Најдобар совет што сте го добиле?

Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Никогаш не го откривај пред луѓето она што еден ден би можеле на било каков начин да го употребат против тебе (уште да го применев ова ќе беше супер...)
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
не го добив лично, али го научив од тука..барем мислев дека го научив, али очигледно сеуште не ми е сфатено па да го практикувам бидејќи еве ме пак го носам телото во лимитите....
Remember, I told you an angry mind is a narrow mind. Whenever you're angry you're only thinking about what you could do to somebody, you're not thinking about what can happen to you...

Isn't anger good for fighting?

-No. It's about emotional content, not anger.
Does that anger make you work harder?

No it just makes you feel like you're working harder, you're actually burning out you mind. And where your mind goes you body follows. It's better to make your opponent angry so you can control the fight. The real test for you is for you to calm your mind.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
“Be, don't try to become”
Osho
Не е баш некој совет во 4 очи, ама мислам спаѓа во оваа категорија од темава. :)
 

R1K0

the chosen one
Член од
7 јули 2012
Мислења
116
Поени од реакции
42
Не оди на тест ако немаш спремано ливчиња за препишување. Овој совет сам си го дадив, ама битно го практикувам во секоја прилика. Ви го препорачувам и вас
 
Член од
12 декември 2012
Мислења
320
Поени од реакции
2.025
Не прави одлуки кога си лут, не прави ветувања кога си среќен.
Надевај се оптимистички, планирај песимистички.
Мастурбирај пред да правиш важни одлуки во врската.
Кондом. Секогаш.
 
Ф

Флеш

Гостин
Мое мото .... Балансот е се .... најди баланс ....

Љут си = смири се
Тажен= усреќи се
Нерасположен=расположи се

имаш негативна енергија од типот на тага,нерасположение,лутина .... обиди се да ја префрлиш тежината .... прави го спротивното ....

БАЛАНСОТ ..... :pipi:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.515
Поени од реакции
33.686
Љут си = смири се
Тажен= усреќи се
Нерасположен=расположи се

Words of wisdom! Штета Ѓорѓи Колозов не е меѓу нас, да го најмеа да ги наратира овие облечен како господ, и да се продаваа како селф-хелп дискови.
Знам дека во повеќето случаи треба да се онака vague за слободно интерпретирање, каде млаѓиот момак сам дојде до некаква вистина, а делителот на советиве да звучи мудро, искусно без некоја посебна тежина во зборовите.. ама овие се.. соголени од се, чисти, брутални, директни.. с.. совети.

Браво! За кој и да те советувал.

Еве и мој допринос:

Гладен си - јади
Ако си дисбалансиран - балансирај се
Касниш - побрзај
Спремен си да постираш глупости на форум - одјави се, напиј се вода и легни си. (овој е поелабориран, верувам ќе се снајдеш ипак)
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
23
Поени од реакции
31
Ако имаш некаква цел или желба и стварно сакаш да ја оствариш не се откажувај и пробувај макар и иљада пати додека не ти опали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom