Најекономично греење (затоплување)

Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Последно уредено:
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Член од
9 октомври 2015
Мислења
4
Поени од реакции
10
Имам земено Vivax 18 AEHI, инвертерот го земав ноември месец 2015 година да служи како примарно греење на нов стан и тоа дневна, трпезарија, кујна и ходник 35 квадрати и со отворена врата од спална плус 13 квадрати. За ланската зима како искуство можам да кажам дека климата ја истера работата и сум задоволен.Дефрости правеше не многу често само кога имаше магла и времетраењето на дефрост стално беше различно. Со потрошувачка во месеците декември и јануари со работа 24/7 на мерач купен од анхоч во киловати со пресметана просечна цена на струја трошеше 3000 денари месечно. Како единствен "недостаток" може да се спомне бучавата која во одреден момент ја дава при промена на вртежите во компресорот. 20151114_164121.jpg 20151114_121036.jpg 20151114_120841.jpg
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Член од
2 август 2014
Мислења
1.702
Поени од реакции
4.018
Имам земено Vivax 18 AEHI, инвертерот го земав ноември месец 2015 година да служи како примарно греење на нов стан и тоа дневна, трпезарија, кујна и ходник 35 квадрати и со отворена врата од спална плус 13 квадрати. За ланската зима како искуство можам да кажам дека климата ја истера работата и сум задоволен.Дефрости правеше не многу често само кога имаше магла и времетраењето на дефрост стално беше различно. Со потрошувачка во месеците декември и јануари со работа 24/7 на мерач купен од анхоч во киловати со пресметана просечна цена на струја трошеше 3000 денари месечно. Како единствен "недостаток" може да се спомне бучавата која во одреден момент ја дава при промена на вртежите во компресорот.Прегледај го приврзокот 156713 Прегледај го приврзокот 156712 Прегледај го приврзокот 156711
Ubavo e da se spodeli nesto sto ce bide korisno za site onie sto nemaat GREE i za onie sto ne ni pomisluvaat da go kupat. Mojata zamerka e sto tvojata informacija e stura i sto nema podatoci za tipot na izolacijata, zadadena vn. temperatura, nadvoresni/vnatresni zidovi, orientacija na stanot, prv ili posleden sprat..... Vaka so ovie podatoci deka se great 35 m2 + 13m2 (ne e jasno dali samo povremeno), 24/7 za januari i dekemvri trosela 3000den izgleda sosema vo red i prifatlivo, no ako T=20C i ako ima DEMIT fasada, termopan dograma, orientacija jug, malku nadvoresni zidovi, vo sredina na zgradata, komsiite site great, za minatata zima ovie 3000 den/mes i ne se taka optimisticki i malku.
Za da napravime realna procenka potrudi se da gi dopolnis karakteristikite za stanot.
Inace po moe nekoe mislenje ovie MIDEA-VIVAXAEHI se sosema vo red i vo nisto ne zaostanuvaat zad tolku falenite klimi, da ne gi spomenuvam, na ovoj forum, taka da ne postoi nitu edna pricina da ne se odbere bas ovoj model.
Nepobitna realnost e deka MIDEA e na ispomos kaj CARIER/TOSHIBA za da gi popolni eftinite modeli vo nivnata ponudata, a GREE istoto go pravi kaj DAIKIN. Kolku sakate skokajte deka e poinaku, no vistinata e taa i nikako poinaku. Sepak so ova tie se na povisoko nivo od preostanatite kinezi, pa nivniot izbor e podobar od izborot na drug kinez. Sekade pa i tuka vazi praviloto KOLKU PARI TOLKU MUZIKA.....
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
4
Поени од реакции
10
Ubavo e da se spodeli nesto sto ce bide korisno za site onie sto nemaat GREE i za onie sto ne ni pomisluvaat da go kupat. Mojata zamerka e sto tvojata informacija e stura i sto nema podatoci za tipot na izolacijata, zadadena vn. temperatura, nadvoresni/vnatresni zidovi, orientacija na stanot, prv ili posleden sprat..... Vaka so ovie podatoci deka se great 35 m2 + 13m2 (ne e jasno dali samo povremeno), 24/7 za januari i dekemvri trosela 3000den izgleda sosema vo red i prifatlivo, no ako T=20C i ako ima DEMIT fasada, termopan dograma, orientacija jug, malku nadvoresni zidovi, vo sredina na zgradata, komsiite site great, za minatata zima ovie 3000 den/mes i ne se taka optimisticki i malku.
Za da napravime realna procenka potrudi se da gi dopolnis karakteristikite za stanot.
Inace po moe nekoe mislenje ovie MIDEA-VIVAXAEHI se sosema vo red i vo nisto ne zaostanuvaat zad tolku falenite klimi, da ne gi spomenuvam, na ovoj forum, taka da ne postoi nitu edna pricina da ne se odbere bas ovoj model.
Nepobitna realnost e deka MIDEA e na ispomos kaj CARIER/TOSHIBA za da gi popolni eftinite modeli vo nivnata ponudata, a GREE istoto go pravi kaj DAIKIN. Kolku sakate skokajte deka e poinaku, no vistinata e taa i nikako poinaku. Sepak so ova tie se na povisoko nivo od preostanatite kinezi, pa nivniot izbor e podobar od izborot na drug kinez. Sekade pa i tuka vazi praviloto KOLKU PARI TOLKU MUZIKA.....
Пишав дека се работи за нова зграда се разбира со демит фасада 8см и со термопан 4 сезони стакло. Станот е на јужна страна и со два надворешни зидови, со висина на таван 2,7 со тоа што станот е на високо приземје и со отворена гаража испод целата должина на станот. Станот граничи со два стана кои ланската зима не беа вселени. Преку ден зададената температура изнесува 25-27 ц, а преку ноќ се остава да работи на зададена температура од 20 степени.По мерачот од анхоч потрошувачката за 30 дена изнесува 630 kw... Исто така доколку може да се види на сликата од надворешната единица количината на фреон изнесува 1,650 грама за вкупна тежина на единицата од 36,5 килограми што мислам дека е позитивно за оваа клима.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
пишував јас поназад за АЕХИ то,дека е солидна клима.
и како ми ја опишаа во споредба со хансолот,ајде да не речам била подобра туку дечково е позадоволен од вивакс аехи него ли од хансолот.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.702
Поени од реакции
4.018
@jandarm
Visinata od 2.7 m, znaci dodatni 10 m3 za greenje (prosecna visina se zema deka e 2.5 m), sto pokraj tvoite 50m2, "dodava" uste 4m2, sto odi vo prilog na dobrite strani na klimata. Isto taka odi vo prilog i toa sto odozdola e otvoreno i sto komsiite ne great, a najpovece zadadenata "nenormalno" za mene visoka T od 25-27C ( vo leto ako e vo prostorijata 26 C stanuva neprijatno i se pusta LADENJE). Ako e se taka kako sto e opisano togas ovie potroseni 630Kwh ne se voopsto mnogu, pogotovo za ovie zadadeni visoki vn. temperaturi. Koga bi bilo zadadeno "normalni" 22-23C potrosuvackata bi bila drasticno namalena na ne povece od 400-450 Kwh, sto ne doveduva do zaklucokot deka ovaa klima e sosema dobar izbor. Jas ti cestitam na "hrabrosta" da se izbere nesto drugo i se nadevam deka vo zimava sto doadja ce ima uste podatoci okolu potrosuvackata. Ova so bucavata na kompresorot mozebi e od :
-losata izolacija na vibraciite pomedju zidot i nadvoresnata edinica (stavi gumeni amortizeri)
-ne niveliranost na nadvoresnata edinica
-loso izbrano mesto za pricvrstuvanje nadv. edinica na zidot (treba da e cvrst del od zidot na pr. poprecnite nosaci)
-mnogu opteretena rabota so zadavanje na visoka vn. T na primer od 20C vednas na 27C
-ili site pogore navedeni i kombinacii pomedju niv
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Пишав дека се работи за нова зграда се разбира со демит фасада 8см и со термопан 4 сезони стакло. Станот е на јужна страна и со два надворешни зидови, со висина на таван 2,7 со тоа што станот е на високо приземје и со отворена гаража испод целата должина на станот. Станот граничи со два стана кои ланската зима не беа вселени. Преку ден зададената температура изнесува 25-27 ц, а преку ноќ се остава да работи на зададена температура од 20 степени.По мерачот од анхоч потрошувачката за 30 дена изнесува 630 kw... Исто така доколку може да се види на сликата од надворешната единица количината на фреон изнесува 1,650 грама за вкупна тежина на единицата од 36,5 килограми што мислам дека е позитивно за оваа клима.
Високо приземје со ладна гаража испод, 35+13м2... Јас мислам дека 3000 денари месечно во најладните месеци е сосема во ред за 18ка клима.
 
Член од
27 јуни 2016
Мислења
5
Поени од реакции
2
По неколку месеци читкање и размислување се одлучив за фх50, купена од Енергосистем

fh.jpg

имаше тука мислење зошто е лошо да се отвора прозорец наутро додека работи климата или.. ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
пишував јас поназад за АЕХИ то,дека е солидна клима.
и како ми ја опишаа во споредба со хансолот,ајде да не речам била подобра туку дечково е позадоволен од вивакс аехи него ли од хансолот.
Аман шо не ја зема ако ти е толку добра, ти се смеат овие со Хансолите, како да сватиш дека ништо слично нема у двете?, тргни од компресор и габарити.....замараш со ова, "кој последен ке се повтори" ако сакаш да играме продолжи.

А za Aehi.....osven kolicinata na freon, na sve drugo ima zastedeno Midea u klimava.
Po slikata da se uplasis od goleminata na klimava (vizuelna varka) koja vo realnost e celi 15cm pokratka vo sirina i 15cm vo visina od Lomo18 i Cozy18, polesna duri 9kg, samo izmenuvacot na Lomo18 e pogabariten od cela kutija na AEHI.
DSC_0378a.jpg
Eve kako Midea usteduva povekje od Gree, tokmu na toa i se dolzi bucavata na ladno, mnogu mal izmenuvac kako za 12ka namesto za 18ka i za 1000btu poslab kompresor, a ne radi gumici i babini lazgi so opaski.
Vivax 18AEHI, kompresor GMCC DA130M1C-31FZ, 13cc3 (~13000btu)
Lomo LCLH, Landa QXA-B141zF030, 14cc3 (~14000btu)
Cozy Regular, kompresor Landa QXA-B141zF030, 14cc3, (~14000btu)
Tezini
Lomo/Cozy 45/45kg
AEHI/AECI 36,5/36kg
Dimenzii kutija/izmenuvac:
Lomo18/Cozy18 963X700X396 / 851X38.1X660mm
AEHI18/AECI18 810x558x310 /(nema tocna dimenzija na izmenuvac)

AEHi12 i AEHI18 se smesteni vo iska tutija 810x558x310
AECI09, 12,18 toptan site vo ista kutija 810x558x310
VIVAX_MAK_katalog_2015_v2_015.jpg VIVAX_MAK_katalog_AECI_017.jpg

Za razlika od gornoto zidno AECI multito AECI18 e skroz druga prikaska sto go zema @maxradule, za ist deklariran kapacitet od 18000btu AECI multi ACP-18COFM50AECI tezi duri 48kg, i ima dimenzija 845×320×700, twin kompresor i dva komada EEV namesto kapilara....za isti pari si go lapna deckoto...priblizno 41000 :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
остај ти ова спецификации,повеќе верувам на лично корисничко искуство.
полека бе,уште со дрва и камења ќе почнеш да маваш по мене ако уште еднаш го повторам позитивното искуство на пријател со вивакс аехи.
еве гледаш уште еден има позививно корисничко искуство со вивакс аехи.

незнам како ме перцепираш,ама не викам дека хансолот не чини,дека не добар,ама покрај него има и други добри клими.
тоа е се.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
EDNA nelogicnost kaj vivaksot AEHI 18
Sto se gleda na lepenkata na nadvoresnata
Na ladenje dava min 1930w a trosi min 147 w idi EER 13
Ne e moZno osven ako ladis na 10 stepeni nadvoresna temperatura
Na greenje mozebi e tocna vrednosta ama na ladenje ne mi se verva.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom