Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
хахахаха

на времето одржуваа 24 степени со 107кв

сега 400 денари не биле многу само за грејачи да топат мраз.

Абе скоро никои клими овде немаат грејачи па ниту замрзнал вентилаторот, ниту нешто лошо му се случило на климите. Ако си имаат добар софтвер за регулирање на мраз, ниту грејачи ќе му требаат, ниту ќе плаќате 400 денари месечно повеќе.
Siguren si ? Sekoj vtor post e nesto cudno mi raboti nadvoresnata, nesto jak zvuk, nesto ko da mi fajka perkata I sl. Aj prasaj go @Fikshe1989 ko toj ednash da spodeli slicno iskustvo.. a pak toj sho mu kapela odozgora I mrazot nadole sho besei na kaj ventilatoro. Imase I drugi slucai kolki sho mi teknuva.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Mnogu pogolema katastrofa e da ti e zamrznata celosno nadvoresnata posebno dolniot del I da ne mozi da potegni ventilatorot ili pak da se osteti istiot otkolku da platam eve da recime +400den vo meseco dokolku sekoj den I vo tek na cel den se minusni temperaturite. Za mene e dobro sto ima greachi na tacna I kompresor makar I plus da troshi. Kaj mene voopsto ne e ni luleto izvadeno I ne mrzni crevoto I sum nemal zasega problem. Pa kako sho ima pishano ante mozi da se iskluchi od napon. A skokam kako sho velish ti zasto zadovolen sum od klimata I zasega mana nemam najdeno. Ne meram potrosuvacka voopsto I ne planiram pa uste ako merev mozi uste pojke ke bev kritikuvan, vaka mirna mi e glata. Bitno pomalce ke platam otkolku da se greev so drva.
Da te prasam jas zosto nema voopsto nikakva replika dokolku se raboti za japonski brend ete imase toshiba sho ne mozese da izvadi ni 29°C na izduv pa nikoj nisto ne pisha I taka seto se premolchi .
Kupi grealka i nema da ti mrzne nikogas,i nema da bides na drva. Ili termopecka,so scop 2 ke bide.
Za toshibata zosto nikoj ne reagiral ne znam,mozebi defekt ili nedostig na freon,si ima servis neka si kaze sopstvenikot sto bila pricinata. A zosto ne se kaza defektnata gree klima sto i bese??
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Многу сигурен.
Bidi bar iskren[DOUBLEPOST=1547489194][/DOUBLEPOST]
Kupi grealka i nema da ti mrzne nikogas,i nema da bides na drva. Ili termopecka,so scop 2 ke bide.
Za toshibata zosto nikoj ne reagiral ne znam,mozebi defekt ili nedostig na freon,si ima servis neka si kaze sopstvenikot sto bila pricinata. A zosto ne se kaza defektnata gree klima sto i bese??
Da mi zamrzni mene Ili da se zaebat perki od terasa che ja frlam I nikogash pojke na klima nema da se gream. Btw 100W edna sijalica troshi . Jas sum zadovolen od klimava ako ne bev ke zapalev alfava, a za prasanjeto ne ti go razbiram koja e defektna ???
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Bidi bar iskren[DOUBLEPOST=1547489194][/DOUBLEPOST]
Da mi zamrzni mene Ili da se zaebat perki od terasa che ja frlam I nikogash pojke na klima nema da se gream. Btw 100W edna sijalica troshi . Jas sum zadovolen od klimava ako ne bev ke zapalev alfava, a za prasanjeto ne ti go razbiram koja e defektna ???
Sijalici ne znam koj uste koristi so volframova zicka,a so 100w led reflektor se osvetluva cel dvor.
Ako si ti sreken so 100w u veter frleni, ako si vo kuka znaci 800-1200 den ke ti odat i da ne se grees. Ne e malku toa
Imase edna defektna klima,prasaj go prodavacot sto im vodi na site evidencija so sto se great
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Tundra 18, ретки дефрости прави, и кога прави се многу кратки 1-2 минути пришто не дува ладно, само звук како во место да работи. Наместена е на 27 на даљинско, одржава на 23
Mozi malce podetalno da opisish posebno dali taka celo vreme ja rabotish. Druze taa ne odrzuva temperatura tuku se machi da gi postigni tie 27 stepeni
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Siguren si ? Sekoj vtor post e nesto cudno mi raboti nadvoresnata, nesto jak zvuk, nesto ko da mi fajka perkata I sl. Aj prasaj go @Fikshe1989 ko toj ednash da spodeli slicno iskustvo.. a pak toj sho mu kapela odozgora I mrazot nadole sho besei na kaj ventilatoro. Imase I drugi slucai kolki sho mi teknuva.
ne znam dali toj greach shto go kazuvate ke i pomogneshe na mojata nadvoreshna, ama nema vrska.

Inache, denes se javiv kaj ushte dvajca shto ja imaat WN od Mitsu, edniot 2,5kata drugiot 3,5kata. Dvsjcata od Ohrid. Ovoj so 2,5kava greel spalna 14 ili 16m2 ne pamtam, a drugiov so 3,5kata greel 45m2 stan. Dvajcava prezadovolni mi rekoa deka se. Ovoj so 2,5kava imal 70m2 stan, izoliran i imal ushte edna 3,5ka LG vo dnevna i mi vika so dve mali deca deka bil, i deka dvete izrasnale so klimi doma, mi vika stavi si inverter i uzivaj si. Na dvajcata im rekov deka sum zainteresiran da ja kupam, ne im kazav deka ja imam vekje. Ovoj so 3,5kata cel stan go greel so nea, stan na severna strana, na prizemje. Go prashav dali mu prekinuva so rabota, mi vika nekolku pati ja videl deka prekinuva so rabota ama ne znael deka toa se vika defrost :) Ovoj so 3,5kava mi kaza deka bil so malo bebe, vtora sezona mu e so klimava i deka ovaa zima nekolku pati samo sabajle pred da odel na rabota pushtal panelka. E radi ova znam deka imam edinstveno problem so izolacijata, ili so Betonvent kako shto reche eden od clenovive tuka.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Mozi malce podetalno da opisish posebno dali taka celo vreme ja rabotish. Druze taa ne odrzuva temperatura tuku se machi da gi postigni tie 27 stepeni
24\7 работи, со тоа што мислам дека не се мачи, нема високи обртаи на компресорот, а кога ќе намалам 2 степена одма се исклучува, што значи дека си модулира и добро одржува, уклучен е прв степен вентилаторот. Ако се уклучи на втор степен, ја качува температурата. Максимум имам измерено 60 ц на издув на зададена 30 пеи втор степен вентилатор.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
24\7 работи, со тоа што мислам дека не се мачи, нема високи обртаи на компресорот, а кога ќе намалам 2 степена одма се исклучува, што значи дека си модулира и добро одржува, уклучен е прв степен вентилаторот. Ако се уклучи на втор степен, ја качува температурата. Максимум имам измерено 60 ц на издув на зададена 30 пеи втор степен вентилатор.
Na vtor izduv ti e jako da ja rabotis?
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
24\7 работи, со тоа што мислам дека не се мачи, нема високи обртаи на компресорот, а кога ќе намалам 2 степена одма се исклучува, што значи дека си модулира и добро одржува, уклучен е прв степен вентилаторот. Ако се уклучи на втор степен, ја качува температурата. Максимум имам измерено 60 ц на издув на зададена 30 пеи втор степен вентилатор.
Ajde nekoj od poiskusnive ovde da iskomentira, da ne ispadnam jas deka sum protiv nekoj brend.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ajde nekoj od poiskusnive ovde da iskomentira, da ne ispadnam jas deka sum protiv nekoj brend.
pa nema shto, predpostavuvam deka ja cuva na prva brzina pa ne mu e raspredelena toplinata dobro niz prostorot. Vidoka temperatura na dslinsko so mnogu mal izduv i ne moze da krene klimata temperatura povekje od 24, ama 24 e sosema ok temperatura sobna. Ama ova samo predpostavuvam.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
pa nema shto, predpostavuvam deka ja cuva na prva brzina pa ne mu e raspredelena toplinata dobro niz prostorot. Vidoka temperatura na dslinsko so mnogu mal izduv i ne moze da krene klimata temperatura povekje od 24, ama 24 e sosema ok temperatura sobna. Ama ova samo predpostavuvam.
I kaj tebe taka raboti pri takov seting? A zosto isklucuva a ne ja odrzuva T ? Namalena e za 2 stepeni znaci 25°C. Pishano bese deka odrzuva 23 stepeni.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Na vtor izduv ti e jako da ja rabotis?
Некогаш и на втор издув ја пуштам ама пошто е 18ка побучна е, а на прв издув е сосема во ред[DOUBLEPOST=1547493019][/DOUBLEPOST]
I kaj tebe taka raboti pri takov seting? A zosto isklucuva a ne ja odrzuva T ? Namalena e za 2 stepeni znaci 25°C. Pishano bese deka odrzuva 23 stepeni.
I kaj tebe taka raboti pri takov seting? A zosto isklucuva a ne ja odrzuva T ? Namalena e za 2 stepeni znaci 25°C. Pishano bese deka odrzuva 23 stepeni.
Таква е програмата, ако ја насетирам на 25, во просторијата ќе биде 22, ако го појачам издувот ќе се приближи повеќе до зададената температура.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
I kaj tebe taka raboti pri takov seting? A zosto isklucuva a ne ja odrzuva T ? Namalena e za 2 stepeni znaci 25°C. Pishano bese deka odrzuva 23 stepeni.
Oa mislam deka site klimi rabotat taka. Logikata veli toa. 27 zadadeni, 24 mu pokazuva deka e temperaturata, gore kaj klima znaci e 25/26. Ke namali eden stepen na dalinskoto, ili dva i klimata ke iskluchi. Ima zadadeno visoka temperatura na dalinskoto, a mal izduv. Taka jas mislam.[DOUBLEPOST=1547493345][/DOUBLEPOST]
Некогаш и на втор издув ја пуштам ама пошто е 18ка побучна е, а на прв издув е сосема во ред[DOUBLEPOST=1547493019][/DOUBLEPOST]


Таква е програмата, ако ја насетирам на 25, во просторијата ќе биде 22, ако го појачам издувот ќе се приближи повеќе до зададената температура.
Eve @Sportage.[DOUBLEPOST=1547493426][/DOUBLEPOST]@Teodosius Podobro ke ti e na dvojka izduv so poniska zadadena temperatura, poekonomichna ke e. Ama ako te zadovoluva so prva brzina kako shto si ja rabotis, teraj si, bitno e da si stoplen i zadovolen.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Некогаш и на втор издув ја пуштам ама пошто е 18ка побучна е, а на прв издув е сосема во ред[DOUBLEPOST=1547493019][/DOUBLEPOST]


Таква е програмата, ако ја насетирам на 25, во просторијата ќе биде 22, ако го појачам издувот ќе се приближи повеќе до зададената температура.
Прекрасна клима за цената.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom