Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
A realno vo istoto vreme 00:00(pokazuva 00:59 zasto ne e vraten casovnikot 1cas ponazad) casot na 1m izmerana T od klimata 7[C] ...
Прегледај го приврзокот 132160
Vakvi termometri kolku se tocni e golemo prasanje, a i kolku dolgo (vo raka) stoel nadvor e drugo prasanje.
Tolku golemi razliki moze da ima samo ako e mereno na sonce i senka (na polnok ne ke da e taka).
Ovoj muabet e praven ovde, ama eve pak.
Sabajlevo 10min pred 7 saat iskacam na rabota i moram da strugam sofersajbna. Kolku moze da bila temperaturata (wunderground vo 7 vika bilo -1 na Petrovec). 0 stepeni mi pokazuva mene, i niz celo Skopje (od eden do drug kraj go pominuvam), temperatura od -0,5 do +0,5.
Dali klima sto e montirana 5 metra podaleku moze da ima razlicna temperatura? (zasto ima bas na tolkavo rastojanie dve klimi, duri ednas i gi slikav, samsungot zaleden i vivaksot do nego)
I dali mislis deka bas kaj sto ti e klimata moze da bide 7 a na 5-10 metri podaleku 2 stepeni (maksimum tolku mozelo da bide stom Petrovec pokazuva 0).[DOUBLEPOST=1446536554][/DOUBLEPOST]
Momci mi treba pomos, znaci ako dobro citav do sega po forumov 2kw toplina si e 2kw toplina dali iskacala niz dupka ili dupce toa e toa i zatoa me interesira u spalna za dogrevanje koja ke bide razlikata vo emisija na toplina i potrosuvacka na struja pomegju ovie dve panelki t.e zasto bi ja kupil poskapata (dizajn izgled ne me interesira)?
http://setec.mk/Heating-Cooling/Electric-heaters/Panel-convector/Atlantic-F117-design-2000W66266
ili
http://setec.mk/Heating-Cooling/Electric-heaters/Panel-convector/TESY-CN-203-ZF64944
Moite imaat 3 panelki doma. 2kw Tesy, 2,5kw Vaillant, 3kw AEG.
Moe subjektivno cuvstvo e deka Vaillant-ot i AEG-to otprilika isto zatopluvaat, iako se 500w ralika vo moknost. Tesy-to e osetno poslabo od Vaillant-ot (iako deklariranata razlika e povtorno 500w)
Kolku i da se zbori deka 2kw se 2kw, ne e bas taka vo realnost. Dve razlicni panelki od 2kw mozebi ke trosat isto struja no moze da ne grejat isto. Sepak tuka e vazen i dizajnot na greacite i otvorite za cirkulacija na vozduh.
Zatoa i se razlikite vo ceni.
Kako i kvalitetot na izrabotka. AEG-to se rasipa termostatot za nekoj mesec kako se koristese, no go smenija vo garancija. Majstorot rece ova redovno se slucuva, i koj pocetnik go ima taka dizajnirano (nesto so mestoto na postavuvanje vnatre vo limot, on samo go postavi ponastrana negde). Drugite dve za sega nemaat defekt, Tesy e 3 celi sezoni koristen veke, Vaillant-ot nakaj 6 moze i 7 sezoni. AEG-to e edna sezona posle Vaillant zemen, znaci 5-6 sezoni.
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2015
Мислења
18
Поени од реакции
9
@Vanlok fala na ubaviot odgovor dobro ke razmislam..
@Strelec ne mi go procita ubavo postot t.e izgleda go propusti momentot "u spalna za dogrevanje"
@Gree info me zeznavte i se zeznavte so poskapuvanjeto pa sega so poeftinuvanjeto mislam. Cenam deka ako teravte so cenive noemvriski nemase da me izgubite mene a i nekolku drugi clena sto vo megjuvreme zemaa klimi zatoa sto @Strelec sakav da se pofalam propisno so sliki namontirana ama eve sega posto me prozva deka sum zabegal nakaj panelki i zasto treba da cekam uste nekojsi 10 dena posto ne im se stignati ke moram samo vaka informativno da kazam deka uplativ Daikin FTX50GV/RX50GV od ICS, 58230den + 90€ montaza, so Bog pa ke vidime kako ke tera..
P.S Kakov laden tush od Pakson dobiv deneska ja namalile istava za 5 iljadarki :mad::mad::mad:
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
@Vanlok fala na ubaviot odgovor dobro ke razmislam..
@Strelec ne mi go procita ubavo postot t.e izgleda go propusti momentot "u spalna za dogrevanje"
@Gree info me zeznavte i se zeznavte so poskapuvanjeto pa sega so poeftinuvanjeto mislam. Cenam deka ako teravte so cenive noemvriski nemase da me izgubite mene a i nekolku drugi clena sto vo megjuvreme zemaa klimi zatoa sto @Strelec sakav da se pofalam propisno so sliki namontirana ama eve sega posto me prozva deka sum zabegal nakaj panelki i zasto treba da cekam uste nekojsi 10 dena posto ne im se stignati ke moram samo vaka informativno da kazam deka uplativ Daikin FTX50GV/RX50GV od ICS, 58230den + 90€ montaza, so Bog pa ke vidime kako ke tera..
P.S Kakov laden tush od Pakson dobiv deneska ja namalile istava za 5 iljadarki :mad::mad::mad:
Pakson nema servis nit montaza ko so treba ne si zgresil ics e firma za niv :)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.728
Поени од реакции
2.546
Edno nesto mnogu mi smeta i mislam deka ne e vo red so reklamiranjeto na klimite. Operiranjeto so SCOP i SEER i dodavanjeto na A+,A++ pa i A+++ e tolku neverodostojno i zamajuvanje sto ne se opisuva. Edna i edinstvena merka od koja se pocnuva e EER i COP. Toa so sezonska potrosuvacka e vetar i magla za neuki koi prvpat se srekavaat so ovaa problematika, a toa se 95% od novite potencijalni kupuvaci. Ponatamu veke da se razglobuva okolu klimite za minimumot na koj mozat da rabotat, za toplinata koja moze da ja odavaat na 0 stepeni, na -7, na -15, promenata i padot na cop e veke podlaboka analiza za koja nekoj nikogas nema da svatat niti sakaat mozda da svatat. Tuka odlucuva euroventot so podatocite koi gi sodrzi, ali aj da zememe deka toa na kraj kraeva ne e ni bitno za poveketo potrosuvaci koi kupuvaat klima po nekoja svoja logika.
AMA da se pusuvaat celo vreme vrednosti na SCOP, a nikako da ne se navede COP. da se dodavaat vrednosti A++ na baza na izmislen SCOP mislam deka ne e vo red.
Ne moze klima so COP od 3.65 koj e na granica od A klasa (3.62 nad e A, pod 3.62 e B) da ima SCOP A++ kako nekoj od najkvalitetnite hiperinverteri so COP nad 5. Jas li sum tuka budala i nesto ne kopcam ili e toa dozvolen marketinski trik koj ne podlezi na sankcii. Znam samo deka deklariran COP od 3.2-3.4 kako A klasa firmata moze da izgubi na sud ako ja tuzat, za ova SCOP kako apsolutna merka za nisto posebno osven za kitenje ne sum siguren.
Сезонскиот СОР е воведен токму за тоа да се избегнат маркетиншките финти при деклариреањето на COP и е многу пореална вредност за ефективноста на уредот. Затоа што го пресметува СОР на сите температури во однос на некој просек на температурите во соодветната зона.
Она што можеби буни е дека не значи ако некој уред има поголем (Ѕ)СОР дека повеќе ќе грее. Тука игра улога и дизајнираната моќност и температурата на бивалентност. Тоа што одредена клима содржи 12 во моделот (12000 BTU или 3,5КW) не значи дека навистина толку ќе грее. Некои уреди имаат дизајнирата моќност и под 3кв (тој евтиниот даикин напр.) и се многу поблиску до вредноста од 9000 BTU отколку 12. Тој може да е А++ за своите перформанси, но ќе грее значително помалку од некој друг од А класа кој е со дизајнирана можност од 3,5.
Za razlikata vo Temperaturi na aerodrom Petrovec i onaa T realno izmerena pokraj klimata.
Momentalna T na A-Petrovec sto WUnderground ja belezi i koristel @moongoses vo grafikot.
i ke ja zapise vo History za ovoj datum za merna stanica LWSK ( Aerodrom-Skopje )
A realno vo istoto vreme 00:00(pokazuva 00:59 zasto ne e vraten casovnikot 1cas ponazad) casot na 1m izmerana T od klimata 7[C] ...
Друже каде живееш ти што ноќеска измери 7 степени? Сосема случајно и јас синојка ги споредив темпертуртите во 23 часот, 1 покажуваше на Петровец на wunderground, 3 беше кај мене надвор.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
18
Поени од реакции
9
Sega da se nadovrzam na muabetot znaci skicata na stanot eve ja pak:
Rasored Potkrovlje.jpg
Kaj sto pisuva KLIMA ke vleze Daikinot 18kata so ja kupiv e sega tamu veke imam edna stara
Filia KFR-35GV a.jpg
Filia KFR-35GV b.jpg
koja e od 2004, znaci 11 god stara klima koja za toa vreme nema raboteno poveke od 2godini sve sobrano znaci mnogu malce (letoska i rikna kondenzatorot mislam bese pa mi go smenija), mesecov brka rabota cel den e uklucena i drzi 23c u dnevna i kujna a vo spalna kaj so drzam otvoreno e za stepen dva poladno.
Prasanjeto mi e: Dali mi se isplati da ja prebacam starava klima u spalna od aspekt deka ke treba da se oprcam za demontaza i montaza i posto e stara dosta plus on/off model uste kolku ke drzi etc..?
FALA UNAPRED :)

P.S @Strelec od tebe ocekuvam obavezno odgovor poradi toa sto me prozva deka sum zabegal nakaj panelki :);)
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Сезонскиот СОР е воведен токму за тоа да се избегнат маркетиншките финти при деклариреањето на COP и е многу пореална вредност за ефективноста на уредот. Затоа што го пресметува СОР на сите температури во однос на некој просек на температурите во соодветната зона.
Она што можеби буни е дека не значи ако некој уред има поголем (Ѕ)СОР дека повеќе ќе грее. Тука игра улога и дизајнираната моќност и температурата на бивалентност. Тоа што одредена клима содржи 12 во моделот (12000 BTU или 3,5КW) не значи дека навистина толку ќе грее. Некои уреди имаат дизајнирата моќност и под 3кв (тој евтиниот даикин напр.) и се многу поблиску до вредноста од 9000 BTU отколку 12. Тој може да е А++ за своите перформанси, но ќе грее значително помалку од некој друг од А класа кој е со дизајнирана можност од 3,5.
Друже каде живееш ти што ноќеска измери 7 степени? Сосема случајно и јас синојка ги споредив темпертуртите во 23 часот, 1 покажуваше на Петровец на wunderground, 3 беше кај мене надвор.
Kolku sto te svakam SCOP e po tebe porealna vrednost, a COP e marketinski trik??/
Sakas da kazes deka klima so cop 3,6 moze moze da ima podobar scop od klima so cop od 5 ??
Sakas da kazes deka klima koja na +7 e daleku poekonomicna i dava primer 3.500 kw toplina so potroseni 700 vati, vo odnos na klima so cop 3.5 koja dava 3.500 kw toplina so potroseni 1000 vati, na poniski temperaturi ili sezonski ke pobedi taa so ponizok cop i ke ima povisok scop????
Sakas da kazes deka nekoj ne mozel da napravi klimata da raboti ekonomicno na +7, a mozel da ja napravi na -7 ili na -15??/
Sakas da kazes deka toj Daikin sto ne moze da zagree ni kako prosecna 12-ka moze realno ne znam kako po tebe da bide A++ iako c/p ќе грее значително помалку од некој друг од А класа ???
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Kolku sto te svakam SCOP e po tebe porealna vrednost, a COP e marketinski trik??/
Sakas da kazes deka klima so cop 3,6 moze moze da ima podobar scop od klima so cop od 5 ??
Sakas da kazes deka klima koja na +7 e daleku poekonomicna i dava primer 3.500 kw toplina so potroseni 700 vati, vo odnos na klima so cop 3.5 koja dava 3.500 kw toplina so potroseni 1000 vati, na poniski temperaturi ili sezonski ke pobedi taa so ponizok cop i ke ima povisok scop????
Sakas da kazes deka nekoj ne mozel da napravi klimata da raboti ekonomicno na +7, a mozel da ja napravi na -7 ili na -15??/
Sakas da kazes deka toj Daikin sto ne moze da zagree ni kako prosecna 12-ka moze realno ne znam kako po tebe da bide A++ iako c/p ќе грее значително помалку од некој друг од А класа ???
SCOP treba da e porealna vrednost za potrosuvacka na klimata, bidejki se presmetuva so kalkuliranje na potrosuvacka/toplina na poveke temperaturi.
COP e samo na edna temperatura od +7 stepeni i mozni se mnogu poveke kalkulacii vo ovoj slucaj.
A primerite sto gi naveduvas deka klima so COP od 3,6 moze da ima podobar SCOP od taa so COP 5 se samo nafrlanja, nepostoi takva klima.
Moze klima so COP 3,8 i klima so COP 4 da imaat ist SCOP, no i vo start COP-ot e minimalno razlicen.
Primer so mojata klima sto ja imam doma. Hansol do lanskiot model idese do deklariran COP 4,4. Ovoj najnoviot model ide so deklariran COP 4. Ist SCOP imaat i dvata od 4,7. Mojata-starata, nominalna moknost na +7 stoi na nalepnica 3650w. Novava stoi 4000w. Kompresorot ne e smenet kako sto znam, istiot Sanyo kompresor ide i vo novata serija.

I na kraj, kako i sto pisa moongoses, povisok SCOP ne znaci deka klimata ke gree poveke, tuku deka ke raboti poekonomicno, a moze i da ne gree dovolno na niski temperaturi.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
@animwr
Ne mozam da poveruvam, pa ovaa tvoja FILIJA KFR-35GW e apsolutno identicno so moite dve FONKO FO-E O124 LG. Ista e i nalepnicata na nadvoresnata edinica so site tehnicki podatoci osven imeto i modelot. Edinstvena bitna razlika e sto moite koristat "posovremen" freon R407, a FILIATA R22( sto podrazbira i drug tip na maslo, pa mozebi drug kompresor, vo slucajov TOSHIBA) , drugoto e se isto i tezinata i kolicinata na freon. Moite se od 2004 god i kupeni se po okolu 550e, koristeni se do iznemoglost i na ladenje i na greenje ( so gasenje preku noc i na minus temperaturi za da si dokazam deka sum vo pravo oti kompresorot e praven da go izdrzi ovoj laden start, za sto se vodat eden kup bla,bla polemiki kako ne smee da se gasi.....). Ednata do sega ima promenet motor i perka od ventilatorot od nadvoresnata edinica, na krov e na objektot i nekoja granka vlegla vo perkite gi iskrsila i motorot go unistila. Drugi nikakvi kvarovi.....
Ako me slusas mene nemoj da se otkazuvas od ovaa klima i da ja frlas, cuvaj si ja za sekoj slucaj,. dodeka bides siguren deka ova sto si go kupil brka i ce brka rabota.
Inace osnovna pricina zasto ne kupuvam druga klima e bas eden od ovie FONKA koj ete si raboti , si ja vrsi svojata rabota, ako kupam drugo nesto, toa ce bide koga taa ce bide vo aut.
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
A
Sega da se nadovrzam na muabetot znaci skicata na stanot eve ja pak:
Прегледај го приврзокот 132172
Kaj sto pisuva KLIMA ke vleze Daikinot 18kata so ja kupiv e sega tamu veke imam edna stara
Прегледај го приврзокот 132173
Прегледај го приврзокот 132174
koja e od 2004, znaci 11 god stara klima koja za toa vreme nema raboteno poveke od 2godini sve sobrano znaci mnogu malce (letoska i rikna kondenzatorot mislam bese pa mi go smenija), mesecov brka rabota cel den e uklucena i drzi 23c u dnevna i kujna a vo spalna kaj so drzam otvoreno e za stepen dva poladno.
Prasanjeto mi e: Dali mi se isplati da ja prebacam starava klima u spalna od aspekt deka ke treba da se oprcam za demontaza i montaza i posto e stara dosta plus on/off model uste kolku ke drzi etc..?
FALA UNAPRED :)

P.S @Strelec od tebe ocekuvam obavezno odgovor poradi toa sto me prozva deka sum zabegal nakaj panelki :);)
ko ja prodavas filiata pisi mi[DOUBLEPOST=1446556725][/DOUBLEPOST]F
@animwr
Ne mozam da poveruvam, pa ovaa tvoja FILIJA KFR-35GW e apsolutno identicno so moite dve FONKO FO-E O124 LG. Ista e i nalepnicata na nadvoresnata edinica so site tehnicki podatoci osven imeto i modelot. Edinstvena bitna razlika e sto moite koristat "posovremen" freon R407, a FILIATA R22( sto podrazbira i drug tip na maslo, pa mozebi drug kompresor, vo slucajov TOSHIBA) , drugoto e se isto i tezinata i kolicinata na freon. Moite se od 2004 god i kupeni se po okolu 550e, koristeni se do iznemoglost i na ladenje i na greenje ( so gasenje preku noc i na minus temperaturi za da si dokazam deka sum vo pravo oti kompresorot e praven da go izdrzi ovoj laden start, za sto se vodat eden kup bla,bla polemiki kako ne smee da se gasi.....). Ednata do sega ima promenet motor i perka od ventilatorot od nadvoresnata edinica, na krov e na objektot i nekoja granka vlegla vo perkite gi iskrsila i motorot go unistila. Drugi nikakvi kvarovi.....
Ako me slusas mene nemoj da se otkazuvas od ovaa klima i da ja frlas, cuvaj si ja za sekoj slucaj,. dodeka bides siguren deka ova sto si go kupil brka i ce brka rabota.
Inace osnovna pricina zasto ne kupuvam druga klima e bas eden od ovie FONKA koj ete si raboti , si ja vrsi svojata rabota, ako kupam drugo nesto, toa ce bide koga taa ce bide vo aut.
Fonko..Filia..Hosoda..Olympus... Se e toa kfr 35 model.. Nikakva razlika pomegju niv (sem etiketata) i takva klima vekje ne se naogja... Steta
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.728
Поени од реакции
2.546
Kolku sto te svakam SCOP e po tebe porealna vrednost, a COP e marketinski trik??/
Sakas da kazes deka klima so cop 3,6 moze moze da ima podobar scop od klima so cop od 5 ??
Sakas da kazes deka klima koja na +7 e daleku poekonomicna i dava primer 3.500 kw toplina so potroseni 700 vati, vo odnos na klima so cop 3.5 koja dava 3.500 kw toplina so potroseni 1000 vati, na poniski temperaturi ili sezonski ke pobedi taa so ponizok cop i ke ima povisok scop????
Sakas da kazes deka nekoj ne mozel da napravi klimata da raboti ekonomicno na +7, a mozel da ja napravi na -7 ili na -15??/
Sakas da kazes deka toj Daikin sto ne moze da zagree ni kako prosecna 12-ka moze realno ne znam kako po tebe da bide A++ iako c/p ќе грее значително помалку од некој друг од А класа ???
Ај едно по едно.
Да, ЅСОР е пореална вредност од СОР. Кога кажуваш COP за клима мора да знаеш за која температура се однесува. Производителот можа да декларира СОР од 5 на надворешна температура од +10 и тоа да е точно. Но истата клима може да има СОР од само 2,5 на -5 а тоа никаде нема да го напише. И нормално ќе го доведе купувачот во заблуда кој ќе мисли дека и на -5 има СОР од 5.
ЅСОР ги зема сите температури во предвид, затоа е пореален.

Не, сакам да кажам дека некоја клима на +7 може да дава 3500 вати топлина и да троши 700 вати. Некоја ќе дава 2500 вати а ќе троши 700 вати. Некоја ќе дава 3500 вати топлина а ќе троши 1000 вати.
На -7 првата може да дава 1500 вати топлина а да троши 700, втората да дава 2000 а да троши 700, третата да дава 3000 а да троши 1000. И сега која клима има колкав СОР? И која е поекономична? Одговорот го дава ЅСОР.

Не, туку производителот можел да ја направи да работи економично на +7, а не можел на -7.

Токма тоа и пишував, дека некоја клима што малку грее може да биде А+++, а некоја што повеќе грее може да е А. Количината на топлина што ја оддава не зависи од СОР и обратно. На температурата за која е дизајнирана таа клима може да работи многу поефикасно од појаката клима која е дизајнирана да дава повеќе енергија.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
@animwr
Ne mozam da poveruvam, pa ovaa tvoja FILIJA KFR-35GW e apsolutno identicno so moite dve FONKO FO-E O124 LG. Ista e i nalepnicata na nadvoresnata edinica so site tehnicki podatoci osven imeto i modelot. Edinstvena bitna razlika e sto moite koristat "posovremen" freon R407, a FILIATA R22( sto podrazbira i drug tip na maslo, pa mozebi drug kompresor, vo slucajov TOSHIBA) , drugoto e se isto i tezinata i kolicinata na freon. Moite se od 2004 god i kupeni se po okolu 550e, koristeni se do iznemoglost i na ladenje i na greenje ( so gasenje preku noc i na minus temperaturi za da si dokazam deka sum vo pravo oti kompresorot e praven da go izdrzi ovoj laden start, za sto se vodat eden kup bla,bla polemiki kako ne smee da se gasi.....). Ednata do sega ima promenet motor i perka od ventilatorot od nadvoresnata edinica, na krov e na objektot i nekoja granka vlegla vo perkite gi iskrsila i motorot go unistila. Drugi nikakvi kvarovi.....
Ako me slusas mene nemoj da se otkazuvas od ovaa klima i da ja frlas, cuvaj si ja za sekoj slucaj,. dodeka bides siguren deka ova sto si go kupil brka i ce brka rabota.
Inace osnovna pricina zasto ne kupuvam druga klima e bas eden od ovie FONKA koj ete si raboti , si ja vrsi svojata rabota, ako kupam drugo nesto, toa ce bide koga taa ce bide vo aut.
Брат ми има земено Панасоник инвертер пред 3-4 години и не е задоволен.За ладење, лади супер, ама за греење кога ја оставија климата за главно греење, измрзнаа. И ден денес го спомнува Фонкото, вика тое беше клима за греење, дува ептен топол воздух, а панасоникот дува млак воздух.
Има ли сега да се купи нова ваква клима по пристојна цена? Овде продавачите на клими забегале. Оваа клима во БГ е 1050лева (525 евра)
http://get.bg/general-fujitsu-invertoren-klimatik-12000-btu-ashg12llc-aohg12llc.html

Во хидросет се 37.400,00. Исто е со сите, и Даикин и Тошиба..... Мене ми треба за 38м2 за греење, абе ќе пукнам што не сум Бугар. Да ти е..м македонските трговци
’‘%&‘*@$##!@!$^%
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Брат ми има земено Панасоник инвертер пред 3-4 години и не е задоволен.За ладење, лади супер, ама за греење кога ја оставија климата за главно греење, измрзнаа. И ден денес го спомнува Фонкото, вика тое беше клима за греење, дува ептен топол воздух, а панасоникот дува млак воздух.
Има ли сега да се купи нова ваква клима по пристојна цена? Овде продавачите на клими забегале. Оваа клима во БГ е 1050лева (525 евра)
http://get.bg/general-fujitsu-invertoren-klimatik-12000-btu-ashg12llc-aohg12llc.html

Во хидросет се 37.400,00. Исто е со сите, и Даикин и Тошиба..... Мене ми треба за 38м2 за греење, абе ќе пукнам што не сум Бугар. Да ти е..м македонските трговци
’‘%&‘*@$##!@!$^%
So taa klima sto ja stavi so link i ti ke izmrznes vo 38m2. Ako i brat ti saka da zagree priblizno tolkav prostor, zgresil uste vo start.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Хахаха, Злате, и ови Срби причају на БГ

Позз,
https://www.bittel.bg/p/fujitsu/invertoren-klimatik-fujitsu-asyg12-llcc-aoyg12-llcc

Аууу извини, еве го линкот за Србите
http://www.fujitsuklime.com/fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg12llcc-aoyg12llcc


So taa klima sto ja stavi so link i ti ke izmrznes vo 38m2. Ako i brat ti saka da zagree priblizno tolkav prostor, zgresil uste vo start.
Просторот е иста големина. Добро, дали има нешто до 35.000-40.000 за греење на таков простор (со фасада 8цм и ПВЦ)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom