Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Sanyo :D
јас имам тошиба грее ко луда до нула :D
шала на страна ама вистина е, од година на година се позадоволен сум од неа, можеби има врска и +5-те самтиметри тервол горе на таван, не знам
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
18
Поени од реакции
9
Momci neznam dali e obrabotuvana temava ama kolku so razlistuvav ne vidov negde da ste se grabnale za ova u diskusija pa da prasam zasto e tolku poskup multisplit-ot vo odnos na single-to i koj ocekuvaat da im kupuva i zasto?
Primer:
Daikin 2MXS50H Inverter External Multi 27.230btu for 2 internal.jpg
Znaci 1456 + 265 + 295 = 2016€ a za tie pari mozes daikin 25ka i 35ka da si zemes za max 1200€ i uste bolje ke imas dve nadvoresni edinici t.e posiguren si.
Me interesira za sto se raboti u sustina dali ima opravdanost vo ogromnava razlika na kostanje?
I ne samo za Daikin tuku generalno za site marki..
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Multi split kod Fujitsu sa tabelama kapaciteta grejanja.

http://www.ampair.co.uk/files/Section 3 - 3 Room outdoors_1.pdf

Naravno da je vazan i podatak da kada je spoljasnja jedinica u defrost-u kompletan prostor ostaje bez grejanja.

Kapaciteti grejanja za Fujitsu LTCN- Nordic i LTCA koja se prodaje kod nas.

http://www.fgnordic.se/media/57496/Design_Technical_Manual_09-14_LTCB_LTCN.pdf

http://www.ampair.co.uk/files/ASYG 09-12 LTCA - AOYG 09-12 LTC - Design & Tech.pdf[DOUBLEPOST=1446766720][/DOUBLEPOST]A model LTCN 14 je TOP model koji se prodaje samo u Skandinaviji.[DOUBLEPOST=1446766926][/DOUBLEPOST]Jako ozbiljan Multi sistem

http://www.acs-klime.rs/media/wysiwyg/mitsubishi_pdf/MHI_multi_tabela_kombinacija_2_.pdf

A ima nesto i o Daikin - u

http://www.acs-klime.rs/media/wysiwyg/daikin_pdf/daikintabela_kombinacija_za_multisplit.pdf
 
Последно уредено:
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
Bidejki na temava uglavnom za klimi zborime ubavo e da si napravis muabet so @trk_mkd koj skoro imase post na taa tema. Neznam dali negoviot kotel e Ekospar, Gree ili nekoj tret ama po toa sto go napisa deka 450den dnevno za 65m2 go kosta greenjeto cim padne pod nula temperaturata ne mi izgleda isplatlivo. Zatoa coekot od peleti saka da premine na klima bas zaradi neekonomicnosta. Posto vie ste isplanirale da bide greenjeto na ogince pretpostavuvam ne ide da vi sugerirame klimatizacija, a inace za tie 3000evra koi ke gi dadete za kotel+radijatori ima X resenija i da se ladite i da se greete za mnogu poeftino od 450den dnevno a i nema da kosta 3 iljadarki.[DOUBLEPOST=1446674989][/DOUBLEPOST]
Ma mora da ima nekoja caka cim se tolku eftini a nalickani, dur ne gi vidis/probas na lice mesto nisto...toj so LCD displejot stvarno predobro izgleda ama zgleda duva samo od taa resetkata na prednata strana sto e so bela boja pod displejot a ne i od gore iako i tamu ima resetka. Nekoe minijatura ventilaroce ima najverovatno ko onie radijatorine uljani sto gi ima kaj nas.
jas kupiv pred 2 godini 25KW kotel na peleti (so kapacitet od max 200m2, jas zagrevam momentalno okolu 65m2) od Thermoflux. Sakav originalno da kupam od Metal art (http://zk.mk/metal-art-kotli) - makedonski proizvod, kotel od so dosta podebel i kvalitet lim, tezok okolu 470kg, a mojot od termoflux e okolu 270kg za ist kapacitet i recisi identicna cena.Problem mi bese tolkava masina da vnesam vo kukjata vo delot kade mi e kotlarata. Mozam da ti kazam deka potrosuvacka na peleti da raboti samo okolu 10h i da odrzuva okolu 20-22 stepeni e tocno 1 vrekja, a ako go ostavam kotelot da raboti non-stop kje potrosi nekade 1,5 do 2 vrekji i toa na ova vreme (n) koga kje zaladi mu treba i 2-3 vrekji na den. Sega planiram da viknam majstor, mozno e da mi e loso podeseno sogoruvanjeto. Zatoa kupiv inverter koj go rabotam 00:00-17:00 a kotelot raboti 17:00-00:00. Ovie termoflux i Metal art se za prostor >120m2, a za pomal prostor mozes da zemes i od Ecospar, verojatno dosta postedlivi se, no racunaj deka ispustat 3KW toplina od samiot kotel i ako sakas da ja koristis taa toplina , koga kje go stavis kotelot nekade vnatre mozno e da ti smeta zukot sto go ispusta ventilatorot i spiralata za dotur na peleti. Najdobro e najdes nekoj sto ima vgradeno i da vidis dali te fakja oko. Matematikata za potrosuvacka za 65m2 na ova vreme(prosek 7 stepeni vo tek na denot), pod uslov non-stop da se odrzuva 20stepeni ,e 400 denari na den na peleti , drva bi bilo nekade 200 denari na den, a inverter 150 denari na den. Kako kje zaladuva, invereterot kje stanuva ponefikasen. Imaj vo obzir deka ova e za sprat od kukja, so dobra izolacija, no ne zagrevan od niedna strana; imam stan od 38m2 na juzna strana koj bez nikakvo zagrevje ovie denovi si drzi 22-23 stepeni :tapp:
I edna zabeleska dodatno, parnoto greenje e mnogu poprijatno nego duvanje inverter :) ali sto da ti kazam, nema i jare i pare :)
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
@trk_mkd 150 den.dnevno za 65 dobro izolirani kvadrati e premnogu.
Bi potroshil 27 kw struja, skupa 18kw I eftina 9kw vo idealen slucaj, a bi dobil bar 100kw toplina
od klimata. Ispagja 4 kw na sat, shto po moja procenka e poveke od duplo za odrzuvanje na 20c.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2015
Мислења
30
Поени од реакции
40
Site 18ki im se so isti kompresor(DA130M1C-31FZ), od Aeci, Aehi pa do Aegi, samo 12kite se so razlicni kompresori
А како е можно кај мене да се качува потрошувачката на 2100 w кога капацитeтот на овој компресор е max. 995 w., само прашувам, фала... исто фала и за претходно, дојдоа сервисери се утврди дека тој error е до падот на напонот (тоа е точно, некогаш паѓа и на 189v, кога е над 210 тогаш не прави никаков проблем).Некој претходно на форумов рече дека надворешната единица тропала или чукала, кај мене работи мн тивко, а во поглед на дефростите досега нема направено ниеден, е сега додуше можда е до поднебјето и влажноста на воздухот, ама и овде долу беше скоро цел месец врнежливо.Во целост јас немам примедби за климата (VIVAX COOL ACP-18CH50AECI) си ја брка работата, затоплувам 50 м кв. со 3 надворешни ѕида, блок без изолација( север, исок, запад), стд. дограма, 4 прозор врати на југ и 2 двокрилни прозори на исток (Леснина, дрвена), ѕидови блок, 2,30м висина таван и постигнува Т за 30-45 мин., сега засега... :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
А како е можно кај мене да се качува потрошувачката на 2100 w кога капацитeтот на овој компресор е max. 995 w., само прашувам, фала... исто фала и за претходно, дојдоа сервисери се утврди дека тој error е до падот на напонот (тоа е точно, некогаш паѓа и на 189v, кога е над 210 тогаш не прави никаков проблем).Некој претходно на форумов рече дека надворешната единица тропала или чукала, кај мене работи мн тивко, а во поглед на дефростите досега нема направено ниеден, е сега додуше можда е до поднебјето и влажноста на воздухот, ама и овде долу беше скоро цел месец врнежливо.Во целост јас немам примедби за климата (VIVAX COOL ACP-18CH50AECI) си ја брка работата, затоплувам 50 м кв. со 3 надворешни ѕида, блок без изолација( север, исок, запад), стд. дограма, 4 прозор врати на југ и 2 двокрилни прозори на исток (Леснина, дрвена), ѕидови блок, 2,30м висина таван и постигнува Т за 30-45 мин., сега засега... :)
Ne e maximalen input toa 995W kaj i da si go procital, da bese max togas COPot na AECI bi i bil najmalku 5000W/995W >=5 sto ovaa klima sigurno go nema....995W e power input na 60Hz, nominalen i toa pri mod na ladenje, koga raboti na 90Hz togas i 2000w ke ti povlece.
Eve nekoi performans data podatoci za toj kompresor na 30, 60 i 90Hz, i toa vo mod ladenje.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
30
Поени од реакции
40
Ne e maximalen input toa 995W kaj i da si go procital, da bese max togas COPot na AECI bi i bil najmalku 5000W/995W >=5 sto ovaa klima sigurno go nema....995W e power input na 60Hz, nominalen i toa pri mod na ladenje, koga raboti na 90Hz togas i 2000w ke ti povlece.
Eve nekoi performans data podatoci za toj kompresor na 30, 60 i 90Hz, i toa vo mod ladenje.
Така јас лаички само си прашувам, немојте да ме сфатите погрешно, еве линк:
http://prntscr.com/8zp5oj
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
197
Kaj mene na suzumi 16 montirana pred mesec ipol koga ke pustam na greenje se uklucuva pre def i ne pocnuva da duva, posle 5 min. se kreva nagore i pocnuvaat da trepkaat operation i filter, a predef stoi zapaleno. isto taka nema krckanje. sto moze da bide?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
I kaj mene e taka, valjda taka treba[DOUBLEPOST=1446831235][/DOUBLEPOST]Ustvari ne trepka nisto (ke proveram), ali ne pocnuva odma da duva[DOUBLEPOST=1446831903][/DOUBLEPOST]Kaj menese pali predef i operation i posle nekolku minuti se gasi predefr i pocnuva da duva.
Za filter, stisni go dugmeto restart sto e vo dolniot kos i ke se iskluci
Kaj mene nisto ne trepka

Ili javi im se i taka ti e pod garancija
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
197
I kaj mene e taka, valjda taka treba[DOUBLEPOST=1446831235][/DOUBLEPOST]Ustvari ne trepka nisto (ke proveram), ali ne pocnuva odma da duva[DOUBLEPOST=1446831903][/DOUBLEPOST]Kaj menese pali predef i operation i posle nekolku minuti se gasi predefr i pocnuva da duva.
Za filter, stisni go dugmeto restart sto e vo dolniot kos i ke se iskluci
Kaj mene nisto ne trepka

Ili javi im se i taka ti e pod garancija
Vnatresnata duva samo na ladno, a nadvoresnata voopsto ne vrti
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Vnatresnata duva samo na ladno, a nadvoresnata voopsto ne vrti
Ne sum siguren sto treba da napravis no mislam deka si vo AUTO mod,, a toa obicno znaci da odrzuva 20C....vidi na strana 42 od servisnovo
I sve ova zaradi taa signalizacijata za filterot, treba da se iscisti ili sto treba ne mi e bas jasno
Posle prviot Reset ako filter uste ti stoi treba uste ednas Reset da pritisnes,,,,izgleda tolku e da se ugasi i da izlezes od toj Temporary(Auto) mod
Za PRE DEF od Toshiba objasnuvanje ima vo ovoj pdf, a ima vrska so Defrost i izlgeda se pali na sekoe startanje na klimata vo Heat mod sto e normalna pojava.
A ova mi e nekako najjasno:
Our toshiba ras13 skv a heat pump keeps going to pre def mode and not heating the house.
This happens when the outside temp is low, asthe outdoor unit blows cold when in heating (reverse) then the unit goes to pre def to avoid it freezing. You should hear a whoosh this is the heat being blasted to the outdoor unit to defrost it, then the heat has to build up again before the indoor unit fan runs up again and blows heat. Mine does the same every 20 mins or so (its -2 outside) brrrr[DOUBLEPOST=1446850603][/DOUBLEPOST]
jas kupiv pred 2 godini 25KW kotel na peleti (so kapacitet od max 200m2, jas zagrevam momentalno okolu 65m2) od Thermoflux. Sakav originalno da kupam od Metal art (http://zk.mk/metal-art-kotli) - makedonski proizvod, kotel od so dosta podebel i kvalitet lim, tezok okolu 470kg, a mojot od termoflux e okolu 270kg za ist kapacitet i recisi identicna cena.Problem mi bese tolkava masina da vnesam vo kukjata vo delot kade mi e kotlarata. Mozam da ti kazam deka potrosuvacka na peleti da raboti samo okolu 10h i da odrzuva okolu 20-22 stepeni e tocno 1 vrekja, a ako go ostavam kotelot da raboti non-stop kje potrosi nekade 1,5 do 2 vrekji i toa na ova vreme (n) koga kje zaladi mu treba i 2-3 vrekji na den. Sega planiram da viknam majstor, mozno e da mi e loso podeseno sogoruvanjeto. Zatoa kupiv inverter koj go rabotam 00:00-17:00 a kotelot raboti 17:00-00:00. Ovie termoflux i Metal art se za prostor >120m2, a za pomal prostor mozes da zemes i od Ecospar, verojatno dosta postedlivi se, no racunaj deka ispustat 3KW toplina od samiot kotel i ako sakas da ja koristis taa toplina , koga kje go stavis kotelot nekade vnatre mozno e da ti smeta zukot sto go ispusta ventilatorot i spiralata za dotur na peleti. Najdobro e najdes nekoj sto ima vgradeno i da vidis dali te fakja oko. Matematikata za potrosuvacka za 65m2 na ova vreme(prosek 7 stepeni vo tek na denot), pod uslov non-stop da se odrzuva 20stepeni ,e 400 denari na den na peleti , drva bi bilo nekade 200 denari na den, a inverter 150 denari na den. Kako kje zaladuva, invereterot kje stanuva ponefikasen. Imaj vo obzir deka ova e za sprat od kukja, so dobra izolacija, no ne zagrevan od niedna strana; imam stan od 38m2 na juzna strana koj bez nikakvo zagrevje ovie denovi si drzi 22-23 stepeni :tapp:
I edna zabeleska dodatno, parnoto greenje e mnogu poprijatno nego duvanje inverter :) ali sto da ti kazam, nema i jare i pare :)
Bas za toj kotel se falat bosancive deka e odlicen, koj po 200 koj po 150m2 greele i top zadovolni...so napomena deka treba dobro da se podesi, sto verovatno kaj tebe ne e napraveno...kontaktiraj go @мкд владе on kolku sto znam e za tie podesuvanja doktor samo sto deckoto e od bitola no valjda moze da ti preporaca coek za toa i u skopje.
Dali meris T na vodata na izlez t.e. so koja temperatura ide prema radijatori ?
Valjda imas dovolno rebra/adijatori za taa kvadratura ?
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2015
Мислења
379
Поени од реакции
169
здраво пријатели
пред скоро месец ја зимав http://www.technomarket.com.mk/products/09144345/gree-gwh12ma-k3dnc8l-k3dna3l
во исчекување на првата сметка сакам да прашам до оние кои се поупатени
колку струја ќе потроши ако е пуштено турбото на макс. и на 30 степени за временски период од еден час.
инаку моите 38 квадрати оваа клима за 2-3 часа ми ги прави на посакуваните 22 степени ја уклучувам од 4 попладне и кај 5:00 се седи во собата. е сега ми е глупо што морам да ја уклучам на 30 и турбо макс.
знам од денешен аспект боље ќе беше нешто појако на пр 5.5 ама буџетот си го напраи своето. во меѓувреме земав шпорет на дрва од кај старите и така да нема зима за мене :) ако стегни нешто ептен ладно гасиме клима и план б. а до година можда ќе праиме фасада со сите стандардни изолации па мислам подобри перформанси ќе вадам од козиво.
инаку за сите кои имате дилеми што како да пренесам искуство од еден комшија зема мицибуши вика за 30мин имам 24-25 степени а има мицибуши како од стрелец тој модел а загрева слично 40тина квадрати. така да ако имате парина изборот се знае.
деновиве ќе се видам и со еден братучед тој зеде вивакс и ќе ви пренесам што кажува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom