Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
одлична клима е оваа, има еден мој пријател во дуќан од 20 и нешто квадрати целиот со стакла надвор.Нема никаков проблем зимата со греење
надворешната и внатрешната се толку тивки што не се слушат, дури треба ептен до нив да одиш да осетиш дека работат
кој може да си ја купи нема да згреши сигурно, верувајте не е ова измислено што го напишав
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
da, taa e maleziska i e na -15 stepena, specifikaciite na stranata ne se bas strucno staveni, toa e maksimumot na greenje, ne e nominalata, minimumot e na 190 vati
А што значи во пракса тоа -15 степени? Дали до толку најниско може да работи (да грее), по што се исклучува ако падне темп. уште пониско или и понатаму работи само со намален капацитет и пример ако сакаш 22 степени да ти биде, да може макс до 18 да загрее?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
А што значи во пракса тоа -15 степени? Дали до толку најниско може да работи (да грее), по што се исклучува ако падне темп. уште пониско или и понатаму работи само со намален капацитет и пример ако сакаш 22 степени да ти биде, да може макс до 18 да загрее?
ne
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.324
Поени од реакции
29.793
Тоа „Не“ - претпоставувам дека е нешто во стилот „прочитај ја темата, научи да разбираш еуровент“. Ваљда на човекот не му се пишува пак иста работа што е повеќе десетини (стотици) пати објаснета? ;)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
ќе грее панасоникот сигурно и на -20 и мислам дека ќе дава околу 2KW топлина.Е сега колку се твоите побарувачки никој не знае, ако си во стан сигурно нема да имаш проблем и на -20, а такви денови сите знаеме колку ги има во годината
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Бидна, го зедов Панасоникот RE12QKE, го платив во Битола, за да искористам попуст, а треба да ја пратат од Скопје иднава недела :vozbud: Се надевам избрав добро. 3.5 kW ладење и 4 kW греење, -15 мин темп и ред други спецификации.. се надевам избрав добро :icon_lol:. Го измерив и просторот каде што ќе се користи. 33 кв. со 2.75 висина. Кога ќе се наполни станот со кујнските елементи, фрижидер, комода со тв, гарнитура итн..овие бројки секако ќе се намалат. Мислам дека одбрав најоптимално.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Бидна, го зедов Панасоникот RE12QKE, го платив во Битола, за да искористам попуст, а треба да ја пратат од Скопје иднава недела :vozbud: Се надевам избрав добро. 3.5 kW ладење и 4 kW греење, -15 мин темп и ред други спецификации.. се надевам избрав добро :icon_lol:. Го измерив и просторот каде што ќе се користи. 33 кв. со 2.75 висина. Кога ќе се наполни станот со кујнските елементи, фрижидер, комода со тв, гарнитура итн..овие бројки секако ќе се намалат. Мислам дека одбрав најоптимално.
Со среќа и долго да ве служи!.... Одличен уред за тие пари! Ако добо разбрав од 40 банки 20 посто доле!? Ќе врши работа загравање на 33 квадрати, ако имаш добра изолација и столарија... предвиден е за оптимално загревање до 25м2 или 65 кубни метри, а ти имаш 90.... во секој сл тоа не значи дека нема ефикасно да си ја врши работата, туку дека ќе троши нешто повеќе од специфицираното, но сепак се работи за квалитетен уред кој овозможува економично и квалитетно загревање.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Бидна, го зедов Панасоникот RE12QKE, го платив во Битола, за да искористам попуст, а треба да ја пратат од Скопје иднава недела :vozbud: Се надевам избрав добро. 3.5 kW ладење и 4 kW греење, -15 мин темп и ред други спецификации.. се надевам избрав добро :icon_lol:. Го измерив и просторот каде што ќе се користи. 33 кв. со 2.75 висина. Кога ќе се наполни станот со кујнските елементи, фрижидер, комода со тв, гарнитура итн..овие бројки секако ќе се намалат. Мислам дека одбрав најоптимално.
so sreca da se sluzis @bobipp, pameten izbor, brend, i jas se mislev za nea ama vo posleden moment, potocno vo 20:30 presekov za masina za perenje LG bidejci mi bese popotrebna a si dobiv namaluvanje od skoro 5000 denari
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Oдличнo и тебе сo среќa дa ти е и дoлги гoдини дa те служи. Акo си јa зел тaa штo јa гледaв јaс, 24000 беше, сo тристa функции и 10 гoд гaрaнцијa. И јaс ќе земaм мaшинa и фрижидер LG кoгa ќе дoјде време, климa еве Panasonic, a зa тв прв фaвoрит ми е LG aли ќе ги рaзгледaм Panasonic и Sony Japan&Korea World Cup
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@bobipp одлична зделка си направил, со среќа нека е, и јас се мислам многу ама не знам што да му правам на ова моето НЕО, уште некоја година да му ја извадам маста па ќе го фрлам ако треба :D
панасоникот е одличен ќе видиш на зима колку ќе бидеш среќен со него, и најди некој проверен мајстор не давај било кој да го мести
 
Член од
18 мај 2015
Мислења
12
Поени од реакции
3
Одличен избор! Панасоникот кај климите е како Ферари во формула 1 :cool:
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
@bobipp одлична зделка си направил, со среќа нека е, и јас се мислам многу ама не знам што да му правам на ова моето НЕО, уште некоја година да му ја извадам маста па ќе го фрлам ако треба :D
панасоникот е одличен ќе видиш на зима колку ќе бидеш среќен со него, и најди некој проверен мајстор не давај било кој да го мести
..oсвен сaм aкo не пушти душa предвреме . А зa мoнтирaње oбaвезнo, ќе ги бaрaм oвлaстените oд технoмaркет зa прилеп :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom