Најавени измени во законот за увоз на автомобили

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Епа уште 1000 евра (7000) евра ќе донесиш Audi A6 :)
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417

mamba

UNITED MACEDONIA
Член од
13 декември 2009
Мислења
93
Поени од реакции
3
Samo spekulacii nikoj ne znae koi se tocno davackite, ako procitate pouvavo na 09.02.2010 g. ja ukinaa homologacijata (ima link vo eden moj komentar nazad), a site ja spomnuvaat taka da pocekajte uste nekolku dena i ke vidime koi se davackite, Stavrevski koga pravese presmetka za uvoz na kola do 4000 evra ne gi spomna ovie gluposti, samo akciza, DDV, i carina, kolku sto se sekavam za kola od 4000 evra davackite bea okolu 800 evra.
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Samo spekulacii nikoj ne znae koi se tocno davackite, ako procitate pouvavo na 09.02.2010 g. ja ukinaa homologacijata (ima link vo eden moj komentar nazad), a site ja spomnuvaat taka da pocekajte uste nekolku dena i ke vidime koi se davackite, Stavrevski koga pravese presmetka za uvoz na kola do 4000 evra ne gi spomna ovie gluposti, samo akciza, DDV, i carina, kolku sto se sekavam za kola od 4000 evra davackite bea okolu 800 evra.
Хомологацијата не е укината, само преместена е после царинската постапка, затоа и на сајтот на царина стои дека за царинската постапка не е повеќе потребен документ за сообразност, што не значи и дека не е потребен за да се регистрира колата на мк таблици. Со тоа е олеснета царинската постапка, односно колата може да се тргне од надзор побрзо од досега.
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Имате во денешен весник вест објаснето која е процедурата за увезување од купување во странство до регистрирање во Македонија
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
За одредена класа автомобили нема да има потреба да оди човек да увезе. За неколку месеци ке има доволно половни возила во МК и цените ке паднат значително. Јас гледав Рено Лагуна 1.8 од 1998-99 и за добро зачувана цената е 1500-2000 еура плус уште толку давачки и ќе дојди 3000-3500 евра а на пазар3 видов една за 3300е. Не вреди да се нервира човек и да губи време на бирократија.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
На крај од месецов идам за МК па мислам и да одвозам надоле.Што мислите , што е интересно ?
ако мене ме прашуваш стрикно јапонска кола.. еве ти по ред како би те советувал..
1. тојота
2. мицубиши
3. нисан
4. хонда
5. сузуки...

Па би можело да се јави проблем со пумпата за гориво, а бидејќи на плинот му недостасуваат адитиви, може да дојде и до оштетување на издувните вентили бидејќи ќе бидат пооптоварени. Меѓутоа и за тоа може да се најде лек, пример со замена на постојните седла на вентилот со потврди.
кај нас македонците секој шо ке стаи плин заборава на бензин да ја сврти колата а прти секоја инсталација на системот си кажуваат самите мајсотри.. возете ги возилата 2 3 километра на бензин неделно за да не дојде до глупости ко на пример сушење на бензинскиот филтерт или полошо пумпата за бензин шо викаш ти.

ова со издувниве вентили.. некако да пообјасниш? ја не те сватив баш...

Ги гори вентилите, ја гори пумпата, нема мајстор во МК за да намести плински уред, големи проблеми со свекјици и кабли... Треба уште?:helou:
како мислиш ги гори? бензинот не ги гори?? П.С со оглед на тоа дека плинот е послаб шо мислиш шо побрзо ке ги изгори вентилите?

у врска со тоа црвеното.. појди си во плимонт на пример или во гасматик и слично па види дали има мајстори.. тие не се д улица собрани па ајде местете плински уреди...
и викаш проблеми со свеќици и кабли а ? хехехех види и на бензин да ја возиш колата ако немаш исправни свеќици и кабли и таму ке имаш заебанции.. приоритет на плинот за да работи мирн моторот и да си биде се најнормално се 3 работи.
1. Добра струја
2. чист филтер за воздух
3. добро наштелован плин

ако овие 3 критериума ги исполнуваш ке немаш гајле !!!
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
ако мене ме прашуваш стрикно јапонска кола.. еве ти по ред како би те советувал..
1. тојота
2. мицубиши
3. нисан
4. хонда
5. сузуки...






како мислиш ги гори? бензинот не ги гори?? П.С со оглед на тоа дека плинот е послаб шо мислиш шо побрзо ке ги изгори вентилите?

у врска со тоа црвеното.. појди си во плимонт на пример или во гасматик и слично па види дали има мајстори.. тие не се д улица собрани па ајде местете плински уреди...
и викаш проблеми со свеќици и кабли а ? хехехех види и на бензин да ја возиш колата ако немаш исправни свеќици и кабли и таму ке имаш заебанции.. приоритет на плинот за да работи мирн моторот и да си биде се најнормално се 3 работи.
1. Добра струја
2. чист филтер за воздух
3. добро наштелован плин

ако овие 3 критериума ги исполнуваш ке немаш гајле !!!

A Mazda заборави да кажиш:helou:

А за плинот, НЕМА мајстори во МК за плински уреди, намести на колата и имаш проблеми без граници, минимум 2-3 пати годишно ја носиш колата да штеловаат, одзатнуваат, менуваат...

За вентилите, таа машина е направена за да работи на бензин, плинот појак/послаб му штети. Самите материјали се направени да работат на специфична работна температура...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
A Mazda заборави да кажиш:helou:

А за плинот, НЕМА мајстори во МК за плински уреди, намести на колата и имаш проблеми без граници, минимум 2-3 пати годишно ја носиш колата да штеловаат, одзатнуваат, менуваат...

За вентилите, таа машина е направена за да работи на бензин, плинот појак/послаб му штети. Самите материјали се направени да работат на специфична работна температура...
да.. мазда заборавив гледаш.... фала шо ме потсети
абе.. ме нервирате со плинов.. НЕМА.. ај ја ти викам ИМА:. ела кај мене у бутел 1 ке те однесам кај еден мајстор ако имаш плин тип топ ке ти среди се... али ако идеш на една плинара па др па трета мн јасно дека ке ти работи никако моторот.. не е секаде ист плинот.. соодносот пропан бутан никаде не е ист!!!

П.С ја возам плин 3 години и никад до сеа неам отидено да одзатињаат или мењаат... мембрани курци палци се е најнормоално.. се си бара свое сватете !
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
да.. мазда заборавив гледаш.... фала шо ме потсети
абе.. ме нервирате со плинов.. НЕМА.. ај ја ти викам ИМА:. ела кај мене у бутел 1 ке те однесам кај еден мајстор ако имаш плин тип топ ке ти среди се... али ако идеш на една плинара па др па трета мн јасно дека ке ти работи никако моторот.. не е секаде ист плинот.. соодносот пропан бутан никаде не е ист!!!

П.С ја возам плин 3 години и никад до сеа неам отидено да одзатињаат или мењаат... мембрани курци палци се е најнормоално.. се си бара свое сватете !
ОК бе, можи имаш квалитетен мајстор :smir:
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
82
дали е ова конечно со акцизите?? дали веке се применуваат цените што ги кажаа дп 3000 евра без акциза??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom