Насилства во Македонија

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
10.11.2015
Во Старата скопска чаршија вчера 23-годишниот Н.Д. и 25-годишниот С.С. од Србија биле физички нападнати од повеќе непознати лица при што едно од лицата со нож му нанело убодна рана на Н.Д. во пределот на градниот кош. Истиот бил пренесен во Ургентниот Центар-Скопје каде му се констатирани тешки телесни повреди.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Типична гостопримливост.
Попатно сакаме туристи е то анема да види ме.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Жално, ЕУ курвата ( вавилонска) СИ МОЛЧИ.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
И уште ова ќе си го дозволуваме по нашите градови? Ова стана вообичаено и нормално, не ви смета? Безброј се вакви насилства? Неброени се насилствата врз национална основа кои не се ни објавиле во јавност. Што со безброј заплашувања, пресии кои и не се на ниво за пријавување, а се постојано присутни. На национална или криминална основа ова не смее да го дозволуваме. И тоа треба да е од интерес за секој добронамерен разумен човек независно дали е Македонец, Албанец, Србин, Ром...
Мене ова многу ми смета и сум спремен да се спротивставам. Ова е наша земја, тука треба да живееме и да раснеме деца. Не сакам некој жената или децата или старците да ми ги заплашува. Не дозволувам со подземно насилство да бидеме истиснувани од нашата земја, кој и да е тој што истиснува и тоа било кого.
Што се замислуваат бе тие насилници?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
И уште ова ќе си го дозволуваме по нашите градови? Ова стана вообичаено и нормално, не ви смета? Безброј се вакви насилства? Неброени се насилствата врз национална основа кои не се ни објавиле во јавност. Што со безброј заплашувања, пресии кои и не се на ниво за пријавување, а се постојано присутни. На национална или криминална основа ова не смее да го дозволуваме. И тоа треба да е од интерес за секој добронамерен разумен човек независно дали е Македонец, Албанец, Србин, Ром...
Мене ова многу ми смета и сум спремен да се спротивставам. Ова е наша земја, тука треба да живееме и да раснеме деца. Не сакам некој жената или децата или старците да ми ги заплашува. Не дозволувам со подземно насилство да бидеме истиснувани од нашата земја, кој и да е тој што истиснува и тоа било кого.
Што се замислуваат бе тие насилници?
Според сите случувања изминатите 14 години, станува јасно дека вакви насилства во кои напаѓачи се Албанци поминуваат неказнето. Згора на тоа не само што не реагира Албанската заедница туку дури има видливо задоволство кај нив за ваквиот развој на настаните.

Тоа што безбедносните сили оставаат ваков развој на настаните е нешто невидено, но од друга страна тоа докажува дека рамковниот договор што го потпишавме во 2001 година е всушност капитулација на независна Македонија. Тоа значи дека Македонците не можат да очекуваат заштита од безбедносните сили, иако голем дел од нив тоа би го сториле, нив реално кажано им се врзани рацете политички.

Станува повеќе од јасно дека со таа стратегија Албанците го „исчистија“ од Македонци Чаир, го чистат Бутел и така натака. Станува повеќе од јасно дека оваа стратегија е планирано спроведувана и редно е веќе да се стави крај на тоа.

А се додека насилниците поминуваат неказнето, тие нападите ќе ги повторуваат, а доколку држават не е заинтересирана да ги казни, останува народот да се самоорганизира и да се брани, па макар таквиот став да доведе до граѓанска војна. Мислам дека на мнозинството на народот им е преку карданот од оваа ситуација, било тоа да не го признаваат од страв. На крајот на краиштата подобро е да се живее 1 ден како Лав одколку да се умира 100 години како кукавица.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
Истите тие до вчера беа Јеховини сведоци сега се муслимани. Ако им се даваат пари на нашите за кратко може да си ги вратиме во христијанството.
нашата црква не дава пари, има неповратен вентил, само прима пари... а јеховини сведоци да... А не е лошо и да бидат јеховини сведоци, таа е покултурна и понеагресивна религија и од нашата православна...
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Луѓе размислувајте како овие насилства да бидат спречени. Дали да се вршат притисоци врз оние кои ги плаќаме за нашата безбедност и сигурност или ние самите некако да се браниме?
Мислам најдобро е и двете.
Треба да се вршат притисоци од јавноста врз политичарите, полицијата, разузнавањето... Или да ни обезбедат сигурност во земјава или нека ги напуштаат функциите додека се најдат кадарни за функцијата на која се нафатиле. Но и самите да бидеме сложно поврзани да можеме да се одбраниме во случаи на вакви напади.
Тоа не засега сите, тоа е во заеднички интерес.
Убаво чувство е да одиш по улица, да знаеш дека одиш, се шеташ, безбедно без никакви опасности низ својот град. И дека има служби кои се тука покрај тебе кое истото го чуваат.
Пресијата е чувство кое ограничува и мисловно и креативно цело време. Дури и кога си дома тоа намалува но е присутно и врши влијание. А многукратно е потешко за друг близок да го мислиш дали и како ќе си помине дали може нешто да му се случи.[DOUBLEPOST=1447264250][/DOUBLEPOST]
Според сите случувања изминатите 14 години, станува јасно дека вакви насилства во кои напаѓачи се Албанци поминуваат неказнето. Згора на тоа не само што не реагира Албанската заедница туку дури има видливо задоволство кај нив за ваквиот развој на настаните.

Тоа што безбедносните сили оставаат ваков развој на настаните е нешто невидено, но од друга страна тоа докажува дека рамковниот договор што го потпишавме во 2001 година е всушност капитулација на независна Македонија. Тоа значи дека Македонците не можат да очекуваат заштита од безбедносните сили, иако голем дел од нив тоа би го сториле, нив реално кажано им се врзани рацете политички.

Станува повеќе од јасно дека со таа стратегија Албанците го „исчистија“ од Македонци Чаир, го чистат Бутел и така натака. Станува повеќе од јасно дека оваа стратегија е планирано спроведувана и редно е веќе да се стави крај на тоа.

А се додека насилниците поминуваат неказнето, тие нападите ќе ги повторуваат, а доколку држават не е заинтересирана да ги казни, останува народот да се самоорганизира и да се брани, па макар таквиот став да доведе до граѓанска војна. Мислам дека на мнозинството на народот им е преку карданот од оваа ситуација, било тоа да не го признаваат од страв. На крајот на краиштата подобро е да се живее 1 ден како Лав одколку да се умира 100 години како кукавица.
секоја чест за напишаново. :bravobe:
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
@toy soldier @mister login нешто многу ќутливи сте... а први кокодакавте за Паланка

:kafence:
Погледни што постирав на темата Демолиран верски објект во Паланка и се ќе ти стане јасно.[DOUBLEPOST=1447359194][/DOUBLEPOST]Инаку кога станува веќе збор за одбраната. Имаше една голема група скинери во Скопје кои беа страв и трепет за ваквите насилници, секаде каде што бандите ќе нападнеа Македонец, овие 10струко им враќаа на таквите. Така да редовно јадеа ќотек ако излезеа во центар, да маваат рекети на Македонци, а во Градски Парк не смееа да помислат да се прошетаат, а не пак да нападнат или да рекетираат некој, зошто знаеа дека живи нема да се вратат назад, дали ќе беа прегазени од скинерите или металците, не е е важно. Џабе им беа заканите со оружје и бркотниците кои ги организираа против таа група, само уште повеќе ги разгневи. Но тогашната власт на СДСМ почна а ДПМНЕ продолжи да ги прогонува така да се соочија со илјадници кривични пријави до тој степен што мораа да се растурат како дружина. Зборам за периодот од 2002/3 некаде до 2009.

Еднаш бев сведок на едно буквално линчување на поголема група рекетари кои потекнуваа некаде од Сарај тие села, од страна на група металци вооружени со палки, шипки, боксирачи. Случката се има десено на автобуската кај Соборна Црква. Фраерите доаѓаа со 2ка, а металциве го чекаа автобусот на автобуска кај Соборна, така што мирно влегоа и почнаа да ги маваат крвнички. Гледајќи ја таа случка се сеќавам бев до толку вознемирен што неколку дена по ред пиев апчиња за смирување бидејќи бев толку ужаснат од глетката што неможам да ви опишам. После дознав зашто овие ги претепале. Наводно некој металец го начекале овие некаде и му мавнале рекет и го истепале. Така да некој им дојавил дека овие си оделе накај дома и им направиле сачекуша.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom