Музичка берза, инструменти, музичари, бендови...

Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Дали знај некој кај можам да најдам вакво кабле да купам во македонијава?

 
Член од
28 декември 2008
Мислења
99
Поени од реакции
3
Сакам да земам Фендер Стратокастер овде од Македонија....Колку им се цените отприлика и шо квалитет се (од кај се? ) ?? И каде се продават? :)
 

Garcia

amater
Член од
29 јуни 2008
Мислења
50
Поени од реакции
14
Пошо темава е за купи/продај тука ќе пишам и ќе побарам ваш совет :).

Пред година дена купив од Мими Музика - Скопје(преваранти живи) Roadhouse Deluxe Strat Made in Mexico со ПРЕМИУМ ТЕКСАС СПЕШЛ магнети(најбитниот момент од гитарата), пред некое време бриџ магнетот почна да заебава т.е магнетот не дава бас тонови никакви. Ја однесов кај Гино гитарата и коа ја отвори рече дека жичките на бриџот се прелемувани, и дека тоа не е оригиналниот фабрички лем и ми посочи дека у Мими пред да ги продаваат гитарите ги отвараат деме сетап им прават и гледаат да не им фали нешто. Го опраи некако магнетот све беше ок, кога по една недела пак ми се деси истото и се решив си купив 3 нови, и ги сменив, само што го извадов капачето од бриџ магнетот не само што видов дека не е тексас спешл како другите два, туку и видов дека е лепен со супер лепак и дека е премотувана намотката.

Прегледај го приврзокот 31847

Еве го bridge магнетот и намотката чкарт што сами ја мотале изглеа.

Прегледај го приврзокот 31848

А еве го middle магнетот што е оригиналниот тексас спешл(по намoтката се приметува се прелива виолетово-плава)

Ова го постирам како предупредување ако сте решиле да купите нешто од таму, да си размислите два пати.

Е сеа не знам што да правам пошо се официјални дистрибутери на Фендер за Македонија и Албанија дали да им ги пратам сликиве на надлежните у Фендер со се сериски број декларација што ми дадоа за автентичност и гаранција па они да се испитаат?
Како што имам забележано баш тој кој мислам дека е надлежниот(еден постар) е причината за сите преварувања во мими едноставно човекот е ѓубре дури и некогаш знае да ти се направи дека ти помогнал а уствари те зафркнал уште повеке.Нема никаква заинтересираност кон купувачите ако му испробаш гитара и не му ја купиш ке те гледа со презир а за гитарава би требало да имаш гаранција ако не добро би било да пратиш на некој што е над него(ако има таков) бидејки штета е продавницата да пропаѓа заради ѓибре човек.А и многу други луѓе ми имаат кажано лоши работи за него.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Како што имам забележано баш тој кој мислам дека е надлежниот(еден постар) е причината за сите преварувања во мими едноставно човекот е ѓубре дури и некогаш знае да ти се направи дека ти помогнал а уствари те зафркнал уште повеке.Нема никаква заинтересираност кон купувачите ако му испробаш гитара и не му ја купиш ке те гледа со презир а за гитарава би требало да имаш гаранција ако не добро би било да пратиш на некој што е над него(ако има таков) бидејки штета е продавницата да пропаѓа заради ѓибре човек.А и многу други луѓе ми имаат кажано лоши работи за него.
Дарко-Мими...:)))
 

HardRock

Rock n roller
Член од
22 септември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
24
Има ли некои бендови кои сакаат да делат ГАРАЖА во Скопје со друг бенд? Се уште ние немаме гаража, меѓутоа ако се собереме 2-3 бенда заедно ќе најдеме со што ќе си ги намалиме трошоците :) Или пак ако има некој бенд кој веќе има гаража, а бара бенд за делење нека ме контактира по ПП.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Дечки планирам да правам големи промени на мојата гитара, ставање на нови магнети, тремоло (притоа треба да се буши дрвото зошто гитарата моја има само еден магнет т.е хамбакер) и да се направи детална проверка на целиот хардвер на гитарата и тако даље. Е сеа ми препорачаа еден од Куманово но никако не ми текнува како се викаше. Доколку има негов вебсајт, или име или број ве молим да ме снабдите. Фала :D

Иначе еве ја љубимицата што сакам да ја средим :D Јапански Ибанез од 83
http://www.guitarsushi.com/item/musical_instruments/guitar/electric/ibanez/destroyer/A843008_x-series_II/images/guitarpic_01_all_gallery.jpg

PS. ако знаете некој друг што се занимава со вакви работи слободно може да ми препорачате :P
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Дечки планирам да правам големи промени на мојата гитара, ставање на нови магнети, тремоло (притоа треба да се буши дрвото зошто гитарата моја има само еден магнет т.е хамбакер) и да се направи детална проверка на целиот хардвер на гитарата и тако даље. Е сеа ми препорачаа еден од Куманово но никако не ми текнува како се викаше. Доколку има негов вебсајт, или име или број ве молим да ме снабдите. Фала :D

Иначе еве ја љубимицата што сакам да ја средим :D Јапански Ибанез од 83
http://www.guitarsushi.com/item/musical_instruments/guitar/electric/ibanez/destroyer/A843008_x-series_II/images/guitarpic_01_all_gallery.jpg

PS. ако знаете некој друг што се занимава со вакви работи слободно може да ми препорачате :P
http://www.radulovic.vestel.com.mk/index.php
На Радуловиќ мислиш?
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Молам ако има некој добар торент за Waves VST v7, нека ми го прати во инбокс. Благодарам!
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
другари, жици за ел.гитара на парче , у Скопје, каде?,или некој да има да шитне 1ва жица?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom