Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Хелихоптерот од евро обврзницата што ќе ја издадат деновиве ќе го земат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
да беше 46та ќе те затворев со сласт и задоволство како реакционер и неприател на народ!
..ех сеа и ти.., ја ко заев пеам , а ти ме праиш непријател на народот.., мене..шарен-револуционер со скорни....:):)
Хелихоптерот од евро обврзницата што ќе ја издадат деновиве ќе го земат.
..од нив дедо-ти ќе земе пензија, учителите, лекарите, фаталистите, нишајвратистите...полицајците итн. итн. плата....., а за хеликоптер од наланите...кои ќе бидат направени од тополите што ново компонираните селани ќе ги засадат по меѓите, а откако ќе бидат продадени на пазар у Кјото и Фокушима;);)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
...и??? ..имаш некој предлог или само така?? ..еве јас би, да сум сдсм наместо да се фемкам наоколу одма би излегол со тврди предлози:
- отпуштање 60% од се со плата од буџет., на тие кои ќе преостанат плата на пола,
- ДДВ 25% , данок на добивка од нула за сиромаштија под 200 евра месечно......... до 80% на оние со над 2000 евра месечно,
-данок на имот барем 20% годишно од проценета вредност на имотот од овластени проценители со цертификат од УЈП..
- бензин , нафта и слично 5 евра литар..., струја ..евро киловат..
- сите потврдени и докажани вмро-овци од одма у бело робље...за буд-зошто по фарми , депонии и бордели ..се според лепота.. по ЕУ и УСА, дома конфискација на сиот нивни имот...
- на пензионери пензија на пола и можност да добијат по желба продолжен бесплатен викент со богата програма која завршува со нивна еутаназија...итн.итн.
- распродаја на се у Македонија , од локален пат до селки извор за вода на добош.., со минимална почетна цена.., обавезително само на докажани странци без капка локална крв у нив..
вака ..само циле-миле сите нешто зборат , а само пара им се гледа у очи...:):)
Ќе ти одговорам, ако ми кажеш на Српски како се вели:
““На патлаков имам бели влакна“.... “На курцу ми седе... (доврши си ја реченицата)... ајде скини се с ку... јамболио една изветвена! Ти реков од поодамна несакам ни збор да реплицирам со тебе (ова сега морам се надевам последно иако не се надевам дека ќе разбереш) ... види најубаво е да извршиш самиот еутаназија која ја препорачуваш како излез од кризата и да не спасиш.... од тролање на многу као креативни решенија метафори и блувотници.... како овие што впрочем ги предлагаш! Ме боли мене рукот инаку што ти мислиш... ама види, овие твоиве нека го предложат истото и ќе мораат откако главата ќе им биде отсечена па некоја нова гарнитура на ЖМРО!... Ти мислиш дека намалување плати на јавна пензии 30% отпуштања во процент исто толкав и еутаназии ќе има само на Синтагма ... и само доколку дојде СДСМ на власт! Или мислиш дека само у Београду и Србији ќе има намалување на бројот на администрација пензии и плати на ЈА..... Си се заебал малку, малку повеќе...
Со што те купија јамболио една стара? Еве мене не ме прашуваш ме купија шарените и оние од Београд баграна за револуции... како ли се викаше....!? И Сорош исто... а тебе колку евтино те купија бандитиве... ти дадоа субвенции за овците... бе-ееееееее! ха-хахаха Или на 58-60 те вработија некаде печати да удараш!? Оди удави се и спаси не од тролање!
Ајде скидај се с ону ствар и не ми реплицирај стопати ти имам кажано! Толку ми е мрско да се бавам со тебе дури и на профил да ти одам ради ’блок’ не ми се иде... ајде скидај се.... со ону ствар! Еве и пензии како ќе и од што ќе дадат море дуко ниеден, стаса сега пред пензија и почна чмарот да работи а? ха-хахаха:
Покриеност на пензискиот фонд на Македонија
2001- 75% покриеност на фондот од придонеси од плати… 25% од буџетот
2005 - 66% покриеност од фондот… 34% од буџетот
2015 –48% покриеност од фондот…. 52% од буџетот
Од руков пензии со ваква динамика за пар години....
КРЕДИТИ УШТЕ МАЛКУ КАЈ ГИГО У ШУПА....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ќе ти одговорам, ако ми кажеш на Српски како се вели:
““На патлаков имам бели влакна“.... “На курцу ми седе... (доврши си ја реченицата)... ајде скини се с ку... јамболио една изветвена! Ти реков од поодамна несакам ни збор да реплицирам со тебе (ова сега морам се надевам последно иако не се надевам дека ќе разбереш) ... види најубаво е да извршиш самиот еутаназија која ја препорачуваш како излез од кризата и да не спасиш.... од тролање на многу као креативни решенија метафори и блувотници.... како овие што впрочем ги предлагаш! Ме боли мене рукот инаку што ти мислиш... ама види, овие твоиве нека го предложат истото и ќе мораат откако главата ќе им биде отсечена па некоја нова гарнитура на ЖМРО!... Ти мислиш дека намалување плати на јавна пензии 30% отпуштања во процент исто толкав и еутаназии ќе има само на Синтагма ... и само доколку дојде СДСМ на власт! Или мислиш дека само у Београду и Србији ќе има намалување на бројот на администрација пензии и плати на ЈА..... Си се заебал малку, малку повеќе...
Со што те купија јамболио една стара? Еве мене не ме прашуваш ме купија шарените и оние од Београд баграна за револуции... како ли се викаше....!? И Сорош исто... а тебе колку евтино те купија бандитиве... ти дадоа субвенции за овците... бе-ееееееее! ха-хахаха Или на 58-60 те вработија некаде печати да удараш!? Оди удави се и спаси не од тролање!
Ајде скидај се с ону ствар и не ми реплицирај стопати ти имам кажано! Толку ми е мрско да се бавам со тебе дури и на профил да ти одам ради ’блок’ не ми се иде... ајде скидај се.... со ону ствар! Еве и пензии како ќе и од што ќе дадат море дуко ниеден, стаса сега пред пензија и почна чмарот да работи а? ха-хахаха:
Покриеност на пензискиот фонд на Македонија
2001- 75% покриеност на фондот од придонеси од плати… 25% од буџетот
2005 - 66% покриеност од фондот… 34% од буџетот
2015 –48% покриеност од фондот…. 52% од буџетот
Од руков пензии со ваква динамика за пар години....
КРЕДИТИ УШТЕ МАЛКУ КАЈ ГИГО У ШУПА....
...ау.........:cenzura:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Државата еднаш неделно ќе се задолжува до крајот на годината!
До крајот на тековната 2016 година, банките, фондовите и осигурителните компании редовно ќе го сервисираат буџетот со тоа што ќе и даваат заеми на државата.
Министерството за финансии ги објави проспектите за задолжувања за втората половина од годината. Предвидени се по четири аукции месечно, или вкупно 24 до крајот на годината, со кои државата ќе побара од кредиторите околу 403 милиони евра.
Според проекциите во буџетот, државата годинава планира да се задолжи за 706 милиони евра. Со Фискалната стратегија до 2018-та година, државата во следните три години треба да врати долг од околу една милијарда и сто милиони евра.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
posle jugoslavija ne cinela,mnogu bila zadolzena...
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Мора да се задолжува, во план се голем број проекти кои ќе ја подобрат економијата за 300%. Да издржеме уште оваа година, одгодина платите ќе бидат двојно, ако не и тројно поголеми и ќе нема повеќе невработени. Сите оние кои избегаа да работат во странство ќе посакаат да се вратат.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
lider na partija kazuva sto kje pravi drzavata, poso neli vekje ne e premier.
ocaj
Нема ништо чудно....
Типот едноставно ја знае иднината. Оти Меркур влегува во трето поле.......[DOUBLEPOST=1465911877][/DOUBLEPOST]И сега ?
Одговорниот за трошењето на парите си даде оставка......И претпоставувам дека ќе се пресели во Америка.
Ние останавме тука со прстот у уста.....
И, да.....со долговите од лудаците....[DOUBLEPOST=1465914280][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom