Мерење притисок

Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
За лењирот имам слушнато некаде ама баш ме интересира како беше!?
Иначе ДА мерам притисок и тоа многу често,дома го бараат тоа од мене!
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
И мерев на Бабами дури бев дома.. на комшивките некош, али само некош,, се имаше случено да ме разбуда во 9 сато сабајле пошто ги болело глата.. и тогаш нормално клоците в газ и надвор... иначе и шечер и притисак знам да мерам пошто сум од баба дете.. јас имам ненормален.. требит помалце по кафани да се оди..али јебига ај не оди
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Ја имам притисок 40 со 35.....
Зомби.....:wink:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Гижо напиша:
еднаш у живот ми мереле притисок, онака од заебанција, и ми бил нормален
сејм хир ама ја знам да мерам на други
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Зависи од ситуација со сум пиел предходната нок така ми варира притисокот инаку на нормала ми е 130/80 а ако се налокам иде малце погоре:icon_lol:
Инаку матичен лекар сум му на дедо ми му мерам притисок секој ден
 
Член од
3 декември 2005
Мислења
120
Поени од реакции
7
Офчар напиша:
Него прашањето ми е дали некој друг ја научил таа благородна вештина?
OOO Батка на ден мерам по 1000 пати притисок ... и да Ви објаснам НОрмален 120/80
Граничен 140/90 над тоа се смета ВИСОК и треба терапија .ама сватете дека во медицината нема апсоплутни работи се е релативно ,се зависи од организмот.
И да Ви казам дека притосок на еден здрав оргнанизам во тек на ден може да варира много зависи што работи.

Поздрав
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Postapka na merenje pritisok so linijar:
1. Go postavuvate linijarot dolz rakata, posledniot santimetar da vi e na mestoto od kade sto pocnuva dlankata.
2. Zemate necij prsten i go vrzuvate so konec.
3. So konecot bavno minuvate do krajot na linijarot.
4. Na dvete mesta kade sto konecot ke se zanisa, tolku e pritisokot (pr. ako prviot pat se zanisal na 14 a vtoriot na 9, pritisokot e 140/90).
Ova navistina uspeva. Fintava mi ja kaza tetka mi i ni gi izmeri na site pritisocite doma i navistina e taka (so minimalni otstapki). No denes nikoj ne meri vaka so ogled na toa sto site merat so digitalni meraci!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Tose напиша:
Postapka na merenje pritisok so linijar:
1. Go postavuvate linijarot dolz rakata, posledniot santimetar da vi e na mestoto od kade sto pocnuva dlankata.
2. Zemate necij prsten i go vrzuvate so konec.
3. So konecot bavno minuvate do krajot na linijarot.
4. Na dvete mesta kade sto konecot ke se zanisa, tolku e pritisokot (pr. ako prviot pat se zanisal na 14 a vtoriot na 9, pritisokot e 140/90).
Ova navistina uspeva. Fintava mi ja kaza tetka mi i ni gi izmeri na site pritisocite doma i navistina e taka (so minimalni otstapki). No denes nikoj ne meri vaka so ogled na toa sto site merat so digitalni meraci!
Ова навистина функционира? Не ми е јасен баш болдираниот дел.
Како поминуваме со конецот по линијарот?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Acid напиша:
Ова навистина функционира? Не ми е јасен баш болдираниот дел.
Како поминуваме со конецот по линијарот?
Otkako ke go postavis linijarot dolz rakata, go zemas konecot da VISI nad linijarot i taka go NOSIS od 01sm do kraj :raz:
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Тоше напиша:
Postapka na merenje pritisok so linijar:
1. Go postavuvate linijarot dolz rakata, posledniot santimetar da vi e na mestoto od kade sto pocnuva dlankata.
2. Zemate necij prsten i go vrzuvate so konec.
3. So konecot bavno minuvate do krajot na linijarot.
4. Na dvete mesta kade sto konecot ke se zanisa, tolku e pritisokot (pr. ako prviot pat se zanisal na 14 a vtoriot na 9, pritisokot e 140/90).
Ova navistina uspeva. Fintava mi ja kaza tetka mi i ni gi izmeri na site pritisocite doma i navistina e taka (so minimalni otstapki). No denes nikoj ne meri vaka so ogled na toa sto site merat so digitalni meraci!
Да не е глупаво прашањево,но прстенот златен треба да е или нема врска каков е?
 

Anchi

UNTOUCHABLE
Член од
18 декември 2005
Мислења
349
Поени од реакции
0
The`bItCh напиша:
А бе не си млад, само не си имал проблеми со присокот и затоа не знаеш. Вака сега..
Крвниот притисок што се смета за нормален е 120/70, но може да биде и до 140/90 и се уште да биде нормален. На таа скала, колку е притисокот понизок толку е подобро. Крвниот притисок помеѓу 140/90 и 160/95 се смета во областа на гранична линија. Од 160/96 до 180/114 се определува како умерена хипертензија, додека од 180/115 нагоре се смета за сериозен случај. Појасно?:icon_lol::wink:
:)od kaj ti se ziti se` ovie "referentni vrednosti" za normalen pritisok:pos: .Ucev bozem i ja za pritisok(duri i na prakticen ispit mi se padna sistolen i dijastolen...)...ama ne gi sretnav nikade ovie brojkive:)
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Тоше напиша:
Otkako ke go postavis linijarot dolz rakata, go zemas konecot da VISI nad linijarot i taka go NOSIS od 01sm do kraj :raz:
Se e toa ubavo,ama za da nema greski,zemete si obicen aparat za merenje pritisok i ne se vezbajte. Ne e sekoj vicen i precizen vo vakviot nacin na merenje,pa moze da ve izvadi od pamet i togas navistina da imate problem so pritisokot.
 
Член од
26 мај 2005
Мислења
288
Поени од реакции
4
ц ц ц

Anchi напиша:
:)od kaj ti se ziti se` ovie "referentni vrednosti" za normalen pritisok:pos: .Ucev bozem i ja za pritisok(duri i na prakticen ispit mi se padna sistolen i dijastolen...)...ama ne gi sretnav nikade ovie brojkive:)
овде http://www.americanheart.org/presenter.jhtml?identifier=2112
или ова.. само сега што не се искажува у мм живин столб

What Is High Blood Pressure?

Blood pressure is the force in the arteries when the heart beats (systolic pressure) and when the heart is at rest (diastolic pressure). It's measured in millimeters of mercury (mm Hg). High blood pressure (or hypertension) is defined in an adult as a blood pressure greater than or equal to 140 mm Hg systolic pressure or greater than or equal to 90 mm Hg diastolic pressure.

High blood pressure directly increases the risk of coronary heart disease (which leads to heart attack) and stroke, especially when it's present with other risk factors.

High blood pressure can occur in children or adults, but it's more common among people over age 35. It's particularly prevalent in African Americans, middle-aged and elderly people, obese people, heavy drinkers and women who are taking birth control pills. It may run in families, but many people with a strong family history of high blood pressure never have it. People with diabetes mellitus, gout or kidney disease are more likely to have high blood pressure, too.

American Heart Association recommended blood pressure levels

Blood Pressure Category Systolic
(mm Hg) Diastolic
(mm Hg)
Normal less than 120 and less than 80
Prehypertension 120–139 or 80–89

High
Stage 1 140–159 or 90–99
Stage 2 160 or higher or 100 or higher

*Your doctor should evaluate unusually low readings.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom