Најстресна професија

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Верувам дека секој за својата професија би кажал дека е најстресна, но кога би го тргнале тоа на страна, објективно гледано, кое работно место или професија според вас е најстресна и зошто?
Дали е постресно да си учител и да работиш секој ден со секакви деца или психолог со што индиректно секој ден живееш во проблеми?
Или ништо од тоа не се споредува со работата на еден хирург кој е должен да спасува животи?
Можеби па најголеми стресови носат работните места на полицајците и војниците?
Или сепак тој епитет најмногу припаѓа на менаџерите, банкарите, приватњаците?
Итн итн итн ...

Без одговори дека секоја професија е своја тежина ... давајте поконкретни мислења, според вас се разбира, за да извадиме некој просек ако е можно.:pipi:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Најстресна: македонец!
потоа:
Брокер на Вол Стрит!
и
Најнестресна: државник во Македонија.
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
паа вака
кога убаво ќе подразмислам има бајаги стресни професии
1.професор-дефинитивно една од најстресните професии според мене.гледам какви деца има околу мене во школо(не дека јас сум цвеќе за мирисање:pipi:),меѓутоа некои дури ни јас не можам да ги трпам,а камо ли некои професори кои имаат 50 и повеќе години.навистина ги жалам бидејќи знам какви сме,а и знам какви генерации следат:devil1:
2.хирург/доктор-во мојата фамилија има многу доктори и секојденвно гледам како се нервираат кога навистина не можат да му помогнат на некој пациент.едноставно е тешко кога знаеш дека не можеш да спасиш човечки живот или пак некој ти умре во операциона сала

ќе дополнам подоцна
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Prostitutka u petparacki bordel. Nikad ne znaes dali ke dobies seks ili seks i mlatenje.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Со секоја работа следува стрес но сметам дека докторите се при огромен стрес затоа што не се работи за грешка на хартија која може да ја исправиш туку за човечки живот кој зависи од него.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Контролор на летање, хирург и студент.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
Хммм....

Според мене ...тука спаѓа шоубизнисот

Самите примери го докажуваат тоа ..можеби не во Македонија ,колку во странство ...
Фактот што некој пејач ,актер или селебрити фаца мора да го даде максимумот од секој настап ,секое интервју ,појавување пред јавноста ....колку - толку задржување на приватноста ...припазување на стајлингот,речникот ...оние вештачки насмевки,препознавање низ јавноста ....ц ц ц ...и тоа како ми изгледа како огромен стрес ..да не збориме за скандалите и све и свашта што можат да прочитаат за себе ..од што може да зависи и кариерата ...фановите ...да им го напраиш меракот ..
едноставно треба да имаш нерви за такви работи
Колку само од нив ги оцрниа поради тој стрес ....алкохол,дрога..се само дел од средствата шо им "помагаат" на некој начин да не им е гајле шо се под око на јавноста ....

Во Македонија .....стравот од губењето на работното место може да биде многу стресно ако тоа е единствениот извор за егзистенција за него и неговото семејство....
 

Alien®

Finally founded...in love...
Член од
3 февруари 2008
Мислења
162
Поени од реакции
5
Професор/професорка во ЕТУЦ...
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Настресна професија е хирург зошто од него зависи човечкиот живот.Меѓутоа многу стресна работа имаат и судиите си имаат работа со секакви деликвенти,форензичарите,оние кои работат на обдукција на мртви тела и мојата ми идна професија новинар заборавив да ја напишам:uvo:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Што знам, мислам дека секоја работа си носи стресови, но ако треба да изберам која е најстресна, мислам дека би избрала - Хирург. Онака човечки живот зависи од тебе и тоа како предизвикува стрес.
Потоа и војниците мислам дека имаат многу стресна, а пред се и ризична работа, поради што го ставаат својот живот на коцка. Тука спаѓаат и полицајците.
Јас на пример никогаш не би била професор, особено во средно, затоа што би полудела и би останала без нерви, затоа што треба многу трпение за да работиш со деца.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Стресно е кога зависи живот од тебе....мајке му. А кога зависат повеќе животи одеднаш?
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Хирург,не е лесно да зависи човечки живот од тебе.Можи и професор,треба да трпиш секакви дечишта,да ти се качуваат на глава ама ко ќе рамислам ако знајш како да си се поставиш кон учениците можи и не е некоја стресна работа.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.295
Поени од реакции
45.852
Секоја си е стресна во своја прилика и ситуација..
Војник сред војна,хируг сред операција,градежник на скеле на 20 метра,професор во клас со дивјаци,фудбалер на решавачки пенал.пеач е стресно исто(еве Бритни) итн. се си зависи од ниво на професионалност и справување со стресот.
Најнестресно е мислам пратеник во Макеонија добра пара и никаков напор чиста фантазија и невиден курташак sd
 

Kajgana Shop

На врв Bottom