Меѓусебен скор или гол разлика?

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.455
Поени од реакции
5.424
Меѓусебен дуел... и што ако биде пр. 0-0 и 0-0 ? :) после ќе се игра мајсторка а?
Затоа според мене најдобро си е гол разлика, тешко да се погодат со иста гол разлика :)
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Меѓусебен дуел... и што ако биде пр. 0-0 и 0-0 ? :) после ќе се игра мајсторка а?
Не..После се гледа гол разликата и ако евентуално гол разликата им е иста, тогаш е на ред мајсторката...:)
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Јас би прашал на темава, Јуве и Милан... како се одлучи кој ќе е втор?
Знам дека во италија порано имаше правило „мајсторка“. Сега ќе да не? :)
Баш и за тоа ја отворив :helou: на сајтот на калчо лига Милан е втор,а на сајтот на УЕФА Јуве е втор :toe:...мислам дека во Италија се гледа гол разлика што замени е најнеприфатливо,доколку не се гледа меѓусебен скор,мајсторка би било идеалното решение...мислам дека е апсурдно да се гледа кој колку голови им дал на фенерџиите а во меѓусебен дуел да се послаби
 
Член од
8 октомври 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
20
Мислам дека е подобро да се гледа гол разликата. Тоа е подобро бидејќи тимовите ќе постигнуваат многу голови, но и ќе се обидат да примат помалку бидејќи во некои случаи тоа може да одлучи титула. Меѓусебниот скор според мене не е ефикасен систем поради тоа што немаат влијание останатите 36 натпревари. Треба да се гледа учинокот од целата сезона, да се види константноста на тимот, а не само од два натпревари.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Баш и за тоа ја отворив :helou: на сајтот на калчо лига Милан е втор,а на сајтот на УЕФА Јуве е втор :toe:...мислам дека во Италија се гледа гол разлика што замени е најнеприфатливо,доколку не се гледа меѓусебен скор,мајсторка би било идеалното решение...мислам дека е апсурдно да се гледа кој колку голови им дал на фенерџиите а во меѓусебен дуел да се послаби
Во Италија се гледа меѓусебниот дуел..Јуве и официјално заврши на 2рата позиција токму поради тоа што има подобар биланс на меѓусебните дуели со Милан,а Милан е тој што има подобра гол разлика од таа на Јуве..

Јуве 4-2 Милан
Милан 1-1 Јуве
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Јас би прашал на темава, Јуве и Милан... како се одлучи кој ќе е втор?
Знам дека во италија порано имаше правило „мајсторка“. Сега ќе да не? :)
Ae Милан и Јуве не е толку страшно за второ и трето место. Иако подобро ќе беше секако Милан да се втори (али сепак се трети официјално). Сепак и двата тима одат директно во Лигата на Шампионите.

Проблем има поголем кај четвртото место за Фиорентина и Џенова. Изедначени по бодови се 68. Четвртиот оди во Лигата на Шампионите, петиот во Уефа. Не е сеедно кој кое место ќе е. Aли фиорентина има подобар меѓусебен скор (1-0 и 3-3) ама Џенова има повеќе голови дадено. И сепак Фиорентина е четврто. Џенова се малери :)

Не сум за мајсторка јас. Освен ако нема комплетна изедначеност и во меѓусебен скор и во гол разлика.
Сум за меѓусебниот скор првично да се гледа. Потоа голови.

А стварно има табели каде Милан се втори а Џенова се четврти. Свашта...
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Јас сум да се гледа меѓусебниот дуел ако се тука еднакви да се гледа тогаш гол разликата.
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.553
Поени од реакции
101
Ја сум за на крајот на првенството ако два тима имаат ист број бодови да се гледа бројот на добиени натпревари во првенството.Повеќето ги посочивте екипите на Милан и Јувентус па еве и јас.Според бројот на победи екипата на Милан има 22 победи а екипата на Јувентус 21.Некоја екипа се треудела што повеќе победи да има во првенството за на крајот да ја загуби бараната позиција.Но сепак бројот на победи е мое мислење.А мислам дека подобро е да се игра уште еден дополнителен натпревар па да се види кој е кој и позицијата да биде одлучена на тој натпревар.Ова сега што се гледа е сосема нереално.Јас сум против мегусебен скор и против гол разлика.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Ја сум за на крајот на првенството ако два тима имаат ист број бодови да се гледа бројот на добиени натпревари во првенството.Повеќето ги посочивте екипите на Милан и Јувентус па еве и јас.Според бројот на победи екипата на Милан има 22 победи а екипата на Јувентус 21.Некоја екипа се треудела што повеќе победи да има во првенството за на крајот да ја загуби бараната позиција.Но сепак бројот на победи е мое мислење.А мислам дека подобро е да се игра уште еден дополнителен натпревар па да се види кој е кој и позицијата да биде одлучена на тој натпревар.Ова сега што се гледа е сосема нереално.Јас сум против мегусебен скор и против гол разлика.
Викаш некоја екипа се труди да има повеќе победи па што ако има повеќе победи кога има повеќе порази.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Јас некако мислам дека ... боље би било гол разликата да се гледа...ама нема везе...сега на пример Јуве испадна второ...ради спротивното...многу ми е мило за тоа.... :toe:
Ама нема везе...сепак се праат нови правила ќе се навикнеме... и ќе е само една нормална ситница:helou:
 
А

Адриано

Гостин
МАјсторка е најреално!
одма ке ги одмерат силите и ке се види кој заслужува каде да оди!
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Според мене мајсторка е најфер, директно одмерување (по трет пат сезоната).

Гол разлика не мора да значи ништо, имало тимови со -3 да играат во Европа, имало и со -43 да се спасуваат... Меѓусебните се нешто пофер начин на оценување отколку гол разликата, ама сепак сум за мајсторка.
во се се согласувам со Фантом :smir::helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom