Негувателки со лиценца ќе ги чуваат децата

Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Значи џабе ти е ако имаш завршено педагошки факултет( предшколска возраст) ако немаш лиценца не се важи, а само со лиценца може ли.... само бе пари да се собирало , големите плати на тие у градинка па и лиценца да се плаќало
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Значи џабе ти е ако имаш завршено педагошки факултет( предшколска возраст) ако немаш лиценца не се важи, а само со лиценца може ли.... само бе пари да се собирало , големите плати на тие у градинка па и лиценца да се плаќало
Прво констатираш после прашуваш. Алал да ти е...
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Прво констатираш после прашуваш. Алал да ти е...
Да, констатирам дека ке е така и тоа е неизбежно, и сум револтиран поради тоа што некој бришел клупи 4 години на факс сега па и лиценца да плака, И не гледам тука што не ејасно ставрно не те разбирам:confused:
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Да, констатирам дека ке е така и тоа е неизбежно, и сум револтиран поради тоа што некој бришел клупи 4 години на факс сега па и лиценца да плака, И не гледам тука што не ејасно ставрно не те разбирам:confused:
Па јас тебе не те разбирам, веста што е објавена гласи дека ќе се воведуваат лиценци. Дали ќе важат за едни за други не, дали ќе се плаќаат и ако се плаќаат колку ќе чинат не пишува. Така да сеа за сеа можеме да коментираме само за лиценцата како поим. Според мене треба да постои лиценца затоа што преку лиценците државата има поголема контрола врз работата во таа област а сигурно е дека е потребна поголема контрола. Тој со факултет од таа област сигурно дека или нема да вади лиценца или пак лиценцата ќе биде само формалност (значи без тестови и сл.).
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Зошто некој завршува факултет, па дури и имаат звање Наставник за предшколска возраст?

Уствари сега се сетив, во градинкиве почнаа да вработуваат со ДИВ, со Филолошки, со Технолошки, со други факултети
... па нормално е дека треба дообука.
Јас мислам дека ова е правата заднина зошто има лиценци во некои професии.
Да, за да чуваш дека во градинка треба факултет ама отсега и лиценца.
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
146
Поени од реакции
50
хе хе

Е да "работодавецот" одлучува, разбирам јас целосно.

Туку дај нека му каже работодавецот на овие наставничкиве од Педагошки факултет кои чекаат по 20 години работа, дека можат да си го избришат газот со дипломите.
Може направиле погрешна инвестиција и нивниот труд невреди. Кој им е крив кога учеле глупости кој не се потребни за работа. Секој кој лошо инвестирал треба да биде казнет од пазарот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.261
Поени од реакции
18.079
Може направиле погрешна инвестиција и нивниот труд невреди. Кој им е крив кога учеле глупости кој не се потребни за работа. Секој кој лошо инвестирал треба да биде казнет од пазарот.

Ма не само од пазарот, туку и ќотек треба да добијаат и одма марш да чистат клозети.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Кога се земе во обзир која заебанција се направи од факултетите , поедноставени на ниво да и еден Бојо или Фиат можат дупло да докторират на нив, за професорувањето..,па магистрантите и дипломците ич да не спомнувам, би помислиле дека тоа е сепак нешто како последен спас на совеста на тие кои тоа го допуштија и дека една нова лиценца СИГУРНО ќе биде последниот сигурен филтер.., отровот да не истече.
Хе.., така би било..., како што би рекле некои по на север: кад се бомо били зајебавали.....се работи за една сепак проста работа....која се нарекува: екстра, супер добра пара исцедена од народ.
Тоа е една занимлива појава последниве години...со воведување на плаќање на секое кажување добар ден за било што, екстремно високи казни и вакви лиценцирања и на правото да дишеш, се најде начин да се докаже до сега сметана како шпекулативна..,теоријата дека Крали Марко можел да цеди вода и од суви гранки...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom