Навала од Македонци во Грција

Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
простор на преминот Богородица - Евзони на македонско-грчката граница. Зголемената фреквенција била причината за тоа. покрај зголемениот број странци, околу 5.000 Македонци продолжениот викенд ќе го поминат под грчкото сонце. За македонските погранични органи ова било очекувано и си ја организирале работата, но Грците биле изненадени и работеле бавно.
„Нашите ленти беа слободни до блокада дојде во меѓуграничниот простор затоа што побавно работеа грчките погранични органи“, рече Никола Стамнов командир на ПС Богородица.
По тивкиот бојкот од лани, Македонците на стартот од годинашната туристичка сезона масовно се враќаат на грчките плажи. Желбата за одмор на Егејот го победува патриотизмот.
„Имаме навала на туристи за Грција имаме полни аранжмани можам да речам дека е цел јуни полн, тоа што го викаме поевтина сезона генерално се пополнува“, рече Исидор Балојани менаџер на туристичка агенција од Битола.
Грците ги тријат рацете и покрај економската криза велат за 2 насто имале повеќе туристи во однос на лани.
„Со оглед на тоа дека се насетуваше некоја тешка година со економска криза, сепак стартувавме добро“ рече Астерјос Валвакис, сопственик на апартмани на Халкидики.
Зголемена фреквенција денеска имаше и на останатите гранични премини со Грција.


A1
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
А1 и прави реклама на Грција :toe:

Не е ни чудо, кога се знае кој им е газда.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
И сакаш после да те ценат.
Те прават подолу од лајно и па одиш кај нив.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
toa se novite Severno Makedonci :)
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Добри се тоа сигнали дека сме спремни за компромис, само на плажа да отидеме.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Арогантниот однос на Охриѓани,скапите цени,катастрофалните плажи и нивните “усвитени глави“,како и незаинтересираноста на државата да инвестира во средување на ваквите состојби,го победуваат патриотизмот кај малку поимотните граѓани од Македонија,особено кај оние што не се Македонци по националност.:toe:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
АБЦ не генерализирај.:nenene:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
АБЦ, свеста бате тука игра главна улога, се друго ти е ирелевантно и Охриѓани и држава и пари и незнам што.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Поентата која срамежливо ја натура А1 во текстот е:

Желбата за одмор на Егејот го победува патриотизмот.

Јас наместо патриотизмот би го ставил - достоинството, меѓутоа јас не сум А1.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Нека се убијат. Жалосно.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АБЦ не генерализирај.:nenene:
Не генерализирам бе,ја кажувам реалноста иако никогаш во животот не сум бил на одмор во Грција,кога ќе дојдам во Охрид или било каде низ Македонија состојбата се повторува,ако не и покатастрофална од предходната година.И што очекуваме сега,дека поимотните граѓани од Македонија ќе јадат и по кило сол ако треба,од патриотски причини?

АБЦ, свеста бате тука игра главна улога, се друго ти е ирелевантно и Охриѓани и држава и пари и незнам што.
Која свест бе Славјански,која свест?Таа дека кога ќе појдеш на камењарите во Охрид наместо плажи,ќе ти биде поубаво окулу срцето па макар и цел ден да се стегаш за мочање помеѓу ѓубрето надвор од малкуте контењери,кој како и да ги нема на Охридското крајбрежје?За таа свест ми зборуваш?Или мислиш дека живееме во Северна Кореа па да мора да ги учиме новите химни за новиот лидер Ким-Јонг (X) од патриотски причини?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
И сакаш после да те ценат.
Те прават подолу од лајно и па одиш кај нив.
а бе ја тоа овде веќе доолго го потенцирам..., ама некои тврдат дека грешам...за стуктурата на МАКЕДОНСКИОТ народ...која е многу подолу и од тоа твоето подолу....јеби га...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Не генерализирам бе,ја кажувам реалноста иако никогаш во животот не сум бил на одмор во Грција,кога ќе дојдам во Охрид или било каде низ Македонија состојбата се повторува,ако не и покатастрофална од предходната година.И што очекуваме сега,дека поимотните граѓани од Македонија ќе јадат и по кило сол ако треба,од патриотски причини?
абц не претерувај, не е само Грција со море
 
K

KomitaMKD

Гостин
Ај ко ќе си го вратиме делот нема да мора да одат на море во странска држава.:smir:
Некако ми е чуден текстов зголемена посетеност од 2 посто во однос на лани,а било навала.Да беше навала ќе имаше поголем процент во споредба со лани.Според некоја моја логика...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ај ко ќе си го вратиме делот нема да мора да одат на море во странска држава.:smir:
Некако ми е чуден текстов зголемена посетеност од 2 посто во однос на лани,а било навала.Да беше навала ќе имаше поголем процент во споредба со лани.Според некоја моја логика...
добар наслов секогаш ти ја прави читана веста
 

Kajgana Shop

На врв Bottom