Мојата опсесија...мислам хоби - Дигимон!

Член од
3 август 2008
Мислења
250
Поени од реакции
2
ЕЕеј ова не е нормално за 18 годишњачка :wink: Се шалам шибај и барај Digimon stuff..:wink:
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
Eeee... Sto ubavo me potsetivte, zasto i jas bev Digimon freak, kolku pati gi repriziraa i nikogas ne mi bea dosadni epizodite, bev treto - cetvrto odd. i zaedno so uste 7 moi drugar(k)i (se na se bea 8 deca, taka ? )se filmavme kako ludi :pos:,sekoj od nas imase svoja uloga.Btw jas "bev" Mimi :pipi:, lik vo koj bukvalno bev vljubena, a se sekjavam deka koga bese poslednata epizoda placev zaedno so Palmon :kesa:... Bev tolku opsednata so seto ova sto pocnav i da gi preraskazuvam site epizodi vo tetratka, no mesto iminjata Mimi , Taici, Jamato, Hikari... Stoese Tamara, Pepi, Dace, Viki :pos::pos::pos: ( nasata Digi kompanija)... I se mozno sto kje se najdese na pazarot, a da nosese ime Digimon, obavezno morase da go imam: od album so slikicki do maici, kapi i kukli Digimon.
 
D

DeviL_32`

Гостин
Како помал и јас го гледав Дигимон и скоро половина од Самара што го има исто и јас: албум, карти, корици, играчки и друго...Еднаш пратив цртеж со Такеру и Патамон и ми беше објавен во развигорче...:kesa:
 
Член од
27 април 2009
Мислења
217
Поени од реакции
13
ХАХА браво , вакво нешто одамна не сум видел , ја на времето го собирав албумот со самолепливи сликички
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
213
Поени од реакции
15
Значи што ми е зборот... Ги барав на интернет со англиски превод (english sub, не dubbed!) и да зборат на јапонски. И ги најдов но ми требаат со јак квалитет по можност AVI, DIVX или XVID или DVD рипувани. Е тоа некако тешко. Затоа молба до сите на форумов, доколку некој ги има сите 54 епизоди од 1 сезона со англиски превод, да зборат на јапонски и со добар квалитет нека пише обавезно. Или кажете овие DVD-a што ги продаваат сеа по трафиките дали се истите што ги даваа на А1? Спремен сум да дадам ќеш или да направиме трампа на анимеа. Имам дома колекција од анимеа и серии од 500GB. Thanx
Иста работа сакаме :D барам веќе подолго време торенти или линкови или барем да ги гледам online епизодите од Digimon, но не со dub туку со sub ;) Најдов торенти за првите 20 епизоди од Digimon 02 ако сака некој линк за тие нека ми пише пп и уште поважно :) ако некој има линкови за било кој начин на симнување на Digimon (првите 2 сезони) со sub (англиски, бидејќи македонски тешко) нека ми пише на пп.

А има ли шанси А1 пак да ги емитува Digimon и да ја купи и преведе и втората сезона (останатите сезони се глупи, бар според мене). Мислам дека нема :D ама се надевам. Ако на некој Велија му е вујко нека му рече :D
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ej Sonic кажи кои аниме ги имаш? Имаш ли Bleach, Full Metal Alhemist или Наруто? Може и ќе ти купам али ако се добар квалитет на јапонски со англиски превод
 
Член од
9 јануари 2009
Мислења
188
Поени од реакции
72
браво за колекцијата!

дигимон не гледав, неам појма оти, повеќе го сакав Покемон :D
ама како и да е,

секоја чест! :)
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
А има ли шанси А1 пак да ги емитува Digimon и да ја купи и преведе и втората сезона (останатите сезони се глупи, бар според мене). Мислам дека нема :D ама се надевам. Ако на некој Велија му е вујко нека му рече :D
Мислам дека на А1 им е забрането да дава било што околу Дигимон, пошто првата сезона ја пререпризира повеќе од 5-6 пати, изгледа неплатено. :toe:

Инаку и јас се сеќавам дека ептен ги гледав Дигимон, дури и имам цела VHS касета со 7 епизоди од времето кога се емитуваа на А1 (мислам дека негде од при крај на 20-тите епизоди почнав со снимање).
Ах, времиња. :) Дефинитивно Дигимон е за мене нешто најдобро од сите јапонски безвези, можеби оти беше прва. :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.469
Поени од реакции
68.810
I jas bev digimon freak:):)
Patem ja igrav i igrata za sony (samo digimon 1) i mi bese ubedlivo najomilena
 
Член од
29 август 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
Мислам дека на А1 им е забрането да дава било што околу Дигимон, пошто првата сезона ја пререпризира повеќе од 5-6 пати, изгледа неплатено. :toe:
Не, туку е забрането било што од аниме да даваат. Така реши советот за радиодифузија, пошто имало многу поплаки од родители заради насилството што го содржат :)
он топик: Ми се свиѓа колекцијава :) Јас на времето имав жетончиња еден куп собрано од смоките, ама ги испогубив на сите страни :kesa:
Иначе, јас ги имам сите епизоди од Digimon Adventure 01 и Digimon Tamers (моментално до 40та епизода) на јапонски со англиски превод. Ако му треба на некој...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Не, туку е забрането било што од аниме да даваат. Така реши советот за радиодифузија, пошто имало многу поплаки од родители заради насилството што го содржат :)
он топик: Ми се свиѓа колекцијава :) Јас на времето имав жетончиња еден куп собрано од смоките, ама ги испогубив на сите страни :kesa:
Иначе, јас ги имам сите епизоди од Digimon Adventure 01 и Digimon Tamers (моментално до 40та епизода) на јапонски со англиски превод. Ако му треба на некој...
Mногу насилство? Аниме? А наруто????....
шо демек Багз Бани има помалце насилство? Елмер го брка Багз да го УБИЕ, а овој вади ЧЕКИЧ и му го ТРЕСКА од глава....ја мислам дека ова со чекичов полесно можат да го имитираат младите неко да викааат напред гарурумон, или да пробуваам да извршат некој џиу-џицу ударац...али ај...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
^Абе знам дека не се у право ама... што да праиш :) Том и Џери има повеќе насилство од аниме сериите, само за тоа никој не реагира :)

Еве еден коментар од сајтот на совет за радиодифузија:
Заштита на децата и младите
"Критики за цртаната серија "Дигимон", што се емитува на ТВ А1. Емисијата не е прилагодена на возраста на децата и има многу вулгарни дијалози". (гледач од Скопје)
Извор

Само се чудам од кај ги најде тие вулгарни дијалози, кога во серијата нема ништо такво :toe:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Не, туку е забрането било што од аниме да даваат. Така реши советот за радиодифузија, пошто имало многу поплаки од родители заради насилството што го содржат :)
После Дигимон следуваа Драгон Бол, Покемон, Беј Блејд... Сега и Наруто, така да многу поминало од тогаш. :)
А зошто А1 многу пречекорила со репризирање на Дигимон (мислам дека во договорот се има точно наведено колку репризи може да се даваат), изгледа ги забраниле. Барем така пред години ми кажуваа извори блиски од таму :toe:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.469
Поени од реакции
68.810
Vo digimon nema nisto vulgarno niti pak poremnogu nasilno. Najverojatno Moon_angel mislel na dragon bol:)
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
213
Поени од реакции
15
А Руби и Ангели ептен се за деца :tapp: Со Digimon бар ја потхрануваат фантазијата, со што се зголемува креативноста и тоа е добро за деца :D или јас така мислам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom