Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Препорака за ефтина 3,5 инвертер клима и од каде да се земе (асални да се монтерите) ?

Повеќе ќе се користи за греење него за ладење.
Setec,eftina klima ST,so 5 god garancija.+200 den godisno doplata za garancijata

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ne se palite po garancija od 5 godini, gledajte da vrsi rabota klimata pa cak i godina da ima garancija. Obicno za djubreto se nudat golemi garancii bidejci nemaat nikakov drug adut da ja prodadat. Jas dobiv garancija za gree change 5 godini pa skoro da ne uspeav da mi ja servisiraat po nedela dena od koga ja montiraa bidejci imav problem na samiot pocetok, a se prasuvam sto sega da se rasipe koga pominaja 3 godini?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Ne se palite po garancija od 5 godini, gledajte da vrsi rabota klimata pa cak i godina da ima garancija. Obicno za djubreto se nudat golemi garancii bidejci nemaat nikakov drug adut da ja prodadat. Jas dobiv garancija za gree change 5 godini pa skoro da ne uspeav da mi ja servisiraat po nedela dena od koga ja montiraa bidejci imav problem na samiot pocetok, a se prasuvam sto sega da se rasipe koga pominaja 3 godini?
По тебе грее е ѓубре штом дава 5год гаранција?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Кој како ја доживува зимата:
+ 10°C – Скопјани вклучуваат греење
на Широк Сокак уште се ПИЕ ПИВО
+ 2°C - Скопјани заради снегот имаат гужва во сообраќајот
на Широк Сокак гужва по кафулиња
...0°C - во Скопје се разговара за вонредна состојба
на Широк Сокак се разговара дали да се седне надвор или внатре
-10°C - Скопјани сред елементарна непогода
Битолчани почнуваат да ја вадат зимската облека
- 20°C - Скопјани ... Скопјани ?????
Битолчани ги закопчуваат палтата
- 30°C - автомобилите не палат
Битолчани одат пешки
- 40°C - во Европа распад на парно инсталациите
во Битола парното ... парно ?????
- 50°C - во Битолската библиотека - размена на искуства со колегите од Сибир !
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ne se palite po garancija od 5 godini, gledajte da vrsi rabota klimata pa cak i godina da ima garancija. Obicno za djubreto se nudat golemi garancii bidejci nemaat nikakov drug adut da ja prodadat....
Deckoto barase eftina klima.
Od eftinite klimi gore dole site se isti,so najveke garancija e ovaa.nedavas predlog no komentiras na moj predlog.ako mozes pomogni,ne odmagaj.

P.S.
Spored mojata logika davaat garancija onie firmi koi mislat deka najmalku ke im se zezne nivnata klima.i na 4 i pol god ako se zezne nesto oni se dolzni da ja napravat.neznam sto si tolku protiv garancijata koga toa e glaven adut za se.

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
По тебе грее е ѓубре штом дава 5год гаранција?
Da djubre e ama za do 30.000 posto nema od poasalnite drugo i ne preostanuva. Kogaj ce se pojavat na eurovent togas ce veruvam deka i nesto vredat. Ako bi zemal pak klima i imam do 30.000 bi moral lomo da zemam toa e toa a ne deka e kvalitetna

Deckoto barase eftina klima.
Od eftinite klimi gore dole site se isti,so najveke garancija e ovaa.nedavas predlog no komentiras na moj predlog.ako mozes pomogni,ne odmagaj.

P.S.
Spored mojata logika davaat garancija onie firmi koi mislat deka najmalku ke im se zezne nivnata klima.i na 4 i pol god ako se zezne nesto oni se dolzni da ja napravat.neznam sto si tolku protiv garancijata koga toa e glaven adut za se.

Sent from my Redmi Note 2
Spored tvojata MNOGU PAMETNA logika ispadja deka ako toshiba i daikin davaat po dve tri godini garancija imaat ponekvalitetna klima od gree koja dava pet godini?
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Kako prvo vnimavaj sto pisuvas.nikade ne pisav deka si glup.ako sakas normalno da komunicirame iako imame sprotivni mislenja izvini se ili koregiraj go postot.


Sent from my Redmi Note 2
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Ок, барам прилично ефтина инвертер клима, 3.5 KW (макс. буџет 36.000).
 
Член од
20 август 2015
Мислења
26
Поени од реакции
26
Vivaxot (aeci) e nov model, prva zima im e ovaa, taka da iskustvo so tie klimi nikoj nemoze da rece deka ima dur nefatat minusi. Taka da za da tvrdis so "nema da zgresis definitivno" treba so nesto i da go potkrepis neli ?
Го напишав тоа дека нема да згреши бидејки го имам баш тој модел Aeci 3.5kw работи перфектно не би рекол дека немало минуси ( не многу екстремни колку за потсетување и јака магла имаше за Скопје зборам да нема недоразбирање) инаку декларирана е до - 15 .
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ovoj HAIER od SETEK: http://setec.mk/Heating-Cooling/Air-Conditioners/Inverter-split-systems/Haier-AS12GB3HRA-1U12BE6ERA68241 izgleda kako sosema dobar izbor. Ako se zeme vo obzir deka ima i EUROVENT SERTIFIKAT: http://setec.mk/Heating-Cooling/Air-Conditioners/Inverter-split-systems/Haier-AS12GB3HRA-1U12BE6ERA68241, deka ima 2 god bezuslovna garancija i 5 god bezuslovna garancija za kompresorot, go stava vo kategorijata na odlicen izbor za tie 29.000 den. Pokraj toa e i ovogodisen t.e. najnov model, gledam deka na najvaznoto Tbiv=-7C moze da dade 2.45Kw pri COP 2.45 ( znaci ce trosi samo 1 Kw na taa dosta niska T koja preku den ce ja ima samo nekolku dena vo zimata ), a na T okolu 0 C koj se i najkriticni i gi ima dosta na zima, po moja procenka, nema da odi pod 3-3.2 Kw so COP ne pomal od 3.2. Vakva klima siguren sum deka edna prostorija pomedju 25-30 M2 so prosecna izolacija, nema da ja ostavi na "cedilo" cela zima. Mislam deka za povece od ova treba da se odvojat dosta povece pari (mozebi i duplo) koi za zal nema da mozeme i da gi vratime vo tekot na eksploatacijata. E sega koj saka da vozi FERARI ce si plati i ce si klati.....
Ako nekoj se odluci da ja kupi bi bilo ubavo da ni prenesuva iskustva na forumov.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
http://www.elektromehanika.mk/?product=gree-gwh12ma-k3dnc8li
Ова е понудата што ја добив за таа цена од Гри
Haier-ot treba da e podobra opcija od ovaa gree. Odnosno najdobra opcija od site sto gi navede.[DOUBLEPOST=1449929107][/DOUBLEPOST]Eve eurovent za York=Hansol (treba da se poslednive modeli)
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=AC&select_partic=1365&select_marque=YORK&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R&tri_chp=&debut_affiche=46&indice_affiche=4
Malku mi se cudni podatocite.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здр на сите,
Јас сум нов член на форумов, доаѓам од Битола и како и повеќето членови овде сакам да направам вистински избор, кога е во прашање греење на објект па ве замолувам за совет. Верувајте прочитав повеќе од половина од оваа тема и сега само можам да констатирам дека сум позбунат него претходно. Значи вака се работи за куќа со два спрата, со површина од 50кв по спрат, локација југ-север и само од источна страна заштитена со друг објект, моментално невселена, инаку постара градба со полна тула темелно реновирана. Напомена, сеуште без надворешна изолација, не бев во можност оваа година да го сторам тоа. Моментално само втор спрат се спрема за вселување, внатрешно средно изолирана односно зидови (лепак, мрежа, абрип) со пвц столарија, таван планирам 10 см тервол инаку таванот нема плоча. Примарно сакам да обезбедам греење за дневна соба која е со површина од 17 кв, висина 2,5. Размислувам за инвертер, али земајки во предвид дека Нема апсолутно никакво греење во целиот објект и секако зима во Битола може да биде многу лоша стравувам дека инвертерот нема да може да постигне задоволителна топлина пред и се на подот, (чекаме мало дете) а и финансиски не сум во можност да одделам 45 или 50к за добар салам инвертер (секако земајки ја во предвид квадратурата) значи буџет макс до 30к сосе монтажа, плус дополнително грејно тело та печка 3,5 кв. Е сега прашањето ми е кој инвертер би бил добар за до -5 или -7 највеќе, и секако да има заштеда во однос на евн. Позз до сите и благодарам однапред
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Може некој да ми каже колку троши (во денари) една панелка 3.0 kw дневно за соба од 9,10 квадрати?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Може некој да ми каже колку троши (во денари) една панелка 3.0 kw дневно за соба од 9,10 квадрати?
а да израчуаш? види колку пари е киловат во денари и рачунај...

и нема сепак да ти биде точна математиката пошто зависи колкава изолација имаш... надворешни внатрешни зидови... таа не рабти постојано - кога ке постигне температура се гаси кога ке примети дека е падната испод нивото на која е подесена пак ке с еупали за да дотопли...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom