Нападнат и прекината презентацијата на македонскиот речник во Атина

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Сега кажаа на Канал 5 дека 15000 цедиња што беа запленети од Бугарија уште се држат и најверојатно нема да стигнат на време за изборите во Грција.Имаат грците пријателчиња.
Не се пријателчиња- гејците само ги користат(искористуваат) таа гејска политика секому му е позната- наскоро ќе им завртат грб.


:toe:ГЕЈСКИОТ КОНЗУЛАТ - ОДАМНА НЕ Е ПОСЕТЕН:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Виножито како партија во рамките на ЕУ треба да бара притисок врз Бугарите од повисоки институции.

А ние на Бугарите ќе им се оддолжиме овде.
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
И на алфа го даваат во моментов
 
F

FilipMacedon

Гостин
Не баш исто. Тогаш двајца навивачи фрлија димна бомба а еден од Радковците претепа постар новинар кој се осмелил да слика во својата држава.
Пред споменик на Мара беше многу полошо,бар испобегавте како лебарки

Се познава дека ова е испланирано од страна на полицијата,но ако ова е знак дека доаѓаат нашите пет минути
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
132
Поени од реакции
9
Da im ebam plemeto grcko na site do eden grk i na tie tatarite da im ebam se.
 
Член од
8 март 2008
Мислења
81
Поени од реакции
4
moze da ti pomognam ?
Немој жити се. Ако добро ја погледна снимката, оние силни „мачо“ типови кои изиграваат некоиси скинхедси, на прво влегувања бараа хомосексуалци.:toe:
Е сега ај не кажи грк-педер...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
267
Поени од реакции
4
http://www.eurolang.net/index.php?option=com_content&task=view&id=3178&Itemid=1&lang=en

Neo-fascists disrupt presentation of the first Greek-Macedonian Dictionary in Athens Skopje and Athens, Wednesday, 03 June 2009 by Georgios N. Papadakis The presentation of the first Greek-Macedonian dictionary was brutally disrupted last night in Athens by a group of Greek ultra-nationalists belonging to the neo-fascist organization “Hrissi Avgi” (Golden Dawn).
A few minutes after the beginning of the event, which was taking place in the Foreign Press Association in Athens, the group invaded the premises shouting “This is Greece, traitors and homosexuals get out!”, verbally and physically attacked the panellists, other participants, and the only TV crew filming the event. They also seized mobile phones and confiscated all material related with the promotion of the dictionary - books, informational leaflets and banners.

A video, released on youtube pictures the thugs as they take over the room, shouting in Greek: "Shame on you, it's disgraceful what is happening here...You drug-addicts, you have the nerves to present a "Macedonian" dictionary here ...We are throwing these books in the dust bin and all of you out, now! It's over! ...Let me see your mobile phones as you leave! .. You anti-Greek worms..."

The participants were effectively kept as hostages for almost half an hour and the assailants only left the building when they were informed that the police were on their way.


The police were not present at the time of the attack, although the Hrissi Avgi and other Greek “patriotic” organizations had publicly announced their intentions to stop the presentation by force.

The Greek mainstream media were also absent and the promotion was covered only by Alfa TV from the Republic of Macedonia.


Mr Athanassios Parissis, President of Greek member state committee of EBLUL, was speaking at the event and can be seen sitting at the right hand end of the table in the video.

Speaking to Eurolang today he said that: "The human rights movement in Greece, and the Macedonian activists in particular, are used to this kind of intimidation and attacks. Until yesterday we were also used to having strong police protection. Surprisingly, the moment that these attackers realized that the police were temporarily not there, they decided to act. They had a very specific plan, to terrorize and intimidate us and to stop the event, without a lot of physical violence, without blood.

He added: "We were calm, we did not react, we did not leave the room when they ordered us to, and by acting like this we effectively forced them to leave".


The dictionary- the life’s work of the Aegean Macedonian Vasko Karadza who died in exile a few years ago- was published by “Zora” editions with the support of the Greek Member State Committee of EBLUL and the EFA-Rainbow party. It’s considered to be the most comprehensive work of its kind and it’s going to be followed soon by a Macedonian-Greek dictionary.

Keynote speakers of the presentation were Professor Victor Friedman, Department of Slavic and Balkan Languages, University of Chicago, USA and Dr. Riki van Boeschoten, Professor at the Faculty of Social Anthropology, University of Thessaly, Greece. (Eurolang 2009)

The attack can be seen on YouTube ()
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.553
Поени од реакции
101

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Ја гледав снимката на вести. Него.. секаде секогаш има такви насилници. Не ми беше воопшто за изненадување.. Па и кај нас се случувало да го иссвиркаат или нападнат некого на некаква промоција. :toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ја гледав снимката на вести. Него.. секаде секогаш има такви насилници. Не ми беше воопшто за изненадување.. Па и кај нас се случувало да го иссвиркаат или нападнат некого на некаква промоција. :toe:
демек според тебе нормална работа а?
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
демек според тебе нормална работа а?

Не. Само не ме изненади. Секаде има некаква идеја (која во случајов ја поддржувам) и има нејзини противници (кои во случајов ги осудувам).
 
E

emission

Гостин
Господинот Виктор Фридман гостин на вести зборува за случката во Грција. Чудо од човек. Сто пати подобро сочуствува со нашата мака отколку некои наши македонци.
Како што во минатото не поттикнувале странците да си го собираме народното творештво , така и сега не советуваат за значењето на ваквите книги во зачувувањето на народното богатството. Наместо да ме радуваат вакви луѓе , повеќе ме револтира кога ги споредувам со некои (за жал многумина) продадени души .

ИЗВОР
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Пред споменик на Мара беше многу полошо,бар испобегавте како лебарки

Се познава дека ова е испланирано од страна на полицијата,но ако ова е знак дека доаѓаат нашите пет минути
Не знам за ова, бев во странство. Татарите изеле ќотек?
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Трет ден, демократска Европа нема реакција по повод настанот кој се случи на нејзина територијата во градот Атина, лулката на демократијата.
Упс, сега видовме, тепаните се Македонци, второкласен народ, бедните Славјани, на него може да се вежба геноцид, контролирана криза, промена на идентитет, лоботомија.
Живот, поевтин од глувчечкиот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom