Најдобар начин на префрлање пари од странство?

Член од
5 август 2015
Мислења
30
Поени од реакции
3
Здраво,

Работам за една организација од Австралија преку интернет, се договоривме околу плаќањето и досега одевме со Skrill, меѓутоа Skrill им бил скап, па сега треба да го смениме начинот на паќање...

Дали некој знае кој е најефтиниот начин да се префрлат пари од Австралија во Македонија?

Фала поздрав! :)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Е од Скрил поевтино не знам дали има. Слични се и другите опции - PayPal и Payoneer. Нека не обесуваат тие давачки се минимални особено за западњаците. Ај да работиш со Индијци или Кинези па да разберам, на нив како и на нас секој цент им е битен ама овие од Америка, Канада, Западна Европа и Австралија во принцип не им е толук битно. Биди остар.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Здраво,

Работам за една организација од Австралија преку интернет, се договоривме околу плаќањето и досега одевме со Skrill, меѓутоа Skrill им бил скап, па сега треба да го смениме начинот на паќање...

Дали некој знае кој е најефтиниот начин да се префрлат пари од Австралија во Македонија?

Фала поздрав! :)
Скрил скап. :pos: А со кој бизнис се занимава фирмата, да не е семкарница?

Нека најдат гулаб писмоносец, и нека ги врзат парите околу него, па тој ќе ти ги донесе. Само не сум сигурен дека и тоа е поефтино, ќе треба гулабот да се нахрани пред тргнување.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Здраво,

Работам за една организација од Австралија преку интернет, се договоривме околу плаќањето и досега одевме со Skrill, меѓутоа Skrill им бил скап, па сега треба да го смениме начинот на паќање...

Дали некој знае кој е најефтиниот начин да се префрлат пари од Австралија во Македонија?

Фала поздрав! :)
Што е скапо во 1%?
На 1000 евра 10 евра ти земаат.

Јас поефтин не знам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.615
Здраво,

Работам за една организација од Австралија преку интернет, се договоривме околу плаќањето и досега одевме со Skrill, меѓутоа Skrill им бил скап, па сега треба да го смениме начинот на паќање...

Дали некој знае кој е најефтиниот начин да се префрлат пари од Австралија во Македонија?

Фала поздрав! :)
1% им е скапо? :facepalm:

Кажи им да отворат дебитна сметка во Citibank и да ти пратат картица. Парите да ги префрлат на сметка, ти ги влечеш во МКД и немаш гајле. Работава е што Citibank не е баш популарна во АУС па ова пак може да им биде компицирано. Имај на ум дека максимум би можел да влечиш 2000 АУС долари дневно (за ова треба да побараат покачување од вообичаените 1000 АУС).
 
Член од
5 август 2015
Мислења
30
Поени од реакции
3
Скрил скап. :pos: А со кој бизнис се занимава фирмата, да не е семкарница?

Нека најдат гулаб писмоносец, и нека ги врзат парите околу него, па тој ќе ти ги донесе. Само не сум сигурен дека и тоа е поефтино, ќе треба гулабот да се нахрани пред тргнување.
Абе незнам дали си користел Skrill, јасно ми е им ги гледав тие информации дека пишува 1% само што досега плаќаа за коверзија на валути плус 5% (го средивме тоа) и тој што работам со него (не е некој претприемач обичен човек) ми кажува дека на секое прикачување пари и трансакција на 150 AУС му зема Skrill вукупно уште 20-30 AUS што е некаде над 100 долари месечно плус. Па сеа незман што е причината. Ако има некој да објасни како може да ги минимизираме трошоците и да ги сведеме на тие 1% би било супер...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Абе незнам дали си користел Skrill, јасно ми е им ги гледав тие информации дека пишува 1% само што досега плаќаа за коверзија на валути плус 5% (го средивме тоа) и тој што работам со него (не е некој претприемач обичен човек) ми кажува дека на секое прикачување пари и трансакција на 150 AУС му зема Skrill вукупно уште 20-30 AUS што е некаде над 100 долари месечно плус. Па сеа незман што е причината. Ако има некој да објасни како може да ги минимизираме трошоците и да ги сведеме на тие 1% би било супер...
Skrill зема некои 1.97% на секое аплоадирање пари преку кредитна картичка. Плус на секој трансфер на пари зема 1%. Тоа се сите трошоци кои ги имаш при користење на Skrill. Не знам какви се тие 20-30 австралиски долари кои му ги земаат на трансакции од 150 АУС. :confused: Трошоците на конверзијата на валути се неизбежни ако тебе ти е акаунтот во евра, а претпоставувам дека неговиот е во австралиски долари. Тој проблем можеш да го решиш ако тука отвориш друг акаунт на име на некој твој близок кој ќе биде во австралиски долари, па таму да ти ги праќа парите. После првата трансакција на Skrill не е возможно да се менува валутата на акаунтот.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
9
Поени од реакции
44
Абе незнам дали си користел Skrill, јасно ми е им ги гледав тие информации дека пишува 1% само што досега плаќаа за коверзија на валути плус 5% (го средивме тоа) и тој што работам со него (не е некој претприемач обичен човек) ми кажува дека на секое прикачување пари и трансакција на 150 AУС му зема Skrill вукупно уште 20-30 AUS што е некаде над 100 долари месечно плус. Па сеа незман што е причината. Ако има некој да објасни како може да ги минимизираме трошоците и да ги сведеме на тие 1% би било супер...
Кажи му на пријателот нека поврзе банкарска сметка на Скрил. Кога ќе аплоадира пари на Скрил, нека повлекува од банкарската сметка, а не од картичка. Нула се трошоците на овој начин.
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
Дали знае некој .. колку зимаат Western Union.. кога ми испраќаат пари ... а јас треба да ги примам тука во македонија

да речеме треба да примам 120$ колку би му дошло (трошоците за провизија бла бла) значи колку плаќам за услугата (од прилика).. ?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Дали знае некој .. колку зимаат Western Union.. кога ми испраќаат пари ... а јас треба да ги примам тука во македонија

да речеме треба да примам 120$ колку би му дошло (трошоците за провизија бла бла) значи колку плаќам за услугата (од прилика).. ?
Плаќаат тие што ти праќаат, барем таков беше случајот кога јас праќав.
Имам пратено и од европска земја и од САД, исто беше и од таму и од таму..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom