Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.587
Поени од реакции
30.171
Може да се покрие целото со глина, ако сакаш да се откажеш од побрзо загревање. Енергијата не ја губиш, воглавно ќе остане во термалната маса (глината), само системот ќе биде поинертен. Повеќе време ќе треба за да почне да грее самата глина, ама па и откако ќе изгаси оганот, уште некое (солидно) време термалната маса ќе испушта топлина.

Уф, претпоставувам малку е нејасно. Одговорот е да, само добиваш инерција. Како претоварена кола, и треба време да се забрза ама после цепа. :)

Eве фотки за идеи и инспирација:
https://www.google.com/search?q=rocket mass heater&safe=off&biw=1313&bih=874&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAmoVChMIpK-9wJ6YyQIVg_RyCh0owQ5N




 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ja imam prvata smetka od ovaa grejna sezona, ustvari sitno greenje kolku sto imase do sega, samo nasabajle i navecer.
Toa e za period od 09.10 do 13.11 - 1.770 den. Ova e realna, stvarno tolku potrosena struja, bidejki e citano i prethodniot i ovoj mesec od EVN (od moja strana citam sekoj mesec)
Bez greenje realnata mesecna potrosuvacka bese 1000-1100 den (racunato so DDV i 140den ulicno osvetluvanje). Sega poveke raboti samo bojlerot, duplo poveke sigurno mu treba da ja zagree vodata, i osvetluvanjeto e normalno povekje.
Na greenje bi trebalo da e potroseno okolu 500-600 den.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Имам во план да земам клима уред Mitsubishi electric MSZ/MUZ-SF 50-VE, па барам ваше мислење?

Ладење до +46 Греење до - 15
max (Kw) - 5,4 max (Kw) - 7,3
SEER 7,2 SCOP 4,4
Енергетска класа A++ A+
Потр. на ел. енер.kw/h 1,08 1,03

Цена - 1200 Euro
mozebi si napisal a ne sum videl...kolku i kakvi m2 mislish da zagrevash i dali ti e za primarno ili samo za sekundarno (preodno) greenje?
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Ajde 1000 den potrosena struja realno.pa daj ne zezaj,i toa so osvetluvanje ulicno.pa televizor 12 sati po 110w i komjuter isto priblizno 3kw.kade se drugi osnovni rab.ili ne gledate tel,nemate kom,ne palite svetlo,ne palite bojler itn.citav i kako klimite im trosat po 3kw za 24casa,moze ako e podesena na 20 ste i 10 kvadrati da great.znaci sum probal sekako struja bez greenje 1800 do 2200 smetki.za oktomvri 2700 greenje preku den,znaci kazuvam so nekoe stedenje sepak.klimata po nekoi moi presmetki trosi od 500 do 700wati,nemam merac da kazam tocno,ama jas sum zadovolen,gree odlicno,nema pucketanja ili nekoj mani sega za sega.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ja nisto ne razbiram, komsija moj posocijalen slucaj go nema pa redovno struja ima smetka od 1600 denari, pa vo zgradava vlezno osvetluvanje so 4 neonki plus hidrofor pa pak placamo 1200 denari. 1000 denari? Ti voopsto ne si merodaven kaj mene uredi na standby trosat 1000 denari
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ajde 1000 den potrosena struja realno.pa daj ne zezaj,i toa so osvetluvanje ulicno.pa televizor 12 sati po 110w i komjuter isto priblizno 3kw.kade se drugi osnovni rab.ili ne gledate tel,nemate kom,ne palite svetlo,ne palite bojler itn.citav i kako klimite im trosat po 3kw za 24casa,moze ako e podesena na 20 ste i 10 kvadrati da great.znaci sum probal sekako struja bez greenje 1800 do 2200 smetki.za oktomvri 2700 greenje preku den,znaci kazuvam so nekoe stedenje sepak.klimata po nekoi moi presmetki trosi od 500 do 700wati,nemam merac da kazam tocno,ama jas sum zadovolen,gree odlicno,nema pucketanja ili nekoj mani sega za sega.
Ja nisto ne razbiram, komsija moj posocijalen slucaj go nema pa redovno struja ima smetka od 1600 denari, pa vo zgradava vlezno osvetluvanje so 4 neonki plus hidrofor pa pak placamo 1200 denari. 1000 denari? Ti voopsto ne si merodaven kaj mene uredi na standby trosat 1000 denari
Evn sega imaat kampanja, "energetska matematika" ja krstile. Ne e loso da se pogledne.
Imase edna ubava recenica, "stedenje ne e samo uklucuvanje na aparatite na eftina struja". Site ovde zborime A klasi na klimi, B demek ke trosele "u PM", a doma masinite friziderite, tv-ata.... sto im se G klasa nema veze.
Primerite sto gi navede so televizor i kompjuter, od kade podatokot deka trosat po 110w? Barem da zaokruzese na 100 ili 150 ke bese posvatlivo, vaka 110 :toe:
Televizorot mene konkretno, mi trosi 52w (ako zborime do decimali). I ne go pustame na stanuvanje pa da go zaboravime cel den uklucen do legnuvanje. Bi rekol 6-8 saati denvno x 52w = 400w.
Kompjuterot 3 saati (da se napolni) x 65w = 200w. (Edno polnenje e dovolno za cel den, okolu 4 saati rabota)
Na kompjuter i tv znaci okolu 600w, ne 3kw.
Za druga potrosnja imam veke pisuvano, nema sega povtorno. Imam pisano deka sme so malo dete od godina ipol, sto znaci masini za perenje se pustaat, sporet sigurno 2-3 pati vo denot samo za nego. Bojler dva pati vo denot, ednas na skapa da go izbanjame nego (letovo bea potrebni 10-15 min, sega barem 20-25min) ednas za nas na eftina (letoska za 20 min polnenje se banjavme dvajcata, sega trebaat 35-40min, koga ke fatat jaki studovi i do saat vreme mu treba).
Vo stanot sme vseleni pred dve godini, i site aparati po doma se togas kupeni novi. Ima golema razlika dali po cel den vergla frizider od 80-ti godini ili nov A+ klasa, isto i televizor i kompjuter.
 
Последно уредено:
N

nikola2004mkd

Гостин
Најголемиот прикриен потрошувач на ел. енергија е малото кујнско бојлерче. Секојдневно троши околку 2KW, или околку 400 денари.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Kako prvo tel mi e nov lcd i pisuva na samiot kolku trosi,za komp pisav priblizno,inace gledame tel posto ima doma po cel den nekoj.friziderot i drugite kujnski aparati se novi site i se a+klasa.bojler i kujnsko isto novi.drugar moj sam,koristi samo frizider,tel,bojler po potreba,i svetlo,pa smetka ispod 1000 nema.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
LCD televizor e stara tehnologija denes, LED 42inc trosi 52w. Da ne gi spomnuvame CRT televizorite.
Desktop kompjuteri isto.
100w sijalici se stara tehnologija isto, sega ima 20w fluo sijalici namesto niv.

Jebiga, zatoa e dobra kampanjata na EVN. Moze da se nauci nesto.

Uste eden primer so Septemvriskata smetka (sredina Avgust-sredina Septemvri) koga samo dve nedeli bevme doma. Realno potrosena struja za tie dve nedeli+standby site aparati koga ne bevme doma = 660 den (so DDV i 140 den ulicno osvetluvanje). Smetkata bese smesen iznos (koj nema da go pisam za da ne nabivam poveke kompleksi), bidejki prethodiot mesec imaa staveno poveke.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.729
Поени од реакции
2.546
Секојпат кога некој ќе излезе со ниска сметка, веднаш почнуваат сомнежи и неверувања. И за тоа правевме анализи и математики во темава и сосема е можно. Особено за мало семејство како што е случајот со ogledaloogledalo. Вака се одразуваат инвестициите во изолација, штедливи светилки, електрични уреди од висока енергетска класа и домаќинско работење.
Тие што мислат поинаку, наместо да претпоставуваат кој колку телевизија гледа и колку редовно се бања, нека си направат анализа каде им се троши струјата и каде можат да ја намалат потрошувачката.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Nikoj nisto ne pretpostavuva,analiza sum napravil sto pati,sum stedel i ne sum stedel,pomala smetka od 1800 sum nemal,a sekoj si ima pravo doma da si raboti kako saka,ovde samo spodeluvame iskustva.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Nikoj nisto ne pretpostavuva,analiza sum napravil sto pati,sum stedel i ne sum stedel,pomala smetka od 1800 sum nemal,a sekoj si ima pravo doma da si raboti kako saka,ovde samo spodeluvame iskustva.
Se e do naviki. I moite spagjaat vo ovaa kategorija, so smetki nad 2000.
Ama televizor skoro 24 saati raboti (zaspivaat so uklucen televizor, CRT). Nema niedna stedliva fluo sijalica po doma, tatko mi naucen od staro vreme-sto pojaka toa podobro, pa lupa 100w.
Masina za perenje i sadovi na skapa struja se pusta redovno, posto majka mi saka odma da gi pruzi alistata i ne i odgovara da ceka eftina za na polnok da pruza.
Toa masinite i ne se tolku strasni potrosuvaci kako TV, desktop kompjuter i osvetluvanje, iako veruvam retko koj go znae toa. Zatoa cest e muabetot "i da pazam, na eftina da pustam masini, pak isto struja doagja".
Edno perenje na masina e okolu 1kw-1,2kw, i toa obicno na dva dena se pusta, duri i tri. CRT televizor ili desktop gi jadat tie kw za okolu 3 saati rabota.[DOUBLEPOST=1447843364][/DOUBLEPOST]
@ogledaloogledalo Каков бољер имаш што ти се полни за 20мин? дај и јас сакам да земам таков.
Ne e tolku bitno kakov e bojlerot, zarem kaj tebe treba mnogu poveke letno vreme da gree za da se izbanjaat dvajca? Sigurno ne se banja so ista toplina na voda zimno i letno vreme koga banjanjeto e i eden vid osvezuvanje. Inace za 20 min idese skoro do "pola strelka", duri i mnogu za letno vreme - Leov najobicen 80L, 2kw.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.587
Поени од реакции
30.171
Ja nisto ne razbiram... vo zgradava vlezno osvetluvanje so 4 neonki plus hidrofor pa pak placamo 1200 denari. 1000 denari? Ti voopsto ne si merodaven kaj mene uredi na standby trosat 1000 denari
Пали гаси на неонките?
Бачка вие повеќе плаќате за менување на неонки, него за струјата што ја трошат. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom