Мултикултурализмот, и неговата злоупотреба

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.648
Поени од реакции
81.690
Тој мигрант поминал и низ Македонија... замислете Иранецот да нападнеше некоја жена или пак дете кај нас.

Европо, Европо...:unsure:
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Мугабе го одзеде сиот имот кој белците го имаа. Мугабе не сакаше да си има работа со белиот ѓавол. Зимбабве порано беше за Африка тоа што Украина беше за Европа- богата житница. Сега Зимбабве се соочува масовен глад. Мугабе гледа спас во белиот ѓавол.

Друго, африканците и пред западното колонизирање не излегоа од состојбата која ја имаат и ден денес. И да има и да нема колонизирање, Африка ќе си остане Африка.

Сега ќе биде забавно да се види како кинезите би управувале со Африка, а откупувањето на сите богати рудници е само првиот чекор.
tek pred 15-20 godini pocnaa na golemo da im go odzemaat imotot, no mesto pravilno da se podeli, diktatorot (sto e mugabe ustvari) im go odzema so sila imotot na belcite i go delese na ljuge koi se bliski do nego, a ne na ljuge koi navistina bi sakale da rabotat. belcite btw cesto se unsitija pred da izbegaat, gi zaklaa zivotnite, gi unistija masinite itn. taka da na mnogu mesta ostana samo zemjisteto bez nisto drugo, baska kako sto rekov go prefrlija vo pogresnite race. toa e problemot na cela afrika. od koga gi "oslobodija", profiterite koi i prethodni se imaa pod kontrola na vrvot na drzavite postavija ljuge koi i ponatamu sorabotuvaa so bivsite neprijateli. normalno, poeftino e da gi kupis resursite od eden diktator koj edino raboti za svojot ceb odkolku od drzava koja pravilno funkcionira.

ne e ni prasanjeto dali sega ima povise glad ili porano imalo povise. kako robovi im davale kolku da imaat za jadenje za da mozat i sledniot den da rabotat, no od toj status nemalo izlez, cel zivot rmbanje se dodeka teloto ne se otkaze. vo denesno vreme ima glad, ima i golemi nepravdi, no barem za del od ljugeto (iako ne e golem) ima moznost/perspektiva nekogas da stignat do povise.

tebe nekoj da ti pruzi dve opcii, ednata da e dozivotno da bides rob i sekoj den da rabotis 12-14 sata bez odmor i bez da dobies pari ili nesto drugo, samo za jadenje kolku da ne umris, a vtorata opcija da e da si siromasen, no sloboden i so sitna perpsektiva nekogas da imas podobar zivot, ili barem tvoite deca da imaat podobra perspektiva, sto bi odbral?
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
tek pred 15-20 godini pocnaa na golemo da im go odzemaat imotot, no mesto pravilno da se podeli, diktatorot (sto e mugabe ustvari) im go odzema so sila imotot na belcite i go delese na ljuge koi se bliski do nego, a ne na ljuge koi navistina bi sakale da rabotat. belcite btw cesto se unsitija pred da izbegaat, gi zaklaa zivotnite, gi unistija masinite itn. taka da na mnogu mesta ostana samo zemjisteto bez nisto drugo, baska kako sto rekov go prefrlija vo pogresnite race. toa e problemot na cela afrika. od koga gi "oslobodija", profiterite koi i prethodni se imaa pod kontrola na vrvot na drzavite postavija ljuge koi i ponatamu sorabotuvaa so bivsite neprijateli. normalno, poeftino e da gi kupis resursite od eden diktator koj edino raboti za svojot ceb odkolku od drzava koja pravilno funkcionira.

ne e ni prasanjeto dali sega ima povise glad ili porano imalo povise. kako robovi im davale kolku da imaat za jadenje za da mozat i sledniot den da rabotat, no od toj status nemalo izlez, cel zivot rmbanje se dodeka teloto ne se otkaze. vo denesno vreme ima glad, ima i golemi nepravdi, no barem za del od ljugeto (iako ne e golem) ima moznost/perspektiva nekogas da stignat do povise.

tebe nekoj da ti pruzi dve opcii, ednata da e dozivotno da bides rob i sekoj den da rabotis 12-14 sata bez odmor i bez da dobies pari ili nesto drugo, samo za jadenje kolku da ne umris, a vtorata opcija da e da si siromasen, no sloboden i so sitna perpsektiva nekogas da imas podobar zivot, ili barem tvoite deca da imaat podobra perspektiva, sto bi odbral?
Само што даде илузија на избор.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Се фалел на телевизија со криминалот – Тој е лидерот на бандата која силувала жени во Келн

16.02.2016 | 20:43
Извор: Точка



Емисијата 'King of the pickpockets' (крал на џепарењето), во која Таоуфик М. (33) од Мароко се фалел со своето криминално минато повторно го одвела зад решетки. Имено, девојката која сексуално ја нападнал и ограбил во новогодишната ноќ во Келн, го препознала напаѓачот и случајот го пријавила во полиција.


Меѓу петте милиони луѓе кои ја гледале емисијата 'King of the pickpockets' на телевизијата Шпигел, била и 17-годишната девојка која го препознала Таоуфик М. како еден од мажите кои ја нападнале таа вечер.


Како што опишала, таа ноќ ја опкружиле група на мажи, а мажот кој го препознала на снимката и` ја ставил раката под здолништето. Таа успеала да се одбрани, но тој повторно тргнал кон неа со закани дека ќе ја удри. Тогаш, во нејзина одбрана застанал еден од мажите кои биле во таа група, па во тој момент успеала да избега.

Девојката го пријавила случајот во полиција. Таоуфик моментално се наоѓа во притвор, а истрагата за другите напади кои се случиле таа вечер и понатаму траат, пишува Daily Mail.

Во емисијата која го чинела слобода, Таоуфик М. рекол дека бил принуден да се занимава со криминал и дека морал да краде за да се прехрани. Во Германија дошол пред две години, а како што рекол, претходно живеел во Италија.


Претставник на германската полиција изјавил за тамошните медиуми дека Таоуфик и е познат на полицијата уште од порано и дека веќе некое време е под специјална истрага како лидер на северно-африканска банда позната под името “Soko Casablanca”. Извори од полицијата наведуваат дека Таоуфик бил апсен 22 пати поради џепарење и организирани грабежи, како и поради нанесување на тешки телесни повреди.

http://tocka.com.mk/1/186729/se-falel-na-televizija-so-kriminalot-toj-e-liderot-na-bandata-koja-siluvala-zeni-vo-keln
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
problemot so takvite e sto ne mozes da gi izbrkas od drzavata. maroko ne dozvoluva da im se vrati marokanec so kriminalno dosie, poradi toa germanija (kako i red drugi drzavi) ne e sposobna legalno da gi protera. mozat samo vo zatvor da gi piknat koga ke napravat pogolem kriminal, no od koga ke ja odlezat kaznata se od novo pocnuva.

germanija veke podolgo vreme e vo pregovori so maroko za da se najde resenie, no problemot e sto ne mozat da gi stisnat, so sto bi mu se zakanile na maroko? rat?

pokraj problemot so marokancite problem ima i so site drugi za koi ne se znae od kade se. uste pred decenii go imase trikot covek koj ilegalno ke vleze vo germanija da gi unisti site dokumenti i ako nekogas go fatat ednostavno da ne kaze od kade e (normalno samo funkcionira ako nikogas ne dal negde otpecatok od prst, no ima i slucaevi od ljuge koi bile negde registrirani, pa gi gorat prstite za da ne moze nikoj da gi identificira). ne mozat zaradi toa vo zatvor da go piknat, a ne mozat da go isfrlat od drzavata bidejki ne znaat od kade e, no i da dobijat informacija, dodaten problem e sto moras na drugata drzava da i dokazes deka e od tamu.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.648
Поени од реакции
81.690
Илјадници Авганистанци чекаат влез во Македонија, почнаа инциденти

Значи класика, почнале да ја сечат оградата (кхм), морале полицајциве наши да интервенираат. Башка имало и такви кои се заканувале дека на еден или друг начин ќе МОРА да ја влезат во државава.

И сега по којзнае кој пат... @Agda Beata @langelina @toy soldier

Што стана со мирните, кутрите, напатените, обезправените, сиротите луѓе кои на мирен начин сакаа без проблеми да минуваат? Доаѓаме до прашањето, од каде им средства за сечење огради? Дали носат ладно оружје со нив? Што стана со докторите и научниците што беа помеѓу мигрантите?

Многу прашања поставени, но вистинското прашање е дали ќе бидат одговорени?

Допрва ќе ги гледаме маките од избеглициве, не е ниту Март, а веќе почнаа проблеми да прават. Што ќе биде кога ќе дојде пролет и лето кога ќе се накотат пред граница?
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Сурова реалност>(квази)либерало-левичарска бајка

12718343_1131332736886275_3030940780695275957_n.jpg

Giuseppina Pasqualino di Marineo (known as Pippa Bacca) (9 December 1974 – 31 March 2008) was an Italian artist who, together with a fellow artist, was hitchhiking from Milan to the Middle East to promote world peace and trust in other people, symbolically wearing a wedding dress during her trek.[1] Arriving in Gebze (Turkey) on 31 March 2008, she went missing. Her raped body was discovered in the same city on 11 April 2008. The police arrested a man who had placed his SIM card into Bacca's mobile phone and he later led them to Bacca's body
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.996
Ова ме потсеќа на вистинската приказна за еден што со години вежбал кај него у двор, да живее баш како Тарзан, за на крај да иде у Африка и им рече на водичите да го остаат у сред дивина. Таков гол, по гаќи со нож. Многу брзо го убија лавови.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Еве уште еден пример на мултикулурен "соживот"

(малку е подолго)

 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Жена во црно држи отсечена глава на дете кај московското метро и вика „Алаху акбар!“

Некој нешо да не има повеќе инфо за ова?
Што инфо може да се даде, последовател на ИД направил уште едно злодело. 38 годишна узбекистанка, работела како детегледачка, кога останала сама со 5 годишното дете му ја отсекла главата и го запалила станот, со главата во рака се шетала низ москва околу 20 минути и заплашувала дека има бомба, дошле специјалците и ја обезвредниле.http://tass.ru/proisshestviya/2705521
Таа идеологија вахибизам на Турска, ИСИС, Саудиска арабија, ЦРУ, ЕУ, Катар е страшна, зашто ја помагаат е друго прашање, во некој рамки поддржуваат некаков контролиран хаос. Во франција 150 жртви, во Русија една. За разлика од ЕУ и САД, Путин ликвидира во Сирија по околу сто исламисти на ден, од безизлез и мака ќе има по некој атентат во Русија, но нема друг начин освен ако не си им сојузник и сакаш да ти дојдат и во твојата земја, како што прави ЕУ. Во моментов на ЕУ им е криво што ИСИС губи територија и притискаат за некакво примирје во Сирија, Либија ја уништија и сега таму е втората престолнина на ИСИС и никој од евросодомите не се готви да отиде и бори против нив, во Јемен е слично како што саудијците бомбардираат, територијата на ИСИС се зголемува, слично беше и првите три години во Сирија коалицијата се бомбардираше но ИСИС освојуваше се повеќе територија.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Жена во црно држи отсечена глава на дете кај московското метро и вика „Алаху акбар!“


http://www.mkd.mk/svet/vesti/zhena-vo-crno-drzhi-otsechena-glava-na-dete-kaj-moskovskoto-metro-i-vika-alahu-akbar


Некој нешо да не има повеќе инфо за ова?
Кое лудило,која лудачка иделогија.Ама најтрагично од се е шо прогресифците пак ќе најдат изговор за да го оправдаат мултикулти лудилото.Значи во моментов најслаба карика и најголема препрека за решавање на кризава со вахабииве се либералите и екстемната левица!
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.648
Поени од реакции
81.690
Повреден македонски полицаец на границата со Грција, можни се уште пожестоки судири

Еве и видео од вчера



Да не бидам премногу ОФФ.. Имено актерот Џад Ло, за да се покаже во добро светло пред јавноста, и да се направи голем хуманитарец, деновиве бил во француското кале, каде до вчера живееа преку 4000 мигранти. Е сега одкако го прошетал цел камп каде што се сместени бегалциве, после изгаснувањето на камерите, актерот и неговите телохранители биле нападнати со камења и други предмети, а им биле украдени и мобилните телефони. Интересното е што до пред една недела, актерот даваше срцепатални изјави за медиумите како тоа треба да им се помогне на мигрантите... АМА одкако си го доби ќотекот, даде кратка изјава во која рече дека местото на француското кале е ОПАСНО!!!

Ееее ова го трубиме цело време, видете како само си го промени мислењето кога си осети на своја кожа како е да си опкружен од "магистри, научници, доктори, инжињери итн..." :icon_mrgr:

Еве го хуманистот

Него друга ми беше поентата на постов... Кажете ми, нели овие беа мирни, сироти мигранти? Од каде им е силата ваква да прават на нашава јужна граница, да фрлаат со камења, да повредуваат полицајци, да симнуваат огради? Нели тие сите беа инжињери и доктори по наука? Зошто се однесуваат бетер од неандарталци? Мораа да прават такви нереди на граница пред жените и децата? Нели сите тие беа фамилијарни луѓе?

Да сум јас надлежен за оваа ситуација, само жените и децата од најзафатените делови од војна во Сирија би ги пуштал, другиве што маваат по полиција би и ги оставил на гејциве доле, па тие нека си се снајдуваат како знаат и умеат.
Дај веќе нека се тргнат од нашава јужна граница, ете им ја Албанија и Бугарија, нека одат од таму. Башка овие министриве на Албанира рекоа дека нема да подигаат ограда на грчко-албанската граница, па ете им слободен пат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom