Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Здраво!!!
Дали можи во Македонија да се најди печка на пелети со повеке издувни излези за повеќе простории?
Ja vakvi imam videno vo sofija. Vnatre se so ventilator i imaat 2 izlezi za elasticni cefki niz koi duva topol vozduh
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
не е (сум) тој член, па можеш (ако сакаш) и и овде поопширно (или ПП)...
внатрешната изведба на котел на дрва (, значи шпорети, разно разни камини и слично се е тоа котел на дрва) кој е за греење на радијатори, е концентрирање на топлинската енергија во резервоарот со вода, одприлика околу 70% иде во водата а 30% шири околу себе... кај поквалитетните котли кои се само котли а не и шпорети тој однос ее подобар во корист на водата... но, поентата ми е дека, тој метал, како што е поставен, со одредена дебелеина, предвиден е да се разладува со водата. доколку нема вода, за брзо време ке скапе-изгори-потроши. повеке од сигурно е дека доколку има чланци од кои е составен и стегнат на штрафови, после 3-4 то палење ке ги изгори дихтонзите. инструментите што с вградени во него уште од прво палење ке ги стопи или расипе (зависи како се позицинирани)...

или, бидејки сум гооолем љубител на автомобилизмот и мотоциклизмот, се споредувам со тоа, бидејки лесно луѓе сваќаат... значи, да користиш котел на дрва, без вода во себе е еднакво како да купиш мерцедес и да го возиш на бандажи без гуми...

а може и уште поблиску да доловам.... испушти ја водата (антифризот) и вози ја колата... некео време ке извози ама после...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Bidejci imam namera da nabavam klima so inverter, medju favoritite sto isplivaa na povrsina se i modelite na VIVAX :
-ACP-12CH35GEYI http://www.advancemedia.com.mk/shopping/klima-ured-inverter-acp-12ch35geyi/p/10355
-ACP-12CH35GEXI http://www.advancemedia.com.mk/shopping/search?searchQuery=ACP-12CH35GEXI
Razlikata vo cena vo "Advancemedia" e 8500 den. vo korist na GEXI. Gi gledam katalozite na VIVAX za 2013 i 2014 godina, tamu GEXI NEPOSTOI, znaci e zamenet e so GEYI (ova e samo moj zaklucok).
Po obicaj na nitu eden prodavac ne moze da mu se veruva, nitu pak na uvoznik, ostanuvaat samo korisnicite. Site znaeme deka gospodinot @Sass ima samo pofalni zborovi za GEXI, deka ima greaci na tacna i na kompresor, kako i twin rotary kompresor na SANYO mi se cini.....Toa e vo red, no sto e so GEYI-to ako se isti zosto da davam 130 evra povece?
Moeto prasanje bi bilo dali nekoj vece ima od modelot GEYI ili pak znae da ja razjasni ovaa misterija?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas kontaktirav so hrvatska Vivax i mi kazaa deka razlikata e vo toa sto gexi ima Eurovent certifikat za razlika od Geyi

Eve go orginalot sto bese prateno na mail

Postovani,
Oba modela mogu raditi u grijanju I do -20 celzijusa vanjske temnpoerature.
Oba su modela za svaku preporuku I to su nasi top modeli.
Stovise, GEXI model ima Eurovent certifikat.
Pozdrav,
Darko[DOUBLEPOST=1411056234][/DOUBLEPOST]A kolku pare e koj???[DOUBLEPOST=1411056304][/DOUBLEPOST]Mislam deka ne e twin rotary, ali ne znam
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ovaa informacija deka GEXI ima Eurovent certifikat se vrti po mnogu forumi i se zema zdravo za gotovo bas poradi ovoj gorenaveden mail. Bi bili ubavo i da se vidi toj certifikat, ama po se izgleda deka i ne postoi (Eurovent go nema ni testirano ovoj model, a ne da izdade certifikat!).
Ova e najlogicno sto go kazuvas: poeftiniot model da ima polos komresor- obicen a ne twin rotary.
Ova e mnogu neozbilno od edna firma sto saka da se probie na pazarot.
Se rasprasuvav kaj eden moj prijatel od Tetovo koj ima ima kvaliteten servis i prodazba na klimatizeri za bas ovie VIVAX-ovi inverteri, ne znaese da mi odgovori osven deka motorot za radijalniot ventilator na vnatresnata edinica bil na GALANZ (edna od podobrite P.R.C. firmi). So ova se povece me odalecuva od ovie modeli.....Inace za ilustracija toa DC motorce (koe e isto taka "invertorski" upravuvano) kaj TOSHIBA klimite znae lesno da se rasipe (izgleda im e slaba tocka) kosta brat bratu od 200 do 300evra so montaza.
Poradi ova mislam deka GREE HANSOL e mnogu podobar izbor od klonot na VIVAX.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ovoj gorenaveden mail, ne e mail poradi koj se se zema zdravo za gotovo, tuku ova e mail koj e praten na mojot mail i za prvpat go postiram nekade.

A ako imas nejasnotii prati i iskontaktiraj so Vivax Hrvatska pa pisi sto ti odgovorile.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ovoj gorenaveden mail, ne e mail poradi koj se se zema zdravo za gotovo, tuku ova e mail koj e praten na mojot mail i za prvpat go postiram nekade.

A ako imas nejasnotii prati i iskontaktiraj so Vivax Hrvatska pa pisi sto ti odgovorile.
Mene mi izgledase kako da sum go procital nekade ( ako e @sass=@salermo ), sto ne e ni bitno uostalom. Bitno e deka tebe ti e dobra ovaa verzija so X, kako i na par drugi likovi, sto za mene e sosema vo red i moze da pie voda pri nekoj moj izbor. A GEYI izgleda treba da se zaobikoli vo sirok luk.
Ne bi se zamaral so meilovi do VIVAX bidejci tie i samite izgleda neznaat sto prodavaat.....
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Mene mi izgledase kako da sum go procital nekade ( ako e @sass=@salermo ), sto ne e ni bitno uostalom. Bitno e deka tebe ti e dobra ovaa verzija so X, kako i na par drugi likovi, sto za mene e sosema vo red i moze da pie voda pri nekoj moj izbor. A izgleda treba da se zaobikoli vo sirok luk.
Ne bi se zamaral so meilovi do VIVAX bidejci tie i samite izgleda neznaat sto prodavaat.....

Другар тоа GEYI што тебе ти прави дилема кај мене моментално ми дува над глава и на постигнати 25степени на ладење на апаратчето за меренје на потрошувачка купено од анхоч ми покажува 150W, што значи дека двете сијалици што ми светат во дневна и во ходник ми трошат повеке струја од климата.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Другар тоа GEYI што тебе ти прави дилема кај мене моментално ми дува над глава и на постигнати 25степени на ладење на апаратчето за меренје на потрошувачка купено од анхоч ми покажува 150W, што значи дека двете сијалици што ми светат во дневна и во ходник ми трошат повеке струја од климата.
Бидејки си вероватно единстваениот на темава кој има GEYI може ли да постираш слики со податоците за моделот, потрошувачката и снага запишани (како во табела) странично на внатрешната и надворешната единица ?
Вака изгледа табелата
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Бидејки си вероватно единстваениот на темава кој има GEYI може ли да постираш слики со податоците за моделот, потрошувачката и снага запишани (како во табела) странично на внатрешната и надворешната единица ?
Вака изгледа табелата
Еве од надворешната единица
19092014026.jpg

Еве од внатрешната единица
19092014021.jpg

А ова е онаа G10 технологија на компресорот на Gree што ја има променето и VIVAX во овие модели, еве моментална потрошувачка кога ја има постигнато саканата температура
19092014023.jpg
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Razlikata vo cena vo "Advancemedia" e 8500 den. vo korist na GEXI

Moze li da napisete koja e kolku pari
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Bas ubavo sto @strelec80 (fala za ona drugar) vece ima GEYI, a ima i merac, pa ce mozeme da utvrdime dosta raboti.
Vaka na prv pogled padja vo oci deklariranata galama sto ja pravi v. edinica od 59dB prema n. edinica 63dB. Ne e voopsto jasno dali e toa nekoja normalna ili maximalna ( gore dole vo red ako e max.). Dali e preglasna ce kaze korisnikov.....

@Sass
ACP-12CH35GEYI 38.499,00 ден.
ACP-12CH35GEXI 46.999,00 ден.

Nkade nanazad na forumov procitav mi se cini deka GREE HANSOL cini okolu 43.000 den. so montaza. Mene mi e nelodicno, ako e bas taka, originalot da bide poevtin od klonot!
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ponazad ima postovi sporedbi na dvete klimi koi gi poseduvam Toshiba Suzumi+ 16 i Vivax Gexi
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ponazad ima postovi sporedbi na dvete klimi koi gi poseduvam Toshiba Suzumi+ 16 i Vivax Gexi
Znam gi imam procitano i ubavo e vaka od prva raka da se procita. Ne im veruvam mnogu na fabrickite katalozi i navedeni karakteristiki, toa e stimano do zla boga i mereno na +7C (ostatok od testovite na fix klimite, sega invertorskite go "zloupotrebuvaat"). Za mene se merodavni korisnicite, makar sto uslovite vo koi se koristat i kako se koristat se nepoznatica, da ne zboruvame za subjektivnoto (nekomu e na 20C "odam po maica", na drug na 25C se "smrznuvam" ). Vo sekoj slucaj da ne se dobri GEXI ti sigurno ne bi kupuval uste edna ista http://www.elitemadzone.org/t22368-266-Koja-klima
Mene nekako TOSHIBA-ta me odaleci poradi edna mnogu bitna karakteristika, a toa e da "cuva" visok koeficent na korisno dejstvo tkn COP, koga treba da se pokaze , a toa e na T pod nulata. Po mene treba bas togas da pokaze surova snaga bez ogled na losiot COP i angaziranje na kompresorot. Uostalom za greenje i ja kupuvas, za ladenje site ladat.
Po moj vkus povece e FUJITSU ili MITSUBISHI ama uvoznicive stvarno ja preterale so cenava......NOCRIA legendata na FUJITSU, iako e stara vece 4-5 godini, vo ostatokot na svetot e ispod 1000e so montaza, ovde 1500e.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas posleden pat koga prasav za Nocria vo Hidroset mi rekoa okolu 1700-1800evra, pred okolu 1.5 - 2 godini

Mislam deka Mitc so cena od okolu 62000 - 63000 e najdobra ponuda cena kvalitet, i e slicna so okolnite zemji, a Daiseikaito ja plakas poveke od VEHZ sto e totalna nebuloza

Mislam deka Gree Hansol kako OEM proizvodsto gi izrabotuva Vivax Gexi, Innova H121N i Elektrolux EXH12HL1WI koi ovie cetiri klimi se identicni vo tehnicki specifikacii, samoto upatstvo za rabota (user manual) e identicno pa duri i nekoi od ovie klimi i nadvoresno ne se razlikuvaat.

http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=16565.15
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://lampopumput.info/foorumi/index.php%3Faction%3Ddlattach%3Btopic%3D17803.0%3Battach%3D33827&imgrefurl=http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=17803.0&h=615&w=1197&tbnid=5dgCLxUp4NITDM:&zoom=1&docid=BPuJ4H9qpJNX4M&ei=0kkMVM3bN8mAPY38gLAO&tbm=isch&ved=0CCAQMygAMAA&iact=rc&uact=3&dur=190&page=1&start=0&ndsp=27
 

Kajgana Shop

На врв Bottom