Натпревари за паметење

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Одсекогаш постоеле натпревари во кои адреналинот и возбудата биле на максимум, во кој имало еден куп на пресврти, одлични потези на поединците од двата тима. Кои се тие натпревари кои засекогаш ќе ви останат во сеќавањата?
Во моето сеќавање има голем број на натпревари кои ќе ги памтам, но овие се еднсотавно незаборавни


1. Челзи 1:1 Барселона-полуфинале Лигана Шампионите 2009 - Сите натпревари помеѓу Барса и Челзи биле само за со пивото до тебе и да одмараш додека гледаш фантастичен фудбал, ама едно е сигурно. Овој натпревар од полуфиналето оваа година ќе се памти засекогаш. Прво поради голот на Иниеста во 90+ со кој Барса се пласираше во финалето, потоа поради толку многу зборуваниот судија Овербо кој имаше неколку лоши одлуки, потоа по фанастичниот гол на Есиен за водство на Челзи.
Ама за да ја доживееше стварно атмосферата на овој натпревар требаше да бидеш навивач на Челзи или Барселона. Не се опишува со зборови чувството кога Иниеста го даде голот за 1-1. Едноставно кај мене дома ( а сигурен сум и кај другите навивачи на Барса ) беше УРНЕБЕС. Рипање од радост, мавање се живо и диво околу од тебе ( знам дека после два дена ногата ме болеше, којзнае шо сум напраил додека се радував ).
2. Манстер Јунајтед 2:1 Баер Минхен-финале Лига на Шампиони 1999 - Мислам дека на сите одма ви текнува за кој натпреавр зборувам. баерн Минхен рано водство од 1-0 и на крајот кога сите очекуваа крај и огромна радост на Германците се случи ЧУДО. Два гола за една и пол минута на Манчестер Јунајтед за една од најчудните победи во историјата на фудбалот. Финале кое никогаш нема да се заборави. Ај за првиот гол на Манчестер ок влезе што влезе, ама вториот сигурен сум дека никој на планетава не го очекуваше. Ама Солскјар златната замена на Ферги го нарпави она што ниту еден навивач на Манчестер не го сонуваше.
3. Милан 3:3 Ливерпул-финале-Лига на Шампиони 2005 Епското финале од Истанбул мора да се најде на овој список. Гледавме две различни полувремиња во Истанбул. Во првото Ливерпул како да не беа дојдени да играат фудбал, Милан правеше што сакаше по теренот и успеа уште во првото финале да си обезбеди предност од 3-0. И кога сите мислевме дека е готово финалето и дека треба да се види уште крајниот резултат, во второто полувреме на теренот истрча еден нов Ливепрул и направи чудо, го направи она што ниеден фан на Ливепрул неможеше ни да се надева дека ќе се случи. Набрзина за неколку минути со головите на Шмицер, Чаби Алонсо и Џерард успеаа да го нарпават досадниот натпревар и тоа како интересен. Набрзина резултатот од 3-0 стана 3-3. Потоа се отиде во продолженија во кои Милан имаше повеќе шанси но Дудек на голот правеше чуда, исто и при изведувањето на пенали. На крај на пенали беше 2-3 за Ливепрул за неверојатна радост на црвените и за неверување за навивачите на Милан.
4. Реал Мадрид 2:6 Барселона-Шпанска лига 2009- Незнам што да кажам повеќе тука. Оваа година едноставно барса растураше се пред себе, а најдобро тоа се покажа против Реал на Сантиаго Бернабеу кога им одржаа лекција по фудбал. Шест гола во мрежата на Касиљас за заверување на титулата и за огромна радост. На овој натпревар како да играше само екипата на Барселона, како Реал да не постоеше на теренот:vozbud:
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Македонија 2:2 Англија во 2002 мислам дека беше, во квалификациите

Голот на Шаќири од корнер :vozbud:

 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
:raz::raz::raz:

Натпревари што ќе ги памтам секогаш се:

Манчестер Јунајтед - Челзи - Финале ЛШ во Москва (Победа на Јунајтед на пенали)...Едноставно оваа вечер ми се оствари една од најголемите желби во животот...Манчестер Јунајтед да освои ЛШ..И самиот не знаев колку бев среќен...Одсекогаш сум го сонувал тој момент...Едноставно оваа вечер не се заборава,посебно завршницата...

Манчестер Јунајтед - Рома (7:1) Резултатот зборува се..Префектна игра на Јунајтед..едноставно ја убија Рома тој натпревар..

Манчестер Јунанјтед - Манчестер Сити (4:3) Овој натпревар го чекав цело лето..Тука за време на тие 90 минути 7 пати ми се променија чувствата..Само што помислив дека се е готово..Мајкл Овен ја донесе најголемата радост за мене,оваа сезона...а се надевам дека ќе има уште многу такви моменти сезонава,па и во тие сезони што следуваат..

Манчестер Јунајтед - Тотенхем (5:2) WOW какво второ полувреме...


Ливерпул - Манчестер Јунајтед (0:1) ЏОООООН ОШЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЈ!!!!! Ауууф...Сколс доби црвен,послив дека се е готово,но Ошеј со гол во 90 + ни донесе 3 поени...Истрчав надвор и 2-3 пати го искружив дворот...

Едит:Ливерпул - Милан - Финале ЛШ,Истамбул(Победа на Ливерпул на пенали)
Хахаха...Мноогу интересно и незаборавно Финале...Милан водеа 3:0 на полувреме...Таман сите помислија дека се е готово,Ливерпул се врати..После Шевченко промаши 100% шанса во продолженијата,па на пенали Ливерпул победи...


А за Финалето Манчестер-Баерн (2:1) татко ми ми кажа дека сум го глеал...јас само низ магла се сеќавам на крајот дека плачев...Сепак иам гледано мноогу инсерти од ова финале,така да...јас од ова финале ќе ги памтам само поважните моменти(шо сум ги глеал на снимки..) а тоа се..Голот на Баслер на почетокот...Па 2-те стативи на Баерн и после 2-та гола на Јунајтед во продолженито....


Ги има уште..коа ќе ми текне ќе додадам...:helou:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
:raz::raz::raz:

Натпревари што ќе ги памтам секогаш се:

Манчестер Јунајтед - Челзи - Финале ЛШ во Москва (Победа на Јунајтед на пенали)...Едноставно оваа вечер ми се оствари една од најголемите желби во животот...Манчестер Јунајтед да освои ЛШ..И самиот не знаев колку бев среќен...Одсекогаш сум го сонувал тој момент...Едноставно оваа вечер не се заборава,посебно завршницата...

Манчестер Јунајтед - Рома (7:1) Резултатот зборува се..Префектна игра на Јунајтед..едноставно ја убија Рома тој натпревар..

Манчестер Јунанјтед - Манчестер Сити (4:3) Овој натпревар го чекав цело лето..Тука за време на тие 90 минути 7 пати ми се променија чувствата..Само што помислив дека се е готово..Мајкл Овен ја донесе најголемата радост за мене,оваа сезона...а се надевам дека ќе има уште многу такви моменти сезонава,па и во тие сезони што следуваат..

Манчестер Јунајтед - Тотенхем (5:2) WOW какво второ полувреме...


Ливерпул - Манчестер Јунајтед (0:1) ЏОООООН ОШЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЈ!!!!! Ауууф...Сколс доби црвен,послив дека се е готово,но Ошеј со гол во 90 + ни донесе 3 поени...Истрчав надвор и 2-3 пати го искружив дворот...


Ги има уште..коа ќе ми текне ќе додадам...:helou:
Две сезони глеаш фудбал? :)
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Две сезони глеаш фудбал? :)
Епа шо викам..моментално само тие ми текнаа...ме мрзи сеа да размислувам за пред 5-6 години...утре/задутре здравје можда ќе пишам уште некој меч...

И да...Ливерпул-Манчестер е од пред 3 сезони :pos:
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.836
Поени од реакции
23.074
Manchester - Milan 3:2 - Иако милан загуби на овој меч, ќе го памтим по фамозниот дуел глава у глава на Евра и Хајнце :vozbud:

Милан - Ливерпул - Двете финалиња во Лигата на Шампионите


Милан - Интер 3-2 - Милан губеше со 2-0 на полувремето за да го сврти мечот во своја корист. Томасон, Кака и Сидорф


Milan - Roma 1-0 Со голот на Шева Милан ја освои титулата у Италија


Totenham - Chelsea 4-4 Ја ваков натпревар не сум гледал више у животов

Овије ми паднаа на памет сеа
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Барселона - Атлетико Мадрид 5 - 4
1997 година

Goals: 0-1: Pantic (min. 9).
0-2: Pantic (min. 29).​
0-3: Pantic, a penalty (min. 31).
1-3: Ronaldo (min. 47).​
2-3: Ronaldo (min. 49).​
2-4: Pantic (min. 51).
3-4: Figo (min. 68).​
4-4: Ronaldo (min. 72).​
5-4: Pizzi (min. 82).​
 

OdMitico

Rajko Mitic
Член од
4 мај 2008
Мислења
1.290
Поени од реакции
231
Барселона - Атлетико Мадрид 5 - 4
1997 година


Goals: 0-1: Pantic (min. 9).
0-2: Pantic (min. 29).​


0-3: Pantic, a penalty (min. 31).
1-3: Ronaldo (min. 47).


2-3: Ronaldo (min. 49).


2-4: Pantic (min. 51).

3-4: Figo (min. 68).

4-4: Ronaldo (min. 72).


5-4: Pizzi (min. 82).​

Definitivno ovoj natprevar,bidejki od ovaa sezona pocnav da navivam za Atletiko Madrid vo Spanija,imashe neverojatna generacija...A i godina podocna mislam deka beshe za kup koga 4 gola za atletiko dade Bobo Vieri....Isto zavrsi 5:4 ,ako ne se lazam!!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Вардар-ЦСКА 1:1
Вардар-Спарта 2:3
Македонија-Хрватска 2:0
Цементарница-Слога 4:4
Депортиво-Барселона 3:2
и секако Депортиво-Милан 4:0
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Јувентус-Милан
Пред 4-5-6 години на Олд Трафорд, мислам дека ќе си гризнев од бут.Најнапнат бев до сеа у живот.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Mилан - Ливерпул и кога се реши со пенали. Еден од најинтересните натрепвари. Според мене.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Милан - Јувентус (Лш 2003-та)

Целиот натпревар коска 0-0 регуларно време, исто и на продолженија за да се решава на пенали не памтам баш добро кој како ги даде головите ама знам последниот пенал го шутираше Шевченко за победа и нормално го погоди за титула повеќе во ЛШ.


Милан - Ливерпул (Лш 2005-та)

Дефинитивно натпревар за паметење, Милан набрзина уште во прво полувреме водеше 3-0 и неверојатниот тандем Креспо & Шевченко какви акции направија на контра мислам дека беа 2-та гола на Креспо, и второ полувреме 3-3 со неверојатни голови посебно на Алонсо од 213124 метри што го даде човекот ако добро памтам он мислам беше стрелецот на голот и на пенали изгубивме, за прв пат тогаш ми потекоа солзи за фудбалски натпревар.
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Милан - Јувентус финалето ЛШ
каква тврда утакмица нема никогаш да ја заборавам.Поништениот гол на Шева ме збесна хаха а замислете како ни беше на нас Миланезите кога инвалидот Роке Жуниор играше со повредена нога.Тој кутриот саглам неможе да оди а не па на крај 15мин у продуженија играше повреден!Драма утакмица:)Сержињо,Пирло,Неста и Кака ми го продужија животот тогаш:)а да и Дида : )
Ливерпул-Милан турција Лш финале:(
Утакмицава памтам момент само до 60 мин понатаму бев изгубен!
Се почна убаво прекрасен волеј на Капитенот Паоло за 1:0 Креспо на двапати за 3:0 и уште мал милион шанси за Милан!За второ полувреме не давам коментар:(
Иначе мислам дека оваа утакмица е прогласена за најдобра во последните 50години!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom