Нездраво седење!

Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Како седите пред компјутер, правилно или веќе сте на пат да си направите грпка или искривување?
Кажете лек, како да се седи исправено:toe:
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
108
Поени од реакции
13
Јас веќе оддамна се искривив. Ич не знам да седам, под биро сум целата. Имаше едни пајачиња што свират кога ќе се искривиш, такво дефинитивно ми треба. Ај Мац, ќе чекаме некој што знај да седи да ни помогни. :)
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Правилно, разбира се. И да сакам не можам да се искривам. Другарките ми си набија комплекси пошто одам/седам/лежам/стојам/што и да е :icon_lol: исправено, па ме тераат да ги потсеќам секогаш кога ќе ги видам згрбавени. Се кичмев и јас порано како мала, па ме средија. 1. спорт; 2. КРИСТИНА ИСПРАЈ СЕ!!! It worked for me. :icon_lol:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Седењето т.е правилното седење и навиката за правилно седење се стекнува со правилно седење и тоа на подолго време.... е сега тоа се учи додека сме мали, но кои се условите да научиме правилно да седиме и да се држиме дури поминуваме огромен дел од нашето време на школо седејќи во некои столови кои се реликвии од времето на дедо Ное?
 
D

Daftie

Гостин
Си ја подесив столицата па сега не сум толку згрбавена.
Иначе многу сум доближена до биро, да не кажам бутната сум под биро!
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
2.782
Поени од реакции
33
Се трудам правилно да седам некогаш кога ке се искривам мајками ако ме види ако флези во собата одма ми вика да се исправам и така. ..
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Кога-како.Може малце да се подкривам, но за брзо се потсетувам да се исправам и се е во ред.Не сум имал проблеми со 'рбетот досега.
 

lidu6

искусен форумџија
Член од
8 јуни 2008
Мислења
181
Поени од реакции
8
Pa soznam ne sedam sekgas ispraveno...Mislam deka mi e ok rbetot i nosam paja4e(pojas), no preku leto nikogas:kesa::kesa::kesa:
 

candybabe

~ПЛАВУШКА~
Член од
16 јули 2008
Мислења
588
Поени од реакции
9
drska od metla na grb najbolji lek beee...hhehehehe....
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Заборавив како изгледа правилно да се седи.. ич не си ставам на акл как седам и затва се ме боле грбо..
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.359
Поени од реакции
7.517
Седам исправен, таман работа ако седам искривен, по 12 саати пред компјутер.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Какво правилно седење...моето му доаѓа повеќе како лежење на стол...После неколку часови се осеќам како да сум ја заборавил закачалката на грбот...Среќа што поминувам само десетина саати на стол..што на работа што дома..:vozbud:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.124
Поени од реакции
833
Oд седмо одделение се мафтам со компјутери и досега не сум почувствувал речиси никаква болка во грбот, освен можеби некогаш, ама ретко, ако се заседам повеќе од 6-7 часа на РС.
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Какво правилно седење...моето му доаѓа повеќе како лежење на стол...После неколку часови се осеќам како да сум ја заборавил закачалката на грбот....:vozbud:
Јас сум ист случај, за пеза седам на столо бетер од искривен. :kesa:
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Еве ви малку помош за правилно седење.


Get a good chair. Frazer says it should adjust for height and lumbar support and have a five-star base to avoid tipping. The Canadian Association of Occupational Therapists (CAOT) recommends adjusting the chair height so that your knees are level with your hips. If your feet are not resting flat on the floor, use a footrest. Alter your chair if there is a difference between the height of the keyboard and the writing surface.
Adjust the lumbar support. The CAOT also advises adjusting the lumbar support to the curve in your lower back. Not changing the lumbar support can cause stress in muscles and joints, and alter the normal S curve of the spine. If you don’t have a chair with lumbar support, you can use a pillow or a rolled up towel, provided the support is not too thick. There’s no rule of thumb for thickness, but it should feel comfortable.
Sit up straight. Don’t work hunched over or sitting on the edge of your chair.
Place arms properly. Let your upper arms hang down and put your lower arms straight out when typing or using the mouse.
Keep wrists level. When typing, don’t raise your wrists up or down. Keep them roughly parallel to the floor. The same holds true for the mouse.
Keep the mouse nearby. Make sure your mouse is close enough that you needn’t lift your arm to use it.
Put your monitor straight in front of you. Make sure your eyes are level with the top of the screen.
Take breaks from the computer at least once an hour. Frazer suggests standing up while talking on the phone. He says this will give your spine a chance to return to its normal posture.
Reconfigure your laptop setup. If you do use a laptop, use a separate mouse and keyboard to minimize problematic posture. Set your laptop on a surface that allows your eyes to be level with the top of the screen. Put the keyboard and mouse at a level that allows you to keep your arms at a 90° angle.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom