Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Дечки здраво,
Ја пуштив вчера климата да ја тестирам за греење за есенва, та освен звукот од компресорот, забележувам и еден друг звук кој досега го немав забележано на клими (како тишење,шуштење на воздух - види видео)
Видео Клима
Прашањето ми е дали е нормален тој звук (Климата е АЕРИ 5.5) или монтерот ја заебал работата?

Поздрав

Така ке си работи а кога ке биде поладно вибрациите ке бидат појаки и побучни а и доста троши зимно време испод 1500 вати не спушта ако е поладно накачува , знам бидејки мојот брат е има еве ова ке му биде трето зимо истиот звук се слуша и кај мене на тараса кога излезам иако јас живеам под него. Ставаше и буфери на надворешната ама нема фајде тоа компресорот највероватно нема добри буфери на самата надворешна единица а можеби такви се компресорите.
 
Член од
10 септември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
2
Ако може мислење за SAMSUNG NORDIC COMFORT инвертерот, дали вреди за парите, моментално е 40 000 ден во Сетек. Како е со потрошувачка за греење. Дали е добра опција за затоплување 35 квадрати.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
Vivax klimite imaat mnogu tivki nadvoresni edinici samo treba klimata da e montirana pod vaser vaga libela

Eve i video od NET deka Vivax se odlicni i tivki klimi

 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ако може мислење за SAMSUNG NORDIC COMFORT инвертерот, дали вреди за парите, моментално е 40 000 ден во Сетек. Како е со потрошувачка за греење. Дали е добра опција за затоплување 35 квадрати.
kakva prostorija od 35m2 ke greis.Izolirana ,ne izolirana,kuka ,stan,vid na dograma,vo koe mesto e greenjeto,Bitola,Gevgelija,Skopje.Daj informaciii.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Последно уредено:

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Така ке си работи а кога ке биде поладно вибрациите ке бидат појаки и побучни а и доста троши зимно време испод 1500 вати не спушта ако е поладно накачува , знам бидејки мојот брат е има еве ова ке му биде трето зимо истиот звук се слуша и кај мене на тараса кога излезам иако јас живеам под него. Ставаше и буфери на надворешната ама нема фајде тоа компресорот највероватно нема добри буфери на самата надворешна единица а можеби такви се компресорите.
А и кај брат ти го имаше ова "тишењето" (не вибрациите од компресорот) од старт от ко ја намести климата? Иначе кај мене се 2 идентични вакви клими, и на двете е истиот звук со "тишење".
Климите се нови, сега наместени, клипчето погоре е 1вото им пуштање на греење. Затоа си помислив или моделов вака си работи, или монтерот зафркнал нешто на 2те клими и испушта нешто од некаде :)
A на друго место имам Хајер (инвертер, постар модел не знам каков е) и таму во зима го слушам само компресорот без другиов звук како да тиши нешто.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Kuka , sendvic blok so izolacija no bez fasada, edna prostorija od 35m2,dobri drveni prozori i vrati,
Stom si so izolacija ke ti brka rabota.Dobar e modelot,dava i do 4,8kw na -10c,co nadez deka nema da imas poveke gubitoci od 4 kw na -10.
Potrosuvackata ke ti se dvizi okolu 10.000 denari za grejna sezona.
Vredi za parite.
Razgleda ja tabelata,dava skoro 4,8kw na nadvoresna -10C, so sobna 20C vnatresna .(str.56) tabelata.Dinamit model.
Bi tbalo da te stopli.
 
Член од
26 мај 2018
Мислења
26
Поени од реакции
9
Дечки, едно прашање.

Дали некој има искуство со овој инвертер :


Сакав 2 да земам 3,5 и 5,5. Порачав Vivax ACP-18CH50AERI R32. Али пошто никаде не можам да најдам Vivax ACP-09CH25AERI R32, би сакал да одам со Beko варијанта.

Најверојатно нема грејачи на компресор и кондензат.

Дали некој ја има истава да сподели искуство. Ми треба за соба од 16 квадрати.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
Дечки, едно прашање.

Дали некој има искуство со овој инвертер :


Сакав 2 да земам 3,5 и 5,5. Порачав Vivax ACP-18CH50AERI R32. Али пошто никаде не можам да најдам Vivax ACP-09CH25AERI R32, би сакал да одам со Beko варијанта.

Најверојатно нема грејачи на компресор и кондензат.

Дали некој ја има истава да сподели искуство. Ми треба за соба од 16 квадрати.
Zemi AERI 3.5 kw za pomalata soba

No dokolku sakas 2.5 kw Aeri togas prasaj ovde


Ili vo RiverSoft TEL: 075-287-136
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
160
Поени од реакции
109
Здраво,

Гледам има доста познавачи на темата па да прашам за мислење :)

Моментално се греам на дрва, па би сакал да преминам на греење со инвертер.
Се работи за стан од 67м2, но површината што би сакал во секој случај да се грее првично е некаде околу 45м2. Зградата е постара градба без изолација но со дебели надворешни ѕидови, со нови ПВЦ прозорци.
Подолу basic скица од станот, собите што секако би сакал да се греат се:
дневна+кујна (овие се заедно), ходник и спална соба. Ова се тие 45м2.
108041937_stan_nakovi_first_floor_first_design_20210911_15455e.jpg

Ми фатија око следните две понуди од Hisense, едната е 18ка, другата 24ка:
https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=74486&mfp=manufacturers[371]
https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=73382&mfp=manufacturers[371]

Прво дали е Hisense добар избор, ако не што би препорачале со приближно таква цена?
Дали 18ка ми е доволна за овој простор од 45м2?
Дали со 24ка ќе може да ја греам и плус детската соба, што би биле околу 58м?

Ви багодарам однапред
 
Член од
26 мај 2018
Мислења
26
Поени од реакции
9
Zemi AERI 3.5 kw za pomalata soba

No dokolku sakas 2.5 kw Aeri togas prasaj ovde


Ili vo RiverSoft TEL: 075-287-136
До секаде кај по изгуглав и најдов ваков модел, се јавив и нема. На две места ми рекоа треба да добиеме на крајот од месецов.

Та се мислам од овие Beko 3,5kW, ама гледам слабо некако за Beko-во се зборува на форумов :)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Здраво,

Гледам има доста познавачи на темата па да прашам за мислење :)

Моментално се греам на дрва, па би сакал да преминам на греење со инвертер.
Се работи за стан од 67м2, но површината што би сакал во секој случај да се грее првично е некаде околу 45м2. Зградата е постара градба без изолација но со дебели надворешни ѕидови, со нови ПВЦ прозорци.
Подолу basic скица од станот, собите што секако би сакал да се греат се:
дневна+кујна (овие се заедно), ходник и спална соба. Ова се тие 45м2.
Прегледај го приврзокот 306705

Ми фатија око следните две понуди од Hisense, едната е 18ка, другата 24ка:
https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=74486&mfp=manufacturers[371]
https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=73382&mfp=manufacturers[371]

Прво дали е Hisense добар избор, ако не што би препорачале со приближно таква цена?
Дали 18ка ми е доволна за овој простор од 45м2?
Дали со 24ка ќе може да ја греам и плус детската соба, што би биле околу 58м?

Ви багодарам однапред
Tvojot raspored na prostorot ne dozvoluva da imas priblizno ramnomerna toplina da ako ja postavis vo dnevnata ,a istovremeno da grees i vo spalnata.Pri poladni temperaturi ke ti se javi razlika vo temperatura i do 4C.Klima od 18 , 24btu nIkako da ja stavis vo dnevnatta,a da grejd i vo spalnata.Ednosavno evtinive klimi loso moduliraat i ke gasnat vo toj prostor,od 28m2(dneven),i mozi da dojdi i slucaj i vo dnevniod prostor da ti studi,i ako e golema klimata,zasto ke ti ugasni,pa ke treba da cekas 2-3c da padni temperaturata pa povtorno da pocni da grej.Tie se zamki na koj vas poneiskusnite ne Vi se poznati.
Poarno zemisi edenna pokvalitetna 12btu za vo dnevnata,a ponataka vidikako e pa zemi i uste edna 9btu vo spalnata,pokonforno ke ti bide.
Izborot e tvoj,imas i poevtini i poskapi,zavisi od bugjetot.(kolku pari tolku muzika).
Ne brzaj,procitaj nanazt na forumov edno 500 strani ke naucis nesto,pa posle toa prevzemi akcija.
Pozz.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
До секаде кај по изгуглав и најдов ваков модел, се јавив и нема. На две места ми рекоа треба да добиеме на крајот од месецов.

Та се мислам од овие Beko 3,5kW, ама гледам слабо некако за Beko-во се зборува на форумов :)
Bidejki ti kazale deka do kraj na mesecov ke dobijat novi kolicini na Lager od AERI modelot togas pocekaj za AERI Vivax i koga ke dobijat novi kolicini na Lager naracaj ja.

Inaku 5.5 kw Aeri ima na Lager no nema 3.5 i 2.5 kw
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Здраво,

Гледам има доста познавачи на темата па да прашам за мислење :)

Моментално се греам на дрва, па би сакал да преминам на греење со инвертер.
Се работи за стан од 67м2, но површината што би сакал во секој случај да се грее првично е некаде околу 45м2. Зградата е постара градба без изолација но со дебели надворешни ѕидови, со нови ПВЦ прозорци.
Подолу basic скица од станот, собите што секако би сакал да се греат се:
дневна+кујна (овие се заедно), ходник и спална соба. Ова се тие 45м2.
Прегледај го приврзокот 306705

Ми фатија око следните две понуди од Hisense, едната е 18ка, другата 24ка:
https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=74486&mfp=manufacturers[371]
https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=73382&mfp=manufacturers[371]

Прво дали е Hisense добар избор, ако не што би препорачале со приближно таква цена?
Дали 18ка ми е доволна за овој простор од 45м2?
Дали со 24ка ќе може да ја греам и плус детската соба, што би биле околу 58м?

Ви багодарам однапред
Kaj tebe idealno bi došle dve 3.5Kw klimi edna postavena na sprotivniot zid na kujnata vo dnevnata soba do prozorecot, a drugata vo samoto dno na hodnikot ( osven ako e tamu vlezot vo stanot) so site vrati otvoreni.
Ako ti treba privatnost ili e vlezot baš tamu pa nema prostor za klimata, togaš 2.5 Kw vo spalnata.
Inače ovoj WINGS PRO na HISENSE (HISENSE go kupi GORENJE i celokupnata servisna mreža na GORENJE e na raspolaganje) od 3.5Kw e odličen izbor, so nego nema da pogrešiš.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom