Мит или вистина? Користиме 10% од мозокот

Користиме 10% од мозокот

  • Мит

    Гласови: 201 37,4%
  • Вистина

    Гласови: 337 62,6%

  • Вкупно гласачи
    538
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Според мене: тоа е мит! Користиме 100% од мозокот. Но се зависи од нашиот капацитет.

Како ова почнало според она што го имам читано. Алберт Ајнштајн ја изучувал дејноста на Пјер Флоренс. Ајнштајн некои работи малку лошо ги разбрал и потврдел дека користиме само мал дел од мозокот. Тоа продложило со годините, за сега, скоро секаде да слушаме: Ние не користиме 100% од мозокот, туку помалку од 10%.

Или што имаше Бада на една друга тема кажано:
Да. Кој не верува, го земам за кандидат да му отстранам 90 посто од мозокот -- со штрафцигер.:)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Јас мислам дека е вистина тоа дека користиме многу мал дел од мозокот, и тој постепено евоулира така што се зголемува неговата употреба така што сега човекот станува попаметен.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Јас мислам дека е вистина тоа дека користиме многу мал дел од мозокот, и тој постепено евоулира така што се зголемува неговата употреба така што сега човекот станува попаметен.
Од каде ова? Имаш некое доказче?

Или онака... мислиш...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Со една другарка се контравме на таа тема подолго време. Јас мислев дека искористуваме 5-6%, а таа мислеше 15%. Сега читам 10% :pos:

Тогаш ја прашавме професорката по физика, иначе има доста познавања од вакви работи и рече дека не знае некоја сигурна информација околу тоа ама мисли дека јас сум во право. Но не постоел човек што го користи 100% ако има таков би бил гениј, зашто во тој случај наводно би можел да лета (користејќи ги наредбите на мозокот) или да прави работи кои не се својствени за луѓето.
Во секој случај процентуалната искористеност била многу мала, рече дека Дејвид Коперфилд и Алберт Анштајн се едни од луѓето што најмногу го искористувале капацитетот на мозокот.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Jas koristam okolu 2,5%
:):)
Inace mislam deka e vistina.Barem taka iam citano.
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Неколку проценти од мозокот користиме, максимално нема шанси. Еве пр. ако отидете да ви снимат главата и да видат кои делови од мозокот се активни ке видите дека мали делови од двете хемисфери се активни, така да не е мит туку е вистина дека користиме мал процент од нашиот мозок.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
62
Поени од реакции
0
nie koristime golem del od mozokot ako ne i 100%. samo problemot e vo toa sto ludjeto ne pravat razlika pomedju delot za skladiranje i aktivniot del t.e. slicno kako i kaj kompjuterite imame dva dela hard disk(prostor za skladiranje na podatoci) i ram memorija(rabotna prostor). znaci iskoristenosta na nasiot mozok e vo red. eve i samite probajte da operirate so podatoci koi gi imate skladirano vo vasata memorija ke vidite dek e nevozmozno isto kako i kompjuterot. ima 100 gb hard disk no vo momentot rabotime samo so 2gb ram memorija.
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Иако не праи глупи и паметни у исто време,верувам дека не се користи мозокот целосно,има место за напредок,бар кај некои...
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Od celoto, slepoocnicite, Tilot...nema 100% aktivnost, od koj bilo od niv.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
По мое мислење сите користиме околу 7-10% од мозокот... Е сеа добро, некој повеќе, некој помалку, ама тоа е просекот. :)
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.018
Поени од реакции
605
wtfMene mi velea deka 15% gi koristime ama ete tuka gledam 10%:nesum:
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
па имам читано за вакви работи!во секој случај ако е вистина-штета е!
 
Член од
16 август 2007
Мислења
62
Поени од реакции
0
koristime mnogu kako sto i napisav samo eden del toj pogolemiot ni koristi za skladiranje na podatoci a pomaliot del go koristime operativno t.e. vo momentot na potreba.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Последно што е докажано е дека човекот користи повеќе од 55% од мозокот, а тие што викате 10% сме ги користеле додека спиеме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom