Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Najverojatno tvojata Toshiba SEIYA 16-ka e slaba za tvojot prostor dali ti se dovolni 3.6kw na -7°C ti si znaes no ovaa Toshiba SEIYA 16ka na -7 stepeni dava 3.6kw toplina
Tih 27kvm može da greje sa 12-om. Nešto nije u redu sa klimom. Da nije unutrašnja postavljena u neki ćošak, pa senzor ne može da meri realnu temperaturu? Ili duva u nameštaj, pa se topao vazduh vraća u klimu, a ostatak stana hladan?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Elcin Vaka sega, prvo, ne ja cuvaj vekje na AutoFan, samo na pretposledna brzina. Stavi ja na 24 ili na 25, i ne ja chepkaj. Vtoro, dali mozis da postirash slika od vnatreshnata edinica kako ti e montirana? Malku od podalechku da slikash. I otkako ke ja stavish nablretposledna brzina, slikni go i dalinskoto.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Не смее да фали фреон на нова клима. Да си повика мајстор и да открие каде пушта фреон.
Прво да ги провери местата на споевите на внатрешната единица со цевките кои водат према надвор а потоа на холендарите на надворешната единица (со сапуница)

Значи, салам мајстор кој има вакум пумпа со дигиални мерачи. На стрелка нема да може да се види или пак ако може ќе треба многу време.
Мојот предлог е погорната постапка со целосна замена на фреонот. Не знам колку земаат во Скопје за ова но во Прилеп, колку што сум разбрал, промената на фреон чини околу 1500 денари.

Отприлика чекорите се:
  • Пуштање на климата на најсилно со најголем вентилатор
  • Мерење на разлика помеѓу влез и излез кој после 20 минути ваква работа мора да биде над 20 степени при внатрешна температура од мин. 20 степени.
  • Ако резултатите не се задоволителни треба да се проверат, како што кажав, споевите.
  • Ако постои сомнеш за прецвикана цевка да се симне изолацијата на тие места и да се провери визуелно дали има нагмечена цевка

Ако и понатаму има сомнеж за губење на фреонот тогаш единствен начин да се открие дали е така е со помош на вакум пумпа.

Не може клима да дава вака лоши резултати. Дури и најзагулени on/off клими имаат подобри резултати од ова.
Или пак корисникот ја гасни преку денот па очекува чуда во ладна соба. Трето нема.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.658
Оној пат кога ќе разберете дека аутофан нема да ве стопли, ќе ви проработат климите.

дотогаш нека ве лажат со аутофан и модулации од 100 вати
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
На каков временски период се случува ова. Најбитно прашање дали внатрешната дува или не.
Јас имам таков модел и кога е во дефрост внатрешната НЕ дува и се слуша звук на клокотење вода.
Кога достигнува температура ги крева перките на горе, дува со најминимална брзина и не се слушаат никакви звуци
epa izgleda isto kako sto kazuvas ne duva i se slusa toa klokotenje.posle se e normalno si raboti kako sto treba
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Оној пат кога ќе разберете дека аутофан нема да ве стопли, ќе ви проработат климите.

дотогаш нека ве лажат со аутофан и модулации од 100 вати
Zavisi koliki je maksimalni izduv. Svaki Fujitsu greje odlično na AUTO fan. Imam 4kom i znam kako duvaju. Na pretposlednjoj brzini duva prejako

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
За 12 м2 соба во стан на приземје на баба, дали е подобро 9 или 12 клима?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Za detska soba 15 kv vo stan so pvc i na juzna strana dali 9000btu e dovolno i koja 9ka posle postignuvanje na temo vnatre prrstanuva so duvanje na vnatresniot ventilator
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Procitaj vo upatstvoto
Prijatele da sakav da procitav ke procitav, nemase tuka da prasam. Ako znes napisi ako ne ne go tupi bez potreba. Ako odime po tvoeto sekoe prasanje tuka bi zavrsilo so komentar vidi vo upatstvoto ti pisi ili prasaj vo servis ili prodavnica. Eve i so primer ako sakas. Ne mi topli klimata bla bla bla. Odgovor od strucno lice na forumot. Vidi vo upatstvoto sto mozi da bidi pa posle povikaj ovlasten servis. So srekja i poveli drug pat, tuka sme da pomogneme.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom