koi gi imas so samoto toa,i kjotek...barabar so toa!(posto si nikakov chovek i jas mrsulot ne bi go frlil na tebe).
Sum odel i ke odam i vo Grcija i vo Srbija...sum gi zatvaral i ke gi zatvaram najdobrite taverni i splavovi...i ke gi zatvaram i natamu vo zivotot!Nikoj nikogas..Ne me uvredil i ne mi kazal LOS zbor!Kade i da odam,jas sum reprezent na mojata zemja i se gordeam so nea,zosto druga nemam!A ti picko...ako sakas da prodavas...bujrum...l Turci se,grci ili bugarci...ama otkazi se od ona sto so ragjanje e tvoe!
Sram i aram da ti e i na tebe i na tvojata familija!Air da ne vidite!A jas na praksa ke se potrudam da odzemam sve sto e makedonsko kaj tebe!
PICKO!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Zevsus напиша:
Jas sum kazal nekulku pati do sega tuka edno isto:
I bidete sigurni deka ke si go odrzam zborot!
Najmnogu od site gi mrazam domasnite predavnici kako onoj Virtual Vlad!Tuka...nema proska...ke go jades dur si ziv (a jas te sakam MRTOV) zatoa sto za takvi gomna kako tebe nema zakon koj ke te zastiti!
Imam malku rabota da zavrsam...ako dade Gospod...namerno polse toa ke zrtvuvam eden kreativen del od zivotot mi i namesto da se zanimavam so biznis,za plata ke se zanimavam so vas!I ke ve resam!
Zasto>???
Sega ke ti kazam picko zasto.
Zatoa sto 5 god ziveev vo Bugarija i nikoj nekazneto ne mi kaza deka sum bugar!Ti i takvite kako tebe smradovi im davate osnova da se odnesuvaat onaka kako sto se odnesuvaat, i da ocekuvaat deka vo Makedonija gi ocekuva narod zhelen za sloboda!(bugarska).Zatoa od mene ne mozes da ocekuvas nisto drugo osven odzemanje na makedonskoto drzavjanstvo i privilegiite koi gi imas so samoto toa,i kjotek...barabar so toa!(posto si nikakov chovek i jas mrsulot ne bi go frlil na tebe).
Sum odel i ke odam i vo Grcija i vo Srbija...sum gi zatvaral i ke gi zatvaram najdobrite taverni i splavovi...i ke gi zatvaram i natamu vo zivotot!Nikoj nikogas..Ne me uvredil i ne mi kazal LOS zbor!Kade i da odam,jas sum reprezent na mojata zemja i se gordeam so nea,zosto druga nemam!A ti picko...ako sakas da prodavas...bujrum...l Turci se,grci ili bugarci...ama otkazi se od ona sto so ragjanje e tvoe!
Sram i aram da ti e i na tebe i na tvojata familija!Air da ne vidite!A jas na praksa ke se potrudam da odzemam sve sto e makedonsko kaj tebe!
PICKO!
I taka pocnaa da se zbirat se poveke i poveke istomislenici.......vreme e da se iscisti shutot od sopstveniot dvor...
 

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
Како можеа да влезат бе не ми се верува.Романците пред 15 години го стрелаа претседателот на плоштад заедно со жена му,а бугариве леб немаа да јадат,и крадат све живо и диво ко луди.Ама тоа ти е коа Америка ке замеша прсти во целата игра,кога сака да биде поблиску до Русија и до Кафказкиот басен,кој се предвидува дека има нафта за следните 600 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom