Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
PinkyTheGreat
post: 7940584, member: 83826"]@PinkyTheGreat
Jas razbiram ama po se izgleda deka ne me razbiras zatoa ti naglasiv deka za Average zona proizvoditelot nema potreba da dava podatoci a eurovent ne bara.
Ako imas videno nekoj test report za nekoja klima ke vidis kako se menuvaat Tbiv I TOL kaj worm, average I colder zona

Eve ti oficijanen podatok na 12 strana I 69 strana ( kolku dava na razlcna temperatura) ;)


https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.lg.wienkra.pl/files//BASIC/Dokumentacja%20techniczna.pdf&ved=0ahUKEwjBu9_YprXRAhUKvBQKHZg6BBgQFggXMAA&usg=AFQjCNG1s9VJw9EsFYPOkzZjw19IOkdCzA

Kaj tebe na micubisito fh35ve ne se oseka razlika vo isporacanata toplina pomegu -10 i -15 stepeni[/quote]


@PinkyTheGreat


Na ova ne mi odgovori vaka posto te gledam go vladees eurovent mnogu dobro ama mislam deka ti samo taka mislis.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Јас немам никаков проблем со ефикасноста на моите клими. Коефициентот на перформанси си е таков како што е деклариран и трошокот за греење ми е 1/3 во најладниот месец споредено со времето кога користев термо. Очигледно е, барем за мене, дека проблемот со ефикасноста не е општо присутен кај овој начин на греење, туку само кај дел од вас, главно корисници на кинески уреди. И пробувам да ви го укажам тоа преку лично искуство и факти.
Realno do januari nemavme nekoi polarni temperaturi. Pa taka za januar bidi siguren deka na ovie temperaturi potrosuvackata ke bide konkretno zgolemena i ke dojde smetka za 2-3 pati povisoka nego za dekemvri. Pa ke si napravis matematika kolku ti e efikasna klimata ko so vikas.
No sekako deka vo sekoj slucaj klimite se vrti suci najekonomicni, koga ke se kaci temp nad 0 nemaat konkurencija vo potrosuvacka. I normalno pokvalitetna i poskapa klima bi trebalo da e podobra i poefikasna.
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
Ponovite inverteri imaat rezerva za koga e poladno to est ja kacuvaat potrosuvackata zatoa sto paga COP za da se odrzi nivoto na oddadena toplina. Pa taka na -10 moze da krenat potrosuvacka okolu 1.7-2kw za da davaat edvaj 2.5-3kw toplina a nekoi nema ni tolku. Dva takvi inverteri vo poladno bi vlekle nonstop po 3,5-4kw ako bi imale poteskotija da odrzuvaat temperatura sto e normalno ako nadvor e pod -10.
Еве јас на -15, -20 одржував околу 22 степени во 50 квадрати со две FH35 што трошеа по 1 kW. А не сум заприметил некој по форумиве со инвертер од висока класа да сподели искуство/мислење како твоето.


Izvadi kolku ti potrosi micubisito za eden mesec da vidime kolku kvadrati toplis na koja vnatresna a ne eurovent da Vadis tuka i euroventot e za 20 stepeni vnatresna temperatura znaci mozis da se prostis od Scop za koj se fakas tuka. Pokazi merenje smetka izolacija kakva imas stan kuka nemas nisto pisano smao nafrlas tuka i se pravis pameten. Da vidime kolku ti e efikasna klimata.
Без возбуда друже :). Стан, се греат 50 квадрати, под мене гаражи и подруми, од две страни надвор, трета страна празен стан, четврта страна влез ладен ко надвор и една соба на комшии што не знам дали ја греат. Благо речено, ужас :). Плус PVC прозори и стиродур 2 до 10 сантими на надворешни ѕидови. Сметка лани во најладниот месец ~5к, од кои пола за греење. Се одржува 21-23 степени, и во тие најладни периоди се грее 24/7. Во месеци како октомври и април, се грее само кога сме дома, a трошокот паѓа до 500 денари. Климите во однос на моќ и ефикасност се однесуваат баш како што пишува во еуровент сертификатот. Нит сум приметил да трошат многу а да греат малку, нит сум приметил да бидат оптеретени со повеќе од пола капацитет за да одржат температура. Сметките ми се смешни во споредба со секое греење што сум го пробал (on/off клими, термо, парно на струја, панелки, кварцни греалки).


Na ova ne mi odgovori vaka posto te gledam go vladees eurovent mnogu dobro ama mislam deka ti samo taka mislis.
Нема логика истата единица во Шпанија да работи до -10, а во Македонија до -15. Еве сподели таков тест и ние да се просветлиме.


Realno do januari nemavme nekoi polani temperaturi. Pa taka za januar bidi siguren deka na ovie temperaturi potrosuvackata ke bide konkretno zgolemena i ke dojde smetka za 2-3 pati povisoka nego za dekemvri. Pa ke si napravis matematika kolku ti e efikasna klimata ko so vikas.
Знам отприлика колкава ќе ми биде сметката, лани во јануари имавме период со температури до -15.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Денес 93% влажност. Ужас услови за клима. Иако само 0 степени се мачеа повеќе од што на -15 со 20% влажност. :)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@PinkyTheGreat

Lani kolku sto pametam bese najniska temperatura -14 stepeni I bese potoplo od kolku ovaa godina ne moze da se sporeduva.

A ovde dobro ti napisav na stranica 12 e servisnoto pisi ubavo deklarirana do -15 stepeni e lg-to a ima Eurovent do -10 a zosto, zatoa sto pak ke ti kazam nema obvrska proizvoditelot da dava podatoci za Average zona do -15 stepeni. - kakva Spanija jas ti davam servisno a ti mi kazuvas Spanija I na 69 strana Ima Heating capacity za razlicni nadvoresni I vnatresni temperaturi.

Eve ti oficijanen podatok na 12 strana I 69 strana ( kolku dava na razlcna temperatura) ;)


https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.lg.wienkra.pl/files//BASIC/Dokumentacja%20techniczna.pdf&ved=0ahUKEwjBu9_YprXRAhUKvBQKHZg6BBgQFggXMAA&usg=AFQjCNG1s9VJw9EsFYPOkzZjw19IOkdCzA

I klimite ne ti trosat mnogu ne deka e najekonomicna kako sto mislis ti tuku deka ti great fakticki po 25 kvadrati tuka e rabotata aj stavija vo 35 kvadrati kako ovaj drugarti @диме1978 da vidis kolku ke ti trosi.

1 Cop zavisi od nadvoresnata temperatura.
2 Cop zavisi od opteretivanjeto na kompresorot.
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
A ovde dobro ti napisav na stranica 12 e servisnoto pisi ubavo deklarirana do -15 stepeni e lg-to a ima Eurovent do -10 a zosto, zatoa sto pak ke ti kazam nema obvrska proizvoditelot da dava podatoci za Average zona do -15 stepeni. - kakva Spanija jas ti davam servisno a ti mi kazuvas Spanija I na 69 strana Ima Heating capacity za razlicni nadvoresni I vnatresni temperaturi.

Eve ti oficijanen podatok na 12 strana I 69 strana ( kolku dava na razlcna temperatura) ;)

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.lg.wienkra.pl/files//BASIC/Dokumentacja%20techniczna.pdf&ved=0ahUKEwjBu9_YprXRAhUKvBQKHZg6BBgQFggXMAA&usg=AFQjCNG1s9VJw9EsFYPOkzZjw19IOkdCzA
Не знам дали си приметил, ама кај минимум пола од климиве, производителот има декларирано подобри карактеристики (COP, моќ, TOL, бучава...) во своите каталози/упатства, во споредба со резултатите добиени од еуровент тестот за истата единица. Лажат и Daikin за нивната ururu sarara од 3k евра или колку и да беше. Затоа мене не ме интересира што пишале LG, Daikin или Mitsubishi кај нив во упатствата, туку сакам да видам некаков тест, од некој авторитет, пред да купам клима. Ако не ја тестирал никој климата на -15, значи не ја бива. И сам се пожали дека LG-то не го бива под -10. Не те разбирам што се обидуваш да ми докажеш.

I klimite ne ti trosat mnogu ne deka e najekonomicna kako sto mislis ti tuku deka ti great fakticki po 25 kvadrati tuka e rabotata aj stavija vo 35 kvadrati kako ovaj drugarti @@диме1978 da vidis kolku ke ti trosi.
Најголемиот дел од времето едната грее ~35, другата ~15 квадрати. Само кога е многу ладно се прави некоја комбинација да греат пола-пола, за да има порамномерна температура.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Баџо баш сега ја загледав саќето е побелено (добро е нормална била , а ја мислев чудовиште сум чувал дома :D), има тенок мраз фатено нешто како утрински мраз на шофершајбна. Да не го прочитав постот воопшто немаше ни да приметам, пошто не гледам некоја разлика во работата (бар до сега) троши 700-800W а Т е 24ц.[DOUBLEPOST=1484442193][/DOUBLEPOST]Еве го и дефростот траеше 8 минути :)[DOUBLEPOST=1484442760][/DOUBLEPOST]Сакам да земам навлажнувач, ќе брка ли работа овој или ако можете да ми посочите некој друг, ама да не е претерано скап не ми се фрла многу пари.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Togas rabotel nonstop na maksimum so COP 1 i daval toplina kolku sto moze da dava i trosel isto kako panelka. na takvi temperaturi najbitno e da topli, jebes COP i ostala matematika :)
Veruj ne bi ja ostavil sigurno da raboti na maksimum kako sto ti tvrdis, klimata si rabotese najnormalno 500-600-700-...1200w, ako rabotese kako da se maci imav spremen radijator I da ja isklucam klimata no bidejci ne se macese ja ostaviv da raboti, bese -22 ama izgleda nemase vlaznost
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Во Блу-маркет рекламираат висококалорични сончогледови брикети, 10 денари кг. Пробал некој да се грее со ова чудо?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@PinkyTheGreat
Jas kolku sto gi imam sporeduvano katalozite od odredeni modeli I marki I euroventot mene mi se cini kako vrednostite na eurovent da se prepisani od katalozite.
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
Кога во каталог/упатство ќе видиш карактеристики исти како во сертификатот, загледај околу табелата, често се наоѓа некоја реченица како "тестирано од eurovent", "податоците се превземени од eurovent" и сл.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
..... Ако не ја тестирал никој климата на -15, значи не ја бива.
Ова е тотално погрешно.
Ако некој не тестирал нешто не значи ниту дека ја бива ниту дека не ја бива. Значи само дека нема податоци.
Како тоа заклучок дека нешто не го бива ако не си го пробал. Треба да се докаже нешто дека не го бива па потоа да се стави таква етикета, се друго се сведува на клевета и претпоставка.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
Ако LG мислеле дека ја бива на -15, ќе побарале да биде тестирана на -15, исто како што се тестираат сите асални инвертери. А пошто знаеле дека не ја бива (како што кажа и @GT1 кога паднаа температурите), не побарале таков тест за да не се бламираат со резултатот. Иста приказна како и повеќето инвертери од ниска класа.

Како тоа заклучок дека нешто не го бива ако не си го пробал. Треба да се докаже нешто дека не го бива па потоа да се стави таква етикета, се друго се сведува на клевета и претпоставка.
Не е клевета и претпоставка, @GT1 се пожали дека под -10 се мачи климата.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ако LG мислеле дека ја бива на -15, ќе побарале да биде тестирана на -15, исто како што се тестираат сите асални инвертери. А пошто знаеле дека не ја бива (како што дозна и @GT1 после дадени 900 евра), не побарале таков тест за да не се бламираат со резултатот. Иста приказна како и повеќето инвертери од ниска класа.
Taa LG klima ne e Nordik klima nameneta za target Temperaturi od -22C tuku za Umerena-Average klimatska zona kade Tdesign = -10 i toa e Target temperatura za nasevo klimatsko podracje.
Tab1.jpg
Tvoeto "ќе побарале да биде тестирана на -15" e ramno na plakjakje iljadnici evra na Eurovent za toj eden podatok na -15 ....toa sve se plakja ne e samo pobaraj i ke ti objavat brojka tuku taka za bezpari. ZAtoa i tie klimi so Eurovent se poskapi, mora da go pokrijat trosokot i prema Event ;)
Toa ti samo pogresno tolkuvas dali ima ili nema podatok na -15 za bilo koja klima .
Plus, ako target za Average klimatska zona e -10C za Eurovent i toj podatok mora da se istestira togas onoj od -15 nemora!!! prassanje dali bilo koj podatok na -15 za klima od Average zona koja ne e nameneta za ladno podracje vistinski e testiran od strana na Eurovent ili e E SAMO PREPISAN od proizdoditelot....sto ti sekako nemozes da go dokazes.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom