Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 октомври 2012
Мислења
296
Поени од реакции
252
Прво 4.5кw за 40 квадрати е малку барај нешто околу 5-6кw номинална снага. Второ Мидеа е добра и е навистина со Тошиба компресор али не се лажи да ја земаш втора рака не крепат којзнае колку тие клими ако Тошибата ја работиш 7 години без проблем Мидеата од старт рачунај пола од тоа време да те користи без проблем на коњ си!!! Е сега пресметај ти колку време е користена во дуќанот и уште колку ти останува тебе!!! Поарно за тие пари земи си ВИВАКС или БЕКО обична поќе ке те служи а плус то и гаранција ке имаш.

Поз,
Потполно се слагам дека е малку 4.5 kW за 40м2, од искуство...
Јас имам инвертер LG S12AN стара 6 години, max. на греење дава 3.96 kW и греам 40м2. За ова време е добра, температурата во соба доаѓа до 21-22 степени, ама кога ќе падне надворешната температура на -10 потребно е догревање со нешто друго...

Моментално се мислам да ја мењам (со појака)... изборот ќе падне помеѓу LG E 24 SQ Libero, Toshiba Suzumi Plus 22-кa и Toshiba Super Daisekai 6 16-ка

п.с. Заборавив да ве прашам... Кој е просечниот животен век на една клима?
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Потполно се слагам дека е малку 4.5 kW за 40м2, од искуство...
Јас имам инвертер LG S12AN стара 6 години, max. на греење дава 3.96 kW и греам 40м2. За ова време е добра, температурата во соба доаѓа до 21-22 степени, ама кога ќе падне надворешната температура на -10 потребно е догревање со нешто друго...

Моментално се мислам да ја мењам (со појака)... изборот ќе падне помеѓу LG E 24 SQ Libero, Toshiba Suzumi Plus 22-кa и Toshiba Super Daisekai 6 16-ка

п.с. Заборавив да ве прашам... Кој е просечниот животен век на една клима?
Pojma nemam kolku e zivoten vek na edna klima... slusam nekoi ja koristat 10/ta godina ama kakvi mu se performansite neznam toa i kolku pati ja servisirale ( malku diskutabilno e toa prasanje) bi trebalo da e nesto slicno kako kaj covekot "ne se znae koga ke gi frle toplinkite" :))) mala sala
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Е ај шо предлагаш ти пак? КАНО !!!
Бев кај неколку луѓе во БТ што имаат Кано и освен едни што живеат во стан (бидејќи немаат друга солуција) останатите гледам не го користат повеќе!
Еден од нив што не го користи а го ставил е проф. на Технички факултет ако не се лажам.

е видиш... ја во битола наидов на барем 20 системи кои се декларирани дека се кано системи и во прилеп исто... лугето прв пат ги видов и слушнав кога ми се јавија дека имаат проблем со системот кано наместен од НАШИТЕ ПРЕТСТАВНИЦИ за битола...

е па друже, ние немаме претставници за битола.. ние немаме претставници за ниеден град во македонија. ние имаме правило дека сами си ги местиме системите и оние 20-тина што ги дознавме се дознаени, а само бог знае уште колку има наместено што незнаеме... и нормално дека нема да ги користат затоа што се не економични, не исплатливи и не квалитетни, затоа што се БЕДНА КОПИЈА на кано системот и наместо вистинскиот електролит, она што и го сочинува кано системот она што е, она по кое сите копиранти се трудат да откријат што е, покрај изборот на материјали за сондата, им бутале сода бикарбона или незнам таму ваљда антифирз... инаку типот што ги местел тие системи и се декларирал дека се кано системи моментално е на печалба негде во белиот свет и не е во битола... па почнаа да ми се јавуваат дека претставникот наш неможат да го најдат и дека имаат проблем таков и таков...

има тука на форумот еден куп членови кои поставиле кано систем и до сега барем по 5-6 пати пишале за нивно искуство за користење на истиот и ако сакаш можеме да дебатираме на таа тематика од сега па до утре вечер. сигурен сум дека ке се приклучат истите тие и ке си го кажат пак своето...

п.с. кано системите сите имаат на одредено место оставено одредено бележје, еден вид потврда и доказ дека се кано системи... ако си баш толку силен, еве се нудам да дојдам у битола, ке ти платам дневница од 50 евра, еден цел ден да ги пројдеме сите тие кои не го користат кано системот за да докажам дека се фалсификати... ке ти го покажам обележјето... доколку еден од нив најдеме, АМА МАКАР САМО ЕДЕН дека стварно е од мене-нас монтиран а човекот не го кориси затоа што не е она кое што го платил и/или договорил и дека му троши и/или има проблеми со системот дека не работи, ги имаш тие 50 евра, ручек у буре и бакшиш уште 50 евра... ама ако нема ниеден, ти да се испружиш 100 евра и уште 100 евра за колегата, плус патните трошоци за мене и да фрлиш еден ручек у буре...

ТЕ ФАЌА ЛИ ОКО пруженава рака за кладба? ајде да ги отстраниме сите сомнежи? ајде еднаш за секогаш да ги тргнеме беспотребните муабети... преку глава ми дојде од копиранти и фалсификатори што се претставуваат во наше име... имам и клипови на јутјуб постирано од фалсификат системи... разберете еднаш за секогаш КАНО СИСТЕМОТ го монтира САМО КАНО ИНЖИНЕРИНГ!!! нема претставници за никаде.. имаме само соработници за тековно одржавање, ама па баш за битола и прилеп немаме ниеден, имаме за во помалите градови каде што никој не успеа да ги излаже лугето дека се претставници... делчево, виница, кочани, штип, велес... во битола очигледно успеа...

чекам одговор, прифаќаш или не? ако не прифаќаш ке те разберам, и нема проблем, ама ако прифатиш сериозно размисли во што влегуваш... п.с. пред да одлучиш иди кај професорот и уште еднаш прашај го ДАЛИ МУ Е КАНО СИСТЕМ или му го местел некој друг... зашто знам за кој се работи и знам кој му го местеше. истиот тој професор му направи убав скандал на мајсторот што му го намести... ако сакаш по ПП ке ти пратам и име и презиме од тој што му го местел, па прашај го ти пак професорот кој му го местел, дали кано инжинеринг или тој што ке ти го дадам по пп, ако сакаш...

поздрав
--- надополнето: 5 декември 2012 во 22:43 ---
Каминот е во дневната затоа во таа соба е 25, топлината иде и накај другите соби. Таму е 20 степени цело зимо сум таму какво ќебе нема потреба. 2 соби се од по 20 квадрати и со кујна+дневна 32+8. Кога се отвори вратата голема е и топло е секаде. Не знам што е чудно кога јас познавам многу што вака топлат цел дом и трошат 12 метри кубни дрва со овој камин.
абе види... ако имаш ГОЛЕМА вратакако што велиш да, топлината ке иде и накај другите соби... само според моето искуство до сега, разликата помеѓу централно згреаната соба (во случајов дневната) нема да биде помала од 8 степени.. а моѓе и повеке... значи збориме за во зимо, кога е сериозно ладно... ова надвор сега што е, да ладно е, ама далеку од сериозно ладно... кога ке дојде поладно ке мора да заложувате повеке, значи во дневната ке идете уште некој степен погоре од сегашниот за во другите соби евентуално да добиете 20 степени... тоа сакав да кажам... инаку и јас познавам луге што се греат така и си функционираат на тој начин.

термички гледано, од стручен аспект, поголема разлика од 2-3 степени од една во друга просторија е неоправдано и неизедначено балансирање на енергија, меѓутоа тоа е сепак гледано од гледиште на централно греење, (небитно дали е парно, подно, фенкојлери или канално со воздух) бидејки учењето за движењето на топлата маса при поголеми разлики на температури од просторија во просторија потегнува и други проблематики... пред се кондензација по зидови и појава на влага, а подоцна и мувла по крајно горните и долни ивици во просторијата. понатака како можни проблеми се на пример луге чуствителни на нагли промени на температури, присилно движење на воздухот во просторијата, реагира и кај астматичарите (а такви не се греат на дрва) како и кај лугето со проблематичен центар за рамнотежа (јас сум таков) па диференција од 5 степани во станот би ми направила вртоглавица страшна..

значи и тоа претходно а и ова сега го дискутирам од професионален аспект, а тебе и на твоеото семејство ако ви е добро така, тогаш топ... терајте си така. секој со своите ќејфови, желби и сваќања... ме разбираш што сакам да кажам?
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
е видиш... ја во битола наидов на барем 20 системи кои се декларирани дека се кано системи и во прилеп исто... лугето прв пат ги видов и слушнав кога ми се јавија дека имаат проблем со системот кано наместен од НАШИТЕ ПРЕТСТАВНИЦИ за битола...

е па друже, ние немаме претставници за битола.. ние немаме претставници за ниеден град во македонија. ние имаме правило дека сами си ги местиме системите и оние 20-тина што ги дознавме се дознаени, а само бог знае уште колку има наместено што незнаеме... и нормално дека нема да ги користат затоа што се не економични, не исплатливи и не квалитетни, затоа што се БЕДНА КОПИЈА на кано системот и наместо вистинскиот електролит, она што и го сочинува кано системот она што е, она по кое сите копиранти се трудат да откријат што е, покрај изборот на материјали за сондата, им бутале сода бикарбона или незнам таму ваљда антифирз... инаку типот што ги местел тие системи и се декларирал дека се кано системи моментално е на печалба негде во белиот свет и не е во битола... па почнаа да ми се јавуваат дека претставникот наш неможат да го најдат и дека имаат проблем таков и таков...

има тука на форумот еден куп членови кои поставиле кано систем и до сега барем по 5-6 пати пишале за нивно искуство за користење на истиот и ако сакаш можеме да дебатираме на таа тематика од сега па до утре вечер. сигурен сум дека ке се приклучат истите тие и ке си го кажат пак своето...

п.с. кано системите сите имаат на одредено место оставено одредено бележје, еден вид потврда и доказ дека се кано системи... ако си баш толку силен, еве се нудам да дојдам у битола, ке ти платам дневница од 50 евра, еден цел ден да ги пројдеме сите тие кои не го користат кано системот за да докажам дека се фалсификати... ке ти го покажам обележјето... доколку еден од нив најдеме, АМА МАКАР САМО ЕДЕН дека стварно е од мене-нас монтиран а човекот не го кориси затоа што не е она кое што го платил и/или договорил и дека му троши и/или има проблеми со системот дека не работи, ги имаш тие 50 евра, ручек у буре и бакшиш уште 50 евра... ама ако нема ниеден, ти да се испружиш 100 евра и уште 100 евра за колегата, плус патните трошоци за мене и да фрлиш еден ручек у буре...

ТЕ ФАЌА ЛИ ОКО пруженава рака за кладба? ајде да ги отстраниме сите сомнежи? ајде еднаш за секогаш да ги тргнеме беспотребните муабети... преку глава ми дојде од копиранти и фалсификатори што се претставуваат во наше име... имам и клипови на јутјуб постирано од фалсификат системи... разберете еднаш за секогаш КАНО СИСТЕМОТ го монтира САМО КАНО ИНЖИНЕРИНГ!!! нема претставници за никаде.. имаме само соработници за тековно одржавање, ама па баш за битола и прилеп немаме ниеден, имаме за во помалите градови каде што никој не успеа да ги излаже лугето дека се претставници... делчево, виница, кочани, штип, велес... во битола очигледно успеа...

чекам одговор, прифаќаш или не? ако не прифаќаш ке те разберам, и нема проблем, ама ако прифатиш сериозно размисли во што влегуваш... п.с. пред да одлучиш иди кај професорот и уште еднаш прашај го ДАЛИ МУ Е КАНО СИСТЕМ или му го местел некој друг... зашто знам за кој се работи и знам кој му го местеше. истиот тој професор му направи убав скандал на мајсторот што му го намести... ако сакаш по ПП ке ти пратам и име и презиме од тој што му го местел, па прашај го ти пак професорот кој му го местел, дали кано инжинеринг или тој што ке ти го дадам по пп, ако сакаш...

поздрав
--- надополнето: 5 декември 2012 во 22:43 ---

абе види... ако имаш ГОЛЕМА вратакако што велиш да, топлината ке иде и накај другите соби... само според моето искуство до сега, разликата помеѓу централно згреаната соба (во случајов дневната) нема да биде помала од 8 степени.. а моѓе и повеке... значи збориме за во зимо, кога е сериозно ладно... ова надвор сега што е, да ладно е, ама далеку од сериозно ладно... кога ке дојде поладно ке мора да заложувате повеке, значи во дневната ке идете уште некој степен погоре од сегашниот за во другите соби евентуално да добиете 20 степени... тоа сакав да кажам... инаку и јас познавам луге што се греат така и си функционираат на тој начин.

термички гледано, од стручен аспект, поголема разлика од 2-3 степени од една во друга просторија е неоправдано и неизедначено балансирање на енергија, меѓутоа тоа е сепак гледано од гледиште на централно греење, (небитно дали е парно, подно, фенкојлери или канално со воздух) бидејки учењето за движењето на топлата маса при поголеми разлики на температури од просторија во просторија потегнува и други проблематики... пред се кондензација по зидови и појава на влага, а подоцна и мувла по крајно горните и долни ивици во просторијата. понатака како можни проблеми се на пример луге чуствителни на нагли промени на температури, присилно движење на воздухот во просторијата, реагира и кај астматичарите (а такви не се греат на дрва) како и кај лугето со проблематичен центар за рамнотежа (јас сум таков) па диференција од 5 степани во станот би ми направила вртоглавица страшна..

значи и тоа претходно а и ова сега го дискутирам од професионален аспект, а тебе и на твоеото семејство ако ви е добро така, тогаш топ... терајте си така. секој со своите ќејфови, желби и сваќања... ме разбираш што сакам да кажам?
Полека полека не се нервирај нечини за здравјето.... Си прајме муабет не сме дојдени овде за курчење и слични мангуплоци...
--- надополнето: 6 декември 2012 во 09:55 ---
Полека полека не се нервирај нечини за здравјето.... Си прајме муабет не сме дојдени овде за курчење и слични мангуплоци...
ТЕ ФАЌА ЛИ ОКО пруженава рака за кладба? ајде да ги отстраниме сите сомнежи? ајде еднаш за секогаш да ги тргнеме беспотребните муабети... преку глава ми дојде од копиранти и фалсификатори што се претставуваат во наше име... имам и клипови на јутјуб постирано од фалсификат системи... разберете еднаш за секогаш КАНО СИСТЕМОТ го монтира САМО КАНО ИНЖИНЕРИНГ!!! нема претставници за никаде.. имаме само соработници за тековно одржавање, ама па баш за битола и прилеп немаме ниеден, имаме за во помалите градови каде што никој не успеа да ги излаже лугето дека се претставници... делчево, виница, кочани, штип, велес... во битола очигледно успеа...
И на крај краева што ти сме ние криви што ти го копираат системот и лажно се претставуваат дека се КАНО ако е тоа така тие треба да ги гониш а не нас овде да ни се курчиш со кладби и слични пиздарии. Не ме сфаќај погрешно утре можеби и јас ќе се одлучам да ставам Кано али се додека не преземеш нешто и да ги елиминираш тие што шират лоши гласини за Кано системот не би се одлучил а верувам и другите размислуваат така.... Па фирма си маку му стара плус тоа имаш измислено ефикасен систем преземи нешто околу тоа!!!
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Edna od najvaznite karakteristiki na izolacijata pokraj koeficientot na toplinska provodlivost tukukoeficient na otpor na difuzija na vodena para ili laicki kazano parapropusnost. Taka da stiroporot ili ekspandiran polistiren (EPS) ima parapropusnost okolu 50 (bezdimenzionalna velicina), stiroduror ili xps (ekstrudiran polistiren) 70 - 250, dodeka stakliena ili kamena volna 1.5 - 2.0. Za orientacija ciglata ima okolu 10. Da postoi fasaden stiropor samo sto kaj nas nes go sretnal (mozebi go ima) ama so cena e skoro duplo poskap od ovoj ovde sto se prodava. Toj storopor zahteva i soodveten lepak itn. Mislam deka Baumit go proizveduva pod imeto Open Reflect i negde ima koeficient 10.
Sto vsusnost znaci parapropusnosta.
Sekoj covek vo tekot na denot proizveduva okolu 2.5kg voda vo vid na parea sto preku koza itn... Taa vodena parea po zakon na fizika imatebdencija da izleze nadvor vrz osnova na razlika na pritisoci, tuka stiroporot mu pravi uslovno kazano bariera i vlagata ostanuva vo zidot, taka da posle poveke godini moze da se javi vlaga na zidot bez moznost da se isusi, pa pojava na gabi mikroorganizmi muvla ... so eden zbor nezdrava sredina za ziveenje.
Drug problem kaj eps e toa sto toj nema zatvorena kristalna resetka kako xps, taka da prostorot pomegu uslovno kazano vozdusnite meuri maze da iskondenzira i zamrzne kako ponatamu se siri i vrsi abrazija na stiroporot, taka da posle neznam kolku zamrznuvanja i odmrznuvanja toj vise ne e vo funkcija.

......itn
--- надополнето: 4 декември 2012 во 23:37 ---
Edna od najvaznite karakteristiki na izolacijata pokraj koeficientot na toplinska provodlivost e koeficient na otpor na difuzija na vodena para ili laicki kazano parapropusnost. Taka da stiroporot ili ekspandiran polistiren (EPS) ima parapropusnost okolu 50 (bezdimenzionalna velicina), stiroduror ili xps (ekstrudiran polistiren) 70 - 250, dodeka stakliena ili kamena volna 1.5 - 2.0. Za orientacija ciglata ima okolu 10. Da postoi fasaden stiropor samo sto kaj nas nes go sretnal (mozebi go ima) ama so cena e skoro duplo poskap od ovoj ovde sto se prodava. Toj storopor zahteva i soodveten lepak itn. Mislam deka Baumit go proizveduva pod imeto Open Reflect i negde ima koeficient 10.
Sto vsusnost znaci parapropusnosta.
Sekoj covek vo tekot na denot proizveduva okolu 2.5kg voda vo vid na parea sto preku koza itn... Taa vodena parea po zakon na fizika imatebdencija da izleze nadvor vrz osnova na razlika na pritisoci, tuka stiroporot mu pravi uslovno kazano bariera i vlagata ostanuva vo zidot, taka da posle poveke godini moze da se javi vlaga na zidot bez moznost da se isusi, pa pojava na gabi mikroorganizmi muvla ... so eden zbor nezdrava sredina za ziveenje.
Drug problem kaj eps e toa sto toj nema zatvorena kristalna resetka kako xps, taka da prostorot pomegu uslovno kazano vozdusnite meuri maze da iskondenzira i zamrzne kako ponatamu se siri i vrsi abrazija na stiroporot, taka da posle neznam kolku zamrznuvanja i odmrznuvanja toj vise ne e vo funkcija.

......itn
ај кажи ми сто значат тие бројки, .... поточно, која бројка има поголема пропустливост, а која помала? спомнуваш 1,5 и 250. и која пропустливост е најприкладна?
--- надополнето: 6 декември 2012 во 10:18 ---
Ти држи вода муабетот , но има едно што ме буни посебно во врска со влагата.
Ајде ке речеме купатило. Цело е наредено со плочки освем таванот кој најчесто е премачкан со акрилен поликолор кој сега зависи од типот некој пропушта влага некој не.
Муабетот ми беше незнам колку е парапропустливоста на керамичките плочки ама пошто имаат глазура претпоставувам не ке да е многу голема. А купатило како купатило ако тоа нема влага и пареа незнам кој друг дел од домот освем можеби кујната има повеќе.
Како е таму решено да нема мувла и такви слични работи.
Би требало се да е мувлосано за некој месец, ама ете не е.
Друга работа.
Ете во денешно време сите ги прават фасадите со стиропор и пластичен малтер. Ајде зидот ке диши од внатре, ама каде таа влага ке излези кога надворешниот дел од зидот е буквално пластифициран.
Не се правам експерт ама ете чисто ме интересира


Pa tuka e i poentata, koga ima nadvoresna izolacija so paranepropusen materijal, vlagata penetrira vo zidot i ne moze da izleze nadvor, a situaciata vo kupatilo e druga, tuka vlagata bidejki plockite se nepropusni ne moze da penetrira vo zidot i vo vid na kapki se nafaka na plockite stakloto ..., taka da ako ne otvoris prozor ili aspirator ke ima parea vo kupatiloto. Edna od bitnite osobini na vozduhot e deka toj moze da zadrzi odredena kolicina na vodena parea. Kolku temperaturata na vozduhot e pogolema toj moze da primi pogolemo kolicestvo na vodena parea. Koga toj vozduh ke se zasiti so vodena parea ako otvorime prozor i toj vozduh ke se izmesa so svez vozduh koj e spremen da primi vodena parea pareata ke se namali.
Ako ne otvorime prozor vozduhot ke ja dostigne tockata na zasituvanje i suvisnata vlaga od vozduhot ke se talozi na ladnite povrsini (staklo, plocki) vo vid na kondenzat, bidejki temperaturata na tie porsini ja dostignala temperaturata na tockata na rosa i zatoa tokmu na najladnite povrsini se formira vlaga. Isto takov slucaj ni se javuva vo kosevite na sobite bidejki tuka e najladno, tuka obicno se betonskite stubovi koi imaat koef. na topl. provodlivost okolu 2 W/mK a za orientacija ciglata ima okolu 0.6-0.8W/mK, a stiroporot okolu0.035-0.04 W/mK.
а и овие бројки со ознаки (мерни единици) не ми се јасни. те молам елаборирај да сватам.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Pojma nemam kolku e zivoten vek na edna klima... slusam nekoi ja koristat 10/ta godina ama kakvi mu se performansite neznam toa i kolku pati ja servisirale ( malku diskutabilno e toa prasanje) bi trebalo da e nesto slicno kako kaj covekot "ne se znae koga ke gi frle toplinkite" :))) mala sala
luge, aj ne me plasete....da nema raspravii
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Климата ги има сите делови што ги има еден обичен фридер:
Компресор, испарувач и кондензатор. И на ист начин работат и клима и фрижидер
Колку ќе трае еден фришидер или клима е тешко однапред да се каже или прогнозира. јас сум видел Ѓорѓи Наумов или Ободин фидери, стари повеќе од 50 години кои сеуште работат.
А има фрижидери и клими кои бргу се расипуваат
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
296
Поени од реакции
252
Климата ги има сите делови што ги има еден обичен фридер:
Компресор, испарувач и кондензатор. И на ист начин работат и клима и фрижидер
Колку ќе трае еден фришидер или клима е тешко однапред да се каже или прогнозира. јас сум видел Ѓорѓи Наумов или Ободин фидери, стари повеќе од 50 години кои сеуште работат.
А има фрижидери и клими кои бргу се расипуваат
Тоа ми беше муабетот и на мене... пошто као Toshiba као квалитетна ќе трае 7 години минимум, а овие другиве пола од тоа... А LG-то кај мене влегува у 7-ма година, некој спомна погоре за Sharp што работи 10 години, кај вујко ми прозорската у дуќан скоро 15 години му работи итн. итн.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
што да се прави ако дрвата набавени за греење се жива вода ... како да се исушат ...?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
што да се прави ако дрвата набавени за греење се жива вода ... како да се исушат ...?
Најдобро е да се остават една година природно да се сушат. Добрите домаќини купуваат дрва оваа година, кои ќе ги користат догодина.
Дрвата се можеби влажни бидејќи се сечени во лето кога се во вагетациски период, инаку дрвата се сечат по шумите исклучиво зимно време.
Ако користиш влажни дрва тие имаат и 50% и повеќе посто помала огревна моќ од сувите дрва.
Мое мислење е дека најдобро е да набавиш нови суви дрва, а овие да ги оставиш за следната сезона.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
што да се прави ако дрвата набавени за греење се жива вода ... како да се исушат ...?
ako imas relna na sporetot, ja drzis otvorena i gi stavas vnatre, pred gorenje, od koga ke gi izgoris stavas novi da se susat, i jas se zaebav godinava so surovi drva...i taka teram, nema po skladovite suvi drva,
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
296
Поени од реакции
252
Дечки ја ќе „докторирам“ уште малку на климиве ... почнав да забегувам :eek:

Моментално, поучен од хрватски форум, го истражувам капацитетот на климите за загревање на собата со намалувањето на надворешната температура ... Сега за сега, неверојатно за некого ама LG-то ми се гледа како најдобар избор. Образложението ми е дека при надворешна температура од -10: LG дава 6,66 kW, Suzumi Plus 22-ка дава 3,93 kW,а Daisekai 6 само 3,11kW... За да не биде дека само зборам без врска еве линкови, па кој сака нека види. Можда и јас сум грешка нешто, може да дискутираме :)


http://www.chlodzenie.pl/dl/dokumentacje instalacyjne/EPDB Scienne Inverter 2011.pdf на страна 87, види модел AS-W246C4W0
http://www.toshiba-aircon.gr/technical-library/oikiakos-klimatismos/skvp_lit - Engineering Data Book на страна 11
http://toshiba-aircon.co.uk/assets/uploads/product_assets/RAS 10-22SKV2-E Suzumi Plus.pdf на страна 18
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Полека полека не се нервирај нечини за здравјето.... Си прајме муабет не сме дојдени овде за курчење и слични мангуплоци...
--- надополнето: 6 декември 2012 во 09:55 ---



И на крај краева што ти сме ние криви што ти го копираат системот и лажно се претставуваат дека се КАНО ако е тоа така тие треба да ги гониш а не нас овде да ни се курчиш со кладби и слични пиздарии. Не ме сфаќај погрешно утре можеби и јас ќе се одлучам да ставам Кано али се додека не преземеш нешто и да ги елиминираш тие што шират лоши гласини за Кано системот не би се одлучил а верувам и другите размислуваат така.... Па фирма си маку му стара плус тоа имаш измислено ефикасен систем преземи нешто околу тоа!!!
ме изиритира моментот дека нагласуваш како си бил и си видел повеке КАНО СИСТЕМИ кои лугето НЕ ГИ НИ КОРИСТАТ ВЕЌЕ...

прво не ја наведуваш причината, нити бројката нити ако воопшто си проверил вистинитоста на информацијата.. тие што копираат, ке ги стигне правда, не се секирај.. проблемот е што се споро се одвива кај нас... ама нејсе, небитно е тоа во овој муабет... битното е дека ти ми испоплука системот, фирмата моја, знаењето мое и повеке од децениско залагање, со само 10 збора срочени во еден мал пост...

како и да е...побара инфо во пп, ти дадов инфо во пп... иди провери си па после ајде да дискутираме. ама овој пат со факти... не прифаќам инфо дека кано систем не се користи повеќе, а не си ни сигурен дека е тоа кано систем...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Дечки ја ќе „докторирам“ уште малку на климиве ... почнав да забегувам
Немој во се да им веруваш, сепак се работи за рекламен материјал.
Важно е колкава е површината на испарувачот ( надворешнта единица). Што е поголема, толку подобро Јас велам кога бирате клима гледајте да е што поголема надворешната единица, бидејќи технички податок за површината на испарувачот, производителите не даваат.
Инаку секоја клима ако при надворешна температура + 5 дава моќност 100 %., со намалување на надворешнта температура се намалува и моќноста. и тоа за приближно 7%, при секое намалување на температурата за 5 степени
Значи на 0 степени ќе даде 93 %, на - 5 ќе даде 86 %, при -10 ќе даде 79% и така натаму
При 0 степени ќе даде
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Дечки ја ќе „докторирам“ уште малку на климиве ... почнав да забегувам :eek:

Моментално, поучен од хрватски форум, го истражувам капацитетот на климите за загревање на собата со намалувањето на надворешната температура ... Сега за сега, неверојатно за некого ама LG-то ми се гледа како најдобар избор. Образложението ми е дека при надворешна температура од -10: LG дава 6,66 kW, Suzumi Plus 22-ка дава 3,93 kW,а Daisekai 6 само 3,11kW... За да не биде дека само зборам без врска еве линкови, па кој сака нека види. Можда и јас сум грешка нешто, може да дискутираме :)


http://www.chlodzenie.pl/dl/dokumentacje instalacyjne/EPDB Scienne Inverter 2011.pdf на страна 87, види модел AS-W246C4W0
http://www.toshiba-aircon.gr/technical-library/oikiakos-klimatismos/skvp_lit - Engineering Data Book на страна 11
http://toshiba-aircon.co.uk/assets/uploads/product_assets/RAS 10-22SKV2-E Suzumi Plus.pdf на страна 18
Ги погледнав и мислам дека имаш мала заблуда али тоа е така поради рекламата која си ја прават ЛГ имено TC (Вкупен капацитет) е исто што и Load% во инженерската книга на Toshiba. Што значи на -10 ЛГ-то при максимално оптоварување од 100% на компресорот за да постигни 22Ц степени внатрешна температура ќе троши 2kw на час.

Просто неможам да верувам дека ЛГ можат да бидат подобри од било кој модел на Тошиба, Fujitsu, Mitsubishi итн.
Али ај да не ти го кршам атерот земи го ЛГ-то можеби е навистина подобро па ќе ги споредиме искуствата. Ако не проба некој нема да знаеме сите ние :)

Poz
--- надополнето: 7 декември 2012 во 11:29 ---
Немој во се да им веруваш, сепак се работи за рекламен материјал.
Важно е колкава е површината на испарувачот ( надворешнта единица). Што е поголема, толку подобро Јас велам кога бирате клима гледајте да е што поголема надворешната единица, бидејќи технички податок за површината на испарувачот, производителите не даваат.
Инаку секоја клима ако при надворешна температура + 5 дава моќност 100 %., со намалување на надворешнта температура се намалува и моќноста. и тоа за приближно 7%, при секое намалување на температурата за 5 степени
Значи на 0 степени ќе даде 93 %, на - 5 ќе даде 86 %, при -10 ќе даде 79% и така натаму
При 0 степени ќе даде
Да точно колку е поголема и по тешка надворешната единица толку е по квалитетна гледај да бите минимум 35 кг па нагоре кај мене е 41кг!
--- надополнето: 7 декември 2012 во 11:33 ---
ме изиритира моментот дека нагласуваш како си бил и си видел повеке КАНО СИСТЕМИ кои лугето НЕ ГИ НИ КОРИСТАТ ВЕЌЕ...

прво не ја наведуваш причината, нити бројката нити ако воопшто си проверил вистинитоста на информацијата.. тие што копираат, ке ги стигне правда, не се секирај.. проблемот е што се споро се одвива кај нас... ама нејсе, небитно е тоа во овој муабет... битното е дека ти ми испоплука системот, фирмата моја, знаењето мое и повеке од децениско залагање, со само 10 збора срочени во еден мал пост...

како и да е...побара инфо во пп, ти дадов инфо во пп... иди провери си па после ајде да дискутираме. ама овој пат со факти... не прифаќам инфо дека кано систем не се користи повеќе, а не си ни сигурен дека е тоа кано систем...
Значи не планирам да се расправам со тебе или пак да ти ја плукам фирмата или трудот. Едноставно зборувам тоа што имам слушнато или пак видено. така да овде на форумот нема место за реклама овде ГЛАСНО СЕ РАЗМИСЛУВА!!! Ако нешто не ти одговара знаеш каде треба да се жалиш.
П.С. да не звучам грубо али не сметам дека треба јавно овде ТЕБЕ да ти се извинам.

КРАЈ!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom