Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Овие модели ги има кај нас или се за други пазари? И која цена се?
Hansolot na York od pooodamnesnite godini (2012ta) e so oznaki 12BAMKAFX, servisnoto.
Dali ovie modeli so poinakvi oznaki sto 2ogledala vika deka se isto Hansol se istite klimi no sega so smeneti oznaki nemozam da najdam.
Ceni od 2014ta godina za ovie modeli sto 2ogledala gi posoci na Eurovent ima za Polska 1647$, kako sto znaeme koj gi prodava Jork kaj nas ocekuvaj ili slicna cena ili poskapa ;)
Inace i UCrown go imate na eurovent samo ne pod York tuku Airwell....so uste pocudni podatoci od strana na eurovent
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Не се ништо чудни податоците, цената го објаснува „чудото“.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не се ништо чудни податоците, цената го објаснува „чудото“.
Чудни се податоците у смисол што се фингирани у некој смисол, и за јоркот па и за аирвелот.
Како може да е TOL за јоркот(hansolot) само -10 кога на тие -10 ЕуроВ имаат измерено дека вади 3,19Kw топлина 3,5ката или 4,36KW 5,5ката што на таа Т= -10 грубо речено е 80% од моќноста и далеку од ТОL (краен лимит на климата).
А за споредба имаш податоци пример за оној "евтиниот" даикин RXB дека на -7 дава 2,48kw ама битно има TOL од дури -15 на кои едвај може да извади 1,99Kw со COP=2,12.
Кај аирвелот(у-краун) повторно само до -10 се мерени и наведен е пак TOL= -10 со тотално нелогичен податок CSOP=4,60, klasa A++, и пази лапсус од дури 4900KW годишна потрошувачка за 12ката што нема логика да има толкава потрошувачка со тој COP i А++, за таа класа потрошувачката треба да e околу 1000KW а не 4900KW. За 18ката па имаат наведено дури 7420Kw годишна потрошувачка при SCOP=4,00 и А+ класа :facepalm:. Просечен европски купец кога ке види енергетска налепница од скоро 5000KW веднаш ке избега од климава, иако не ми иде никако да може да се отпечати таква енергетска налепница на која ке пишува и A++ и под неа 4900KW годишна потрошувачка за греење.
 
Последно уредено:

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
а да израчуаш? види колку пари е киловат во денари и рачунај...

и нема сепак да ти биде точна математиката пошто зависи колкава изолација имаш... надворешни внатрешни зидови... таа не рабти постојано - кога ке постигне температура се гаси кога ке примети дека е падната испод нивото на која е подесена пак ке с еупали за да дотопли...
Сакам да знам грубо земено, тоа 3х5.65 е за дневно или за час?
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Realno potrosena struja za sredina Noemvri-sredina Dekemvri x.xxx denari. Smetkata ne e seuste gotova, no pobitno mi e realno kolku sum potrosil otkolku dali evn citale mesecov ili ne.
Aj ne pisuvam sumi da ne pocnat povtorno standardnite komentari.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Чудни се податоците у смисол што се фингирани у некој смисол, и за јоркот па и за аирвелот.
Како може да е TOL за јоркот(hansolot) само -10 кога на тие -10 ЕуроВ имаат измерено дека вади 3,19Kw топлина 3,5ката или 4,36KW 5,5ката што на таа Т= -10 грубо речено е 80% од моќноста и далеку од ТОL (краен лимит на климата).
А за споредба имаш податоци пример за оној "евтиниот" даикин RXB дека на -7 дава 2,48kw ама битно има TOL од дури -15 на кои едвај може да извади 1,99Kw со COP=2,12.
Кај аирвелот(у-краун) повторно само до -10 се мерени и наведен е пак TOL= -10 со тотално нелогичен податок CSOP=4,60, klasa A++, и пази лапсус од дури 4900KW годишна потрошувачка за 12ката што нема логика да има толкава потрошувачка со тој COP i А++, за таа класа потрошувачката треба да e околу 1000KW а не 4900KW. За 18ката па имаат наведено дури 7420Kw годишна потрошувачка при SCOP=4,00 и А+ класа :facepalm:. Просечен европски купец кога ке види енергетска налепница од скоро 5000KW веднаш ке избега од климава, иако не ми иде никако да може да се отпечати таква енергетска налепница на која ке пишува и A++ и под неа 4900KW годишна потрошувачка за греење.
TOL e вредност која ја одредува производителот и е најниската температура на која еуровент прави мерење. Тоа не значи дека уредот нема да работи под таа температура или нема да работи ефикасно. Зошто е -10 за TOL за тој модел, само производителот може да каже. Ние можеме само да нагаѓаме.
А вкупната потрошувачка е најверојатно погрешно внесена. Баш ќе им пишам да видам дали и што ќе одговорат.
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Може е глупо прашањево, а може и е веќе поставено. Ме интересира дали има заштита т.е. филтер на сиве овие инвертери за загадениот воздух, ваљда не внасаме од надвор дома ПМ10 честички??
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Може е глупо прашањево, а може и е веќе поставено. Ме интересира дали има заштита т.е. филтер на сиве овие инвертери за загадениот воздух, ваљда не внасаме од надвор дома ПМ10 честички??
Климата воопшто не внесува воздух од надвор, ниту пак изнесува од просторијата. За тоа служи проветрувањето на просториите.

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Може е глупо прашањево, а може и е веќе поставено. Ме интересира дали има заштита т.е. филтер на сиве овие инвертери за загадениот воздух, ваљда не внасаме од надвор дома ПМ10 честички??
Овие прашањава ме потсетуваат на прашања што ги поставуваат деца од 10год.
тебе друже не те топли воздухот од надвор низ климата, нити пак тој истиот ти влегува преку неа дома, туку те топли фреонот што го има во тој затворен систем и ...
повеќе прашај го google тој ќе ти даде најдобар одговор
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Може некој да ми каже колку троши (во денари) една панелка 3.0 kw дневно за соба од 9,10 квадрати?
Ако е надвор потопло помалку се троши
Најголем трошок е во јануари
За дневна потрошувачка во јануари, за соба од 10 м2 очекувајте просечен дневен трошок од околу 12 киловат часови или околу 80- 90 денари
Ако користите клима - три пати помалку
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
не сум дома овие денови ама климата работи, одржува 19-20с. во соба од 20м2 без никаква друга помош, просечна потрошувачка 7-8KW за 24 часа. Оваа сабајле мислам што помина начекав и еден дефрост прв пат оваа година на -1 надвор пред 7 ч.Преку ден сигурно не прави никаков бидејки е суво и сончево со Т над 10с.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom