Натрен вс. Шеќер!?

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
не е само обоен е тој балканот ја нема таа технологија нема производство на кафеав шекер на балканот
Немој да ме разбереш погрешно, ама прочитај ги убаво трите последни продукти. Тие ти се специфични подобрени типови на кафеавиот шеќер. Витали ти е една од најголемите фабрики за здрава храна во свет и сега не знам искраено колку е таа здрава храна реално здрава, ама ти гарантирам дека имаат производи на ист квалитет како што имаат и другите пореномирани и попласирани компании за таа немена.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Немој да ме разбереш погрешно, ама прочитај ги убаво трите последни продукти. Тие ти се специфични подобрени типови на кафеавиот шеќер. Витали ти е една од најголемите фабрики за здрава храна во свет и сега не знам искраено колку е таа здрава храна реално здрава, ама ти гарантирам дека имаат производи на ист квалитет како што имаат и другите пореномирани и попласирани компании за таа немена.
не ме разбра изгледа
Кафеавиот шекер го увезуваат
не го произведуваат во балканот
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Нашиот нутриционист Душан Матиќ на некоја од телевизиите збореше нешто околу натренот. Според него тој е толку штетен и оној што дал дозвола да се продава слободно треба да оди во затвор.
И белиот и кафеавиот шеќер се штетни, но....... натренот никако да не се користи.

Најдобро е да се користи природен засладувач. Не ми текнува точното име. Да не тропнам нешто. Во Јапонија многу се користел.
 

sikice

tezok e zivotot
Член од
27 ноември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
lele ama me plasite so muabetive ..jas skoro 6 god i kafe i caj pijam so natren i toa stavam bas mnogu postro pijam eptem blago a go koristam posto pazam na linijata mislam sekerot obicen debeli i vidi sega muabeti neubaj . kako da pocnam so seker da pijam?? pa da si recime sto ne e stetno sto e prirodno i bez konzervansi i pesticidi i sto drugo ne ?? ni ovosjeto ni zelencukot ne se zdravi sto sega gi jadime a kolku otrovi i stetni dodatoci imaat suvomesnatite aj da ne zborime ...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Нашиот нутриционист Душан Матиќ на некоја од телевизиите збореше нешто околу натренот. Според него тој е толку штетен и оној што дал дозвола да се продава слободно треба да оди во затвор.
И белиот и кафеавиот шеќер се штетни, но....... натренот никако да не се користи.

Најдобро е да се користи природен засладувач. Не ми текнува точното име. Да не тропнам нешто. Во Јапонија многу се користел.
Фруктоза, лактоза или глукоза? Корисен линк

Инаку... во глобала нутриционистите го кажуваат она за што се платени да го рекламираат... прост пример во цитатот... кажал "натренот" не чини но некој јапонски "натрен" (природен) во јапонија многу се користел, а сите знаеме колку јапонија е рекламирана како земја во која просчената старосна граница е многу висока што се поврзува со здравиот начин/режим на работа и се разбира исхрана.
lele ama me plasite so muabetive ..jas skoro 6 god i kafe i caj pijam so natren i toa stavam bas mnogu postro pijam eptem blago a go koristam posto pazam na linijata mislam sekerot obicen debeli i vidi sega muabeti neubaj . kako da pocnam so seker da pijam?? pa da si recime sto ne e stetno sto e prirodno i bez konzervansi i pesticidi i sto drugo ne ?? ni ovosjeto ni zelencukot ne se zdravi sto sega gi jadime a kolku otrovi i stetni dodatoci imaat suvomesnatite aj da ne zborime ...
Продолжи си како и до сега... утре ќе излезе некој чичко нутриционист на платен список на некоја фирма како Натрен и ќе си ги изрекламира неговите вештачки... засладувачи ти ќе се осеќаш подобро и поздраво тој побогато. Се е бизнис :smir:
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Се работи за природниот засладувач Стевиа.
http://en.wikipedia.org/wiki/Stevia
И не беше реклама. Прашње е и дали воопшто овој засладувач може да се најде кај нас.
А нутриционистот Матиќ рекламира некаков виватап за алкализација на водата и за натренот одговори само на прашање на гледач.
Ако не може да се користи природен засладувач (некој друг, достапен кај нас), тогаш е подобро да се користи белиот или уште подобро кафеавиот шекер.
Натренот не е дозволен од Светската здравствена организација.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Како се пишува натрен на англиски?
Натрен мислам дека му е комерцијалното име на засладувачот. Ако имаш при рака, види во составот каков вештачки засладувач содржи и види на сајтов http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Risk/artificial-sweeteners или изгуглај го само вештачкиот засладувач.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Натрен е само име на еден вид вештачки засладувач кое се вдомило... нешто како Палома, за хартиени марамчиња или Кисела Вода за која било минерална вода... македонска работа :D
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Натрен мислам дека му е комерцијалното име на засладувачот. Ако имаш при рака, види во составот каков вештачки засладувач содржи и види на сајтов http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Risk/artificial-sweeteners или изгуглај го само вештачкиот засладувач.
Не може да се стават сите вештачки засладувачи во ист ќош.

Инаку се снајдов и успеав да дознаам што е натренот.

Тоа е она што на англиски се вика aspartame. Студиите за него покажале дека предизвикува тумур кај стаорците, но истото не е докажано и кај луѓето.

Докажано е дека може да предизвика мигрена, главоболка па дури и халуцинации.

http://en.wikipedia.org/wiki/Aspartame_controversy

Мене ми е нејасно зошто би се користел овој засладувач кога има други кои ни одблиску не се толку контраверзни како овој.

Како на пример ова:

http://en.wikipedia.org/wiki/Neotame
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
72
Поени од реакции
2
I jas sum DIJABETICAR takvo nesto NIKOAS NE SUM PROBAL i ne ni sakam da probuvam......... Ako imas potreba od seker stavi si BIL OBI4EN seker ako tolku sakas blago AMA DA BIDE UMERENO ne e zabraneto SEKER da ne upotrebuvame ama 1 2 pati vo mesec mozes da upotrebes koga imas KRIZI svarno a SEKOJ DEN nemozes ...... ja ne praktikuvam BEL od mojata 17 GODINA...... ama go zamenuvam so NEKOI SLATKI ova ona a pred toa NAJBRZ nacin za pokrevanje a i za da se zasladis E BELIOT SEKER..... NATREN i takvi gluposti SE E STETNO PO ZDRAVJE i jas imam procitano deka se stetni :) iako doktorot ti vika NAMESTO BEL SEKER STAVI SI "ZASLADUVA4" hahahaha
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
20
Поени од реакции
1
Seker sigurno,vkusot na saharinot vednas go cuvstvuvam i ne mi se dopaga,zatoa i ne gi sakam sokovite so takov zasladuvac,ne daj Boze ako zabolam od dijabetes sto bi pravela.:helou:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
ja ima niz aptekite i tie prodavnicite so se za bio hrana malce eposkap 150 denari 500 gr bese mislam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom