Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
4000 ден ми е живо џабе у споредба со дрвава. куќа е у прашање само дневната е 36м2 затворена и само за таму ми е климата правоаголен простор без некои ќошиња кривини. у моментов има 2.5ка ко шо ми кажаа фонко лг. обична. внатре е некои 21 степен. ќе ми извиниш али пак не сваќам која е 5,5ка. дека на пример за 3,5 ка вика од 1,0kw do 6,3kw. топлината ми е најбитна. не би штедел. и која темпераура би била собава? извини ептен вака што те измалтретирав
Za kuka obavezno 5,5-ka. Jas mislam najdobro Daikin ako imaat na lager, ako nema togas Gree lomo koja sigurno ja ima i bi trebalo da zavrsi isto rabota kako Daikinot.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
4000 ден ми е живо џабе у споредба со дрвава. куќа е у прашање само дневната е 36м2 затворена и само за таму ми е климата правоаголен простор без некои ќошиња кривини. у моментов има 2.5ка ко шо ми кажаа фонко лг. обична. внатре е некои 21 степен. ќе ми извиниш али пак не сваќам која е 5,5ка. дека на пример за 3,5 ка вика од 1,0kw do 6,3kw. топлината ми е најбитна. не би штедел. и која темпераура би била собава? извини ептен вака што те измалтретирав
5,5ки се тие од 18000бту, даваат топлина докај 6KW na +7, ama na -7 ili -15 davaat dokaj 3-4KW sto e dovolno za tvojot prostor od 36 t.e 1KW/10m2. Bitno e sto 5,5kite imaat i izduv od nekoi maksimalni 800m3/h, za sporedba tvojava LG od 2,5Kw ima izduv sigurno ne pogolem od 450m3/h, taka da so vakva 5,5ka ke ti dojde duplo pobrzo da go izvrti vozduhot i da stopli(kako 2 LG). Zboram za pocetno zagrevanje so takov izduv ne podolgotraen od 30min, za tie 30min treba da postigne temperatura i da namali so poslabo duvanje 500-600m3/h sto nema ni da go slusas. Kolku pobrzo ke stopli pobrzo ke namali so jaka potrosuvacka toj e momentot. Ova e tipicen nacin na greenje so klima, ja gasis navecer za vreme na spienje, a ja palis nasabajle i sakas brzo da zagree.
Cim e otvoren prostorot super, polesno ke se gree, a zborime za temperaturi od 23 i poveke da imas u najladnoto, 21 e ladno za mene.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.728
Поени од реакции
2.546
Само да се надоврзам на @Strelec, не се водете според ознаките на клима уредите. Гледајте ја дизајнираната моќност, тоа е вистинскиот параметар. Ако има 12 во моделот не значи дека е 12000 BTU, односно 3,5 киловати. Моделот на панасоник што беше на акција во техномаркет за „црн петок“, а баш сега гледам го нема веќе значи викендов им се продала цела залиха, иако има 12 во ознаката за моделот номиналната јачина му е само 2,4 киловати. Тоа се едвај 8200BTU, што значи не е ни 9-ка. А деветката мицубиши има дизајнирана моќност од 3 киловати (10200BTU). Речиси 30% поголем капацитет на 9-ка од 12-ка.
И после корисниците мислејќи дека купиле 12-ка, ќе речат панасоникот не греел. Грее, ама толку му е капацитетот.
 
Член од
5 април 2014
Мислења
53
Поени од реакции
27
Прашај утре по фирмиве што има или нема на лагер од овие што ти ги напишав па од тоа што ке ти кажат ке праиме муабет пак утре..
Се јавив во ICS Group za Daikin RX50 oni mi ponudija Daikin FTXB50C малце поефтина е, кажете ми првата вика е 5,8 / 7,7. вторава 5,6 / 6,6 . вреди ли првава 100е повеќе. и дали да го мислам Hitachito
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Се јавив во ICS Group za Daikin RX50 oni mi ponudija Daikin FTXB50C малце поефтина е, кажете ми првата вика е 5,8 / 7,7. вторава 5,6 / 6,6 . вреди ли првава 100е повеќе. и дали да го мислам Hitachito
Toj model FTXB50C e dosta poslab, jacina ekvivalentna na sredna klasa 3,5-ki. Samo na +7 ima jacina od 5,6kw, na -7 e samo 3,2kw. Hansol 3,5-ka e pojak od ovoj.
Ne vredi za parite.
Neli imase Hansol 5,5-ka za 60000 den, ili se lazam. Ili Vivax Geyi?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Zemaj HITACHI ili MITCUBICHI ne se misli voopsto. Vo Makedonija se isporacuvat siguren sum isklucivo DAIKIN so prepakuvan GREE vnatre, a CARRIER i VIVAX se prepakuvani MIDEA. Begaj od kinezi i MADE IN PRC, so tolku pari pazari si samo JAPONSKO. Kinezite ostaj gi za nas siromastija da se zalazuvame deka kupuvame nesto sto vredi....
 
Член од
5 април 2014
Мислења
53
Поени од реакции
27
Zemaj HITACHI ili MITCUBICHI ne se misli voopsto. Vo Makedonija se isporacuvat siguren sum isklucivo DAIKIN so prepakuvan GREE vnatre, a CARRIER i VIVAX se prepakuvani MIDEA.
@Strelec Ми кажа дека Hitachi тука не купил никој и немаме инфо каков е у работа. Затоа незнам. Башка делови има ли за сервис за овие марки?
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Zemaj HITACHI ili MITCUBICHI ne se misli voopsto. Vo Makedonija se isporacuvat siguren sum isklucivo DAIKIN so prepakuvan GREE vnatre, a CARRIER i VIVAX se prepakuvani MIDEA. Begaj od kinezi i MADE IN PRC, so tolku pari pazari si samo JAPONSKO. Kinezite ostaj gi za nas siromastija da se zalazuvame deka kupuvame nesto sto vredi....
Ova samo za Makedonija spremaat specijalni "skart" modeli Daikin?
Carrier e Midea? :confused: Od koga toa? Jas znam deka Toshiba-Carrier se vikaat. Znaci i Toshibite se Midei?

Ostaj vakvi muabeti, nego ima uste eden top model koj so cena e malku nad 65000 kolku gi pisa deka ti se spremni. Stanuva zbor za Fujitsu ASYG 18 LFCA i toa e klima koja dokolku ja imaat na zaliha i e 71000 treba da te zgree mnogu podobro od drvata, proveri vo postov od strelec:
Најјаката 5.5ка за греење што ја имам приметено на темава e Fujitsu a ја постираше @moongoses на 384 страна a помина незабележано. Веднаш паѓа во очи онаа моќност од 9.1KW на греење со номинална од 6.3KW.
По еуровент на греење има Pdesignh = 5.90 ....машала :)
По она што барав на нет точниот модел треба да биде составен од ASYG18LFCA како внатрешна и AOYG18LFC надворешна единица а не како што е тука на флаеров напишано.
За неа Еуровентот потврдува дека се работи за моќна клима која на -7 дава цели 5.2KW na -15 4.81KW.
Митсубиши Хеви SRC50ZM-S/SRK50ZM-S на -7 дава 4.16KW или цел киловат помалку.


Еве некој модел на Даикин за 33000
http://marketkonekt.com/makedonija/aparati-za-domakjinstvo/uredi-klimatizacija/klima-ured-daikin-inverter-ftxb-c-35c/5uf.htm
Може да е овој овде http://www.daikin.it/products/index.jsp?set=FTXB-C / RXB-C
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Dobar predlog od @ogledalox2 za fujitsu.
Sepak imaj vo predvid deka so slaba izolacija na poladno klimata ke se maci, ke ide vo
defrost po 10-tina minuti (nema greenje togash) I smetkite za struja ke se solidni.
Podobra varijanta e poeftina klima + 5cm izolacija na plafon I nadvoreshnite zidovi od vnatre.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec Ми кажа дека Hitachi тука не купил никој и немаме инфо каков е у работа. Затоа незнам. Башка делови има ли за сервис за овие марки?
Hitachi nema zemeno nikoj na forumov za da spodeli iskustvo na toa mislev, gi ima po novogradbi-zgradi kako multisplitovi, i imam sllusnato deka spanskiot Hitachi bill katastrofa izrabotka, zatoa ako prasuvas prasaj kade e proizveden.
Novata serija im e ista cena so starata, novata e PPB, starata PPA i podobra e starata, pogolema edinica gabaritno 5kg poteska, poveke toplina vadi, i treba da e so tvin rotari.
Ovde gi ima sporedeno novata i starata i sto e porazlicno.
Toa fujitsu e i poveke od odlicno ama e 70000 kaj skapgiive Hidroset.
 
Член од
5 април 2014
Мислења
53
Поени од реакции
27
Hitachi nema zemeno nikoj na forumov za da spodeli iskustvo na toa mislev, gi ima po novogradbi-zgradi kako multisplitovi, i imam sllusnato deka spanskiot Hitachi bill katastrofa izrabotka, zatoa ako prasuvas prasaj kade e proizveden.
Novata serija im e ista cena so starata, novata e PPB, starata PPA i podobra e starata, pogolema edinica gabaritno 5kg poteska, poveke toplina vadi, i treba da e so tvin rotari.
Ovde gi ima sporedeno novata i starata i sto e porazlicno.
Toa fujitsu e i poveke od odlicno ama e 70000 kaj skapgiive Hidroset.
да беше 70000 со се монтажа немаше да се мислам ич ама вака 76000 ќе ме фати
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Novata serija im e ista cena so starata, novata e PPB, starata PPA i podobra e starata, pogolema edinica gabaritno 5kg poteska, poveke toplina vadi, i treba da e so tvin rotari.
Ovde gi ima sporedeno novata i starata i sto e porazlicno.
Vo linkot sto go stavi imaat pisano samo pozitivni raboti za PPB, nigde ne stoi deka e poslab od PPA. Toa se gleda na eurovent, koj znam deka ednas go postirase i se sekavam deka ne e bas mala razlika vo jacinata na PPA (pojak) i PPB.[DOUBLEPOST=1448971640][/DOUBLEPOST]
да беше 70000 со се монтажа немаше да се мислам ич ама вака 76000 ќе ме фати
Najlesno/najbrzo ti e so Gree Lomo ako odis.
Eden kolega lani zema Vivax GEEI=Gree Change i e mnogu zadovolen vo 45-50m2, cela zima samo toa zborese, kolku mu bilo potoplo doma so klimata otkolku prethodno so parno na struja. @Strelec ja ima/imase Gree Change do -20 koja treba da e mnogu slicna so segasnovo Lomo.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.728
Поени од реакции
2.546
61000 или колку е мицубишито со 3,6 наспрема 71000 за фуџитсуто со 5,9кв воопшто не е голема разлика. Многу поисплатливо е фуџитсуто, секако доколку има потреба од толкава топлина. На -15 дава 30% повеќе топлина од мицубишито на +10.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
@dveogledala
Za tvoja informacija TOSHIBA=CARRIER (kako za koj pazar) , toa znaci eftinite modeli se sepak prepakuvani MIDEA kineski klimi. Na nasiov pazar toa i stiga- prema drzavata i narodot i klimite.....
Inace HITACHI pravat vrhunski klimi (gledate i po kompresorite, ako ima kompresor HITACHI i samite se zatepuvate za taa klima), no tuka na ovoj forum nikoj i ne gi esapi ( cest na @Strelec koj prv i gi spomena), stojat barabar so najdobrite japonci.
 
Член од
11 октомври 2007
Мислења
49
Поени од реакции
7
Здраво на сите,пред неколку дена купив инвертер клима уред carrier ,3.5kw.
Нормално,сега клима уредот го користам само за греење.Ме интересира мислење дали е подобро да не се гаси навечер и да се намести пример помала температура(која?) а преку ден да си работи нормално .И уште едно прашање,вчера денес кога е малку поладно додека работи вода воопшто и да не капи(пред тоа течеше од надворешната единица) а сега на одприлика еден сат време оди во defrost mode и додека е во тој режим.10тина минути во тоа време течи вода надвор како да врни.:) Ме интересира дали е тоа во ред и дали е нормален начин на работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom