На северот на Косово напнато

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Kosovo e nezavisna i suverena zemja, normalno deka taka ke se postavat..
Се уште Косово преминува ком пална независност, заштото ако не може да контролира сама границите си, за каква независност зборуваме?!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Koliko sam obavesten u Rudaru je propusten americki konvoj, nakon pregovora sa Srbima koji blokiraju put i dalje.

Од дечкото што пренесува ситуацијата преку Твитер.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Koj ti kaza deka Kosovo ne moze da si ja kontrolira granicata be, aj glej si gjupstanata kaj tebe tamu ne tuku se mesajh sekade kako se najde be se da znajs expert za nadvoresna politika !!!
Еваш чожум поалади се малце! Фактите са това. Државата Косово оди ком полна независност, но се уште во неja има сили на други држави,кои им помагат на косовските власти да превземат контрола врз целата држава (безбедностно,чисто административно и така натаму...).

Ако си заборавил границите на Косово се контролираха от туги воени, от други сили. Сега малце помалце се инфилтрират косовските служби и им се предават делови.
Еве гледаме и реакции на србското малцинство на Косово и самиот факт дека косовските власти не можаха да постават под контрола един от двата гранични/административни прелаза под своja контрола покажува колко могат да контролират сами границата на Косово.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Бидејќи ситуацијата, за жал, изгледа не се смирува, Србија сега бара итна седница на Советот за безбедност во ОН.

Отпорот кон една таква седница е голем, Германија не се изјаснила позитивно, но Русија и Кина инсистираат истата да се одржи.

Кој знае дали Косово ќе ги превземе границите. Вчера беа шокирани заради отпорот што Србите го пружија. Инаку, КФОР според договорот ќе ги носи цариниците и полицајците со хелихоптери секој ден.
 
Член од
25 мај 2011
Мислења
321
Поени од реакции
52
ова покраинците пак сакаат држава да си играат?
Покраини сте вие. Србија со независна Војводина (веќе е автономна) е 2 патипомала од Бугарија. Ти велам го информации. Немаш волумен да зборуваш запокраини.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Покраини сте вие. Србија со независна Војводина (веќе е автономна) е 2 патипомала од Бугарија. Ти велам го информации. Немаш волумен да зборуваш запокраини.
Извини може да те прашам зопто се ситиш на независно Косово ? Ќе те сфатам ако си Албанец ама вака... И коа ќе ми почне некој со причите незнависна Војводина ми се сере ама буквално ! Зошто би се одвоила? Веќе е автономна вика... ЕУРЕКА !! АВТОНОМНА ПОКРАИНА СЕ ВИКА !!
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.034
Поени од реакции
14.974
Покраини сте вие. Србија со независна Војводина (веќе е автономна) е 2 патипомала од Бугарија. Ти велам го информации. Немаш волумен да зборуваш запокраини.
заборавив......сонот на мајка ти Татар-Чувашија во Македонија и Источна Србија се таканаречени западни покраини.....
јас немам волумен Волу, ама ти немаш капацитет!
Извини може да те прашам зопто се ситиш на независно Косово ? Ќе те сфатам ако си Албанец ама вака... И коа ќе ми почне некој со причите незнависна Војводина ми се сере ама буквално ! Зошто би се одвоила? Веќе е автономна вика... ЕУРЕКА !! АВТОНОМНА ПОКРАИНА СЕ ВИКА !!
неможеш да се разбереш со лајончово.......не за џабе е биберче..секаде се меша
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
заборавив......сонот на мајка ти Татар-Чувашија во Македонија и Источна Србија се таканаречени западни покраини.....
јас немам волумен Волу, ама ти немаш капацитет!

неможеш да се разбереш со лајончово.......не за џабе е биберче..секаде се меша
Tек сеа сконтав дека е Бугарче, не знам што му објаснувам, заборавив дека „има уште осум дела за да биде цела мајка Блгарија“ :)
 
С

Спенсер

Гостин
Приштина- Специјалните единици на КПС

Извор - http://www.moja.rs/politika/napeto-na-severu-kosova/
Треба да се одговори со пропорционална сила... Зашто Србиве не си пратат една специјална единица,ги имаат они доволно да се справат со овие од приштина :)

Или само камај-камај си играат...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Треба да се одговори со пропорционална сила... Зашто Србиве не си пратат една специјална единица,ги имаат они доволно да се справат со овие од приштина :)

Или само камај-камај си играат...
Па ваљда затоа што тоа би значело војна... :D
 
С

Спенсер

Гостин
Па ваљда затоа што тоа би значело војна... :D
Па јас мислев тоа чекаат Србиве/ Воено без проблем ќе ги решат, пепел ке ги напраат. Иначе вака само ке играат камај-камај,ке се потпалуваат само :)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Па јас мислев тоа чекаат Србиве/ Воено без проблем ќе ги решат, пепел ке ги напраат. Иначе вака само ке играат камај-камај,ке се потпалуваат само :)
Абе ќе се стиши ова за два дена, ова се собрале локални косовски Срби да бунтуваат нешто као, немаат подршка од Србија официјално
 
М

Мартин`

Гостин
Kosovski policajac podlegao ranama


U pucnjavi kod Zubinog potoka, kada je grupa pripadnika KPS u dva džipa pokušala da se vrati na prelaz Brnjak koji su tri sata ranije napustili, u utorak je pod još nerazjašnjenim okolnostima ranjen kosovski policajac Enver Zumberi, koji je sinoć oko 22 sata podlegao povredama.


Kosovski specijalci su u ponedeljak oko 22 sata zauzeli administrativni punkt Brnjak, ali su se u utorak pre podne povukli, da bi nekoliko sati kasnije ponovo pokušali da ga preuzmu. Pokušaje zauzimanja Jarinja u noći između ponedeljka i utorka sprečili su Srbi iz Leposavića postavljanjem blokada.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
како што знам АП Косово и Метохија е дел од Србија, сувернитетот е привремено под ОН од 1999...
Епа да, но пошто си имаат своја полиција и се признаени од „моќните“ држави, би се сметали за војна меѓу две држави
 

Kajgana Shop

На врв Bottom