Можност за избор на пол на детето

Член од
4 февруари 2009
Мислења
140
Поени од реакции
8
Igranjeto so genite, e rizichna rabota, pa i vo sluchaj da ima samo dve ili poveke kerki, uvek moze ednata barem da si ja vikate- SINE:wink:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Igranjeto so genite, e rizichna rabota, pa i vo sluchaj da ima samo dve ili poveke kerki, uvek moze ednata barem da si ja vikate- SINE:wink:
Опасно е ама како велат без ризик нема добивка. А змено во предвид дека во Кина илијадници бебииња се убиваа само за да се добие машко, можеби е и подобра алтернатива.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Kakvo i da ke si go sakam najveke i nisto ne mi menuva dali ke bide masko ili zensko vazno ke bide moe....:pipi:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Опасна работа, сериозно би се нарушил половиот сооднос во светот, кој и без тоа го загрозуваат војните.
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Неее е интересно ова беее , или па да ми кажа на ренген кај жена ми дал ќе биде мушко или женско ич не сакам тоа сакам да чекам додека не роди ... :pipi:
:pos:
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
Боже.....што се не ќе измислат!!!!па не е кукла па ај ќе си бираме!!!! Што ќе биде тоа само нека е здраво и живо!!!
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Во неколку теми имам постирано дека селекцијата на ебрионите не е лоша работа (но само кога бираме детето да не биде здраво).
Секоја друга селекција строго ја осудувам. Некако грдо делува да знаеш уште незачнато, што пол ќе ти биде детето.
Се знае, што дала природата тоа. Јас би бил среќен и со машко и со женско. Но таа среќа не би била истата ако дозволам да некој (мојата партнерка, или пак јас) го избере полот на моето дете.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Zivi gluposti e toa biranje pol na deteto. Sto ima vrska od koj pol e , bitno e da zivo i zdravo.
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
е па ако можат да бираат пол, тогаш ај нека се роди образовано, или нека им го дадат детото на 23 години, баш тие како што имале желба да го пораснат, живи глупости
 
К

*Каталонец*

Гостин
ццц, ова се вика играње со гените и воопшто со бебето. НИКОГАШ не би го направил ова... да менувам пол на своето дете :nesvest:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
ццц, ова се вика играње со гените и воопшто со бебето. НИКОГАШ не би го направил ова... да менувам пол на своето дете :nesvest:
Не се игра со гените при селекција на пол.
Јас го подржувам бирањето на пол. Не гледам причина зошто не би било дозволено да се одредува полот на самото дете.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Не се игра со гените при селекција на пол.
Јас го подржувам бирањето на пол. Не гледам причина зошто не би било дозволено да се одредува полот на самото дете.
Има нешто што е вон нормалното а ти не го подржуваш?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Има нешто што е вон нормалното а ти не го подржуваш?
Бирање на пол на дете постоело од секогаш само што сега имаме цивилизирани методи да го постигнеме тоа.
Не е ништо не нормално да одбереш пол на дете. Постапката опфаќа само селектирање на сперматозоиди и ништо друго. Нема уништување на ембрион и слично.
А тоа ако некој сака да си ја планира фамилијата не е ненормална туку сосема нормална работа.
А дали има нешто што тебе ти е чудно а ти не го напаѓаш и бегаш панично од тоа?
 
Член од
3 јануари 2009
Мислења
190
Поени од реакции
1
Ова како во продавница да си бираш.Абе какво ќе го направам такво,што има пол му бирам.Машко или женско,нема врска,важно ќе го сакам.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Бирање на пол на дете постоело од секогаш само што сега имаме цивилизирани методи да го постигнеме тоа.
Да? Од кога тоа постоело од секогаш?
Не е ништо не нормално да одбереш пол на дете. Постапката опфаќа само селектирање на сперматозоиди и ништо друго. Нема уништување на ембрион и слично.
Не е нормално да одбираме и да си играме со мајката природа, нели вештачкото оплодување е само алтернатива кога по природен пат не сме го добиле и би требало да биде пат каде може да добиеме дете кое и не ни е важно полот.

А дали има нешто што тебе ти е чудно а ти не го напаѓаш и бегаш панично од тоа?
Се што е чудно е и ненормално, од такви луди и неморални работи ми се гади.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom