Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Стефус бе :)

Ај првиот пример шо ми го имаш дадено, се слагам донекаде... ама во вториов, кај виде Модерна, жити се најмило?

Да ми речиш некаков експресионизам, да те разберам. Ама и тоа потешко на човеков-дрво некако ми иде... Знаеш, има „дела“ кои не можат да се сместат во еден посебен стил. Најчесто, моментално изложените, новите дела се подложни на такво барање, дефинирање... па затоа и се раѓаат нови правци. А и самите уметници, додека творат, експериментираат со стиловите, додека се најдат себеси под крилото кое најмногу им лежи. Оваа скулптура ја ставам во таа категорија - период на уметникот каде сеуште се пронаоѓа себеси.

Или обична порачка, која е ископирана од негде, како и сите други. Не сум ја сретнал, па затоа вака со почит и давам 2 минутна анализа.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
im-800.jpg
solja1.jpg

Рефус првата слика ти е од тој правец.Од што е убаво го пукнаа од шетање и местење.Од рекорд низ парк,невиден дострел.Нагалено го викаат ретардирано девојче.
Втората слика која сакам да ја прикачам е зелената риба карши Ик банка.Ако ја има некој сликано да ми помогне да ја доловам.
И шољата ми е најубавото дело поставено на улица Македонија.Штета што не им се допаѓаше.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.323
Поени од реакции
7.785

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Рефус првата слика ти е од тој правец.Од што е убаво го пукнаа од шетање и местење.Од рекорд низ парк,невиден дострел.Нагалено го викаат ретардирано девојче.
Втората слика која сакам да ја прикачам е зелената риба карши Ик банка.Ако ја има некој сликано да ми помогне да ја доловам.
И шољата ми е најубавото дело поставено на улица Македонија.Штета што не им се допаѓаше.
Добар дел од делата не се многу оргинални плагијати се а дел од нив се и катастрофални...Има и неколку ОК примери например погорните. Кире е во право тоа втората не е модернизам ама ајде да не навлагаме многу во етикети и сортирање. Главната Поента ми е Гоце , Даме Аце и Компанија не оди во никој друг стил да се прават освен во тој што се. Поздрав.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Статуите на историските личности, убаво си кажа Стефус, треба да бидат во класичен стил.
Не да гледаш па да се сетиш што си мислел уметникот додека ја правел.
Не е за ова апстрактна уметност, да се трудиме да гледаме од очите на креаторот.
И не е некоја филозофија, воопшто не треба да има некоја оргиналност.
Ќе ги ставиш на коњи оние кои воделе чети, армии, ќе ги ставиш во одело интелектуалците, ќе ги ставиш на куп ако е некој групен споменик и толку.
Не, на пример, еве од врв на глава, да ставиш споменик од бомба, на врвот брод кој тоне и да го крстиш -Гемиџии-.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Огромен позитивен чекор за сите нас се архитектурните зданија и спомениците кои оваа влада се нафати да ги направи.
За истото треба да и бидеме бескрајно благодарни.
Не само што го затапи сивилото на соцреализмот, туку и ќе вдахне живот евидентен за сите.
Сите проитвници ќе си останат со своите комплекси, дал се сметаат за напредни, либерали, педери, ич не ми е гајле.
Оваа трансформација е убедливо најдоброто нешто кое му се случило на Скопје.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ти момче ова сериозно го констатираш :nesvest:
Колку и да мислиш дека е тапа и невредно се она кое се прави, погледни го и плоштадот и Калето и сите градби.
Ако сеуште мислиш дека се без врска и без осет, а замислата е фенменална...
Ти фали нешто, нешто кое се вика желба за преуредување на екстериер.
Сигурно дворот не си го преуредил 100 години.
Ама не, оние кои мрчат немаат дворови. Живеат во градски ѕид капиштец, каде на екс борците им давале животен простор.
Или по оние грдосиине во аеродром и н.лисиче.бррр.
Човек треба да има двор или земја, пред да може да дава проценки за вакво нешто.
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
322
Поени од реакции
156
Мое мислење е дека многу луѓе се против спомениците само поради политички причини...

Имам еден другар кој како демек не е за ниедна партија (а знам дека потајно е за СДСМ-Не сум политички определен, ама го подржувам целосно проектот). И другаров рече дека несакал споменици, многу пари ќе се потрошеле (хм па со 200м-ќе отвориш неколку фирми и пак ќе има незадоволен народ што ќе плука по владата). И ок и кога му спомнав дека и Бранко сакал споменик на Тито на плоштад (види линк), ми рече од Тито ок е да има. Како прво јас лично го сметам за предавник, не зашто сакал споменик на Тито, туку за тоа што не ги цени нашите војводи/борци кој загинале за Македонија. Ама од друга страна да рече Бранко дека треба да се стават споменици во Скопје од Македонските борци, другаров прв и 80% од народот што денеска несакаат да има споменици на плоштад ќе го сменат мислењето, жалосно...
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Колку и да мислиш дека е тапа и невредно се она кое се прави, погледни го и плоштадот и Калето и сите градби.
Ако сеуште мислиш дека се без врска и без осет, а замислата е фенменална...
Ти фали нешто, нешто кое се вика желба за преуредување на екстериер.
Сигурно дворот не си го преуредил 100 години.
Ама не, оние кои мрчат немаат дворови. Живеат во градски ѕид капиштец, каде на екс борците им давале животен простор.
Или по оние грдосиине во аеродром и н.лисиче.бррр.
Човек треба да има двор или земја, пред да може да дава проценки за вакво нешто.
Е како вака генарилизираш? Јас живеам во градски зид па сум за изградба на вакви споменици.
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Мое мислење е дека многу луѓе се против спомениците само поради политички причини...

Имам еден другар кој како демек не е за ниедна партија (а знам дека потајно е за СДСМ-Не сум политички определен, ама го подржувам целосно проектот). И другаров рече дека несакал споменици, многу пари ќе се потрошеле (хм па со 200м-ќе отвориш неколку фирми и пак ќе има незадоволен народ што ќе плука по владата). И ок и кога му спомнав дека и Бранко сакал споменик на Тито на плоштад (види линк), ми рече од Тито ок е да има. Како прво јас лично го сметам за предавник, не зашто сакал споменик на Тито, туку за тоа што не ги цени нашите војводи/борци кој загинале за Македонија. Ама од друга страна да рече Бранко дека треба да се стават споменици во Скопје од Македонските борци, другаров прв и 80% од народот што денеска несакаат да има споменици на плоштад ќе го сменат мислењето, жалосно...
Па ок е да има од Тито зошто ако не беше тој немаше сега да имаме суверена и независна држава!
Ама јас не сум за никакво градење зошто луѓето немаат леб да јадат, чекорко се реши да гради!
Се фали му ги зголемил пензиите на пензионерите,а сега им ги зголеми лековите 6 пати повеќе одколку што ги зголеми пензиите, Важно остваруваме.
Ако ВМРО е толку народна партија, нека си ги намалат платите чекорко и неговите послушници за доброто на народот, нека излезат од влада со ДУИ(они се терористи), ама не им се излегува, удобна е фотељата, народот кој го *бе!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
Мое мислење е дека многу луѓе се против спомениците само поради политички причини...

Имам еден другар кој како демек не е за ниедна партија (а знам дека потајно е за СДСМ-Не сум политички определен, ама го подржувам целосно проектот). И другаров рече дека несакал споменици, многу пари ќе се потрошеле (хм па со 200м-ќе отвориш неколку фирми и пак ќе има незадоволен народ што ќе плука по владата). И ок и кога му спомнав дека и Бранко сакал споменик на Тито на плоштад (види линк), ми рече од Тито ок е да има. Како прво јас лично го сметам за предавник, не зашто сакал споменик на Тито, туку за тоа што не ги цени нашите војводи/борци кој загинале за Македонија. Ама од друга страна да рече Бранко дека треба да се стават споменици во Скопје од Македонските борци, другаров прв и 80% од народот што денеска несакаат да има споменици на плоштад ќе го сменат мислењето, жалосно...
Хехе, па што би биле друго дел од мислењата освен мислењата на Грчев, Црвенковски, од друга страна Миленко и Латас. И Геровски....сакале нејќеле овде е политика премногу вмешана, ваљда во интерес на пари и проекти, а не на градот и граѓаните.
А кога сме кај тоа, ме интересира Грчев и неговата кариера како архитект на Скопје и градоначелник (ваљда на центар), нигде не можам да најдам кој период што бил и што постигнал за тој период, а знам дека доста долго време бил во високите кругови на Градот (катни гаражи, дебармаало, Палчо, лумикс). Ова ме интересира затоа што тој е најгласниот против менување на дуп, а истовремено мислам дека дел од овие објекти (за кои геровски и ...сметаат дека не треба да се градат) биле вметнати и во стариот план така да не се ништо ново.
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
322
Поени од реакции
156
Па ок е да има од Тито зошто ако не беше тој немаше сега да имаме суверена и независна држава!
Ама јас не сум за никакво градење зошто луѓето немаат леб да јадат, чекорко се реши да гради!
Се фали му ги зголемил пензиите на пензионерите,а сега им ги зголеми лековите 6 пати повеќе одколку што ги зголеми пензиите, Важно остваруваме.
Ако ВМРО е толку народна партија, нека си ги намалат платите чекорко и неговите послушници за доброто на народот, нека излезат од влада со ДУИ(они се терористи), ама не им се излегува, удобна е фотељата, народот кој го *бе!
Забега многу со муабетов, гледаш? И ти си еден од тие анти-вмровци, дали прави добро и лошо, вие сте против. Не правиме маубет дали ти го сакаш Бранко или Никола, правиме муабет за спомениците...

пс: Јас не реков да нема споменик на Тито, убаво е да се гради, тоа ќе остане...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Аргументот дека нешто треба да се гради само зашто претходно постоело на некое место, е сам по себе биг - бенг. Затоа што на почетокот имало НИШТО.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom