Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.653
Поени од реакции
30.270
...taka e isto i so klimive, ce platis toshiba suzumi+ skoro duplo od gree change a nema greac na kompresor i vo tacna (mislam deka lani imase eden so suzumi vo skopje cela bese zamrznata vo maglata i togas go spomenav istovo) a i dvete great. Kvalitet? pa sto ako ima kvalitet kogaj ja placam duplo, dve change ce kupam za tie pari i sigurno povece ce teraat...
Не е дека нема логика во ова што го размислуваш. Ние живи и здрави да бидиме, па ќе видиме какви ќе бидат искуствата. :)
Јас и двете наведени клими ќе ги имам, па ќе можам и објективно да ги споредувам.
 
Член од
5 декември 2014
Мислења
9
Поени од реакции
8
Сакам да загревам соба од 25 квадрати па ме интересира која од овие две че ми брка работа повеќе:

Инвертер клима maX сплит систем 3.5kW со 3 метри бакарни цевки и држач за клима:
  • Фреон: R410
  • Влезна моќност на ладење/ греење: 1095W/1035W
  • Капацитет на ладење BTU/h W 12000;3000
  • Капацитет на греење BTU / h; W 12000;3700
  • Коефициент на енергетска ефикасност EER за ладење BTU / h.w; w / w 4.75
  • Коефициент на енергетска ефикасност COP за греење w / w 3.18
  • Капацитет на одвлажнување: 1,L/h
  • Звученoст при ладење (Hi/Mi/Lo) на внатрешната единица: 49/45/37 dB(A)
  • Звученoст на надворешната единица:58/62 dB(A)
  • Димензии на внатрешната единица (ШхВхД): 770x240x180 mm
  • Димензии на пакувањето на внатрешната единица (ШхВхД): 855×305×255 mm
  • Нето тежина на внатрешната единица: 9 kg
  • Бруто тежина на внатрешната единица: 11 kg
  • Димензии на надворешната единица (ШхВхД): 700х240х180 mm
  • Димензии на пакувањето на надворешната единица (ШхВхД): 803х598х381 mm
  • Нето тежина на надворешната единица: 26 kg
  • Бруто тежина на надворешната единица: 30 kg
  • Дијаметар на цевката во течна фаза:1/4"
  • Димајетар на цевката во гасовита фаза: 1/2"
  • Работнa температура: -16<°C<46

Клима уред инвертер Vivax ACP-09CH25GEEI

Основни карактеристики
Капацитет на ладење [кВ] 2,55
Капацитет на греење [кВ] 2,9
Еколошки плин R410A
Енергетска класа на ладење A
Енергетска класа на греење B
ЕЕР коефициент 3,49
СЕЕР коефициент
ЦОП коефициент 3,54
СЦОП коефициент
Функционалности


    • auto restart
    • самодијагностика на дефект
    • sleep mode
    • soft start
    • timer


    • LED екран
    • bio филтер
    • dust филтер
    • рамна предна маска
Влезна сила на ладење [В] 730
Влезна сила на греење [В] 820
Проток на воздух [м3/х] 450
Капацитет на одвлажнување [л/х] 1,6
Бука - УЈ [дБ(А)] 33
Бука - ВЈ [дБ(А)] 53
Распон на работа

Иначе знам шо е најдобро да купам ама моментално можам да си дозволам една од овие две :)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.730
Поени од реакции
2.547
Прозорска е но ја користел како мобилна. Претпоставувам дека ја ставал на сред соба и ладела. Во тој случај колку топол воздух би излегувал позади климата ? може да се намести на врата од некоја соба па топлицдсната да излегува надвор од собата. Јас би ја земал за во викендица ама по можност како мобилна клима
Ако е прозорска, а ја ставил на сред соба, тогаш од едната страна ладела, од другата греела :)
Мобилните имаат сосема поинаков дизајн и изглед од прозорските, затоа најдобро ти дознај го моделот и прогуглај го.
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
7
Dobro vecer ekipo,
Jas deneska bev vo SK,i bev vo Energija gi razgledav Toshibata AVANTOT i Suzumi plus.Prvata e 44690 so montaza a vtorata e 54990(zboruvame za 3 ipol-ka).Znaci za SUZUMIto nema zbor,strasno e.E sega malce i cenata e pogolema od ocekuvanoto.Megjutoa bev i vo DAIKIN,ne ja vidov klimata(kasno bese)megjutoa mi dadoa katalog i plus prasav za cena.Daikinot 3 ipol-ka od deneska e na akcija 39990 so montaza(DAIKIN FTXN35L9),pa sega za posledno vie so mislite dali da odam na DAIKINOT ili AVANTOT?!
Avantot e osnovna verzija i mnogu malce ima rab na elektronikata,mislam daljunskoto,opciite,ama zatoa ne go vidov daikinot so i kako e,pa zatoa Ve molam da pisite,utre sabajle planiram da zemam.

Pozdrav
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Dobro vecer ekipo,
Jas deneska bev vo SK,i bev vo Energija gi razgledav Toshibata AVANTOT i Suzumi plus.Prvata e 44690 so montaza a vtorata e 54990(zboruvame za 3 ipol-ka).Znaci za SUZUMIto nema zbor,strasno e.E sega malce i cenata e pogolema od ocekuvanoto.Megjutoa bev i vo DAIKIN,ne ja vidov klimata(kasno bese)megjutoa mi dadoa katalog i plus prasav za cena.Daikinot 3 ipol-ka od deneska e na akcija 39990 so montaza(DAIKIN FTXN35L9),pa sega za posledno vie so mislite dali da odam na DAIKINOT ili AVANTOT?!
Avantot e osnovna verzija i mnogu malce ima rab na elektronikata,mislam daljunskoto,opciite,ama zatoa ne go vidov daikinot so i kako e,pa zatoa Ve molam da pisite,utre sabajle planiram da zemam.

Pozdrav
Врати се неколку страни поназад и прочитај. Јас го имам даикинот и сум презадоволен. Греам 40-45 м2 со него
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.653
Поени од реакции
30.270
...za posledno vie so mislite dali da odam na DAIKINOT ili AVANTOT?!
Avantot e osnovna verzija i mnogu malce ima rab na elektronikata,mislam daljunskoto,opciite,ama zatoa ne go vidov daikinot so i kako e...
За конкретна споредба не верувам дека овде некој може да ти помогне, зошто никој од нас ниту ги има двата уреди, ниту двата детално ги споредувал после истражување на интернет
И двата се основни модели на познати и добри произведувачи, и ако веќе не можеш да си ги дозволиш следните поквалитетни (и поскапи) модели и овие ќе ја вршат работата. Посебно со вакви зими. Разликата до подобрите клими ќе ја видиш повеќе на некои поостри зими, тоа од аспект на греење. Од аспект на трајност и квалитет, тоа е друг муабет.


Знам дека ништо посебено не ти кажувам, ама тоа е тоа... одлуката на крај мора да биде лично твоја. :)
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
7
Polse tolku dvoumenje i mislenje dali da dadam uste nekoj dinar ili ne,na kraj ja zemav SUZUMI PLUS iako e so 10000 poskapa od dvete,se nadevam ne sum pogresil vo izborot.
Sega ostanuva da ja montiram pa da vidime so sum kupil.
Fala u sekoj slucaj na pomosta,ke vi pisam rezultati :)

Pozdrav
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.653
Поени од реакции
30.270
Со здравје да се користи, и долго да те служи. (y)
Истата клима и мене треба наскоро да ми ја инсталираат. Ќе разменуваме искуства, ако продолжиш да наминуваш на темава.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Честито и со здравје да ја служиш. Пиши импресии ама во секој случај звер си земал.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Druze cestito klima no moram da kazam za nekoj sleden...za tie pari 55000 moze da se zeme Mitsubishi FH25 koja u sekoj pogled ja jade Suzumi 13kava na Toshiba. Neznam tocna cena za FH25 no ako FH35 e 57000 kolku bi kostala FH25, ako ima nekoj cena neka pise
(Vo Atach 14klimi so Eurovent sto moze da se kupat kaj nas)
[DOUBLEPOST=1417898345][/DOUBLEPOST]
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1403425

Ова инвертор е ? Еве ако некој сака ефтина половна клима :)
Ako baras za vo vikendicata imam Fuego 3,5ka ispravna i malku koristena...isto na R22, i poeftina ;)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Мислев дека е инвертор. Ја земав јас веќе таа прозорската клима што ја пишав на предходната страна за 2000 ден.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@Vanlok eve denes se vidov so komsijata na @tzlatko, vsusnost site nie sme komsii so ducani vo tetovo nad gradskiot pazar, samo sto jas sum vo drugiot del od Г hodnikot na spratot. @tzlatko spomna deka negoviot komsija ne bil mnogu zadovolen od 12k-ta Vivax GEEI, pa ete go prasav i jas vo sto e problemot i mi gi kaza istite simptomi kako kaj mene, znaci vnatresnata edinica registrira visoki temperaturi a na nego mu e ladno ili potocno receno 4-6c poniska e temperaturata dolu. On ima i pomal izlog a interesantno e toa sto objektot ima sendvic zidovi so tervol izmedju, znaci ne e neizoliran, ama previse beton. Ona sto spomena ti so radijator da probam, sum se greel za ovie 10 godini so se, i radijator i plinsko, vo prevod se moze da te zagree ama po dosta visoka cena. Jas klimata sega si ja koristam na najaka brzina na ventilatorot i taka uspevam da go razmesuvam vozduhot i da postignuvam nekoi posakuvani temperaturi a klimata si trosi okolu 500w kogaj ce postigne
@tzlatko bi bilo pozelno da mu ja namestis klimata na komsijata na "I Feel" bidejci on i ne znae sto e toa, da se vidi dali ce pomogne toa, ako da, togas ce poracam i jas takvo daljinsko bidejci ako e tocno @Strelec sto go kaza toa kolku sto svativ samo daljinsko mi treba so I Feel funkcija a vo vnatresnata edinica vece e implementirana taa opcija
http://www.ebay.com/itm/121339370296?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT

@Juventino_ng
So sreca da se koristis, samo za po mene preplatena spored mocta sto ja isporacuva. Trebase da se vratis nanazad vo ovaa tema i da go rascitas @Sass bidejci on ima najdobra usporedba pomedju vivax gexi i suzumi+ 16ka. Mene toa negovo mislenje mi e dlaboko vrezano vo glava :)
Ti si poadjal od toa deka klimata mora brend da bide sto e dosta ispravno, toa znaci sigurnost i pouzdanost AMA sto ako kako nego tacnata ja odmrznuvas so legin i topla voda? a i dvajcata ste platile za suzumi+ dosta pari, a nekoj so gree change siba bez problemi zasto ima greac na tacna?
http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-168#post-6190777
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom