Мерење притисок

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
So pritisok samo ednas se imam zamarano-koga zemav lekarsko za vozacka!!!
togas imav visok pritisok zosto bev popalen deka konecno jas ke zemam vozacka-ona za sto odsekogas sum sonuval-jas da vozam niz grad! I taa tamu ne sakase da me pusti deka sum imal visokpritisok i nesto slicno ama na kraj me vide kakov sum i mi vika-aj krsi glava
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
JAS ZNAM DA MERAM PRITISOK.... ne za drugo tuku deka imam aparat za merenje pritisok sto go stavas na raka i sam ti meri.... barem znam da go stavam na rak... heh:)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
ROZA напиша:
Да не е глупаво прашањево,но прстенот златен треба да е или нема врска каков е?
Mislam deka treba da e zlaten ili srebren, ne moze da funkcionira so plastika ili bizuterija, ne sum siguren :lud:
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Jooooj, dje me nadjeeeeee!!!!! Bash denovive se ufurav deka imam visok pritisok. Majka mi i tatko mi imaat i se si mislam deka po pravilo moram i jas da imam. Ama pusto,shtom go vidam toj jeziviot aparat, srceto pochnuva da mi igra, da se tresam, da se gusham, da mi se sushi ustata...blokada!!! I aj togash vidi ja vistinskata merka? Bashka aparatot izleze rasipan, pa pokazhuvashe 30 povekje...Kraj!!!!! Otidov na doktor, vozbudena i...120/70.....doktorkata mi vika: mi deluvate zdrava. Zemajte 3x1 bedoxin...I nemojte da merite pritisok..Ete taka.
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Нема некоја филозофија во мерењето, барем јас така мислам, лесно е не е нешто комплицирано. Зборам за стандард апаратите за мерење не оние стави на рака стисни копче и чекај. Со мојов фала Богу :se_ molam, да чукнам во дрво :tapp: сеа за сеа сум немала мака, 120 со 80 стандард.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Сега има апаратчиња за мерење притисок на батерии. Многу се едноставни (не дека оние старите не се), но не се баш евтини. Ги има во поснабдените аптеки.
Често ми се случува притисокот да ми се качи на 140/90 и воопшто не е пријатно. Од дебелината ќе да е.
А сега, дали и колку е штетен снижениот притисок? Сигурен сум дека не е поштетен од високиот?!
 

Fragola

највкусната јагодка..
Член од
25 септември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
7
најчесто ми е нормален 120/80,иако некад знае да ми се покачи од стрес и други причини..
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Го мерам притисокот со обични нормални апарати.Низок притисок имам 90 -60 но веке го навикнав и можам да живеам нормално со него :toe:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Не мерам притисок и немам проблеми со него освен еднаш ми се крена притсокот :icon_lol:, 180/120 :icon_lol:. Научив како да го канализрам и нема проблеми посебни дури и при вистинско попиздување до крај.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.397
Поени од реакции
21.952
Никогаш не сум имал проблем со притисокот..:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom