Најекономично греење (затоплување)

N

nikola2004mkd

Гостин
@Strelec
Како прво, јас не реков дека е нормално климата да троши по 1,1KW, и дека сите Hansol-и трошат по толку. Она што реков е дека климата е дефектна штом има толку ненормална потрошувачка, заедно со сите други симптоми.

Второ, за видео воопшто не е проблем, јас ќе појдам кај него и ќе ти снимам видео па да видиш дали потрошувачката од 1,1KW е вистинска или е само местенка за да се оцрни Gree како што инсинуираш. Или прати ми број во приватна порака па може да појдиме да се увериш со свои очи и дали просторот бил супер изладен како што кажуваш.

Трето, ако и понатаму мислиш дека нема никаков проблем слободно јас ќе му предложам да другарот да ги замените климите. Ти неколку пати се имаш пожалено дека Mitsubishi FH не било дораснато на Hansol-от, па ќе добиеш и екстра клима, понова и со уште 5 годнини гаранција.

Четврто, твоето видео е комплетно без врска. Дај прво да видиме колкави се топлотните загуби на просторот. Ако топлотните загуби се 1KW, потрошувачка од 500W на +4,+5 воопшто не е економично, со COP од 2 наместо декларираниот над 4 COP.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Од десегашно искуство остави ја да работи 24 часа, кога не си дома температурата стави ја ниска 18-20 степени, кога си дома само качи ја нагоре. Со гасење нема да се стоплиш и повеќе ке потрошеш.


"Заштедата" што ке ја направиш со гасење ке ја дадеш на панелката, претпоставувам 2-3kW панелка правеме муабет.
Vo dobro izoliran prostor, kade imash instalirano panel od 2 ili 3 kW plus klima koja duva so 2kw (da recime). Ako na nekoj mi treba toplina 22stepeni samo 7 casa, nema logika da raboti klimata 24h. Sekako deka e pokomotno da ne se gasi, no ako za pola cas mozi da se postigni 23 ili 22 vnatre Il (ili cas) za toj TURBO CAS ke potroshi 3(panel) plus 2 (klima) = 5kw. Se sfakame?

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Од десегашно искуство остави ја да работи 24 часа, кога не си дома температурата стави ја ниска 18-20 степени, кога си дома само качи ја нагоре. Со гасење нема да се стоплиш и повеќе ке потрошеш.


"Заштедата" што ке ја направиш со гасење ке ја дадеш на панелката, претпоставувам 2-3kW панелка правеме муабет.
I klima bez panelka teshko. Stara prikazna e taa.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Опааа, еве ти стрелчо конкретна понуда. Ајде да видиме дали ќе одбереш хансол наспроти мицубиши.

Sent from my EVA using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Купете си Broadlink RM Mini 3 и ќе можете преку телефон кога сакате и од каде сакате да ја пуштите климата.

Нит грееш цел ден без потреба, нит ти е ладно кога ќе се вратиш дома.

Имам мерено, 3-4 пати повеќе струја се троши цел ден да одржува температура во споредба со уклучување саат-два пред да се вратиш од работа.
ами јас кога немам пејпал како ќе го купам ?
инаку дали може и на обична он-оф клима да функционира, многу корисна направа е ова за мене ако може да вклучува обична клима преку телефон
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
21
Поени од реакции
5
Vcera na temp +3c imase potrosuvacka od okolu 630wh za vreme odkaj 11h do 15h na zadadena 25c so ifeel vnatre 23,24c...I mislam deka nema potreba da ja duvate klimata koga ne ste doma,osobeno navecer koga paga pod 0c i potrosuvackata e pogolema...Vo pravo ste deka treba poveke vreme za da ja postigne zadadenata temp ama i na prvoto vklucuvanje ne trosi poveke od 900w pa i na temp od -5c...Mislam deka max deklarirana potrosuvacka(Za bekoto e 1025w za greenje)e koga nadvor temp ke bide okolu -15
https://www.youtube.com/watch?v=XX76_5YqEVc&t=42s
Eve i video od klimata
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Vcera na temp +3c imase potrosuvacka od okolu 630wh za vreme odkaj 11h do 15h na zadadena 25c so ifeel vnatre 23,24c...I mislam deka nema potreba da ja duvate klimata koga ne ste doma,osobeno navecer koga paga pod 0c i potrosuvackata e pogolema...Vo pravo ste deka treba poveke vreme za da ja postigne zadadenata temp ama i na prvoto vklucuvanje ne trosi poveke od 900w pa i na temp od -5c...Mislam deka max deklarirana potrosuvacka(Za bekoto e 1025w za greenje)e koga nadvor temp ke bide okolu -15
https://www.youtube.com/watch?v=XX76_5YqEVc&t=42s
Eve i video od klimata
Koga bese da te prasam na sred bel den -7 stepeni?-navecer da ama ova e snimano denski. :):):);):)

Po nadvoresnata edinica ovaa Beko ne lici na Midea tuku na Chigo.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
ами јас кога немам пејпал како ќе го купам ?
инаку дали може и на обична он-оф клима да функционира, многу корисна направа е ова за мене ако може да вклучува обична клима преку телефон
So ke ti e paypall, plati direktno so visa master maestro... Moze poveke od 5000 domasni uredi so IR da gi kontroliraIna a toa znaci 99% i tvojata stara i nova klima i televizorot i sve drugo so IR daljinsko niz dnevna so imas..
Inace @maxradule dade za 70centi poeftin link od aliex pred okolu tri nedeli neli procita ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec
Како прво, јас не реков дека е нормално климата да троши по 1,1KW, и дека сите Hansol-и трошат по толку. Она што реков е дека климата е дефектна штом има толку ненормална потрошувачка, заедно со сите други симптоми.

Второ, за видео воопшто не е проблем, јас ќе појдам кај него и ќе ти снимам видео па да видиш дали потрошувачката од 1,1KW е вистинска или е само местенка за да се оцрни Gree како што инсинуираш. Или прати ми број во приватна порака па може да појдиме да се увериш со свои очи и дали просторот бил супер изладен како што кажуваш.

Трето, ако и понатаму мислиш дека нема никаков проблем слободно јас ќе му предложам да другарот да ги замените климите. Ти неколку пати се имаш пожалено дека Mitsubishi FH не било дораснато на Hansol-от, па ќе добиеш и екстра клима, понова и со уште 5 годнини гаранција.

Четврто, твоето видео е комплетно без врска. Дај прво да видиме колкави се топлотните загуби на просторот. Ако топлотните загуби се 1KW, потрошувачка од 500W на +4,+5 воопшто не е економично, со COP од 2 наместо декларираниот над 4 COP.
Druze ako ima defekt se znae kaj se obrakjas, ne pisuvas prikaski po forumi....se javuvas kaj sto treba, pa ako nebidne rabotata pisuvas po forumi. Kaj vas nesto obratna rabotava.
Za menjannje isto ne ti drzi muabetot....ja nevidov deka negde napisa koj Hansol go ima drugarti stariot ili noviot so 2-stage, a na nevideno ni bostan ne kupuvam ;)
Stariot moze da go ima od pred 2godini i za toj ne go menjam uste odma ke ti kazam.
Ke pocekam da ja pokazes klimata a bogami i videoto a posle toa ke razmislam dali da ti dadam broj ;)
....a za toplotnite zagubi na prijatelov i sporedbite panleka od 2,5Kw so klimava nesto ne vi odi matematika i na dvajcata
Eve da podnaucite malce od Yamaha
еве ти да си израчунаш, ако не знаеш да се снајдиш еве мала помош, се мери Т на усис и на издув, разликата се множи со 0,34 и количината на проток на воздух, зависно во која брзина мериш, и сето тоа се дели со моменталната потрошувачка на климата
https://en.wikipedia.org/wiki/Coefficient_of_performance
Ili sakam da kazam so Termometar pokazan na zid (kuznae kaj staven) i merac (koj kuznae sto meri) nemas prikaska, nemas T na izduv/usis....ustvari ti imas prikaska ko za nekoj ala @zelenko ima naivni sto ke ti poveruvaat ti toa dobro go znaes ne si ti od vcera....lani ova vreme falese eden eftin Daikin kaj "prijatelot"....uste fali zelenko da snimi video ;)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Vo dobro izoliran prostor, kade imash instalirano panel od 2 ili 3 kW plus klima koja duva so 2kw (da recime). Ako na nekoj mi treba toplina 22stepeni samo 7 casa, nema logika da raboti klimata 24h. Sekako deka e pokomotno da ne se gasi, no ako za pola cas mozi da se postigni 23 ili 22 vnatre Il (ili cas) za toj TURBO CAS ke potroshi 3(panel) plus 2 (klima) = 5kw. Se sfakame?

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
Просторијата треба да е огромна со огромни загуби на енергија за да има 2kW просечна потрошувачка клима уредот во случај на одежување на константна температура, во таква просторија панелката нема ни да се осети. Инвертер клима не троши исто на константно одржување Т и на загревање од ниска кон висока. Тука се прави целата разлика.


I klima bez panelka teshko. Stara prikazna e taa.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
Незнам какво е твоето икуство ама знам МНОГУ кој користата клима уред ( правилно ) и без панелка се греат преку цела зима без никаков проблем со соодветен клима уред. Сега ако ставиш on/off клима 3.5kW во 40м2 простор без изолација да ке ти треба панелка и тоа како.[DOUBLEPOST=1482446078][/DOUBLEPOST]@nikola2004mkd уште никој не помина за климата ? Се јавивте во сервис да ја проверат ?
 
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Koga bese da te prasam na sred bel den -7 stepeni?-navecer da ama ova e snimano denski. :):):);):)

Po nadvoresnata edinica ovaa Beko ne lici na Midea tuku na Chigo.
Ако сака нека личи и на печка на ќумур јас имам слична грее супер и троши малку за мене е топ ,ако има некој комплекс нека залепи лепенка врз беко и нека свршаваат другите по форумов напалени по одредени марки.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
21
Поени од реакции
5
Koga bese da te prasam na sred bel den -7 stepeni?-navecer da ama ova e snimano denski. :):):);):)

Po nadvoresnata edinica ovaa Beko ne lici na Midea tuku na Chigo.
Videato e napraveno od poveke snimki,vnatresnata e snimana navecer,nadvoresnata denski,a vecerta bese -7 neli demek decibeli meram pa sakav da ja dolovam bucavata na taa temp[DOUBLEPOST=1482448552][/DOUBLEPOST]
A komentarov pod videoto:pos:, duri i defrost naprai u edvaj 2minuti snimanje :D
Прегледај го приврзокот 162182
Aj i tebe da ti odgovaram,sekako deka sakav i cekav da napravi defrost pa da snimam i toa kako izgleda,inaku da ti kazam i na -3,4 pravi ednas a moze i ni ednas vo denot,a za komentarot mozev da go izbrisam ako ne sakav da go vidis(ebati budalata) kako da jas sum premnogu gord na klimata pa se palis tolku,na deckoto moze ne mu se pogodila od kade da znam,jas zboruvam za mojata klima,niti zamrznala do sega niti nisto...stavi ti video od tvoeto milenice da vidime so madinja ima,so odma se kostresis kako hiena...jas da sum kako tebe ke gi viknam site na kafe pa na site ke im kazuvam kako imam najdobra klima,vaka po forumov djabe zboruvas samo,vregas i ubeduvas deka gree e najdobra klima
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Aj i tebe da ti odgovaram,sekako deka sakav i cekav da napravi defrost pa da snimam i toa kako izgleda,inaku da ti kazam i na -3,4 pravi ednas a moze i ni ednas vo denot,a za komentarot mozev da go izbrisam ako ne sakav da go vidis(ebati budalata) kako da jas sum premnogu gord na klimata pa se palis tolku,na deckoto moze ne mu se pogodila od kade da znam,jas zboruvam za mojata klima,niti zamrznala do sega niti nisto...stavi ti video od tvoeto milenice da vidime so madinja ima,so odma se kostresis kako hiena...jas da sum kako tebe ke gi viknam site na kafe pa na site ke im kazuvam kako imam najdobra klima,vaka po forumov djabe zboruvas samo,vregas i ubeduvas deka gree e najdobra klima
SO sto te navrediv izvini ?
Ti Zamrzna i na videoto glupsone...Defrsot momentot
Baska najglup moment u videoto ti e sto si go snimal Defrostov kade se gleda deka e so otvoren difuzer namesto kako kaj site normalni klimi da e u horizontala sto znaci najverovatno duva i za vreme na Defrost....normalno deka ladno duva pri defrost :D
[DOUBLEPOST=1482449677][/DOUBLEPOST]
Ако сака нека личи и на печка на ќумур јас имам слична грее супер и троши малку за мене е топ ,ако има некој комплекс нека залепи лепенка врз беко и нека свршаваат другите по форумов напалени по одредени марки.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
Aj i na tebe da ti odgovoram dur stavas kjumur u sobata so Bekoto...ogledalovo ne ti cinese od sto vadi 51 ili od sto se gledase mamuren u nego?
cozy silver.jpg
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ако сака нека личи и на печка на ќумур јас имам слична грее супер и троши малку за мене е топ ,ако има некој комплекс нека залепи лепенка врз беко и нека свршаваат другите по форумов напалени по одредени марки.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
Dobro topli, malce trosi....... e relativna rabota...... kolku kako zosto?????
Toa e najbitno za site sto go citaat forumot.......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom