Насилство и повредени на протестот во Скопје

Статус
Затворена за нови мислења.

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Серпико, гледав сурати на ТВ даваа извајви. Како појави, изгледат на лажни интелектуалци, портпароли, маделижачи итн...
Се споменува името на Ќерката на Ѓунер Исмаил. Како многу лајнојадачи на форумов, еден сношти се испушти и ги обвини Албанците на неколку наврати, за Филхармонии, за Цркви, за Манастири, за глобалното затоплување, за војната во Афганистан итн... Би сакал да знам што функција таа имаше вчера таму. Беше еден обичен "протестант" како тебе, или беше со некаква друга цел. Благодарам.



40 Џамии се градени со пари на ИВЗ и со пари на муслиманските гурбетчии, т.е. со донации. Јас не сакам државата со мои пари да гради ни цркви ни џамии тачка.

Друго што праиме со џамијата во прилеп, која се смета за една од најстарите на балканот? Еве јас сакам моите пари, мојот дел од парите што се наменети за црквата во Скопје, на плоштад, да идат за реставрација на таа џамија. Јасно ти е ?
Џамијата во Прилеп ќе биде срушена до темел затоа што под неа се наоѓа една од најстарите цркви во Европа,па твоите пари ќе одат токму за реставрација на таа најстара црква во Европа,(викаат дека била постара и од Св.Софија во Цариград),а ти треба да бидеш радосен оти во Македонија ќе се реставрира еден таков сахрален објект од монументално и историско значење за целиот свет,што ќе привлече голем број туристи од странство за да ти ги вратат парите што ќе се потрошат при реставрацијата.:toe:
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Серпико, гледав сурати на ТВ даваа извајви. Како појави, изгледат на лажни интелектуалци, портпароли, маделижачи итн...
Се споменува името на Ќерката на Ѓунер Исмаил. Како многу лајнојадачи на форумов, еден сношти се испушти и ги обвини Албанците на неколку наврати, за Филхармонии, за Цркви, за Манастири, за глобалното затоплување, за војната во Афганистан итн... Би сакал да знам што функција таа имаше вчера таму. Беше еден обичен "протестант" како тебе, или беше со некаква друга цел. Благодарам.



40 Џамии се градени со пари на ИВЗ и со пари на муслиманските гурбетчии, т.е. со донации. Јас не сакам државата со мои пари да гради ни цркви ни џамии тачка.

Друго што праиме со џамијата во прилеп, која се смета за една од најстарите на балканот? Еве јас сакам моите пари, мојот дел од парите што се наменети за црквата во Скопје, на плоштад, да идат за реставрација на таа џамија. Јасно ти е ?
Не се веќе твои пари. Си плаќаш вода, добиваш вода, плаќаш струја, добиваш струја. Некој попаметен од тебе ќе одлучи како се води држава и што да прави со тие пари. Одбран е од народот.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ама, идејата е добра. Нема ама. Ако се отвори поширока дискусија, повторно околу локацијата, ќе ја предложам како варијанта и ќе инсистирам студентите без никаков надомест или придобивка да изработат предлог проекти.
„Ама“та е поради фактот што

„плоштадот со генерации сите студенти на архитектура го имаат како задача за решавање.

Тој со години е јаболко на раздор поради своите атрактивни локации. Затоа и не се решава. Има многу заинтересирани за нив, очигледно, затоа стои така.“

Ова е инаку од архитект со 20 години работно искуство.

У осталом, можам само да го цитирам ВББ:
Немам предрасуди кој од каде е, имам пријатели од сегде и ова не е фраза, не би сакал погрешно да ме разберат за она што ќе го кажам следно: Земајќи ја в предвид трагичната промашена судбина на Скопје, тоа што нему ликот најчесто му го кроеја недобронамерни луѓе дојдени од надвор, кои не го чуствуваа градот за свој, треба конечно после 50 г. за овие работи, поготово за такви кои задираат во неговата срж, во неговиот центар, да бидат прашани СКОПЈАНИТЕ и тоа не било кои.

Не велам мене да ме прашуваат, ја не сум битен, ниту иам идеја, туку луѓе кои се и родени и сродени со градов и тоа ДОЛГО време, кои значат нешто за Скопје и на кои тој им значи, нека е тоа еве Данило Коцевски ли, Томислав Османли ли, Дарко Марковиќ, Братислав Димитров ли, друг- трет штојазнам уствари. А за фаци oд останата провинција кои буквално вчера дошле у градов, кои не го ни мириснале, а веќе си даваат право да држат предавања за тоа како- тој- треба- да- изгледа, нека си мењаат урбанистички план во Виница, Демир Хисар, фати воз бре брале и иди си. Ја на Широк сокак во Битола или во стариот Охрид одам со почит, а овде кој дошол значи све да уништел, да згази, да сосече, да се упика и незнам што. Како што некој рече „Скопје има галичко лоби, влашко лоби, вакво лоби, такво лоби, само СКОПСКО лоби- нема“. Неможе бе ја да идам у Париз, Виена или Венеција да лупнам БААП што ми прднало усред центар на град, неможе бе некој сељак радња за патики да тури на плоштад Св. Петар у Рим, глаа ќе му скинат. Само у Скопје тоа моеше да пројде.

А чаре за сево ова? Е чаре немам, ниту пак воља. Градов е уште пред децении претворен у ругло, лупано е без смисла, без план, без душа и уште се лупаат згради кај се стигне, више ни кислород ќе нема,. тонеме у ѓубре и мизерија, па едино можам да го цитирам Влатко Стефановски, иако колку што знам е роден во Прилеп, сепак непобитен Скопјанец у права смисла, кој во една прилика рече „нема чаре, треба да се сруши све и повторно да се изгради“.
 
P

Princ

Гостин
У осталом, можам само да го цитирам ВББ:
Ама ВББ вели
Немам предрасуди кој од каде е, имам пријатели од сегде и ова не е фраза, не би сакал погрешно да ме разберат за она што ќе го кажам следно: Земајќи ја в предвид трагичната промашена судбина на Скопје, тоа што нему ликот најчесто му го кроеја недобронамерни луѓе дојдени од надвор, кои не го чуствуваа градот за свој, треба конечно после 50 г. за овие работи, поготово за такви кои задираат во неговата срж, во неговиот центар, да бидат прашани СКОПЈАНИТЕ и тоа не било кои.
Оној што се дереше исус христус дур ракоплескаше не верувам да е скопјанец. А и да е, тој спаѓа во групата било кои.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ама ВББ вели

Оној што се дереше исус христус дур ракоплескаше не верувам да е скопјанец. А и да е, тој спаѓа во групата било кои.
Тој што се дерел, и останатите спаѓаат во групата на животни кои треба да се чуваат во кафез кога се наоѓаат во урбана средина. Зоолошка на пример.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Само едно можам да додадам на темава. Ова е еден многу убав цитат од уште поубава книга.

"Your advanced intelligence is no match for our puny weapons."

Без разлика колку и да ти се валидни аргументите, кога е шљамот е во игра џабе ти е се. Они имат тупаници и навреди ти имаш аргумент.

Се' друго е излишно.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Не би знаел да ти кажам искрено. Не го гледав конкретниот примерок.

АБЦ, се сеќавам јас....
Пази имаме сеиозно обвинување од главучи кој навистина судејќо по нивниот физички изглед, како појава, како експресивна машина на лоша, малициозна, реверзибилна, парохијална, инвективна енергија, која извира од центарот на простотилакот во битието, апсорбирано и акумулирано од простотилакот на пивотмените плитки, кој духовно ја пустошат и така духовно засушената младина...

Иаме логичка потешкотија, во случајов или јас или тие, Грција=Сорос=СДСМ=Ѓунер Исмаил=ќеркаму...
Мојот братучед=СДСМ=Грција, по онаа нагоре прикажаната логика, јас сум со ист статус, ќерка му на Ѓунер?

Е арно ама, Љубомир Д. Фрчковски за компромис со Грција, т.е. Гркофил, платеник, курва, проститука итн.
Ѓорѓе Иванов, за компромис со Грција, т.е. Обединувач и спасител?:toe::jaj:

Добро ми иде логиката до тука?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
И сега што стана,ќе ги испозатворат “студентиве“ или “верниците“,ако јас се прашувам би ги испозатворил полицајците што не реагираа соодветно да ги спречат или уапсат насилниците,а се добро платени како во светот позната и фатална Македонска администрација.:toe:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Делот со пио е коментар на : Јебига моментот. Напрај муабет бе, има информации. Комуњари организирале, некој кренал телефон...и....
И, јебига.

И повторно прашање, еве и за тебе.
Кажи ми како да те спречам тебе да ми дадеш поддршка или да излезеш на протест со мене, колку и да сакам? Не те поситоветувам со никој, туку те ставам на нивото на единка или член на органзиација.
Јебига...да.
Затоа што не го избравте чирот пред ГТЦ, или некој сличен објект, него протестиравте за објект за кој народот ЕМОТИВНО се поврзува, а и примивте опкружение од одродници, за кои, повторно, народот има силна емотивна реакција, мораше да очекувате и "емотивни" дисплеи (и тука зборам само за луѓето кои дошле со мотиви ко оние на arshloch...останатите пратени насилници не ги сврстувам тука...говеда без мозок се тоа).

Пак ќе речам, со кој памет рамо да рамо со ленкаши и фемгерили и со кој памет у предизборие?

А, конкретно твоето прашање не го разбрав...искрено. Те молам конкретизирај го.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Џамијата во Прилеп ќе биде срушена до темел затоа што под неа се наоѓа една од најстарите цркви во Европа,па твоите пари ќе одат токму за реставрација на таа најстара црква во Европа,(викаат дека била постара и од Св.Софија во Цариград),а ти треба да бидеш радосен оти во Македонија ќе се реставрира еден таков сахрален објект од монументално и историско значење за целиот свет,што ќе привлече голем број туристи од странство за да ти ги вратат парите што ќе се потрошат при реставрацијата.:toe:
И да е така еве да кажиме дека е така. По ова твое логикување, очито тешко ви оди логиката професор можам да ви бидам(не се фалам), половина ЦРКВИ во ШПАНИЈА, денес треба да престанат со функционирање како цркви, и да се вратат во џамии?
Исто така, еве Битола, најдоа темели од црква на една џамија, како што кажуваат значи. И што сега? Да ја вратиме во Црква?

Не ти треба рецепта за Билобил.
 
P

Princ

Гостин
Тој што се дерел, и останатите спаѓаат во групата на животни кои треба да се чуваат во кафез кога се наоѓаат во урбана средина. Зоолошка на пример.
Точно.
Инаку, има уште еден дел во текстот на ВББ кој треба да се прочита.
Имено, противниците на градбата, без разлика дали имаат или немаат добри аргументи, ќе бидат етикетирани како „атеисти“ од разни разулавени ловци на вештерки, што и веќе се случува, а од друга страна, поддржувачите на градбата слепо отфрлајќи сегкакви контрааргументи, воопшто не ги земаат в предвид урбанистичките и естетските аспекти, водејќи се чисто дека е во прашање црква. Они би прифатиле и у двор да им се направи било што, само да бидат на партиска линија! Неможе тоа така. Политичарите си доаѓаат и си одат, а градот останува, мора да се има некаква визија.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Не се веќе твои пари. Си плаќаш вода, добиваш вода, плаќаш струја, добиваш струја. Некој попаметен од тебе ќе одлучи како се води држава и што да прави со тие пари. Одбран е од народот.
Данокот пиле, за курле го плаќам?

Каков ќар имам јас од него, коа околу мене врие дивоградби, му текнало на курле на мадле во минатиот систем, работеле во катастар па пола од улица си фатиле. 20 години поминаа, уште 20 да чекам да се корегираат таквите глупости.

Крај краева за што плаќам даноци? Со ништо не сум видел аир.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
544
Поени од реакции
18
Poleka malce....ne e toa plukni zalepi da izgradis crkva. Razmislete malce, ako potkopate vo pripojuvanje na drzavnata politika so crkvata toa ke znaci voveduvanje na 300 novi problemi vnatre vo instituciite...posebno obrazovanieto. Ako se sluci sarkasticko pripojuvanje toa obvrzuva voveduvanje na veronauka vo ucilistata, i promena na celokupnata kultura na ziveenje. Znaci deka sakame da vovedeme religiozen sistem vo drzavava. Ako se potkopa toa podlaboko samo po sebe snosi 300 drugi predrasudi i problemi od koi dolgo vreme nema da mozeme da se oslobodime. Ako ja zememe voljata na narodot tuka, site gledame ne sme slepi...protiv toj cekor se. Na seto toa da jadat kjotek onie cija volja e takva, toa e fashizam, diktatura, kaj e tuka demokratijata, neli sakame da odime vo nato i eu? Ova vekje gi pomina site granici...ne e humano. Policija da intervenira pri protest na studenti.......ubij te se.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
И да е така еве да кажиме дека е така. По ова твое логикување, очито тешко ви оди логиката професор можам да ви бидам(не се фалам), половина ЦРКВИ во ШПАНИЈА, денес треба да престанат со функционирање како цркви, и да се вратат во џамии?
Исто така, еве Битола, најдоа темели од црква на една џамија, како што кажуваат значи. И што сега? Да ја вратиме во Црква?

Не ти треба рецепта за Билобил.
Секоја чест за “логиката“ која ти ја започна со Бурмали џамија,па реков да ја елаборираме малку.Инаку можеш да му испратиш протестно писмо на Хуан Карлос и да побараш од него да се урнат црквите изградени врз џамии,што е дискутабилно дали е вистина,барем во толкав рој како што зборуваш.Сум бил 3 месеци во Барцелона кога ја студирав детално Саграда Фамилија пред 16 години и се запознав со прилично голем број архитекти,млади и постари но никој не напомена такво нешто ебаго.Јас велам дека она што се урнало или се запалило,да се реставрира доколку веќе се реставрира постариот објект,односно фундаментот.Значи Бурмали џамија е веќе урната и не може да се реставрира кога под неа како што и на сликата е очигледно,сеуште се надѕираат темелите на ранохристијанска базилика.Истото важи и за Прилепската џамија,па и за многу други слични објекти во Македонија.
П.С.:Ако ти можеш професор да ни бидеш,тогаш јас треба да ви станам декан,ама некако не сум по ова администрацијава.:smir:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Абе кој тантели, кој спомна Бурмали џамија?

Имаш глупава локига бе шефе, та ти, та градоначалникот та сите прилепчани...

Ќе уриваш ѕид кој датира од 15 век, ќе градиш НОВ со нов малтер тули мули итн..
И на Европјаните ќе им кажеш дека ова е Црква постара од св.Софија и тие од воодушевување ќе те натрупаат со пари, па така ќе си ги вратиш.

Не знам... Беј да бегам од вас... Ви нема спас...:salut:

П.С. Инаку знаеш кај се наоѓа Барселона, а до каде беа арапите навлезени?
И не се будали да викаат дека првобитна состојба им била џамија. Тоа исто како со вас тука. Не да не градел турчинот џамии над цркви, ама вие знаете и тука да хиперболизирате да му ебите матеро на цела математика.

И не да се урнат црквите, туку црквите се надградувани само. Во тие исти ѕидини, каде претходно биле џамии. Сфаќаш?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom