Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Кредитната картица, не ти е некој класичен кредит, ова е модерно кредитирање, денеска можеш да ги потрошиш парите, уте да ги вратиш (само на сон:D), па да не ја користиш картичката 10 месеци, значи има поголема флексибилност,

друго, еве даваат да си купуваш на рати без камата....

тоа е премногу американски почнавме да живееме
...доаѓаме до големата тајна на илуминатите.. :Господ.., пардон Јехова , пуштил мааана од небото и ги нахранил Израилите у Синајската пустиња.., така ги спасил од исчезнување.
Пошто тие денес ги држат финансиите на светот, нормално е да го користат истиот метод...секое сабајле ( по локално време) емитираат огромен куп електронски пари..,(некои мангупи викаат околу 7 до10 милијарди долари) кои им служат како морков по кој трча светот и ја влече колата, за да излезе од пустињата и стигне во Рајските предели. Тоа не е ни злато ни хартија, ни слични трици и кучини, туку само чисти електрони т.е бајтови. По волшебен пат кој само тие го знаат, дел од нив стигнуваат на пластинките со чип познати како кредитни картички и кај нашите смртни граѓани. Како реално гледано, сето тоа ќе заврши незнаат ни бесмртните ко Јехова и другари, туку сите тие заедно со луѓето чекаат Господ да се врати од пат во некоја друга галаксија или нешто такво ....и да каже што и како да се прави. До тогаш немој и ти да ја тупиш...:) :) :)
 
B

Bafra

Гостин
а бе Бафра земи ти минусирај ги твоите шарени очила и земи соодветна диоптрија па прочитај го еве не друго ...економскиот нобеловец Штиглиц, види си ја иднината... Но да се вратиме назад на прашањето: зошто државата е најголемиот работодавач, инвеститор, претприемач. Заради Грујо, СуперМен итн.итн. илити због нечија глупоќа, конформизам , незнаење, како мали џокица замишља интелектуално ниво, иљадугодишен социјалистички сон итн.итн.. Кој ги учеше децата : учи за да не мораш да работиш. Ти наивно ко овие левиве наши нови леваци мислиш се што лета се јаде. Или го слушам смотанион сдсм-поповски : намалување на администрација-кратење на пензии.. :):):) До таму оди неговата сдсмовчешка имагинација у мозочето ко гравче .. орање на нивата за да порасне Хитлер. ( И ти веројатно германците ги класифицираш у глупи народи , ко нашиов????)
Грујо заради таквите ко поповски дојде на власт, ти очекуваш дека треба да биде и глуп па да си оди правејќи ги истите глупости..., кога за разлика од тебе тој ги чита(или му ги читаат, не е важно) новите економски теории и ветришта и има нос да одреди на каде дува ветерот.
Колку-толку...од прилепски дипломец и не е малку....и ти мора да признаеш :) :)
Јас никаде не ти залепив етикета дека си "небањат" па немој ни ти мене етикета "шарени" :D.
Само реплицирав дека твојот резултат од математиката во РЕАЛНИОТ ЖИВОТ не е исто, а и ти со тоа се согласуваш, учен господин си ;).
Врска твоето прашање зашто државата е главната, многу лесно е тоа -сеуште сме варвари т.е. алчни, мрзлви, љубоморни, неморални итн итн

Јас сум за да има 100.000 ефикасна админситрација но сум против 200.000 неефикасни паразити. Кога паразитот јаде повеќе него домаќинот што може да произведе заедно ќе си умрат.

Социјалната грижа и администрацијата е исто како отворен кредитен систем кој креаира погрешна капитална индустрија за да им даде на НЕпродуктивните покрив над главата и храна во стомакот.
Оваков систем е корисен само за одредена цел т.е. примачите на социјална помош и 70% администрација стануваат државна сопственост за возврат да добијат "подарок"-клати врата земај плата и служат како топовско месо за политичарите од кариера. Но кој плати тој бира која музика ќе се свири :cool:
Овој метод каде што се внесуваат огромни износи на пари е со позајмување од нашиот иден труд и од нашите деца. А тоа неможе бескрајно да тера и затоа ќе дојде сметката :P.

Пошироката јавност одбива МЕНТАЛНО да се надградува (или пак некој намерно не дозволува но не е битно) и живот тече даље се до новиот рестарт односно нов систем/поредок притоа малку троа појќе крв ама тоа е цехот.

П.С.
Германците се паметни т.е. имаат научници но со Сталин и Ленин ликвидираа повеќе од 100.000.000 интелктуалци и нормално со послабо образовани луѓе можеш како сакаш да манипулираш :свиркам:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Јас никаде не ти залепив етикета дека си "небањат" па немој ни ти мене етикета "шарени" :D.
Само реплицирав дека твојот резултат од математиката во РЕАЛНИОТ ЖИВОТ не е исто, а и ти со тоа се согласуваш, учен господин си ;).
Врска твоето прашање зашто државата е главната, многу лесно е тоа -сеуште сме варвари т.е. алчни, мрзлви, љубоморни, неморални итн итн

Јас сум за да има 100.000 ефикасна админситрација но сум против 200.000 неефикасни паразити. Кога паразитот јаде повеќе него домаќинот што може да произведе заедно ќе си умрат.

Социјалната грижа и администрацијата е исто како отворен кредитен систем кој креаира погрешна капитална индустрија за да им даде на НЕпродуктивните покрив над главата и храна во стомакот.
Оваков систем е корисен само за одредена цел т.е. примачите на социјална помош и 70% администрација стануваат државна сопственост за возврат да добијат "подарок"-клати врата земај плата и служат како топовско месо за политичарите од кариера. Но кој плати тој бира која музика ќе се свири :cool:
Овој метод каде што се внесуваат огромни износи на пари е со позајмување од нашиот иден труд и од нашите деца. А тоа неможе бескрајно да тера и затоа ќе дојде сметката :P.

Пошироката јавност одбива МЕНТАЛНО да се надградува (или пак некој намерно не дозволува но не е битно) и живот тече даље се до новиот рестарт односно нов систем/поредок притоа малку троа појќе крв ама тоа е цехот.

П.С.
Германците се паметни т.е. имаат научници но со Сталин и Ленин ликвидираа повеќе од 100.000.000 интелктуалци и нормално со послабо образовани луѓе можеш како сакаш да манипулираш :свиркам:
Влегуеме у комплексен муабет , кој само така се чини овлаш го тангира прашањето:Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема? Но така само се чини. Ако гледаме на проблемот со очи на некој кој се смрзнал во средината на минатиот век , па сеа одмрзнат го прашале..неговиот оддговор е: сигурно дека не може, ни у сон. Но тој бил смрзнат и реално појма нема, реалниот одговор би требало да е : кому му е гајле!!
Нашиот иден труд, а и трудот на нашите , па и оние уште неродени деца е иднина , ветер, опшнс. Но навистина сега некако не сум расположен за такви муабети..кажав нешто погоре, кажа нешто погоре и кој има интерес може да синтетизира нешто од тоа што би било негова вистина ,а да го убедувам или разубедувам дали е така или не..... е губење време... :):)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Јас сум за да има 100.000 ефикасна админситрација но сум против 200.000 неефикасни паразити. Кога паразитот јаде повеќе него домаќинот што може да произведе заедно ќе си умрат.
Одпушти ти 100000 административци ако преживееш. Не крстови не венци не некролози...жив на кол ќе те наденат. А тек ако мислиш на реизбор како што се надеваат политичарите. Ни сдс ни вмро не викаат дека ќе отпуштаат иако треба. Така да џабе најди си некоја друга партија но, очигледно кај нас има повеќе надпартиски конценсус за јавна администрација отколку за еу/нато и името.
Света администрација не дирај. Амин :popce:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
Како Македонија преживеала досега. Покрај кредитите, со околу 5 млрд неповратна помош од ЕУ и Сад. Да не беа овие според власта клети непријатели на Македонија, државава уште првите години имаше да ја нема. До ден денеска вака земаме пари и си свиркаме, и повторно истите тие ни се виновни. Истовремено (на крајот од видеото), според Јадранскиот институт, од Македонија се изнесени над 5 млрд црни пари.
http://novatv.mk/makedonija-dobila-5-milijardi-evra-nepovratni-pari-od-sad-i-eu/

 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.092
Поени од реакции
3.274
Како Македонија преживеала досега. Покрај кредитите, со околу 5 млрд неповратна помош од ЕУ и Сад. Да не беа овие според власта клети непријатели на Македонија, државава уште првите години имаше да ја нема. До ден денеска вака земаме пари и си свиркаме, и повторно истите тие ни се виновни. Истовремено (на крајот од видеото), според Јадранскиот институт, од Македонија се изнесени над 5 млрд црни пари.
http://novatv.mk/makedonija-dobila-5-milijardi-evra-nepovratni-pari-od-sad-i-eu/

Никој не ти дава, ако нема корист!!!
Не ми се секирај, ќе си наплатат со тек на време...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
Никој не ти дава, ако нема корист!!!
Не ми се секирај, ќе си наплатат со тек на време...
а која би била користа за нив од една Македонија за 25 години да те појат?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
....ќе ти се разјасни кога ќе прозбориш gjuha shqipe :) :)
тебе и на Тома очигледно ви е јасно. Па објаснете, елаборирајте малку зашто 25 години не хранат пари. Кој ќар, што тоа шчипе.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
дали сфатив добро
значи што повеќе и поголеми кредити тоа подобро
за што се трошат кредитите воопшто не е важно
ако дојде сдсм на власт ќе збориме албански затоа што американците така сакаат
најдобро за македонија е вмро да остане на власт
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
дали сфатив добро
значи што повеќе и поголеми кредити тоа подобро
за што се трошат кредитите воопшто не е важно
ако дојде сдсм на власт ќе збориме албански затоа што американците така сакаат
најдобро за македонија е вмро да остане на власт
Да. И да се молиме Ќосето дека ќе воскресне.[DOUBLEPOST=1482604774][/DOUBLEPOST]
дали сфатив добро
значи што повеќе и поголеми кредити тоа подобро
за што се трошат кредитите воопшто не е важно
ако дојде сдсм на власт ќе збориме албански затоа што американците така сакаат
најдобро за македонија е вмро да остане на власт
Да. И да се молиме Ќосето дека ќе воскресне.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
тебе и на Тома очигледно ви е јасно. Па објаснете, елаборирајте малку зашто 25 години не хранат пари. Кој ќар, што тоа шчипе.
..мене ме чуди како ВАС не ви е јасно, но кај и да е ќе ви нацртаат, па ќе ви се разјасни??? Знаеш ли која пара, кој трошок по сите основи е преземање на територија со народ во неа и име Македонија. Замисли некоја будала ко заев да го кажеше она што го меле последниве скоро две години, 91-ва 90-втора... што ќе станеше со него.
Иако со море квислинзи унутра 2001 сватија дека мора заобиколно..со бутање пара , миење мозоци и обука на молери. Но можам да кажам дека и тие се изненадени колку малку потрошиле......всушност радосни се... :) :) :)
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
..мене ме чуди како ВАС не ви е јасно, но кај и да е ќе ви нацртаат, па ќе ви се разјасни??? Знаеш ли која пара, кој трошок по сите основи е преземање на територија со народ во неа и име Македонија. Замисли некоја будала ко заев да го кажеше она што го меле последниве скоро две години 91-ва 90-втора што ќе станеше со него.
Иако со море квислинзи унутра 2001 сватија дека мора заобиколно..со бутање пара , миење мозоци и обука на молери. Но можам да кажам дека и тие се се изненадени колку малку потрошиле......всушност радосни се... :) :) :)
не објасни за каква идеја се работи за што тие дале милијарди неповратни пари. За економија над 230 милиони, за развој на демократија над 200 милиони, за образованието над 130 милиони, за правосудниот систем 55 милиони, за армијата 175 милиони, за контрола на границите 8 милиони, за заштита на културно наследство 1.3 милиони, за професионална едукација 40 милиони. И над 3 млрд евра од Еу фондовите -Ипа 1 и 2 од 2007 1.3 милијарди, за автопатиштата, за мерните станици за загаденост...
Како некоја од овие ставки придонесува кон тоа на што ти целиш (што и да е)? Ете за Ипа 1 и 2, за заштита на културното наследство, за мерните станици, кажи го планот на унутарњи и вањски непријатељ, образложи поопширно малце.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
не објасни за каква идеја се работи за што тие дале милијарди неповратни пари. За економија над 230 милиони, за развој на демократија над 200 милиони, за образованието над 130 милиони, за правосудниот систем 55 милиони, за армијата 175 милиони, за контрола на границите 8 милиони, за заштита на културно наследство 1.3 милиони, за професионална едукација 40 милиони. И над 3 млрд евра од Еу фондовите -Ипа 1 и 2 од 2007 1.3 милијарди, за автопатиштата, за мерните станици за загаденост...
Како некоја од овие ставки придонесува кон тоа на што ти целиш (што и да е)? Ете за Ипа 1 и 2, за заштита на културното наследство, за мерните станици, кажи го планот на унутарњи и вањски непријатељ, образложи поопширно малце.
...ситна е тоа пара за да се измијат доволно мозоци и обучат доволно молери....Инаку незнам јас кон што и како придонесува тоа нивно однесување само гледам што донесува....И баш ме интересира и мене како ги објаснуваат на своите даночни плакачи причините заради кои .. тие толку пари што ги спомнуваш НЕПОВРАТНО ги истуриле овде. Мислам дека и тие таму знаат дека не е во прашање аллтруизам и човекољубие, посебно пак не кон оние кои се нарекуваат Македонци , на кои и у директни ситуации ни името нивно и на земјата нивна не сакаат да им го изговорат... :) :) :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
...ситна е тоа пара за да се измијат доволно мозоци и обучат доволно молери....Инаку незнам јас кон што и како придонесува тоа нивно однесување само гледам што донесува....И баш ме интересира и мене како ги објаснуваат на своите даночни плакачи причините заради кои .. тие толку пари што ги спомнуваш НЕПОВРАТНО ги истуриле овде. Мислам дека и тие таму знаат дека не е во прашање аллтруизам и човекољубие, посебно пак не кон оние кои се нарекуваат Македонци , на кои и у директни ситуации ни името нивно и на земјата нивна не сакаат да им го изговорат... :) :) :)
А што тоа донесува?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom